ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، آداب و رسوم سیزده بدر در گیلان و رسم جالب سیزده به در گیلانی ها و آداب و رسوم سیزده بدر در شهر رشت و آداب و رسوم سیزده بدر شهرهای شمالی و آئین های سنتی شرق گیلان و تمام آداب و رسوم مردم گیلان و آشنایی با آدب و رسوم شرق گیلان و آداب و رسوم سیزده بدر در فرهنگ گیلانی ها در نم نمک.

آداب و رسوم سیزده بدر در استان گیلان و رشت 

براساس باوری قدیمی عدد سیزده نحس است و برای رفع نحسی آن باید در روز سیزده فروردین از خانه بیرون رفت و تا پایان این روز در طبیعت ماند و شادی و خوشحالی کرد.آداب و رسوم سیزده بدر در استان گیلان و رشتآداب و رسوم سیزده بدر در استان گیلان و رشت

باور به نحسی عدد سیزده در ایران و در بسیاری از نقاط دیگر دنیا وجود دارد و در مواردی دارای جلوه های مشخص رفتاری و عملی است مانند نوشتن ‪ 12+1‬به جای عدد سیزده و همچنین به کار بردن کلمه زیاده در هنگام شمارش خرمن به جای کلمه سیزده که در آن هم دفع نحسی سیزده و هم افزونی و برکت را با کلمه زیاده می طلبیند.

سیزده بدر در استان گیلان

اما در علت نحس دانستن روز سیزده بدر برخی عقیده دارند که چون در نخستین سال رصد زردتشت روز سیزده فروردین مصادف با روز سیزده ماه قمری شد و ستاره شناسان روز استقبال یعنی روزی که ماه و خورشید مقابل هم قرار می گیرند را نحس می دانستند و معتقدبودند که در روز نحس باید دست از کار کشید و از خانه بیرون رفت ، لذا روز سیزده بدر در آن سال نحس شمرده شد و به اعتقاد نحس بودن آن روز در سالهای بعد نیز استمرار یافت.

بنظر می رسد مراسم سیزده بدر نه به خاطر نحسی ، بلکه بازمانده ای از جشن تیرگان باشد که روزگاری در سیزدهم تیرماه در ایران برگزار می شد و دوره ای از تاریخ که آغاز سال با شروع فصل تابستان همراه بود ، این جشن در سیزد- همین روز آغاز سال قرار می گرفته است که با تغییر تقویم مجددا این روز در سیزدهمین روز آغاز سال یعنی در سیزدهم فروردین ماه تداوم یافته است بنابر این جشن و مراسم روز سیزده بدر ، جشن ستایش آب است نه مراسمی برای دفع نحسی آن روز .

سیزده نوروز و به اصطلاح سیزده بدر ، آخرین مرحله از مراسم سنتی نوروز در ایران است و برگزاری روز سیزده بدر به لحاظ یک باور قدیمی ایرانیان باستان به نحسی عدد سیزده است که برای دفع آن انجام می شود.

مردم این روز را باسرور و شادی دستجمعی در میان سبزه زارها می گذرانند ، غذاهای سبزی دار می خورند ، سبزه های نوروز را به آب روان می سپارند و به کنار رودخانه می روند و هفت دانه سنگ ریز در آب می اندازند و با انداختن هر سنگ آرزویی برای سال جدید می کنند.

دختران گیلانی نیز ، با شوخی و مزاح ، سبزه های دشت و دمن را گره می زنند تا برایشان پیوند زندگی در پی داشته باشد و به خانه بخت بروند.

سیزده بدر در استان گیلان

در روز سیزده بدر بازار بازیهای سنتی و محلی مانند تاب بازی ، اسب دوانی ، بندبازی ، کشتی گیله مردی و دیگر بازیها و نمایشها نیز در گیلان گرم است بازارهای محلی نیز در روز سیزده بدر در اکثر مناطق استان گیلان برپا است دستفروشان با طبخ کباب ، فروختن چای ، کاهو ، تنقلات ، تخمه ، توپ بازی ، بادکنک و بادباک و سایر مایحتاج مردم در این روز کاسبی می کنند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن