ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد و داستان ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد و حکایت ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد و داستان واقعی ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد و جریان ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد چیست و کاربرد ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد و ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد کجا استفاده می شود و داستان پند آموز ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد در نم نمک.

کاربرد ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد

ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد به افرادی گفته می شود که قبل از مقدمات کار شروع به کار می کنند.ضرب المثل «چاه نکنده منار را می دزدد» + داستان و کاربردضرب المثل «چاه نکنده منار را می دزدد» + داستان و کاربرد

کاربرد ضرب المثل چاه نکنده منار را می دزدد

زمینه پیدایش

در روزگاران قدیم مردمی از اهالی روستاهای کویری ایران سخت تلاش کردند تا توانسته بودند در روستای خود چاهی بکنند. مردم از این چاه برای آبیاری زمین های کشاورزی خود استفاده می کردند. این آبیاری صحیح باعث شد آنها محصولات خوبی برداشت کنند و سود خوبی نیز نصیبشان شود. سال به سال وضع مردم این روستا بهتر شد تا اینکه شروع کردند به ساختن خانه های جدید برای خودشان و چون برای خانه سازی نیاز به آجر داشتند ، تصمیم گرفتند یک کوره ی آجرپزی بسازند تا با خاک های همانجا آجر تولید کنند و خانه بسازند.

با ساختن این کوره با آن مناره ی بلندش کار ساخت و ساز روستای آنها سرعت گرفت و کم کم در طی چند سال تبدیل به شهر کوچکی شد و سطح زندگی مردم نیز بالاتر رفت ، به طوری که رشد و ترقی این روستا زبان زد روستاهای اطراف شد. بعضی از روستاها رشد آنها را ناشی از همکاری و پشتکاری که داشتند می دانستند. ولی مردم یکی از این روستاهای اطراف عامل پیشرفت آنها را فقط ساخت مناره آجرپزی می دانستند و می گفتند اگر ما هم چنین مناری داشته باشیم رشد می کنیم.

یک روز عده ای از مردم این روستای فقیر و کم درآمد جمع شدند و تصمیم گرفتند ، راه پیشرفت آنها را به هر روشی شده طی کنند و به این نتیجه رسیدند بهترین راه داشتن مناره است.

برای به دست آوردن مناره همه با هم تصمیم گرفتند به آن شهر کوچک بروند و شبانه بدون اینکه کسی بفهمد مناره را بدزدند و به شهر خود بیاورند. همان شب چندین مرد قوی هیکل و صد تا الاغ برای حمل کردن مناره و آوردن آن تا آن روستا به طرف روستای دیگر به راه افتادند ، وقتی آنها وارد آن روستای آباد شدند مردم همه خوابیده بودند و شهر در سکوت بود. روستاییان از فرصت استفاده کردند. طناب هایی به دور منار بستند و شروع به کشیدن کردند تا منار را از جا بکنند ، الاغ ها را هم طوری قرار دادند تا منار یکراست روی آنها بیفتد و بتوانند به راحتی به روستای خود برگردند و منار را با خود ببرند. ولی هرچه تلاش کردند و زور زدند فایده ای نداشت. مردها خیس عرق شدند ولی مناره ذره ای تکان نخورد.

از صدا و همهمه ی مردم پیرمردی که در کوره ی آجرپزی کار می کرد و شب ها همانجا استراحت می کرد بیدار شد. سرکی به بیرون کشید و فهمید مردم روستای کناری به قصد دزدی مناره دارند تلاش می کنند ، در دل شروع به خندیدن کرد.

مناره چندین متر در داخل زمین پایه داشت و به این راحتی ها حتی تکان هم نمی خورد. اول فکر کرد اصلاً خودش را نشان ندهد ، تا آنها تلاش خود را بکنند و هر وقت خسته شدند بروند.

مدتی گذشت و مردان قوی هیکل هرچه توان داشتند برای تکان دادن مناره به کار بردند خسته هرکدام به کناری افتادند تا استراحت کنند. پیرمرد که این رفتار آنها را دید دلش سوخت و خواست به آنها کمک کند. چند سرفه کرد و آرام از مناره خارج شد. چند نفر از آنها آمدند پیرمرد را گرفتند تا مبادا داد و فریاد به راه بیندازد و همه ی مردم را از حضور آنها مطلع کند. پیرمرد گفت : نیازی به این کارها نیست. من از کار سخت داخل این کوره داغ آجرپزی خسته شده ام ، من خوشحال هم می شوم شما این کوره را با خود ببرید. فقط یک سوال ، اگر شما این مناره را دزدیدید می خواهید چه کارش بکنید؟ یکی از مردان روستا گفت : خوب در روستای خود نصب می کنیم تا باعث ترقی ما هم شود. پیرمرد گفت : خوب این آنقدر بزرگ است که مردم اینجا سریع می فهمند که شما دزد آن بوده اید و به سراغتان می آیند ، شما بهتر نیست ابتدا چاهی بکنید به این اندازه که مدتی این مناره را داخل آن پنهان کنید.

اهالی روستا که دیدند پیرمرد راست می گوید به روستای خود برگشتند و شروع به حفر چاهی کردند که مناره داخل آن جا شود. آنها تصمیم گرفته بودند هرچه سریع تر روستای خود را رشد دهند. چند روزی که چاه را کندند به آب رسیدند. وقتی به آب رسیدند ، فکر دزدیدن مناره را کنار گذاشتند و از آب که مایع اصلی آبادانی است استفاده کردند کشاورزی خود را وسعت دادند و روستای خود را آباد کردند. و دیگر کار سخت دزدیدن مناره را فراموش کردند.

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
66.6%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی