در ادامه مطلبی درباره روز دندانپزشک در ایران چه روزی است؟ روز جهانی دندانپزشک و تاریخچه روز دندانپزشک و روز دندانپزشک چندمه و تاریخ روز دندانپزشک و تخصص های دندانپزشکی و روز دندانپزشک قبل از انقلاب و روز دندانپزشک بعد از انقلاب در نم نمک بخوانید.

تاریخ شمسی و میلادی روز دندانپزشک در ایران و جهان

دندانپزشکی از رشته های پزشکی مرتبط با سلامت دهان و دندان است.در ادامه مطلبی درباره روز دندانپزشک در ایران چه روزی است؟ روز جهانی دندانپزشک و تاریخچه روز دندانپزشک و روز دندانپزشک چندمه و تاریخ روز دندانپزشک و تخصص های دندانپزشکی و روز دندانپزشک قبل از انقلاب و روز دندانپزشک بعد از انقلاب در نم نمک بخوانید.روز دندانپزشک در ایران و جهان چه روزی است؟ + تاریخچهروز دندانپزشک در ایران و جهان چه روزی است؟ + تاریخچه

روز دندان پزشک قبل از انقلاب

قبل از انقلاب تاریخ 24 دی را به دلیل تاسیس جامعه دندانپزشکی در ایران را به نام روز دندانپزشک نامگذاری کرده بودند چرا که پیش از آن تنها 3 نفر پزشک دندانپزشک در ایران وجود داشتند که یکی از آنها لهستانی بود و در واقع دنداپزشک خصوصی و شخصی شاه وقت ایران رضاشاه بود و دو نفر دیگر هم سوئیسی و ترکیه ای بودند که در ایران به دندانپزشکی مشغول بودند.

روز دندانپزشک در ایران و جهان چه روزی است؟

پس از انقلاب

پس از انقلاب اسلامی در کشور ما مجلس طرحی را به جهت تربیت بهداشتکاران دهان ودندان به تصویب رسانید که بر اساس آن افرادی که داوطلب بودند به آنها آموزش های لازم ارائه شود و با مدرک فوق دیپلم آنها را به مناطق مختلف کشور ، علی الخصوص مناطق محروم اعزام کند. تا این افراد بتوانند در جهت پیشگیری بیماری های دهان و دندان و رفع نیاز مردم در این مناطق کار کنند.

این طرح در سال 1360 به تصویب رسید و از این رو تاریخ تصویب این طرح (به پیشنهاد جامعه دندانپزشکان ایران) یعنی 23 فروردین ماه به نام روز دندانپزشک نامگذاری شد. و آخرین هفته فروردین ماه را نیز هفته سلامت دهان و دندان نامگذاری کردند

روز دندانپزشک در کشورهای مختلف جهان

روز دندانپزشک در کشورهای دنیا متفاوت است به طور مثال آمریکا روز 6 مارس را روز دندانپزشک در نظر گرفته است و ماه فوریه را به عنوان ماه بهداشت دهان و دندان کودکان نامگذاری کرده است. همچنین انجمن دندانپزشکی امریکا به همراه فدراسیون بین المللی دندانپزشکی FDI تاریخ 12 سپتامبر را روز جهانی بهداشت دهان و دندان انتخاب و ناگذاری کرده اند . روز 9 فوریه روز جهانی دندانپزشک نامگذاری شده است.

در چین و فرانسه؛ آرایشگران اولین افرادی بودند که به ارائه خدمات مربوط به دهان و دندان پرداختند. آن ها به دو گروه عمده تقسیم می شدند؛ «آرایشگرهای ماهر و متخصص» و «آرایشگرهای عمومی».

روز دندانپزشک در ایران و جهان چه روزی است؟

تاریخچه دندانپزشکی در ایران

عده معدودی از سلمانی ها ، شاگرد زرگرها و عطارها را می توان اولین افرادی دانست که با استفاده از روش های گوناگون ، مبادرت به کشیدن دندان ، گذاشتن روکش ، ساختن دندان مصنوعی یا برای تسکین دردها و ورم های دهانی آن هم با وسایل بسیار اولیه مبادرت به انجام امور دندانپزشکی می کردند.

روز دندانپزشک در ایران و جهان چه روزی است؟

دکتر میلچارسکی و دکتر سیاح از جمله اولین افرادی بودند که آموزش طب دندانپزشکی را در مدرسه دارلفنون پایه گذاری کردند و پس از گذشت چند ماه از یک کلاس طب به مدرسه طب تبدیل شد. دکتر سیاح پس از پایان تحصیلاتش در اروپا به ایران مراجعت کرد و با کمک دکتر میلچارسکی مدرسه دندان سازی را در سال 1310 راه اندازی کردند.

با این اوصاف عمر دندانپزشکی در ایران به یک صده نمیرسد اما با این وجود شاهد پیشرفت های بسیار زیادی در این حوزه بوده ایم و دانشجویان این رشته در تخصص های مختلف که در زیر ذکر شده اند میتوانند به تحصیلات خود ادامه دهند.

پیشرفت های دندانپزشکی

امروزه شاهد پیشرفت های زیاد در این رشته و تخصصی شدن شاخه های این رشته هستیم. به طوری که یک دانشجوی دندانپزشکی باید برای اخذ مدرک دکترای عمومی دندان پزشکی در یک دوره پنج ساله تحت آموزش های نظری و عملی قرار گیرد که دو سال ابتداییِ این دوره مربوط به علوم پایه پزشکی می باشد. دانشجویان می توانند پس از اخذ مدرک عمومی خود به شرط قبولی در آزمون دستیاری در یکی از شاخه های تخصصی این رشته ادامه تحصیل دهند. از شاخه های تخصصی این رشته می توان : ارتودانتیکس- اندودانتیکس- جراحی فک و صورت- پروتزهای دندانی و… را نام برد.

روز دندانپزشک در ایران و جهان چه روزی است؟

چند تاریخچه مهم به بهانه روز جهانی دندانپزشک

در سال 1790 به این نتیجه رسیدند که ششم مارس را به روز جهانی دندانپزشک اختصاص دهند زیرا در چنین روزی یک دندانپزشک آمریکایی به نام جان گرین وود اولین مهندسی دندانی را اختراع کرد.

- تاریخچه پی بردن به مسئله کرم خوردگی دندان مربوط به 5000 سال قبل از میلاد مسیح است.

- وجود اولین دندانپزشک در مصر باستان مربوط به 2600 سال قبل از میلاد مسیح می شود.

- اولین کتاب مربوط به مسائل دندانپزشکی و بیماری های دهان و دندان در سال 1530 نوشته شد.

- اولین بار در سال 1990 جراحی های زیبایی دندان و همچنین براکت های رنگی ، ایمپلنت ، بلیچینگ و ونیر روی کار آمده اند.

- در سال 1700، حرفه دندانپزشکی اهمیت بسیار بیشتری نسبت به قبل پیدا کرد.

- یک جراح فرانسوی به نام پیر فایوچارد در سال 1723 به عنوان پدر مدرن دندانپزشکی شناخته شد و یک کتاب تاثیرگذار هم در همین مورد نوشت که در آن سیستم کاملاً مفهومی را برای مراقبت و درمان دندان ها ارائه داده بود.

روز دندانپزشکی در ایران و جهان

تخصص های دندانپزشکی

بعضی از دندان پزشکان پس از فارغ التحصیلی درصدد گرفتن تخصص برمی آیند. در زیر ، حوزه هایی که در این دوره ها می توانند در آن کسب تخصص کنند آمده است :

بهداشت عمومی دهان و دندان

بهداشت عمومی دهان و دندان که یک تخصص غیربالینی در دندان پزشکی است و همان طور که از نامش پیداست به بهداشت عمومی دهان و دندان می پردازد.

ریشه درمانی یا اندودنتیکس

ریشه درمانی یا اندودنتیکس در واقع علم و هنر تعمیر و ترمیم ریشه دندان قبل از خرابی و ایجاد سوراخ در آن است. اندودنتیکس با مغز دندان (پالپ) و بافت های پیرامون ریشه دندان سروکار دارد. اگر برای پالپ دندان مشکلی ایجاد شود ، باید با عمل درمان ریشه معالجه گردد.

دندان پزشکی جرم شناسانه

دندان پزشکی جرم شناسانه علم جمع آوری و استفاده از اطلاعات دندان پزشکی در قانون. این کار توسط هر دندان پزشک باتجربه و کارکشته ای میسر است. کارکرد اصلی این حوزه ، تشخیص هویت و تأیید یا تکذیب شواهد است.

دندان پزشکی سالمندان

دندان پزشکی سالمندان شامل مراقبت هایی است که برای بزرگ سالان مسن ارائه می شود. این مراقبت ها اعم از تشخیص ، پیشگیری و درمان دهان و دندانی است که با افزایش سن ایجاد می شود. یک تیم شامل متخصصان رشته های مختلف در مراکز سلامتی به درمان این بیماران می پردازند.

آسیب شناسی دهان ، فک و صورت

آسیب شناسی دهان ، فک و صورت ، مطالعه آسیب شناسانه و در برخی موارد درمان بیماری هایی که به این حوزه ارتباط دارند.

تاریخ روز جهانی دندانپزشک

رادیولوژی دهان ، فک و صورت

رادیولوژی دهان ، فک و صورت ، مطالعه و تفسیر رادیولوژی ، شامل مبانی فیزیکی و تکنیک های تصویربرداری ، تفسیر ضایعات دهان و فک و صورت در انواع تصویربرداری ها و حفاظت در برابر تشعشعات کاربردی است.

جراحی دهان و فک و صورت

جراحی دهان و فک و صورت ، همان طور که از نامش برمی آید ، به جراحی و ترمیم و در بعضی موارد زیبایی دهان و فک و صورت پرداخته می شود.

زیست شناسی دهان

زیست شناسی دهان ، تحقیق و پژوهش در زیست شناسی دهان ، دندان ، سر و صورت.

کاشت دندان

کاشت دندان ، علم و هنر جایگزین کردن جای خالی دندان کشیده شده.

بیماری های دهان

بیماری های دهان ، ارزیابی بالینی و تشخیص بیماری های مخاط دهان.

ارتودنسی

ارتودنسی (و ارتوپدی فک و دندان) ، منظم کردن و قرار دادن دندان ها در محل مناسب و صحیح.

و همچنین چندین تخصص دیگر ، مانند تخصص دندان پزشکی کودکان ، لثه درمانی و ساخت پروتزهای دندانی (ثابت و متحرک) از این دسته هستند.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی