یک گروه مشترک باستانشناسی عراقی آمریکایی ، هشت تخته سنگ مرمر را که به طرح هایی از دوره آشوری منقش بودند ، در شهر تاریخی نینوا کشف کردند.

کشف سنگ نگاره های آشوری در «نینوا»

به گزارش نم نمک به نقل از المیادین ، این سنگ نگاره ها در دروازه «المسقی» در نینوا کشف شده اند.کشف سنگ نگاره های آشوری در نینواکشف سنگ نگاره های آشوری در نینوا

لیث مجید حسین رییس سازمان آثار باستانی عراق گفته است : هیئت مشترک باستان شناسی عراقی آمریکایی در دومین فصل کاوش های خود موفق به کشف لوح هایی سنگی در دروازه المسقی یکی از دروازه های شهر قدیمی نینوا که واقع در شرق موصل است شده اند.

این سنگ نگاره ها صحنه های جنگی را به نمایش می گذارند و خوانش خط میخی که روی آن ها نگاشته شده ، نشان می دهد که متعلق به دوران پادشاهی سناخریب (705681 قبل از میلاد) هستند.

کشف سنگ نگاره های آشوری در «نینوا»

یکی از مسوولان وزارت فرهنگ ، گردشگری و میراث عراق گفته است که هدف از این کاوش ها ، حفاظت از دروازه المسقی و باز گرداندن آن به حالت سابقش قبل از حمله های داعش و تخریب های این گروه تروریستی در این منطقه تاریخی است.

لوح های سنگی کشف شده ، سنگ هایی نقش برجسته هستند که سربازان آشوری را نمایش می دهند. همچنین درختان خرما ، انگور ، انار و انجیر هم درآن ها ترسیم شده است. این لوح های سنگی به قصر ملک سناخریب باز می گردد که نواده او سین شر ایشکون آن ها را به دروازه انتقال داده و قصر جدش را تخریب کرده است.

کشف سنگ نگاره های آشوری در «نینوا»

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.