ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2024 ، در ادامه با بیوگرافی کامل حمید سمندریان کارگردان و استاد تئاتر و بازیگری به همراه عکس های خانوادگی و فیلمشناسی حمید سمندریان با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه حمید سمندریان و همسرش(Hamid Samandarian)

  • نام اصلی : حمید سمندریان
  • متولد : 9 اردیبهشت 1310 تهران
  • مرگ : 22 تیر 1391 تهران
  • علت مرگ : سرطان کبد
  • زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون
  • پیشه : کارگردان و استاد بازیگری
  • مدرک تحصیلی : رشته مهندسی از دانشگاه برلین
  • سالهای فعالیت : 1342 تا 1391
  • همسر : هما روستا
  • فرزندان : کاوه سمندریان

بیوگرافی کامل حمید سمندریان

حمید سمندریان متولد 9 اردیبهشت 1310 در تهران کارگردان و استاد ایرانی تئاتر و بازیگری بود.بیوگرافی حمید سمندریان کارگردان و همسر و فرزندانشبیوگرافی حمید سمندریان کارگردان و همسر و فرزندانش

حمید سمندریان - Hamid Samandarian

حمید سمندریان - Hamid Samandarian

سمندریان از سرآمدان نسلی از کارگردانان نامدار نمایش چون عباس جوانمرد ، علی نصیریان ، بهرام بیضایی ، رکن الدین خسروی ، آربی اوانسیان به شمار می رفت که تئاتر را در ایران دهه 1340 و 1350 به پایگاه جدی تری رسانیدند.

یکی از دو سالن تماشاخانه ایرانشهر در تهران به نام سمندریان نامیده شده است.

حمید سمندریان و همسرش هما روستا

حمید سمندریان و هما روستا

وضعیت ازدواج و همسر حمید سمندریان

حمید سمندریان با بازیگر مشهور هما روستا ازدواج کرده بود.هما روستا از شاگردان استاد سمندریان بوده است.

حمید سمندریان و همسرش هما روستا

حمید سمندریان و همسرش هما روستا

سال 61 پسرشان کاوه به دنیا آمد. هر چند که کاوه هیچ گاه وارد عرصه هنر نشد و ترجیح داد زندگی اش را در عرصه کامپیوتر سپری کند.

حمید سمندریان و همسرش هما روستا و پسرش کاوه

حمید سمندریان و همسرش هما روستا و پسرش کاوه

کاوه سمندریان پسر حمید سمندریان

کاوه سمندریان پسر حمید سمندریان

شروع ار دبیرستان

من از اول با خودم شرط کرده بودم هر طوری شده تئاتری بشوم. حتی این جا شاگرد ویولن آقای ذوالفنون بودم. وقتی ایشان می دید من کلاس حسین خیرخواه هم می روم ، به من می گفت برو آن جا. این جا توی کلاس ویولن وقتت تلف می شود. می گفت من نمی خواهم روی علاقه ات حرف بزنم اما این پرش «آرشه» که به تو گفتم ، باید یک هفته وقت بگذاری تا خوب یاد بگیری. نیا این جا و وقتت را تلف نکن. من هم آمدم خانه و یک شب گریه کردم و دیگر نرفتم. رفتم کلاس حسین خیرخواه. تئاتر را ترجیح دادم.

جوانی حمید سمندریان

جوانی حمید سمندریان

مهاجرت به آلمان

وی پس از دبیرستان به اروپا سفر کرد و در آلمان دوره مهندسی شوفاژ سانترال را در دانشگاه صنعتی برلین گذراند؛ ولی پس از آن به کنسرواتور عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ رفت. برخورد با تئاتر چنان جذبش کرد که مجالی برای موسیقی نمی گذاشت و به همین خاطر موسیقی را کنار گذاشت.

سمندریان که در آلمان به جای مهندسی تأسیسات سر از درس مارکس راینهارت درآورده بود ، بعدها به مؤسسه ادوارد مارکس پیوست تا تئاتر را جدی تر بیاموزد. او طی شش سال تحت آموزش ادوارد مارکس ، که یکی از استادان برجسته تئاتر بود ، اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را آموخت و هم زمان در آلمان به صورت حرفه ای مشغول به کار شد.

عکسهای حمید سمندریان

عکسهای حمید سمندریان

نخستین اثر هنری

نخستین کار حمید سمندریان تله تئاتر «جراحی پلاستیک» نوشته پیر فراری بود که در سال 1340 برای تلویزیون ملی ایران (ثابت پاسال) کارگردانی کرد. یک سال بعد او و تیمش در اداره هنرهای دراماتیک سالن 50 تا 60 نفری درست کردند که چند برنامه نمایشی در آن اجرا شد. سمندریان اولین اثر خود ، نمایشنامه «دوزخ یا در بسته» نوشته ژان پل سارتر را در همین تالار نوبنیاد روی صحنه برد و کار نمایش را پیوسته ادامه داد؛ همچنین با همکاری مهدی فروغ به تأسیس هنرستان آزاد هنرهای دراماتیک که وابسته به هنرهای زیبای کل کشور بود دست زد.

خانواده حمید سمندریان

خانواده حمید سمندریان

پس از انقلاب

پس از انقلاب 1357 ایران و در پی انقلاب فرهنگی و پاک سازی دانشگاه ها از بسیاری از استادان ، حمید سمندریان نیز به دلیل سوءظن به گرایش به کمونیسم به دلیل ترجمه «دایره گچی قفقازی» از فعالیت دانشگاهی منع شد. در نتیجه به ناچار رستورانی باز کرد تا خود و چند نفر از دانشجویانش ، اگر نه از طریق تئاتر ، از راهی شرافتمندانه زندگی کنند. پس از مدتی با وساطت شاگرد سابق وی ، بهروز غریب پور که در آن دوران مورد وثوق بعضی از کسانی بود که به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وارد شده بودند ، از این اتهام تبرئه شده و قرار شد سمندریان به دانشکده هنرهای زیبا برگردد.

عکسهای خانوادگی حمید سمندریان

عکسهای خانوادگی حمید سمندریان

در نیمه نخست دهه 1370 ناصر باباشاهی رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه تهران از حمید سمندریان دعوت کرد تا گروه نمایش این دانشکده را راه اندازی کند و بدین ترتیب سمندریان پایه و اساس این گروه را گذاشت.

در سال 1373 به تأسیس کلاس های آزاد بازیگری و کارگردانی دست زد که هنرجویان بسیاری از آن جا دانش آموخته شدند و به عرصه حرفه ای هنر وارد شدند.

حمید سمندریان مدرس بازیگری

حمید سمندریان مدرس بازیگری

شاگردان حمید سمندریان

حمید سمندریان شاگردان بسیار داشت از رضا کیانیان و زنده یاد احمد آقالو تا حامد بهداد ، میکاییل شهرستانی ، نادر برهانی مرند ، کوروش نریمانی ، پیام دهکردی و … و حتی عزت الله انتظامی که در دانشگاه دانشجویش بود.

کلاسهای بازیگری حمید سمندریان

کلاسهای بازیگری حمید سمندریان

دلنوشته سوسن تسلیمی برای حمید سمندریان

آقای سمندریان عزیز شما اولین استاد من در بازیگری و فن بیان و همچنین اولین کارگردان حرفه ای من بودید. شور ، اشتیاق و عشق و توانایی شما و همین طور درون شکافی نقش و هدایت بازیگران از مشخصات کار شما بود. روی صندلی آروم نمی گرفتید ، و ایستاده کارگردانی می کردید. صداتون رسا بود. هنوز طنین اون ، در این لحظه که از راه دور با شما حرف می زنم در خاطرم هست. شما عاشق بی قرار هنر نمایش بودید. همراه با بازیگران و نقش ها روی صحنه لحظات رو نقش می کشیدید ، و زندگی می کردید. شما خالق آثاری هستید فراموش نشدنی در تئاتر ایران.

حمید سمندریان و سوسن تسلیمی

حمید سمندریان و سوسن تسلیمی

درگذشت

سمندریان از بیماری سرطان لوزالمعده رنج می برد ، و سرانجام حدود ساعت 5 بامداد روز پنج شنبه 22 تیرماه 1391 در سن 81 سالگی در خانه خود درگذشت. هم زمان همراهان و شاگردانش تصمیم گرفته بودند برای بهتر شدن حال استادشان بار دیگر نمایش بازی استریندبرگ را که او سال ها پیش به صحنه برده بود با همان بازیگران ، یعنی هما روستا ، رضا کیانیان و احمد ساعتچیان ، پاییز همان سال به صحنه ببرند؛ و بخشی از تمرین اولیه این نمایش نیز در منزل شخصی سمندریان آغاز شده بود.

بهرام بیضایی که هنگام مرگ سمندریان در آمریکا به سر می برد ، همان روز از درگذشت وی آگاه شد و یادداشتی با عنوان «یادمانِ سمندریان» در سوگش نوشت که در آخرین سطر آن آمده است : «نمایش داغ دارِ اوست!»

عکسهای شخصی حمید سمندریان

عکسهای شخصی حمید سمندریان

"عکسهای

عکسهای شخصی حمید سمندریان


آثار نمایشی حمید سمندریان
تاریخ نمایش نام نویسنده
1341 دوزخ ژان پل سارتر
1342 اشباح هنریک ایبسن
1342 و 1357 مرده های بی کفن و دفن ژان پل سارتر
1342 باغ وحش شیشه ای تنسی ویلیامز
1343 طبیب اجباری مولیر
1343 لئوکادیا ژان آنوی
1344 هرکول و طویله اوجیاس فردریش دورنمات
1346 آندورا ماکس فریش
1348 نگاهی از پل آرتور میلر
1351 ملاقات بانوی سالخورده فردریش دورنمات
15 دی 1351—15 اسفند 1351 کرگدن اوژن یونسکو
1351 بازی استریندبرگ فردریش دورنمات
1356 مرغ دریایی آنتون چخوف
1368 ازدواج آقای می سی سی پی فردریش دورنمات
1377 دایره گچی قفقازی برتولت برشت
1378 بازی استریندبرگ فردریش دورنمات
14 دی 1386—24 اسفند 1386 ملاقات بانوی سالخورده فردریش دورنمات

حمید سمندریان و همسرش هما روستا

حمید سمندریان و همسرش هما روستا


منابع : نم نمک | حمید سمندریان اینستاگرام/ حمید سمندریان فیسبوک/ صفحه شخصی حمید سمندریان/حمید سمندریان ویکی پدیا/ حمید سمندریان تلگرام

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(18 رای)
83.4%

نظر دادن