ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، کشفیات جدید باستان شناسی در مصر و کشفیات جدید باستان شناسی در اهرام مصر و کشفیات جدید باستان شناسان و عجایب مصر باستان و عجیب ترین کشفیات باستان شناسی و گنج داخل اهرام مصر در نم نمک.

شگفتی های مصر باستان در 2022

به گزارش نم نمک ، مصر باستان اسرار زیادی برای آشکار شدن دارد و در سال 2022 باستان شناسان به برخی اکتشافات حیرت آور دست یافتند که در ادامه به مرور برخی از آن ها می پردازیم.کشفیات جدید باستان شناسی در مصر(2024)کشفیات جدید باستان شناسی در مصر(2024)

کارگاه های مومیایی کردن انسان و حیوان

به گزارش نم نمک به نقل از رویترز ، مقام های باستان شناسی مصر از کارگاه های مومیایی کردن انسان و حیوان و همچنین دو مقبره در گورستان باستانی سقاره رونمایی کردند.

«مصطفی وزیری» دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر به خبرنگاران گفت که قدمت این دو کارگاه بزرگ مومیایی کردن به سی امین دودمان مصر باستان (380 تا 343 پیش از میلاد) و دوره «بطلمیوسی» (305 تا 30 پیش از میلاد) بازمی گردد.

این کشف در نتیجه یک سال کاوش در نزدیکی عبادتگاه «باستت» ، ایزدبانوی مصر باستان ، که محل دخمه های گربه های مومیایی شده در سقاره است ، به دست آمد.

در همین مکان بود که در سال 2019 میلادی صدها حیوان مومیایی شده و مجسمه کشف شد.

کشف جدید در مصر

«وزیری» بیان کرد : «ما کارگاه های مومیایی کردن را کشف کرده ایم که یکی برای انسان ها و دیگری برای حیوانات است. ما تمام ابزارهایی را که برای مومیایی کردن در دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفت کشف کرده ایم.»

در هر دو این کارگاه ها ، تخت های سنگی ، گلدان های سفالی ، ظروف تشریفاتی ، نمک ناترون که یکی از مواد اصلی مومیایی سازی است به همراه کتان و چندین ابزار مومیایی کردن کشف شده است.

کشف جدید در مصر

کشف جدید در مصر

کاوش در سقاره همچنین به کشف دو مقبره کوچک 4400 و 3400 ساله منجر شد که به ترتیب به دو کاهن ، با نام های «Ne Hesut Ba» از سلسله پنجم پادشاهی کهن و «Men Kheber» از سلسله هجدهم پادشاهی مصر تعلق داشت.

به گفته مقامات مصر ، کتیبه هایی درباره کِشت ، شکار و سایر فعالیت های روزانه روی دیوارهای مقبره «Ne Hesut Ba» کشف شده است. همچنین در مقبره «Men Kheber» کتیبه هایی کشف شده که متوفی را در موقعیت های مختلف به تصویر کشیده است.

کشف جدید در مصر

کشف جدید در مصر

مصر در سال ها اخیر ماموریت های باستان شناسی مفصلی را در سقاره و سایر محوطه های باستان شناسی کشور اجرا و در نتیجه آن ها به اکتشافات قابل توجهی دست پیدا کرده است.

مقام های مصر قصد دارند «موزه بزرگ مصر» را در نزدیکی اهرام جیزه در سال جاری میلادی افتتاح کنند. آن ها امیدوارند افتتاح این موزه بتواند گروه بزرگی از گردشگران را به مصر بکشاند. درآمدهای گردشگری در نیمه دوم سال 2022 میلادی با 25.7 درصد افزایش در مقایسه با سال 2021 به 7.3 میلیارد دلار رسیده بود.

پرتره های مومیایی

پرتره های مومیایی

باستان شناسان با کاوش در یک بنای خاکسپاری عظیم واقع در محوطه باستان شناسی «جارزا» ، دو پرتره کامل مومیایی و چندین پرتره ناتمام از افرادی که در این گورستان دفن شده بودند ، کشف کردند. محققان معتقدند سوژه های این پرتره های باستانی مردمی از طبقه متوسط یا اشراف زاده بودند؛ چراکه آن دوران سفارش چنین پرتره های دقیقی گران بود. این پرتره ها که به نام «پرتره های مومیایی» نیز شناخته می شوند ، تصاویر دقیقی از متوفیان است که مستقیما روی تابوت های چوبی نقاشی می شدند. نقاشی کردن چهره متوفیان روی تابوت از دوران رومی مصر (سال 100 پیش از میلاد) آغاز شد. این تصاویر قابل توجه در سبک های مختلفی خلق می شدند و اکنون شاخصه این دوره از تاریخ مصر محسوب می شوند. موزه های مختلفی در سراسر جهان خانه این تابوت های چوبی نقاشی شده هستند.

با توجه به این که این نوع مکان ها هدف غارت گران قرار می گیرند ، باستان شناسان به ندرت می توانند پرتره های مومیایی را کشف کنند.

این نخستین کشف بزرگ پرتره های فایوم مومیایی در بیش از یک قرن گذشته است. پیش تر «فلندرز پتری» باستان شناس بریتانیایی با کاوش در «هواره» مجموعه ای از این آثار تاریخی را در سال 1887 میلادی خلق کرده بود. «وون کافمان» باستان شناس آلمانی نیز در سال 1910 آثار مشابهی را کشف کرده بود.

معبد باستانی

معبد باستانی

باستان شناسان در جریان بررسی یکی از محوطه های باستان شناسی شبه جزیره بقایای معبد باستانی «زئوس کاسیوس (خدایی با ویژگی های «زئوس» و «کاسیوس») را کشف کردند. محققان این معبد را با مشاهده بخش هایی از دو ستون گرانیتی صورتی کشف کردند. کارشناسان معتقدند این دو ستون برای دروازه ورودی معبد مورد استفاده قرار گرفته بودند. این دروازه مدت ها پیش در پی یک زمین لرزه عظیم فروریخته است.

مومیایی هایی با زبان هایی از جنس طلا

مومیایی هایی با زبان هایی از جنس طلا

باستان شناسان مصری با کاوش در بخشی از گورستان «قویسنا» در استان «منوفیه» ، چندین مومیایی کشف کردند که در دهانشان زبان هایی از جنس طلا قرار داشت. مصریان باستان به این دلیل زبانی از جنس طلا در دهان مومیایی قرار می دادند که فرد متوفی بتواند در جهان پس از مرگ با «اُزیریس» ، ایزد جهان زیرزمین و زندگی پس از مرگ در اساطیر مصر باستان ارتباط برقرار کند.

به گفته «مصطفی وزیری» دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر مومیایی هایی که در این مکان کشف شده اند در شرایط خوبی قرار ندارند ، اما برخی از آن ها با ورقه های طلا پوشانده شده بودند و در تابوت های چوبی قرار داشتند.

گورستان «قویسنا» که یکی از مهم ترین محوطه های باستان شناسی «دلتای نیل» محسوب می شود و مقبره های دوره های مختلف تاریخی در آن وجود دارد ، تغییرات در سبک معماری مقبره ها و روش های تدفین در گذر زمان را به نمایش می گذارد.

کشف انگشتر طلا

کشف انگشتر طلا

باستان شناسانی که در گورستان «عمارنه» تحقیق می کردند ، زیورآلات تاریخی از جمله یک انگشتر طلا کشف کردند. این گورستان در حقیقت به عنوان گورستان شهر «عمارنه» مورد استفاده قرار می گرفت. شهر «عمارنه» در دوران حکومت «آخناتون » ، دهمین فرعون از هجدهمین دودمان مصر باستان ، به عنوان پایتخت انتخاب شده بود. باستان شناسان با کاوش در بخش شمالی این گورستان زن جوانی را کشف کردند که به همراه یک گردنبند متشکل از مٌهره های گلبرگ شکل و سه انگشتر طلا دفن شده بود.

روی یکی از انگشترها که به همراه این زن کشف شده است ، تصویری از «بِس» ، ایزد محافظ زنان ، کودکان و زایمان مصریان باستان نقش بسته است. «بِس» با گذشت زمان در بین مصریان باستان به عنوان محافظ تمام خوبی ها و دشمن تمام شرارت ها شناخته شد.

تونلی زیر یک معبد

تونلی زیر یک معبد

باستان شناسان تونل باستانی 1305 متری را زیر معبدی در مصر کشف کرده اند که احتمال دارد کاوشگران را به «کلئوپاترا» برساند. گمان می رود این تونل بزرگ در مقطعی از تاریخ برای انتقال آب به شهروندان استفاده می شد.

کاوشگران حین بررسی این تونل با چندین ظرف سرامیکی و یک تکه سنگ ِآهک مواجه شدند. دو مجسمه به شکل سر انسان که با استفاده از مرمر سفید ساخته شده است نیز در نزدیکی معبد کشف شد. قدمت یکی از این مجسمه ها به دودمان «بطلمیوس» می رسد.

معماری این تونل که در مصر کشف شده است ، یادآور تونل باشکوه «اوپالینوس» در جزیره یونانی «ساموس» است.

باستان شناسان معتقدند کشف این تونل مخفی می تواند به آن ها برای کشف محل دفن کلئوپاترا ، کمک کند.

تصویر پرندگان در یک نقاشی باستانی

تصویر پرندگان در یک نقاشی باستانی

محققان موفق شدند با بررسی پرندگانی که در یک نقاشی باستانی به تصویر کشیده شده اند ، گونه دقیق آن ها را شناسایی کنند. باستان شناسان این اثر هنری 3300 ساله را حدود یک قرن قبل روی دیوار کاخی در شهر باستانی «عمارنه» کشف کرده بودند.

بسیاری از پرندگانی که در این نقاشی به تصویر کشیده شده اند ، «کبوتر چاهی» هستند ، با این حال چند مورد «ماهی خورک ابلق» ، «سنگ چشم پشت سرخ» و «دم جنبانک سفید» نیز در آن به چشم می خورد.

به گفته محققان این نقاشی روی دیوار اتاقی خلق شده است که امروزه با نام «اتاق سبز» شناخته می شود و با وجود تصویر نیلوفرهای آبی ، گیاه پاپیروس و پرندگان ، صحنه ای آرامش بخش را برای خانواده سلطنتی به وجود می آورد که برای استراحت در این اتاق حاضر می شدند. این احتمال وجود دارد که گیاهان واقعی نیز به همراه عطر در این اتاق نگهداری می شدند و موسیقی زنده نیز در این مکان اجرا می شد.

کشف مقبره ملکه ناشناخته

کشف مقبره ملکه ناشناخته

گروهی از باستان شناسان همزمان با صدمین سالگرد کشف مقبره فرعون «توت عنخ آمون» موفق شدند مقبره ملکه «نیث» که پیش تر ناشناخته بود را کشف کنند. این اکتشاف در «سقاره» صورت گرفت. باستان شناسان علاوه بر این مقبره چندین تابوت و مومیایی کشف کردند که برخی از آن ها به عنوان مشاوران و ژنرال های نزدیک به «توت عنخ آمون» شناسایی شده اند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نظر دادن