ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، در ادامه با بیوگرافی کامل حمیرا خواننده قدیمی قبل از انقلاب به همراه عکس های خانوادگی و شخصی حمیرا و قبر حمیرا کجاست و عکس پیری حمیرا و پدر حمیرا اهل کجاست و بیماری حمیرا و تاریخ وفات حمیرا و همسران حمیرا و حمیرا اصالتا اهل کجاست و مادر حمیرا اهل کجاست با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه حمیرا و همسرش(Homeyra)

  • نام اصلی : پروانه امیرافشاری
  • متولد : 26 اسفند 1323 تهران
  • زمینه فعالیت : موسیقی
  • پیشه : خواننده
  • نوع صوت : آلتو ، با قابلیت سوپرانو از ابتدا زیر تا بم
  • سالهای فعالیت : 1344 تاکنون
  • قد حمیرا : 164 سانتیمتر
  • همسر : پرویز یاحقی(همسر دوم)
  • فرزندان : هنگامه و یاسمن

بیوگرافی کامل حمیرا

پروانه امیرافشاری متولد 26 اسفند 1323 در تهران که با نام هنری حمیرا شناخته می شود ، خواننده ایرانی است.بیوگرافی حمیرا خواننده و همسرش(اول و دوم و سوم) + فرزندانبیوگرافی حمیرا خواننده و همسرش(اول و دوم و سوم) + فرزندان

حمیرا - Homeyra

حمیرا - Homeyra

پدر حمیرا اهل کجاست؟

اصالتا از نوادگان ایل افشار آذربایجان است که پدرش با داشتن 150 منطقه شهری و روستایی در شمال غرب ایران از ثروتمندان و افراد بانفوذ حکومت پهلوی بود.

بخاطر همین شهرت و اعتبار پدر ، چهره های هنری از جمله استاد بنان و ملوک ضرابی به خانه اشان رفت و آمد داشتند که باعث علاقه حمیرا به موسیقی شد.

شروع فعالیت دور از چشم پدر

سال 1339 وقتی 16 ساله بود بدور از چشم پدر و با حمایت مادرش زیر نظر علی تجویدی موسیقی و آواز را یاد گرفت و بعد از 3 سال در 19 سالگی در آزمون صدای رادیو قبول شد.

بخاطر اینکه پدرش او را نشناسد نام هنری حمیرا را انتخاب و مشغول کار شد.

محروم شدن از ارث

اولین آهنگ خود را در 19 سالگی با آهنگسازی علی تجویدی و شعری از بیژن ترقی بنام صبرم عطا کن ساخت که ظرف مدت کوتاهی از رادیو پخش شد.

با پخش صدایش در رادیو پدر او را می شناسد و برای حفظ آبرو تمام صفحات موسیقی حمیرا را از بازار می خرد و در خانه انبار می کند و با تشر جدی حمیرا را از هرگونه فعالیت موسیقی منع می کند.

مدتی بعد اما با سفر اروپایی پدر ، دوبار حمیرا با حمایت مادرش آهنگی بنام سرگردان را می سازد که این بار با برگشت پدر او برای همیشه از خانواده طرد و از ارث محروم می شود.

وضعیت ازدواج و همسر حمیرا

حمیرا تاکنون سه بار ازدواج کرده است.

ازدواج اول

حمیرا در سال 1342 وقتی 19 ساله بود با فشار پدرش با پسر یکی از تجار بزرگ ایران که هم سن بودند ازدواج کرد.

اما این زندگی زناشویی بعد از 6 ساله با وجود داشتن یک دختر بنام هنگامه به طلاق ختم شد.

عکس باحجاب حمیرا

عکس باحجاب حمیرا

علت جدایی از همسر اول

مادر شوهرم بی نهایت عاشق موسیقی بود و همیشه مرا تشویق می کرد ، من همیشه از بس مادر شوهرم را دوست داشتم تحت کنترل او زندگی می کردم.

بعد از مدتی که مادر شوهرم به اروپا سفر کرد زندگی زناشویی من هم با وجود داشتن یک فرزند به اختلاف کشید و سال 1348 از همسرم جدا شدم.

ازدواج دوم و جدایی

حمیرا در سال 1349 وقتی 24 ساله بود با پرویز یاحقی 35 ساله و موسیقیدان برجسته ایرانی آشنا و باهم ازدواج کردند.

زندگی دوم خانم حمیرا هم 8 سال دوام نداشت و طبق آنچه خود می گوید بخاطر مسائل جزئی در اوایل سال 1357 به طلاق ختم شد.

حمیرا خواننده و همسرش پرویز یاحقی

حمیرا خواننده و همسرش پرویز یاحقی

ازدواج سوم

اواخر سال 1357 وقتی 34 ساله بود بخاطر دید منفی مردم آن دوره به زن بیوه مجبور به ازدواج با صاحب فروشگاه معروف کراوات مسعودنیا شد.

این زندگی در اوایل به خوبی با به دنیا آمد یک فرزند دختر بنام یاسمن پیش می رفت تا اینکه ورق برگشت.

مهاجرت و ماجرای جدایی سوم

همسر سوم وی ، که تاجر کراوات بود ، پس از انقلاب عملاً بیکار شد. حمیرا تا اواخر سال 1360 خورشیدی در ایران ماند. به ناچار و پس از چندین بار تغییر محل زندگی بدون این که مورد حمایت همسرش قرار گیرد ، در همان سال به تنهایی و به صورت ناشناس با گریم در قالب یک پیرزن به همراه دختر دو ساله اش ، یاسمن ، از مرز افغانستان از ایران خارج شد و به پاکستان رفت؛ از آنجا به اسپانیا و پس از آن به کاستاریکا در آمریکای مرکزی مهاجرت کرد. وی در کاستاریکا دچار افسردگی شدید شد. به صورتی که مدت یک سال تحت درمان روان پزشک بود. شوهر وی به صورت مستقیم به آمریکا مهاجرت کرد. حمیرا سپس به ایالت کالیفرنیا مهاجرت کرد و با حمایت احمد مسعود که در زمینه موسیقی در خارج از ایران فعالیت می کرد ، کار هنری خود را از سر گرفت.

حمیرا خواننده

فرزندان و نوه

وی هم اکنون در شهر لس آنجلس زندگی می کند. حمیرا صاحب دو فرزند به نام های هنگامه و یاسمن است و از فرزند کوچک ترش یاسمن ، نوه ای به نام آریانا دارد.

می گوید دو دختر خوب و مهربان من هنگامه و یاسمن و نوه ام ، دو داماد بسیار فهمیده ام پیتر (پرویز) شوهر هنگامه از یک پدر و مادر ایرانی است که 75 سال پیش برای تحصیل و زندگی به امریکا آمده اند. پیتر پر احساس ، ورزشکار و موزیسین است. او یک باشگاه ورزشی سیار است.

دخترم هنگامه چون فرشته نگهبان و مراقب من است و من با تکیه به محبت ها و توجهات او احساس خوبی دارم. و یاسمن دختری خوب و مهربان و خوش قلب ، که عاشق دیوانه وار آریانا دخترش و عاشق حیوانات است.

حمیرا خواننده و نوه اش آریانا

حمیرا خواننده و نوه اش آریانا

آهنگسازان و ترانه سرایان آثار

بعضی از آهنگسازان نامی که با حمیرا همکاری کرده اند عبارتند از : علی تجویدی ، پرویز یاحقی ، اسدالله ملک ، کامل علی پور ، جهانبخش پازوکی ، محمد حیدری ، محمد جلیل عندلیبی ، حسن شماعی زاده ، فرهنگ شریف ، بابک رادمنش ، کاظم رزازان ، صادق نوجوکی ، فضل الله توکل ، منوچهر چشم آذر ، ناصر چشم آذر ، انوشیروان روحانی ، فرید زلاند بیژن مرتضوی ، حبیب الله بدیعی و …

وی همچنین اشعار و ترانه هایی از حافظ ، مولوی ، بابا طاهر ، رهی معیری ، بیژن ترقی ، هما میرافشار ، لیلا کسری (هدیه) ، جلیلی بیدار ، عماد خراسانی ، کمال خجندی ، احمد گلچین معانی ، مسعود امینی ، مسعود فردمنش ، معینی کرمانشاهی و … را اجرا کرده است.

دوستی با رامش

چه دختر مهربان و با صفا و چه خواننده خوش صدا و هنرمندی بود همیشه به مناسبت نوروز و تولدم زنگ میزد با هم کلی حرف میزدیم و بنظرم قدرش را ندانستند. او حالا حالاها می توانست روی صحنه ها بدرخشد. چون صدای گرم و زیبایی داشت. خیلی دلم شکست از رفتن ناگهانی اش.

بیماری حمیرا چیست؟

حمیرا بانوی متین موسیقی در سال 1378 زمانی که 55 ساله بود به تومور مغزی دچار شد اما بطور معجزه آسایی از اتاق عمل سالم بیرون آمد.

او مدتی بعد بخاطر ناراحتی قلبی عمل شد که آن هم با موفقیت همراه بود.

اعتقاد قوی به خدا

در اعتقادات مذهبی و شخصی خود بسیار به خداوند پای بند است و علاقمندی اش به مسائل عرفانی در گفتار ، ترانه ها و شیوه زندگی او نمایان است.

او بخاطر همین اعتقادات و روحیه خاص خود به ندرت در مجامع عمومی و هنری ظاهر می شود.

عکس پیری حمیرا

عکس پیری حمیرا

حمیرا از نگاه دیگران

غلامحسین بنان صدای حمیرا را ملکوتی و سحرآمیز توصیف کرده است و معتقد بود تا یک قرن دیگر هم صدایی همانند صدای حمیرا ظهور نخواهد کرد.

علی تجویدی صدای حمیرا را کمیاب توصیف کرده است که در محدوده آلتو قرار داشته و قابلیت سوپرانو از زیر تا بم را داراست.

پرویز یاحقی : صدای حمیرا فقط با صدای ام کلثوم در جوانی قابل قیاس است.

جهانبخش پازوکی : حمیرا تک اختری در آسمان هنر ایران است که نورش به همه هنرمندان رسیده است.

محمد حیدری : حمیرا به همراه گلپا انقلابی را در موسیقی سنتی ایران به وجود آوردند.

اکبر گلپایگانی : حمیرا خورشید آسمان موسیقی ایران است.

حسن شماعی زاده : صدای حمیرا فراتر از سطح خاورمیانه است و لرزشها و ویبراسیون صدایش بی نظیر است.

بابک رادمنش : صدای حمیرا مُشکی است که فضای موسیقی ایران را عطر افشانی کرده است و از صداهای استثنایی است که گاهی قرنها باید بگذرد تا شاهد چنین صدایی باشیم ، خوشبختانه این صدا در زمانه ما ظهور کرده است.

هنرمندان مورد علاقه

او از هنرمندان هم نسل خود چون زنده یاد هایده و مهستی به نیکی یاد می کند و به صدای گلپا و ایرج نیز علاقمند است.

او در یک مصاحبه قبل از انقلاب گفته بود الیزابت تیلور ، چارلتون هستون ، علی نصیریان و فخری خوروش بازیگران مورد قبولش هستند.

عکس های اینستاگرام حمیرا خواننده

عکس های اینستاگرام حمیرا خواننده

آلبوم ها
نام آلبوم تاریخ انتشار
مهتاب عشق 1383
هدیه 1380
خواب و خیال 1378
سرنوشت 1377
منتظر به راه 1374
عشق و عرفان 1373
درویشان 1372
بهار عشق 1371
انتظار (گلبرگ 3) 1370
بهار بهاره (گلبرگ 2) 1367
وقتی که عشق میاد (گلبرگ 1) 1365
دریاکنار 1363
قناری 1362
شرم و شکایت 1361
بهار زندگی 1356
گذشته 1355

آهنگ ها و ترانه های حمیرا خواننده

آهنگ ها و ترانه های حمیرا خواننده


منابع : نم نمک | حمیرا اینستاگرام/ حمیرا فیسبوک/pldvh /صفحه شخصی حمیرا/حمیرا ویکی پدیا/ حمیرا تلگرام

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(19 رای)
95.8%

نظر دادن