بیوگرافی کارگردان های زن ایرانی و کارگردان زن ایرانی و کارگردان های زن ایرانی و همسرانشان و شوهر کارگردان زن ایرانی و فرزندان کارگردان زن ایرانی و حواشی کارگردان زن ایرانی و مرگ کارگردان زن ایرانی در نم نمک.

بیوگرافی معروف ترین کارگردان های زن سینمای ایران

سینمای ایران محل پرورش چهره های بزرگی بود که در طول سالهایی که هنوز مردم با سینما رابطه زیادی برقرار نکرده بودند روی صحنه میرفتند و مطابق شرایط زمان فیلم هایی را روی صحنه میبردند.بیوگرافی کارگردان های زن ایرانی[زندگینامه و همسر]بیوگرافی کارگردان های زن ایرانی[زندگینامه و همسر]

فیلمسازان زن سینمای ایران اگرچه تعدادشان خیلی زیاد نیست ولی درک بالایی از سینما و ترسیم موقعیت های دراماتیک دارند و هربار که پشت دوربین قرار می گیرند معمولا فیلم های خوبی را کارگردانی می کنند. نگاه متفاوت کارگردانان زن به مسائل انسانی و اجتماعی ، تنوع و تکثر را به سینما آورده و تماشاگران را با دیدی تازه به سوژه ها آشنا کرده است. زنان در پرداختن به بعضی مسائل شاخک های تیزتری دارند و با نگاهی موشکافانه و جزئی نگر وقایع را مقابل دوربین شان به تصویر در می آورند.

زندگینامه معروف ترین کارگردان زن سینمای ایران

معروف ترین کارگردان های زن سینمای ایران

کارگردان های زن سرشناس سینمای ایران

تهمینه میلانی

تهمینه میلانی در سال 1339 در روستای میلان شهر تبریز به دنیا آمد و بسیار جوان بود که به عنوان اولین تجربه سینمایی اش به عنوان منشی صحنه فیلم «خط قرمز» برگزیده شد.

اولین فیلم او «بچه های طلاق» جایزه بهترین فیلم اول را در جشنواره فجر برد و جایزه نقدی آن به او کمک کرد که مجددا به همراه رضا بانکی و مهدی احمدی فیلم «افسانه آه» را بسازد. پس از شکست تجاری این فیلم ، فیلم کمدی «دیگه چه خبر» با بازی ماهایا پطروسیان را ساخت. فیلمی که بسیار پرفروش شد.

در سال 76 تهمینه میلانی فیلم «دو زن» را ساخت و به خاطر ساختن این فیلم ، میلانی جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر را برد و نامزد جایزه بهترین کارگردانی از همین جشنواره شد. میلانی پس از موفقیت فیلم «دو زن» فیلم های «نیمه پنهان» و «واکنش پنجم» - هر سه با بازی نیکی کریمی- را ساخت.

تهمینه میلانی و همسرش

تهمینه میلانی کارگردان سرشناس سینما در کنار همسرش

پس از فیلم های سه گانه میلانی با بازی نیکی کریمی ، فیلم «زن زیادی» با بازی مریلا زارعی در سال 83 به نمایش درآمد. این فیلم هم در ادامه حال و هوای فیلم های اخیر میلانی بود با واکنش سرد منتقدان مواجه شد اما به فروش خوبی دست پیدا کرد. در سال 84 بر اساس کتاب «شفای کودک درون» اثر لوچیا کاپاکیونه فیلم «آتش بس» با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار را ساخت.

این فیلم که به بخش مسابقه سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر راه نیافت ، در سال 85 اکران شد و رکورد فروش صدمیلیون تومان در هفته اول را به جای گذاشت. مهم ترین فیلم های میلانی عبارتند از : سوپراستار ، آتش بس ، نیمه پنهان ، دو زن و بچه های طلاق مهم ترین فیلم های تهمینه میلانی هستند.

تهمینه میلانی کارگردان کشورمان

تهمینه میلانی کارگردان زن سینمای ایران

این کارگردان زن سینمای ایران فیلم ملی و راههای نرفته اش را آماده اکران دارد.داستان فیلم ملی و راههای نرفته اش درباره ملیحه ، دختر جوان و کم تجربه ای است که عاشق جوانی به نام سیامک می شود و بر خلاف میل خانواده ، با او ازدواج می کند و به زودی تفاوت دیدگاه و اختلاف فرهنگی بین این دو آشکار می شود.

رخشان بنی اعتماد

رخشان بنی اعتماد متولد 14 فروردین 1333 در تهران ، کارگردان ، فیلم نامه نویس ، تهیه کننده ، مستندساز اهل ایران است.

رخشان بنی اعتماد کارگردان سینما و همسرش

رخشان بنی اعتماد کارگردان زن سینمای ایران

رخشان بنی اعتماد فعالیت سینمایی خود را از سال 1360 به عنوان منشی صحنه فیلم آفتاب نشین ها و فیلم گل های داوودی آغاز کرد و با کارگردانی فیلم خارج از محدوده در سال 1366 کارگردانی فیلم های بلند را آغاز کرد. نوشتن فیلم نامه فیلم نرگس با همکاری فریدون جیرانی و کارگردانی آن ، در سال 1370 به عنوان بهترین کارگردان در دهمین جشنواره فیلم فجر برگزیده شد. پس از آن ، فیلم های « روسری آبی » ، « بانوی اردیبهشت » ، « زیر پوست شهر » و « خون بازی » برای وی افتخارات و جایزه های بیشتری به ارمغان آورد.

عکسی از رخشان بنی اعتماد در کنار همسر و دخترش

رخشان بنی اعتماد در کنار همسر و دخترش

رخشان بنی اعتماد مادر باران کوثری و همسر جهانگیر کوثری است که از مهم ترین فیلم های او میتوان به نرگس ، روسری آبی ، خون بازی ، بانوی اردیبهشت و آی آدم ها اشاره کرد.

مرضیه برومند

مرضیه سادات برومند یزدی معروف به مرضیه برومند متولد 17 خرداد 1330 در تهران کارگردان و بازیگر ایرانی است. وی لیسانس هنرهای نمایشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دارد.

مرضیه برومند کارگردان و عروسک گردان سینما و تلویزیون ایران است که در خانواده ای هنرپرور رشد کرد و شکوفا شد. الو الو من جوجوام از برجسته ترین کارهای کارنامه هنری مرضیه برومند است و شهر موش ها کاری است که مرضیه برومند با آن در بین مردم به محبوبیت بیشتری رسید.

مرضیه برومند کارگردان کشورمان

مرضیه برومند کارگردان زن سینمای ایران

مرضیه برومند در آثاری چون سیب سرخ هوا ، مهمان ناخوانده ، دایره مینا ، الو الو من جوجوام ، پناهنده و تحفه ها به ایفای نقش پرداخته است.

مرضیه برومند کارگردان کشورمان

مرضیه برومند کارگردان شهر موش ها

پوران درخشنده

پوران درخشنده متولد 7 فروردین 1330 کارگردان ، فیلم نامه نویس و تهیه کننده اهل ایران است. وی فارغ التحصیل سینما با گرایش کارگردانی از مدرسه عالی تلویزیون و سینما و دارای لوح افتخار درجه یک هنری معادل دکتری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران است.

پوران درخشنده یکی دیگر از کارگردان های موفق کشورمان است که به عنوان نویسنده و تهیه کننده در سینما حضور داشته است.

پوران درخشنده کارگردان کشورمان

پوران درخشنده کارگردان زیر سقف دودی

این بانوی کارگردان فیلمسازی را با فیلم مستند آغاز کرد و سال 65 اولین فیلم بلند سینمایی اش را با عنوان رابطه جلوی دوربین برد و بعد از آن ساخت فیلم هایی چون پرنده کوچک خوشبختی ، عبور از غبار ، زمان از دست رفته ، عشق بدون مرز ، شمعی در باد ، رویای خیس ، بچه های ابدی ، خواب های دنباله دار ، هیس دخترها فریاد نمی زنند و زیر سقف دودی رادر کارنامه هنری اش دارد.

نرگس آبیار

نرگس آبیار متولد 6 اسفند 1350 در تهران نویسنده ، کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی است.

نرگس آبیار یکی دیگر از چهره های سرشناس دنیای کارگردانی است که فیلمسازی را با ساخت فیلم مستند از سال 84 آغاز کرد.

نرگس آبیار کارگردان سینما

نرگس آبیار کارگردان شبی که ماه کامل شد

شبی که ماه کامل شد یکی از تجربه های موفق نرگس آبیار بود که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ های جشنواره را درو کرد. از دیگر فیلم های این بانوی کارگردان میتوان به اشیار از آنچه در آینه می بینید به شما نزدیک ترند ، شیار 143 و نفس اشاره کرد.

نیکی کریمی

نیکی کریمی متولد 19 آبان 1350 بازیگر و فیلم ساز ایرانی است. او یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان سینما پس از انقلاب ایران است که در فیلم های مهمی نقش آفرینی کرده و با کسب جوایز متعدد از جشنواره های گوناگون بین المللی ، از موفق ترین هنرمندان سینمای ایران از لحاظ تعداد جوایز جهانی نیز به شمار می رود.

نیکی کریمی کارگردان زن سینمای ایران

نیکی کریمی کارگردان زن سینمای ایران

کریمی برای سال ها بازیگر نقش اول فیلم های بسیاری بوده و کمتر کسی فکر می کرد که او روز پشت دوربین قرار بگیرد و فیلم سینمایی بسازد. او سال 83 فیلم «یک شب» را ساخت که در بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن هم حضور پیدا کرد. «یک شب» فیلم درخشانی نبود و در جذب مخاطب دستاورد خاصی به دست نیاورد.

کریمی به تلاش های خودش برای فیلمسازی ادامه داد و دو سال بعد «چند روز بعد» را کارگردانی کرد و پس از آن «سوت پایان» و «شیفت شب» را جلوی دوربین برد. در این فیلم ها جهان های ترسیم شده توسط کریمی بسیار معمولی است و فیلم هایش از شاخصه های چندانی برخوردار نیستند.

اما کریمی با فیلم «آتابای» قابلیت های دیگری از درک و توانایی اش در کارگردانی را نشان داد و این بار بر خلاف فیلم های قبلی با یک فیلم درخشان روبرو هستیم. «آتابای» در کارگردانی به فیلم های کیارستمی و نوری بیلگه جیلان نزدیک است و در کنار داستان جذابش ، قاب های زیبایی دارد.

لیست کامل کارگردانان زن ایرانی
 • پریسا بخت آور (همسر اصغر فرهادی)
 • پوران درخشنده
 • تهمینه میلانی
 • حنا مخملباف (دختر محسن مخملباف)
 • رخشان بنی اعتماد
 • سپیده فارسی
 • رزی ملک یونان
 • سمیرا مخملباف (دختر محسن مخملباف)
 • فروغ فرخزاد
 • کتایون حسین زاده
 • مرضیه مشکینی (همسر محسن مخملباف)
 • منیژه حکمت (مادر پگاه آهنگرانی)
 • نیکی کریمی
 • هنگامه مفید (از اعضای خانواده مفید)

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
20%

نظر دادن