کشف حجاب یعنی چه و مقاله در مورد کشف حجاب و قانون کشف حجاب در خودرو و کشف حجاب رضا شاه مستند و کشف یعنی چه و حکم کشف حجاب و کشف حجاب به انگلیسی و کشف حجاب محمدرضا شاه در نم نمک.

کشف حجاب یعنی چه؟

کشف حجاب به واقعه ای در زمان رضا شاه اشاره دارد ولی در بین عامه مردم به زنی که حجاب را از سر بر می دارد می گویند کشف حجاب کرده است.کشف حجاب یعنی چه؟کشف حجاب یعنی چه؟

کشف حجاب در بین بازیگران و مجریان زن ایرانی به موضوعی جنجالی در شبکه اجتماعی تبدیل شده است.

کشف حجاب

کشف حجاب در ایران زمانی اتفاق افتاد که رضاشاه قانونی را در 17 دی 1314 به تاریخ ایران تصویب کرد که به موجب آن ، زنان و دختران ایرانی از استفاده از چادر ، روبنده و روسری در مدارس ، و دانشگاه ها ، مراکز اداری و دولتی منع شدند.

نخستین نشانه های کشف حجاب را می توان در سخنرانی بدون روبنده طاهره قرةالعین در سال 1264 قمری و همچنین در دربار ناصرالدین شاه قاجار و در محافل روشنفکری یافت. همچنین فعالان جنبش زنان ایران در دوره مشروطه و ابتدای حکومت رضاشاه بحث هایی در نقد حجاب گشودند؛ ولی رسمیت پیدا کردن و اجباری شدن چند ساله آن به دوره حکومت رضاشاه بازمی گردد. از اواسط دهه 1300 انتقاد به حجاب دست کم در تهران آسان تر شده بود. گروه های فعال جنبش زنان ایران از حجاب انتقاد می کردند ، برای مثال نشریه عالم نسوان در سال 1310 بحثی درباره حجاب باز کرد و فراخوانی برای این بحث چاپ نمود. پاسخ های موافق و مخالف داده می شد. در مجموع ، زنانی از بی حجابی بسیار دفاع کردند و انحطاط اخلاقی جامعه را از سرکوب زنان توسط مردان می دانستند. انجمنی مخفی با عنوان «مجمع کشف حجاب» از سوی میرزا ابوالقاسم آزاد و طوبی آزاد رشدیه نیز در دهه 1300 تشکیل شده بود. در دوره رضاشاه به تدریج لباس های اروپایی زنان با کنسرت های بی حجاب قمرالملوک وزیری در باشگاه ایران به بنیان گذاری تیمورتاش وزیر دربار بانفوذ و نوگرای رضاشاه ، به میان مردم آمد.

کشف حجاب

خانواده رضاشاه بدون حجاب و روبنده

کشف حجاب در ایران برخلاف ترکیه که در آن برداشتن حجاب اختیاری بود و علاوه بر آن آتاتورک فعالیت های برنامه ریزی شده و تبلیغات محتاطانه ای برای تشویق زنان به برداشتن حجاب اجرا می کرد ، توسط رضاشاه با زور و اجبار انجام شد و به طور ناگهانی حق انتخاب از زنان گرفته شد و هیچ روند جامعه پسندی برای این کار طی نشد. بخشی از زنان که مسن تر و سنتی بودند و احساس برهنگی می کردند عملاً در خانه محبوس شدند. در سال 1320 که رضاشاه ایران را ترک کرد اجرای قانون کشف حجاب سریعاً فراموش شد. وزارت فرهنگ حکم داد از ورود زنان بی حجاب به دانشگاه جلوگیری شود و معلمان زن مدرسه ها و استادان زن دانشگاه ها مجبور شدند با حجاب به کلاس درس بروند. در تهران و سایر شهرها دختران دانش آموز و زنان حجاب را دوباره برسر گذاشتند.

کشف حجاب

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.