در ادامه با بیوگرافی احمد نجفی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون به همراه عکسهای خانوادگی به همراه همسر روسی و فرزندانش و فیلمشناسی احمد نجفی با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه احمد نجفی (Ahmad Najafi)
 • نام اصلی : احمد نجفی شوشتری
 • زمینه فعالیت : بازیگر سینما و مجری برنامه تلویزیون
 • متولد 1327 خرمشهر
 • سال های فعالیت : 1368 تاکنون
 • مدرک تحصیلی : فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی ، فارغ التحصیل رشته مدیریت سینما از دانشگاه وودبری لوس آنجلس امریکا

احمد نجفی و همسر و فرزندانبیوگرافی احمد نجفی | عکسها و فیلمهای احمد نجفیبیوگرافی احمد نجفی | عکسها و فیلمهای احمد نجفی

احمد نجفی و همسر و فرزندان

 

سیداحمد نجفی شوشتری (زاده 1327 در خرمشهر) بازیگر سینما و مجری برنامه تلویزیون

وی در برنامه صندلی داغ به مجری گری پرداخت خاندان وی از شوشتر به خرمشهر کوچیدند و وی در سال 1327 در این شهر به دنیا آمد.

نجفی در سال 1352 پس از اخذ دیپلم راهی امریکا شد. وی در رشته طراحی صحنه تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان رساند.

احمد نجفی در سالی 1359 معاون شبکه دو سیما شد.

 

فعالیت های احمد نجفی

شروع فعالیت وی در سینما با دستیاری کارگردانی و همکاری در تدارکات و دکور فیلم غزل به کارگردانی مسعود کیمیائی در سال 1355 بوده است. با با بازی در فیلمی از مسعود کیمیائی به سینما آمد. در دندان مار چندان موفق نبود و حتی بسیاری از منتقدان بازی او را یکی از ضعف های دندان مار به حساب آوردند.

 

اما بازی بسیار خوبش در گروهبان همه حساب ها را به هم ریخت. جنس بازی او شاید مورد پسند بسیاری از کارگردان ها نباشد ، اما بازی او در فیلم های پناهنده ، هتل کارتن و در نهایت بازی او در فیلم سگ کشی قابل قبول و پذیرفتنی است.

 

ازدواج

نجفی : سر قسمت فیلم «کارآگاه علوی» که در اکراین می گرفتیم عاشق شدم ، این عاشق شدن از جنس هل شدن هم نبود ، خانمم مترجم بود و اتفاقا از سختگیری من سر کار بشدت هم عصبانی شده بود و حتی گریه اش گرفته بود ، من سر کار ، آدم بدعنقی هستم! تعارف با هیچ کس ندارم و داد و بیداد می کنم ، به هر حال ما نهایتاً ازدواج کردیم.

احمد نجفی در سریال کاراگاه علوی

احمد نجفی در سریال کاراگاه علوی

احمد نجفی در سریال کاراگاه علوی

 

وی دارای یک دختر و دو پسر می باشد.

قابل ذکر است خانواده نجفی از خانواده های سرشناس و ثروتمند آن زمان خرمشهر بودن

احمد نجفی و همسر خارجی اش

احمد نجفی و همسر خارجی اش

 

احمد نجفی و همسر و فرزندان

احمد نجفی و همسر و فرزندان

 

ممنوع الکاری

نجفی در مصاحبه با جام جم گفت : در تلویزیون و بعد سینما حدود ، 15 یا 16 سال پیش [حدود سال 76] و در عین ناآگاهی و این که به چه دلیل ممنوع الکار شدم. مرا متهم کردند که با یک شبکه ماهواره ای فارسی زبان به نام پی. دی. اف مصاحبه کرده ام.

از وقتی دیگه آقای احمدی نژاد آمد خدا را شکر بحث ممنوع الکاری در سینما کنار گذاشته شد.

 

انتخابات شورای شهر

احمد نجفی که یکبار از نامزدیش در انتخابات شورای شهر تهران انصراف داده بود با پس گرفتن انصرافش دوباره وارد رقابت با دیگر نامزدها شد. وی در انتخابات موفق به کسب آرای لازم نشد.

 

شورای عالی سینما

نجفی با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوم محمود احمدی نژاد ، به عضویت در شورای عالی سینما درآمد.

اعضای این شورا بصورت زیر بود :

داوود میرباقری ، مسعود جعفری جوزانی ، احمد نجفی ، جمال شورجه ، مسعود ده نمکی و محسن علی اکبری.

 

انتخاب ریاست جمهوری سال 88

احمد نجفی در جشن پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات 1388 شرکت کرد و در تصاویر تلویزیون پشت سر محمود احمدی نژاد دیده می شد.

 

جوائز و افتخارات احمد نجفی

برنده دیپلم افتخار در دوره پانزدهم جشنواره فیلم فجر برای فیلم های هتل کارتن و طوفان شن در سال 1375

 


فیلم های سینمایی احمد نجفی

 • من یک ایرانی ام (1393)
 • پایان نامه
 • دوازده صندلی (1390)
 • فیتیله و ماه پیشونی (1390)
 • خاک و آتش (1389)
 • شور شیرین (1388)
 • یک مرد ، یک شهر (1386)
 • مسیح (1384)
 • بشارت منجی (1383)
 • شوریده
 • گرداب
 • هشت پا
 • سگ کشی
 • صدای سخن عشق (1379)
 • سایه روشن
 • هتل کارتن
 • کمکم کن
 • بالاتر از خطر (1375)
 • توفان شن (1375)
 • آخرین بندر (1373)
 • خط آتش (1373)
 • پناهنده (1372)
 • تاواریش (1372)
 • برخورد (1370)
 • تجارت
 • گروهبان (1369)
 • دندان مار (1368)

 

احمد نجفی و دو پسرش در سریال معمای شاه

احمد نجفی و دو پسرش در سریال معمای شاه

 

احمد نجفی در سریال معمای شاه در نقش رزم آرا

احمد نجفی در سریال معمای شاه در نقش رزم آرا

 

احمد نجفی در فیلم خاک و آتش

احمد نجفی در فیلم خاک و آتش

 

احمد نجفی در فیلم پناهنده

احمد نجفی در فیلم پناهنده

 

احمد نجفی ، حسن جوهرچی و فریبرز عرب نیا در فیلم بالاتر از خطر

احمد نجفی ، حسن جوهرچی و فریبرز عرب نیا در فیلم بالاتر از خطر

 

احمد نجفی در نمایی از فیلم توفان شن

احمد نجفی در نمایی از فیلم توفان شن

 

علی مصفا ، کتایون ریاحی ، احمد نجفی ، چکامه چمن ماه ، گلشیفته فراهانی در فیلم جایی دیگر

علی مصفا ، کتایون ریاحی ، احمد نجفی ، چکامه چمن ماه ، گلشیفته فراهانی در فیلم جایی دیگر

 

رضا صفایی پور ، احمد نجفی در فیلم خط آتش

رضا صفایی پور ، احمد نجفی در فیلم خط آتش

 

احمد نجفی در فیلم شوریده

احمد نجفی در فیلم شوریده

 

احمد نجفی در سکانسی از فیلم عده دیدار

احمد نجفی در سکانسی از فیلم عده دیدار


مصاحبه با احمد نجفی

احمد نجفی یا دقیق تر سیداحمد نجفی شوشتری ، چه بخواهد ، چه نخواهد ، شبیه آمریکایی هاست ، انگار نه انگار که متولد ناف خرمشهر خودمان است ، طوری که می شود گفت احمد نجفی نماد شمایل آمریکایی ـ غربی در سینمای ایران است. به گزارش جام جم کافی است نگاهی به مشهورترین نقش آفرینی هایش بیندازید تا به جاافتادگی او در چنین نقش هایی ایمان بیاورید. احمد نجفی اما در خلوت ، وقتی پای حرف هایش بنشینی ، بشدت «ایرانی» است و بشدت «خرمشهری».

آقای نجفی ، می شود گفت شما مرد ماجراجوی سینمای ایران هستید؟ به این معنا که هم در زمینه زندگی شخصی خودتان هم در زمینه هنری خودتان ابایی از ریسک و تغییر مسیر ندارید؟

اگر این اوصاف ختم می شود به مفهوم ماجراجویی آره هستم! ولی اتفاقا من قبل از سینما هم همین بودم زندگی ام در کنجکاوی و رسیدن به آن شکل گرفت.

شروع خوبی شد ، از همین جا شروع می کنیم ، زندگی کنجکاوانه سیداحمد نجفی! مثلا چه نوع کنجکاوی هایی داشتید که زندگی شما را مدام تغییر می داد؟

مثلا در پانزده سالگی من یکدفعه تصمیم گرفتم بروم آمریکا ، 47 سال قبل ، در شرایط خاص آن روز ، بدون اتکا به خانواده ، هوس کردم بروم آمریکا ، وقتی به پدرم گفتم ، پدرم با تمسخر و خنده گفت : چشم ا نشاءالله می فرستمت آمریکا!

 

شغل پدرتان چی بود؟

شغلش صادرات بود ، وضع مالی اش هم عالی بود ، پدرم یکی از تاجرهای بزرگ خوزستان بود ، پدرم این طور نبود که ناز بکشد و پول تو جیبی در جیب ما بگذارد ، در خانواده ما زمانی شما به پول جیبی ات می رسیدی که درس بخوانی ، نمی خواندی ریالی هم نصیبت نمی شد ، پدرم در خیابان های خرمشهر ، بچه های شیخ خزعل را نشانم می داد و می گفت من از پدر اینها پولدارتر نیستم ، ببین دارند گدایی می کنند چون درس نخوانده اند ، به من می گفت ببین! نصف بازارهای خرمشهر مال همین هاست ، ولی چون مغز ندارند عقل ندارند به این وضع افتاده اند ، پدرم خیلی اصرار داشت که باید درس بخوانی.

 

خوب سفر آمریکا در پانزده سالگی به کجا رسید؟ رفتید؟

بله! رفتم! من شنیده بودم که سازمان پیشاهنگی وقت می خواهد یک عده را جمع کند و یک اردوی پیشاهنگی هم در آمریکا برگزار می شود ، رفتم نام نویسی کردم و مدیر سازمان پیشاهنگی خرمشهر را قانع کردم که من پیشاهنگم در حالی که نبودم!

فقط و فقط برای این که بروم آمریکا این کار را کردم ، به مدیر پیشاهنگی خرمشهر گفتم ببین برای تو خوب است می گویند از خرمشهر دو یا سه نفر را ببرند آمریکا ، همین طوری هم شد ، ، آن سال هفت نفر از ایران به آن اردوی پیشاهنگی در آمریکا رفتند ، سه نفر از خرمشهر بودند ، آن دو نفر دیگر هم دوستان خودم بودند که با من آمدند ، این مربوط است به سال 1964 میلادی ، یعنی سال 1343 شمسی.

 

عکس العمل پدر چه بود؟

به پدرم گفتم هفته دیگر دارم می روم آمریکا ، می گفت خوش آمدی! هنوز باور نمی کرد ، این نشانه همان کنجکاوی ام بود می خواستم بدانم آنجا چه خبر است؟ آمریکایی ها زیاد خرمشهر می آمدند ، در خرمشهر ، کنسولگری آمریکا بود ، به آن اردوی پیشاهنگی رفتیم و جالب است منی که تا به آن روز پیشاهنگ هم نبودم ، به عنوان بهترین پیشاهنگ جوان جهان انتخاب شدم.

در آن سالی که ما به آمریکا رفتیم ، 59 هزار پیشاهنگ از سراسر جهان اردو زدند ، زمانی بود که جانسون رئیس جمهور آمریکا بود ، از بین 140 کشور دنیا اول شدیم ، ما حتی الفبای پیشاهنگی را بلد نبودیم وقتی کنجکاوی تبدیل به حرکت شد این اتفاق برایم افتاد و مسیر زندگی ام را عوض کرد.

 

چرا به سمت زندگی معمول و متوسط ، مثلا زندگی کارمندی نرفتید؟

درس مهمی که تا امروز از زندگی یاد گرفتم این بود که نباید هرگز کارمند شوم ، نمی خواهم به کارمندها توهین کنم ، زندگی کارمندی یعنی زندگی روتین ، در صورتی که مهم ترین سرمایه هر آدمی زمان است که در سیستم کارمندی به فنا می رود.

من تا قبل از دیپلم گرفتن ، در تابستان ها که همه به خاطر گرمای خرمشهر از شهر فراری بودند ، از تهران می آمدم خرمشهر برای صادرات خرما ، جالب است بدانید من از شانزده سالگی صادرات خرما انجام می دادم ، از ساعت پنج صبح تا عصر کار می کردم.

یک نکته جالب بگویم که شاید به درد جوان ها بخورد ، من می دیدم کارگرها برای کار کردن روحیه ندارند ، رفتم بلندگو گذاشتم دستگاه گذاشتم موسیقی عبدالحلیم حافظ را گذاشتم برای کارگرها که عرب زبان بودند ، یا یک اسکانس صد تومانی می زدم به دیوار می گفتم این برای بهترین کارگر امروز است ، راندمان کار ناگهان بالا می رفت ، اینها را هم غریزی و هم تجربی یاد گرفتم.

این خاطره را هم بگویم ، در همان سال ها روزی رفتیم هتل هما ، که هنوز کامل ساخته نشده بود ، با روابطی آنجا آشنا داشتم به عنوان حسابدار هتل استخدامم کردند ، چون زبانم هم خیلی خوب بود ، آن وقت وضع مالی ام بسیار خراب بود ولی غرورم اجازه نمی داد از پدرم کمک بگیرم ، حقوقم آن موقع 1800 تومان بود ، یعنی حقوق یک کارمند عالی رتبه؛ به محض آن که استخدام شدم ، پیاده آمدم خانه پدرم که پز استخدام شدنم را بدهم!

تا گفتم در هتل هیلتون استخدام شدم ، یکدفعه پدرم گفت ای داد بیداد من فکر کردم یک بچه تربیت کردم که هتل هیلتون می سازد نه که می رود آنجا کار کند! همان لحظه برگشتم و استعفا دادم! این قدر این حرف پدر برایم سنگین آمد که هیچ وقت یادم نمی رود ، این تلنگر باعث شد که من دیگر زندگی کارمندی را کنار بگذارم.

 

کنجکاوی و ماجراجویی بعدی که احمد نجفی را در زندگی جلو انداخت چه بود؟

وقتی از اردوی پیشاهنگی برگشتم ، دیپلم را گرفتم و سربازی را هم رفتم و بعد تصمیم گرفتم بروم آمریکا لیسانس بگیرم ، نمی خواستم از پدرم کمک بگیرم ، من آن سال ها ، در یک خشکشویی در بندرعباس شریک بودم ، سهمم را به 15 هزار تومان فروختم و راهی آمریکا شدم.

 

در چه سالی؟

سال 1352.

 

پس چه زمانی پایتان به سینما باز شد؟

من سال 53 دستیار آقای کیمیایی شدم در فیلم غزال ، آن هم خودش ماجرا دارد ، خیلی خلاصه بگویم که من همیشه در حال کار کردن هستم؛ اصلا وقتی بیکار شوم آدم خوبی نیستم!نه خودم پدرم تولیدکننده بود همیشه هم می گفت این مملکت به تولید احتیاج دارد ، ذهنیتم با تولید عجین شده است.

 

رشته شما در دانشگاه چه بود؟

طراحی صحنه.

 

برگردیم به آن مقطعی که شما از هتل استعفا دادید رفتید دوباره سر کار تا سال 56 که وارد فیلم غزل شدید چی شد که شما وارد این کار شدید و از چه سالی شما وارد سینما شدید؟

خیلی اتفاقی ، البته اتفاقی که به هر حال ممکن بود بیفتد من در استودیو میثاقیه دوستی داشتم که مدیر پخش بود ، آقای مجید مجیدی رزاق؛ خیلی هم آدم معروفی است ، در 70 یا 80 تا فیلم مدیر پخش فیلم بود بهترین تهیه کننده ها سه فیلم بیشتر در دست تهیه ندارند او 70 فیلم در دست داشت ، پخش میثاق بزرگ ترین پخش ایران بود ، وقتی به آن دفتر می رفتم ، می دیدم که یک عده آدم می روند و می آیند ، به بعضی ها که خوشم می آمد کمک می کردم ولی در همین حد آن موقع کیمیایی به همین دفتر پخش می آمد ، با منفردزاده ، پاتوق بود به اصطلاح ، یک روز که رفتم یک فیلمی دیدم هنوز هم یادم است همه جا هم گفتم به نام صلاه ظهر.

من هم به هوای آن فیلم گفتم لابد یک اقتباس خوب کردند بروم ببینم وسط فیلم حالم بد شد. فردین بود ایرج قادری بود خیلی هم تلاش کرده بودند. ضوابط و روابط فیلم فارسی را کشانده بودند به مذهب ، من حالم از دیدن این فیلم بد شد ، آمدم در دفتر میثاقیه نشستم ، همین که رسیدم شروع کردم بد و بیراه گفتن به فیلم ، آقایی که آن طرف اتاق بود و من نمی دیدیمش گفت آقا شما این همه توهین می کنی به سینمای ایران فیلم گاو را دیدی؟ گفت شما فیلم گاو را فیلمفارسی می دانی؟ از همان دور جوابش را دادم که با یک گل بهار نمی شود!

باز پرسید قیصر چی؟ جواب دادم قیصر هم در در روابط و زمینه فیلم فارسی متولد شده ، جا خورد بعد گفت بیا بریم با هم ناهار بخوریم ، این آقا مسعود کیمیایی بود و این آغاز دوستی من با او و ورودم به سینما بود.کیمیایی گفت دستیار می خواهم ، گفتم دستیاری اصلا چی است؟ پیش خودم گفتم احمد! برو این کار را هم یاد بگیر و همین هم شد.

 

اولین کار احمد نجفی در سینمای ایران؟

سر فیلم غزل ، یک کلبه می خواستند ، آن را کاملا خودم ساختم و حتی بدون این که به من بگویند ، یک اصطبل هم برایشان ساختم!

 

چرا با بازیگری شروع نکردید؟ ظاهرا روابط تان آنقدر عمیق بود که اگر می خواستید بازیگری هم کنید ، مشکلی نبود.

واقعا اصلا شوق بازیگری را نداشتم من خیلی از دوستان را می بینم می گویند ما از بچگی بازیگر بودیم ، اذیت می شوم همه به نوعی بازیگریم از بچگی رفتارهایمان به نوعی بازی است بعد فکر می کنیم ما از پنج سالگی بازیگر بودیم برای من بازیگری یک چیز اکتسابی بود یک چیزی که باید یاد می گرفتم.

 

حالا می رسیم به مقطع انقلاب شما بعد از پیروزی انقلاب ، تا سال 59 معاون شبکه دو شدید ، چطور این اتفاق افتاد؟

بعد از پیروزی انقلاب ، مسعود کیمیایی رئیس شبکه دو شده بود ، همان موقع هم یک عده با پز روشنفکری با تلویزیون همکاری نمی کردند که ما با انقلاب مخالف هستیم از همین حرف هایی که هنوز هم می گویند. من به دلیل نزدیکی و دوستی که با کیمیایی داشتم تلویزیون رفتم ، از کیمیایی پرسیدم مسعود! ما برای چی می رویم تلویزیون؟ گفت این انقلاب نیاز به تصویر دارد ، حرف قشنگی بود ، این بود که راهی تلویزیون بعد از انقلاب شدم.

 

چه کار کردید در تلویزیون؟

آن موقع در شبکه دو مدتی قائم مقام رئیس شبکه بودم و رئیس سیمافیلم ، گروهی را جمع کردم برای آموزش دیدن و کادرسازی تلویزیون بعد از انقلاب ، البته همه کارهایمان به نتیجه نرسید ، ایده من این بود که باید بچه های شانزده ساله را به تلویزیون بیاورم و این کار را هم کردم.

 

بین آن بچه ها چه کسی امروز معروف است؟

مثلا آقای کیانوش عیاری از همان بچه ها بود ، به این بچه ها گفتم : بیایید جلو! سینما و تلویزیون دیگر برای شماست! حتی برای شروع قرار شد با مهرجویی کار کنیم ، یک سناریو داشت خیلی خوب بود. فیلم بود که می خواست بسازد.

آن موقع سینمایی کار می کرد ، همین آقای امیر نادری قراردادش را من بستم و کارش را شروع کرد ، اما باید صدای صحنه وارد ایران شود من آرزو دارم که برویم برای رسیدن به صدای صحنه ، من اولین کسی بودم که گفتم حتی اگر شده جوانان را بفرستیم خارج این دوره ها را ببینند دیگر نمی شود با دوبله کار کرد یکی از چیزهایی است که من دارم هنوز هم در مصاحبه ها می گویم ، سال 58 بود اولین حرفی که زدم تغییرات این بود من اصلا آدم فنی نبودم که راجع بحث تخصصی صدا چیزی بگویم ، ولی می دانستم این نقص وجود دارد این را باید درست کرد می دانستم جوان باید به سینما بیاید کسی جرات نمی کرد بگوید حداقل من جرات داشتم بگویم بگذارید بیایند هنوز هم همین را می گویم.

 

چرا از تلویزیون رفتید؟

اواسط سال 1358 به عنوان نماینده صداوسیما در قاره آمریکا منصوب شدم ، منتها خوردیم به بحث گروگانگیری و سفارت آمریکا. هفت یا هشت روز بعدش این اتفاق افتاد و تمام بودجه هایمان را بلوکه کردند و بستند.

کارتر اولین کاری که بعد از گروگانگیری کرد ، این بود که پول های دولت ایران را بلوکه کرد و کار ما هم در نطفه خفه شد. ما آنجا چهار یا پنج دفتر داشتیم. تلویزیون یک اسب آبی است همه اش باید به آن خوراک بدهی. ما رفتیم سراغ فیلم های انقلابی. آن موقع نیکاراگوئه تازه انقلاب شده بود. با آن نگاه سیاسی و به قول خودمان ضدامپریالیستی بودم. بعد از این که تصادف کردم ، دفاترم را ناچار بستم ، شش ماه در صندلی چرخدار بودم.

 

تا سال 67 چی کار می کردید در این عرصه؟

آمریکا ماندم ، رفتم آنجا مشغول کار شدم. برای فوق لیسانس از دانشگاه وودبری پذیرش گرفتم. می خواستم جای دیگر رشته اقتصاد بخوانم. هنوزم دستم تو گچ بود که جنگ شد ، آمدم ایران ، به خاطر جنگ رفتم خرمشهر.

 

چه کار کردید؟

یک سری دعوا کردیم با عراقی ها بالاخره!

 

یعنی واقعا جنگیدید؟

پس چیکار کردم؟ شهرم بود کلاش هم داشتم جنگیدم ، ژ3 داشتم البته بیشتر با دوستان و آشنایان و بچه های خرمشهر در گروه امداد بودیم رفتیم آنجا. بیشتر آنهایی که شهید شده بودند پیدا می کردیم یا خاک می کردیم یا می بردیم. من زیاد هم دنبال تیراندازی نبودم ، در ذاتم نیست. زبان من بیشتر کارکرد داشت ، زبان من از ژ3 برنده تر است!

 

سقوط خرمشهر کجا بودید؟

ما برای انتقال مجروحان به دورود آمده بودیم که شنیدیم خرمشهر سقوط کرد. اما آنجا یک اتفاق جالب افتاد ، نزدیک بود ما را در دورورد بگیرند ، چون آن روزها شایع شده بود یک هواپیمای آمریکایی را زده اند و مردم فکر می کردند من هم آمریکایی هستم!

 

ولی واقعا سوال است! شما چرا آنقدر شبیه آمریکایی ها هستید؟

من شبیه آمریکایی ها نیستم! غلط کردند ، آنها شبیه من هستند. ما خوبیم آنها سعی کردند مثل ما شوند! قبل این که آمریکا متولد شود آن موقع که جد من چشم سبز داشته ، اروپا فتح نشده بود که ما خودمان آن نژاد را درست کردیم آنها خبر ندارند(خنده) ما چون از مادر بختیاری بودیم ، این ظاهر ما به خاطر آن است ، می دانید آنجا چشم روشن و بور دارند. خود ما این را به وجود آوردیم که آمریکایی ها چشم سبز هستند ، در صورتی که واقعا این طور نیست ، تمام هنرپیشه های خانم 90 درصد لنز سبز گذاشتند.

 

در سینمای ایران هم شما اغلب نقش آمریکایی ها یا غربی ها را بازی کردید؟ به نوعی سرقفلی شماست در سینما! ادامه بدهید ، بعد چه کردید؟

آمدیم و دوباره برای ادامه تحصیل فوق لیسانس رفتم. باز به دلیل سقوط خرمشهر و از دست دادن منابع پولی مجبور شدم کار کنم تا نصفه های فوق لیسانس گرفتم و ول کردم شروع کردم به کار کردن. کار و در خارج در آمریکا خیلی سخت است.

من در پارکینگ کار کردم ، راننده تاکسی بودم. کمی بعد ، خودم شرکت زدم بچه های ایرانی هم همه آمدند و یک شورای تعاونی درست کردم. بعد از آنجا بلافاصله لموزین زدم کار تشریفاتی ما خوردیم زمین به خاطر المپیک 1984 خب 80 آمریکایی ها نرفتند روسیه 84 هم تحریم بود همه چی خوابید پدرمان درآمد هر چی ماشین خریده بودیم رو دستمان ماند آن موقع ماشین هایی که خریده بودیم 50 یا 60 هزار دلار بود بدهکار بودیم ، یک دوستی یک حرف بزرگی به من زد گفت تو در یک بیزینسی داری کار می کنی که از پشتش دود می آید این کار نیست ، فردایش ماشین را فروختم.

آمدم ایران 1366 یا 1365 آمدم با کیمیایی در در کارگاه آزاد به عنوان قائم مقامش آن موقع فیلم «شیرک» مهرجویی می خواست شروع شود و فیلم آقای صدرعاملی که اسم مریم و مسعود داشت آن موقع تازه تولید کارگاه بود سرمایه گذاری کار من به عنوان این که نظارت می کردم تا این که سر فیلم «سرب» به دلیل نگرانی هایی که داشتم و نوع فیلم و نگاهش می دانستم از کجا سرچشمه گرفته ، مخالفت کردم با مسعود و قهر کردیم و آمدم بیرون.

 

سر چی؟

من اساسا کار سفارشی دوست ندارم ، فیلمنامه «سرب» مال آقای بهشتی و بنیاد فارابی بود. خوشم نیامد ، حالا ممکن بود فیلم خوبی هم شود که خوب هم شد ، مسعود زرنگ بود می دانست کجا حرف سیاسی بزند کجا جوانمردی و قهرمانی و بزند ولی من آن موقع نگاهم این نبود که مسعود این را بسازد یک دلیل عمده اش این بود که می گفتم خیلی سیاسی است من زیاد موافق ورود بچه های سینما به عرصه سیاست نبودم هنوزم نیستم.

 

حالا برگردیم باز به آن ماجراجویی ذاتی شما ، در زندگی شخصی خود ماجراجویی هم داشتید؟

به بچه ها می گویم بزنید بیرون از جلدتان ، دنیای قشنگی است اما دنیای پرماجرایی است. بیایید بیرون نایستید یکی بیاد انتخابتان کند. انتخاب کنید ، از کار نترسید از کوچک بودن کار هم نترسید.

 

ازدواجتان برای کی بود ازدواج جدیدتان؟

سر قسمت فیلم «کارآگاه علوی» که در اکراین می گرفتیم عاشق شدم ، این عاشق شدن از جنس هل شدن هم نبود ، خانمم مترجم بود و اتفاقا از سختگیری من سر کار بشدت هم عصبانی شده بود و حتی گریه اش گرفته بود ، من سر کار ، آدم بدعنقی هستم! تعارف با هیچ کس ندارم و داد و بیداد می کنم ، به هر حال ما نهایتا ازدواج کردیم.

 

ازدواج بازیگران با هم چه خوبی ها و بدی هایی دارد؟

البته معمولا سر فیلم ها این حوداث پیش می آید ولی من زیاد موافق این چیزها نیستم با روابط تو سینما ، مخالف هم نیستم البته ، به من هم مربوط نیست؟ بعد هم می گویم شما صبح تا شب همدیگر را می بینید می خواهید چی کار ، اگر خودت هم نبینی تلویزیون به رخت می کشد. در تو سینما چند دفعه می خواهی ببینی خسته می شوی نبینی بهتره.

احمد نجفی و همسر و فرزندان

احمد نجفی و همسر و فرزندان

 

آقای نجفی شما مستند ساختید درباره عدم تعهد. چی شد؟ الان در چه مرحله ای است؟

متاسفانه بخش مهمی از این گفت وگو با رئیس جمهور است این را ندارم ، رئیس جمهور هم گرفتاری های خاص خود را دارد و هنوز وقت نکرده این بخش را فیلمبرداری کنیم.

 

این مستند مال صداوسیما است؟

نه ، سفارش نهاد ریاست جمهوری است ، خودشان می دانند که می خواهند چکارش کنند و کجا پخشش کنند.

 

آقای نجفی اگر شما خبرنگار بودید از آقای احمدی نژاد چه سوالی می کردید ، غیر از مستندتان؟

آیا بر کلیه مصوبات شورای عالی سینما انجام شده است یا خیر؟

 

آقای نجفی خیلی ها شما را نور چشمی دولت می دانند.به نظر خودتان نور چشمی هستید؟

من نیازمند نورچشمی بودن نیستم. من نیازمند پول کسی نیستم. از پول هم بدم نمی آید ولی باید در بیاورم. خودم باید در بیاورم. مگه بیل به کمرم خورده که نورچشمی یک نفر و یک دولت باشم؟

دولت ها می آیند و می روند اتفاقا در شورای عالی سینما عده ای هستند که نور چشمی تر هستند خیلی هم خوب است چه مانعی دارد که رئیس جمهور این مملکت یک هنرمند خوب را نور چشمی بکند؟ اما خوب باشد انتخابش درست باشد چه مانعی دارد ، من بصراحت حرف هایم را می زنم خود ایشان هم می داند. افتخار می کنم که جلوی رئیس جمهور بصراحت حرف می زنم.

من همینجوری بودم. اصلا ربطی به آقای احمدی نژاد و غیره ندارد. من جور دیگری بلد نیستم. بارها گفتند چرا اینجوری می گویی گفتم من آمدم اینجا به تمام چیزهایی که معتقد بودم بپردازم.

 

شما در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 یک برنامه «صندلی داغ» داشتید با آقای قالیباف ، یادتان هست؟ خیلی هم سروصدا کرد.

من جنس قالیباف را به دلیل برادر شهیدش و حضور خودش در بیست و یک سالگی در جبهه ها دوست داشتم. البته من ایشان را دعوت نکردم ، تهیه کننده دعوتش کرد ، ولی این برنامه یک حاشیه داشت ، یک عده متاسفانه مشاور هستند همیشه فکر می کنند به خیال خودشان دارند کار خوب می کنند ، قبل از شروع برنامه ، وقتی داشتیم غذا می خوردیم این مشاوران اطراف آقای قالیباف از من خواستند که سوالات برنامه را به آنها بدهم که من بشدت مخالفت کردم. خروجی برنامه هم خوب شد ، چون طبیعی بود این نقشه نبود ، امکان ندارد شما براحتی یک سردار جنگی را به گریه در بیاوری.

 

خلأ مهم سینمای ایران از نگاه احمد نجفی؟

روراست بگویم من غرور ملی در فیلم ها نمی بینم ، وقتی می گویم بحث ملی یادتان نرود تمام سنت ها و روش ها و اسلام هم در آن است هویت ملی را عرض می کنم شما بالاخره یک ایرانی هستید یا که نیستید اصلا من این را نمی بینم در سینما یا تلویزیون در سینمای آمریکا همیشه برای خاطر هیچ و پوچ این غرور ملی را به مخاطب نشان می دهند.

 

بیشترین هزینه ای که یا تلخ ترین هزینه ای شما تاکنون که دادید چه چیزی بوده است؟

غیر از بحث خانواده و از دست دادن عزیزانی که داشتم متاسفانه ممنوع الکاری من بود در تلویزیون و بعد سینما حدود 15 یا 16 سال پیش و در عین ناآگاهی از این که چرا و هنوزم واقعا نمی دانم یعنی یک موقع است آدم درون خود را می کاود خدایش در تلویزیون که من فهمیدم نمی خواهم اسم ببرم پای تلفن گفت می خواستیم روی یک عده را کم کنیم ایشان هم روش این را بصراحت به من گفت.

ما متاسفانه الی ماشاالله مدیران نااهل را داریم ، بگذارید این را بگویم ، اینها آبروی مرا بردند ، مرا متهم کردند که با یک یک شبکه ماهواره ای فارسی زبان به نام پی.دی.اف مصاحبه کرده ام ، حالا داستان چه بود؟ آن شبکه یک سی.دی درباره سینمای ایران که داخل پخش شده را خریده بود از شبکه خودش پخش کرده بود ، آقایان نفهمیدند که من با آنها مصاحبه نکرده ام و آنها سی دی را پخش کرده اند.

 

الان که دیگر ممنوع الکار نیستید؟

نه نیستم از وقتی دیگه آقای احمدی نژاد آمد خدا را شکر بحث ممنوع الکاری در سینما کنار گذاشته شد خداییش این را باید بگویم ، چند نفر بازیگر معروف سینما بودند ، ایشان جلوی همه ما رسما دستور دادند که اینها از ممنوع الکاری دربیایند ، آقای احمدی نژاد گفت این چه کاری است؟ ما این همه پول خرج می کنیم مردم بروند سرکار شما ، ممنوع الکار می کنید؟

 

آخرین ماجراجویی احمد نجفی؟

من دیدم در یزد ، شیرینی فروشی فرنگی نیست ، هر چه هست ، همان شیرینی های سنتی خود یزدی هاست ، این بود که به فکر زدن یک شیرینی فروشی مدرن در شهر شیرینی های سنتی افتادم!


منابع : احمد نجفی اینستاگرام/ احمد نجفی فیسبوک/ صفحه شخصی احمد نجفی/ احمد نجفی ویکی پدیا/ احمد نجفی تلگرام

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.