ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، در ادامه با بیوگرافی کامل عبدالحسین نوشین نمایش نامه نویس، کارگردان تئاتر و شاهنامه پژوه ایرانی و پدر تئاتر نوین ایران به همراه عکس های خانوادگی با همسرش لرتا و پسرش کاوه نوشـین و فیلمشناسی عبدالحسین نوشین با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه عبدالحسین نوشین و همسرش(Abdolhossein Nooshin)

  • نام اصلی : سید عبدالحسین نوشین خراسانی
  • متولد : 21 بهمن 1285 تربت حیدریه
  • مرگ : 12 اردیبهشت 1350 (65 سال) مسکو
  • زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون
  • پیشه : نمایش نامه نویس ، کارگردان تئاتر
  • مدرک تحصیلی :
  • سالهای فعالیت :
  • والدین : محمدباقر نوشین
  • همسر : لرتا(Loreta)
  • فرزندان : کاوه نوشـین

بیوگرافی کامل عبدالحسین نوشین

سید عبدالحسین نوشین خراسانی متولد 21 بهمن 1285 در تربت حیدریه نمایش نامه نویس ، کارگردان تئاتر و شاهنامه پژوه ایرانی بود. او از مصححان شاهنامه مشهور به تصحیح مسکو بود.بیوگرافی عبدالحسین نوشین و همسرش لرتا + زندگینامه و فرزندانبیوگرافی عبدالحسین نوشین و همسرش لرتا + زندگینامه و فرزندان

عبدالحسین نوشین - Abdolhossein Nooshin

عبدالحسین نوشین - Abdolhossein Nooshin

سبک غربی

عبدالحسین نوشین از نخستین افرادی بود که دستاوردهای تئاتر غرب را با خود به ایران آورد و نسلی را آموزش داد که باقیمانده های آن ها نسل های بعد تئاتر را تربیت کردند.

پدر واعظ

پدرش ، محمد باقر نوشین معروف به سلطان الذاکرین از واعظان خوش صدا بود.

مهاجرت به فرانسه در کودکی

پس از دوران تحصیل ابتدایی ، در مدرسه فرانسوی سن لوئی ادامه تحصیل داد و به هنگام دریافت دیپلم ، نامش در فهرست صدنفره محصلان اعزامی به خارج ثبت شد.

از جغرافی تا تئاتر!

در فرانسه با آن که قرار بود تاریخ و جغرافیا بخواند ، به تولوز رفت و در مدرسه تئاتر نام نوشت و از همین رو هزینه تحصیلی اش قطع شد و به ایران بازگشت.

شروع کار جدی

او چند سال بعد ، با عرضه یکی دو نمایش و انتشار یک فرهنگ فارسی به فرانسه ، مبلغی فراهم کرد و دوباره به اروپا بازگشت. پس از بازگشت از این سفر بود که کار جدی نمایشی خود را آغاز کرد.

وضعیت ازدواج و همسر عبدالحسین نوشین

عبدالحسین نوشین با لرتا هایراپتیان تبریزی هنرپیشه ارمنی تبار اهل ایران در تئاتر ، سینما و تلویزیون در سال 1313 ازدواج کرده بود و یک فرزند به نام کاوه دارد.

عبدالحسین نوشین و همسرش لرتا و صادق هدایت

عبدالحسین نوشین و همسرش لرتا و صادق هدایت

بیوگرافی لرتا

لرتا متولد 1290 خورشیدی هنرپیشه ارمنی تبار و همسر عبدالحسین نوشین بود که در 7 فروردین 1377 در گذشت.

لرتا همسر عبدالحسین نوشین

زندگینامه لرتا و همسرش عبدالحسین نوشین

هزاره فردوسی

برگزاری هزاره فردوسی با حضور ایران شناسان غربی ، فرصت خوبی برای نوشین فراهم آورد و توانست سه نمایش نامه را با الهام از شاهنامه ، در برابر آنان روی صحنه ببرد. در همین سال با همکاری همسرش ، لرتا ، تئاتر فردوسی را بنیاد نهاد.

عبدالحسین نوشین و صادق هدایت

عبدالحسین نوشین و صادق هدایت در تهران ، 1326 خورشیدی

فرار از زندان و منزل عزت الله انتظامی

با بازشدن فضای فرهنگی ، نوشین نیز زمینه های هموارتری برای عرضه نمایش های خود پیدا کرد و گام های بلندی در آشنایی جامعه ایران با تئاتر جهانی برداشت. اما با تیراندازی به محمدرضا پهلوی ، پادشاه آن دوران ، در سال 1327 کار یک سره شده و نوشین یک بار دیگر همراه با گروهی از هم اندیشان خود به زندان افتاد. از همان زندان ، از طریق ملاقات های هفتگی با همسرش ، گروه تئاتری خود را در اجرای نمایشنامه ها هدایت کرد. او از جمله رهبران و کادرهای حزب توده ایران بود که از زندان قصر گریختند. نوشین پس از فرار از زندان راهی اتحاد جماهیر شوروی وقت شد.گفته میشود نوشین قبل از خروج از کشور در منزل عزت الله انتظامی پنهان شده بود.

خروس سحر

نام نوشین به عنوان بزرگ ترین کارگردان و هنرپیشه بی رقیب کشور ما طنینی عظیم یافت. در این تئاترها ، نوشین مستنطق ، پرنده آبی (اثر موریس مترلینک) ، مونسرا ، توپاز ، بادبزن خانم ویندیرمیر ، نوکرخان لنکران و غیره را به صحنه آورد؛ ولی نمایش نامه انقلابی خروس سحر را که خود او نوشته و در مجله مردم منتشر کرده بود ، هرگز به صحنه نیاورد. این نمایش نامه ملهم از نمایش نامه های اجتماعی ماکسیم گورکی است.

تئاتر فرهنگ را نوشین در دوران آزادی خود شخصا اداره می کرد ، ولی تئاتر سعدی به هنگامی دایر شد که نوشین در زندان بود و به هدایت این تئاتر از دور اکتفا می ورزید. گروه تئاتری او سرشار از احترام و اطاعت نسبت به او بود.

تئاتر سعدی

تئاتر سعدی

دکتری دانکده مسکو

در مسکو به تصحیح شاهنامه در هشت جلد و فراهم آوردن واژه نامه دقیقی برای آن و ترجمه بسیاری از قصه ها و نمایش نامه های برجسته جهانی مشغول شد و از دانشکده ادبی گورکی مسکو درجه دکتری دریافت کرد.

درگذشت

نوشین بر اثر بیماری سرطان معده در سه شنبه 1 مه 1971، 12 اردیبهشت 1350 در بیمارستان مسکو درگذشت.


منابع : نم نمک | عبدالحسین نوشین اینستاگرام/ عبدالحسین نوشین فیسبوک/ صفحه شخصی عبدالحسین نوشین/عبدالحسین نوشین ویکی پدیا/ عبدالحسین نوشین تلگرام

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(5 رای)
84%

نظر دادن