ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، آموزش ایمیل مارکتینگ و آموزش رایگان ایمیل مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ چیست و ایمیل مارکتینگ آموزش و خدمات ایمیل مارکتینگ و کتاب ایمیل مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ نجوا و ساخت ایمیل مارکتینگ و سفارش ایمیل مارکتینگ و شرکت ایمیل مارکتینگ در نم نمک.

آموزش رایگان ایمیل مارکتینگ صفر تا صد

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) به نوعی بازاریابی مستقیم می گویند که در آن از تعداد زیادی پیام برای اطلاع رسانی یا متقاعدسازی مخاطبین برای انجام اقدام خاصی مثل خرید کردن استفاده می کنند. درصورتی که استراتژی عملکردی بازاریابی ایمیلی به درستی انجام شود ، قابلیت تبدیل مشتریان بالقوه را به خریدار موقت و حتی دائمی خواهد داشت. بد نیست بدانید که در ادامه بیشتر با این شیوه بازاریابی ، مزایا و معایب آن و کسب وکارهایی که می توانند از این شیوه استفاده کنند آشنا خواهید شد.آموزش رایگان ایمیل مارکتینگ صفر تا صد [مزایا و معایب]آموزش رایگان ایمیل مارکتینگ صفر تا صد [مزایا و معایب]

آموزش ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ایمیلی به معنای ارسال پیام های تجاری به لیستی از مخاطبینی است که برای ارتباط برقرار کردن با شما ، ایمیل خود را به اشتراک گذاشته اند. این روش قابلیت های مختلفی دارد و کسب وکارهای گوناگونی می توانند از آن برای اطلاع رسانی به مخاطبین در خصوص محصول یا خدمات جدید ، افزایش فروش ، برندسازی بیشتر یا صرفا اطلاع رسانی در مورد موضوعات عمومی استفاده کنند.

امروزه تکنیک های این شیوه بازاریابی مشابه با سایر روش های بازاریابی تغییرات اساسی داشته است تا شرکت های مختلف امکان استفاده از آن را پیدا کنند. به همین دلیل شیوه قبلی که یک دستورالعمل واحد برای تمامی برندها تعریف کرده بود ، کنار گذاشته شده و هر برند متناسب با حوزه کاری ، گروه مخاطبین و متقاعدسازی پرسوناهای مختلف ، استراتژی های مختلفی را انتخاب می کند. در ادامه بیشتر با دلایل اهمیت آن برای کسب وکارهای مختلف آشنا خواهید شد.

دلایل اهمیت استفاده از بازاریابی ایمیلی

با توجه به اینکه تمامی حوزه های دیجیتال مارکتینگ تحولات زیادی را تجربه کرده اند (البته بازاریابی ایمیلی هم تغییرات قابل توجهی پیدا کرده) و از طرفی این روش از تکنیک های قدیمی برای جلب نظر مشتریان و رسیدن به اهداف برند محسوب می شود ، این سوال مطرح است که آیا این روش منسوخ نشده؟ هنوز هم اثربخشی و تأثیرگذاری لازم را دارد؟ اساسا ارزش سرمایه گذاری را دارد؟ به طور خلاصه ، بله قطعا این بازاریابی بسیار موثر و کمک کننده خواهد بود. اما اگر هنوز در این رابطه شک دارید به این خاطر است که به خوبی با اهمیت آن آشنا نیستید.

آموزش ایمیل مارکتینگ

در ادامه به طور خلاصه و جامع ، اهمیت ایمیل مارکتینگ را برای کسب وکارهای مختلف بیان کرده ایم.

1- در تماس بودن با مخاطبین

مخاطبین هر روز ایمیل خود را چک می کنند که بسته به نوع فرد بین یک تا چندین بار متغیر است. با توجه به اینکه ایمیل جزو اطلاعات شخصی محسوب می گردد ، به اشتراک گذاری آن با برند شما به معنای داشتن اعتماد کافیست و بنابراین شما می توانید با آن ها در ارتباط باشید و بازاریابی را انجام دهید.

2- رسیدن به دست مخاطبین در لحظه

با توجه به اینکه امروزه اکثر افراد از موبایل برای ورود به اینترنت استفاده می کنند ، حدود 54% ایمیل ها از طریق دستگاه موبایل باز می شوند. بنابراین به خاطر اینکه در هر زمانی امکان اتصال به اینترنت با گوشی وجود دارد ، شانس اینکه مخاطبین در لحظه پیام شما را دریافت کرده و مطالعه کنند ، بسیار زیاد است.

3- آشنایی کامل و اعتماد قابل قبول مخاطبین

تا الان حدود 40 سال است که این نوع بازاریابی انجام می گیرد و به نوعی یکی از شیوه های ارتباط گرفتن محسوب می شود. افراد به شیوه های مختلف برای پاسخ دادن ، فوروارد کردن ، انجام کارهای خواسته ، عضویت پیدا کردن در سامانه یا سایت مشخص و… از ایمیل استفاده می کنند. بنابراین نیاز به فرهنگ سازی یا آماده سازی بستر نیست و از قبل اعتماد قابل قبولی نسبت به این روش وجود دارد.

4- مقرون به صرفه

یکی از دلایل اهمیت ایمیل مارکتینگ برای برندهای مختلف مخصوصا برندهایی که بودجه نامحدود ندارند ، این است که این روش مقرون به صرفه است. بنابراین نسبت به تبلیغات در بیلبورد و تلویزیون یا بسیاری از روش های تبلیغاتی دیگر ، هزینه های کمتری دارد.

آموزش ایمیل مارکتینگ

5- قابلیت شخصی سازی

برندهای مختلف همیشه از روش هایی که قابلیت شخصی سازی دارند و می توان به فرم های مختلف برای مخاطبین با پرسونای متفاوت پیاده سازی کرد استقبال می کنند. بازاریابی توسط ایمیل دقیقا با همین ویژگی توانسته اهمیت بسیار بالایی پیدا کند. این روش توانسته با این قابلیت ، 58% از کل درآمد برندها را به خود اختصاص دهد و حدود 760% به افزایش درآمدها کمک کند.

6- امکان سنجش و ارزیابی

کسب وکارهای امروزی از روش هایی که قابلیت سنجش و ارزیابی ندارند استقبال نمی کنند ، حتی اگر اثربخشی آن ها تا حدی اثبات شده یا از روش های قدیمی باشند. بازاریابی همراه ایمیل را می توان مورد سنجش قرار داد تا شرکت ها میزان اثرگذاری آن را بررسی کرده و میزان دستیابی به اهداف تعیین شده را مشخص کنند. به همین دلیل از جمله روش های مهم برای برندها محسوب می شود.

7- امکان پیاده سازی کمپین های افزایش فروش و بازدید

ایمیل ها قابلیت های زیادی دارند. شما می توانید به کمک تکنیک های بازاریابی و نوشتن متن های حرفه ای و متناسب با نیاز مخاطبین ، آن ها را ترغیب کنید تا از سایتتان دیدن کنند و کار خاصی را انجام دهند. به عنوان مثال پس از ورود به سایت ، از محصولات خریداری کرده یا از خدمات شما استفاده کنند. بنابراین چون این روش به افزایش فروش شرکت ها کمک می کند ، برای برندها اهمیت زیادی پیدا کرده است.

8- خدمات رسانی بهتر به مشتریان

در گذشته که تکنیک بازاریابی با ایمیل قدرت و گستردگی امروزه را پیدا نکرده بود ، مشتریان برای چک کردن وضعیت ارسال کالا ، خدمات و محصولات جدید و سایر موارد باید با شرکت ها تماس می گرفتند یا مستقیما پروفایل کاربری را چک می کردند. اما امروزه از این طریق اطلاع رسانی های لازم انجام می گیرد تا در وقت مشتریان صرفه جویی شده و به راحتی اطلاعات مدنظرشان را دریافت کنند. بنابراین این روش به دلیل بهبود خدمات رسانی به مشتریان و جلب رضایت بیشتر آن ها ، توانسته اهمیت و جایگاه بسیار خوبی را در بین روش های بازاریابی کسب کند.

آموزش ایمیل مارکتینگ

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

طبق عقیده بسیاری از افراد ، «Ray Tomlinson» کسی بود که ایمیل را اختراع کرد (در سال 1971) و برای اولین بار از آن استفاده نمود. پس می توان گفت از تاریخ پیدایش ایمیل حدود 51 سال می گذرد. در آن زمان ، پروژه «APPANET» اختراع شد که به کاربران اجازه می داد تا از طریق کامپیوترهایی که به سیستم «APPANET» وصل هستند ، برای یکدیگر پیغام بگذارند. در سال 1972 اولین پایگاه مدیریت ایمیل جهت لیست کردن ، فوروارد و پاسخ دادن به آن ها ساخته شد.

در سال 1978، «Gary Thurek» به عنوان مدیر بازاریابی شرکت «Digital Equipment» برای اولین بار ایمیل مارکتینگ را انجام داد و به 400 عضو سیستم تبلیغاتی ایمیلی «Arpanet» ، ایمیل ارسال کرد و از این روش برای کسب درآمد استفاده نمود. البته به دلیل اینکه بدون اجازه کاربران انجام شده بود ، در همان زمان مفهوم اسپم نیز پایه گذاری شد. تا به امروز تغییر و تحولات دیگری مثل شیوه های مختلف بازاریابی توسط ایمیل ، نرم افزارهای مخصوص برای مدیریت و اندازه گیری و غیره پیدا کرده و طبق نظر 73% از بازاریابان سراسر دنیا ، یکی از بهترین روش ها برای افزایش بازگشت سرمایه یا (ROI) است.

آموزش ایمیل مارکتینگ

مزایای ایمیل مارکتینگ

تا اینجا به دلایل اهمیت بازاریابی با ایمیل پرداختیم. حالا قصد داریم در مورد فواید ایمیل مارکتینگ صحبت کنیم تا چنانچه هنوز به قابلیت های آن اطمینان ندارید ، تجدید نظر کنید.

 • طراحی انعطاف پذیری دارد : می توان با کارهای گرافیکی و الصاق فایل های مختلف ، تغییرات لازم را ایجاد کرد و آن را کاملا به فرمی که برای اهداف بازاریابی شرکت شما مناسب باشد تبدیل کرد.
 • برای طیف زیادی از مخاطبین قابل استفاده است : در این روش می توانید مشخص کنید که تمامی مخاطبین یا فقط بخشی از آن ها پیام تبلیغاتی شما را دریافت کنند.
 • امکان به اشتراک گذاری وجود دارد : درصورتی که پیام تبلیغاتی به شکلی حرفه ای ایجاد شده باشد ، کاربران می توانند به سادگی از طریق فوروارد کردن با مخاطبین خود به اشتراک بگذارند و چه بسا اینکه مخاطبین جدیدی به شما اضافه شوند.
 • در تمامی مراحل سفر مشتری قابل استفاده است : از این نوع بازاریابی می توان در تمامی مراحل سفر مشتری ، یعنی از مرحله آگاه سازی نسبت به برند و برندسازی تا مرحله نهایی ، انتخاب و خرید محصول یا استفاده از خدمات استفاده نمود.
 • امکان مقایسه نتایج با سایر برندها یا بنچ مارکینگ وجود دارد : به کمک ابزارهای گزارش دهی رایگان موجود در سطح وب می توانید نتایج کمپین خود را با نتایج سایر برندهای حوزه خود مقایسه کنید که در کمتر روشی این قابلیت وجود دارد.
 • قابلیت اتوماسیون سازی یا ارسال خودکار و رصد رفتار مخاطبان وجود دارد : شرکت های مختلف برای ایمیل مارکتینگ نیاز به ارسال دستی توسط اپراتور ندارند. این امکان وجود دارد که به طور اتوماتیک بعد از انجام تعاملات خاص کاربران با وب سایت پیام هایی برای آن ها ارسال گردد مثل پیام های خوشامدگویی بعد از عضویت ، ارسال تخفیف بعد از اینکه کاربر سبد خرید را ترک می کند و غیره. حتی می توان بررسی کرد که کاربران بعد از دریافت هر کدام چه رفتاری نشان دادند مثل باز کردن سپس بستن آن ، کلیک بر روی گزینه های قرار داده شده و غیره.
 • مقرون به صرفه ولی بسیار کارآمد : بازاریابی با ایمیل در مقایسه با بسیاری از روش ها ، هزینه زیادی ندارد. همچنان کارآمدی و اثربخشی بالای آن را در طی این مقاله ، از طریق رفرنس های مختلف بررسی کردیم.
 • جمع آوری آن دشوار نیست : امروزه روش های زیادی وجود دارد که به کمک آن ها می توان ایمیل مخاطبین را با رضایت کامل آن ها بدست آورد مثل دسترسی کامل به محتوای وب سایت ، دریافت نسخه رایگان یک کتاب یا دمو محصول ، عضویت در خبرنامه و غیره.
 • امکان شخصی سازی و سگمنت بندی مخاطبین وجود دارد : کسب وکارهای مختلف می توانند براساس نوع پرسونای مخاطبین ، ایمیل های مجزا طراحی کنند و با شخصی سازی هر کدام ، تأثیر بسیار بیشتری روی مخاطبین هر گروه بگذارند. در نتیجه احتمال موفقیت کمپین ایمیل مارکتینگ را افزایش دهند.
 • راه اندازی و اجرای سریع و ساده : امروزه برنامه ها و پلتفرم های مختلفی وجود دارند که به کمک آن ها راه اندازی کمپین های بازاریابی و ارسال انبوه بسیار ساده و سریع شده و نیاز به تخصص بالایی ندارند.

آموزش ایمیل مارکتینگ

معایب ایمیل مارکتینگ

هر کدام از روش های بازاریابی در کنار مزایای مختلف ، معایبی هم دارند. ایمیل هم از این قاعده مستثنی نیست و شرکت های مختلف باید با معایب این روش هم آشنا باشند تا انتظارات معقولی از این روش پیدا کنند و بهترین گزینه را انتخاب نمایند :

 • اسپم : چنانچه از قوانین بازاریابی ایمیل پیروی نکنید و ایمیل های شما در زمان مناسب ارسال نشود و به دست مخاطبین درست نرسد ، امکان اسپم شدن آن ها وجود دارد. بنابراین باید دقت زیادی داشته باشید و به شکل حرفه ای در این زمینه کار کنید.
 • امکان ارسال فایل های حجیم وجود ندارد : با اینکه ایمیل مارکتینگ به برندها این اجازه را می دهد تا نسبت به پیامک های MMS ، فایل های حجیم تری ارسال کنند اما امکان ارسال هر نوع فایلی وجود ندارد. از طرفی حتی اگر فایل نسبتا حجیمی ارسال نمایید ، به احتمال زیاد توسط مخاطبین دانلود نخواهد شد چون زمان زیادی برای لود کامل و دانلود فایل از آن ها خواهد گرفت.
 • رقابت در این حوزه بالاست : با توجه به اینکه از نظر بسیاری از متخصصین ، بازاریابی ایمیلی دومین روش محبوب بازاریابی محسوب می شود ، رقابت در این زمینه بسیار بالاست. بنابراین کم وکاستی ها و یا رفتار غیر حرفه ای منجر به متمایل شدن مخاطبین به سمت رقبا خواهد شد.
 • گاهی اوقات نتایج غیر قابل پیش بینی رخ می دهند : با توجه به فواید و افزایش درآمدی که ناشی از بازاریابی ایمیلی برای کسب وکارهای مختلف رخ می دهد گاهی اوقات هم چنین نیست. به عنوان مثال ممکن است کاربران صرفا برای انجام کار خاصی ایمیل خود را ثبت کرده اند و پس از آن فعالیتی ندارند ، یا ایمیل های شما را اسپم کرده اند یا در بازه های زمانی هفتگی ایمیل های خود را چک می کنند. بنابراین این عوامل سبب می شوند که برندها نتوانند به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنند.

آموزش ایمیل مارکتینگ

تفاوت بازاریابی ایمیلی و تبلیغات ایمیلی

امروزه بسیاری از برندها ، با تفاوت بین بازاریابی با ایمیل و تبلیغات آن آشنا نیستند. این عدم اطلاع و آگاهی منجر به اتخاذ استراتژی های اشتباه و به هدر رفتن منابع و زمان خواهد شد.

حالا که مفهوم این بازاریابی را تعریف کردیم ، بار دیگر تأکید می کنیم که ایمیل مارکتینگ به معنای ارسال ایمیل به مخاطبین برای اطلاع رسانی و مطالعه وبلاگ سایت ، ترغیب به انجام کار خاص مثل خرید یا عضویت در بخش ویژه سایت و… است.

تبلیغات ایمیلی (Email Advertising) به معنای ارسال ایمیل هایی است که صرفا با هدف تبلیغات در حجم زیاد انجام می گیرد. در این روش الزاما اصول اخلاقی و اسپمینگ رعایت نمی شود و حتی ممکن است لیست ایمیل ها خریده شده باشند و با رضایت کامل مخاطبین نباشد. اما این دو روش چه زمانی کاربرد دارند :

در این نوع بازاریابی ، اهداف کسب وکارها ، تقویت روابط شکل گرفته و برقراری ارتباط دائمی و طولانی مدت بر اساس اصول اخلاقی و با رضایت کامل مخاطبین است. ایمیل ها نیز می توانند صرفا تبلیغاتی نباشند تا مشتریان حس بدی نسبت به برند پیدا نکنند.

اما تبلیغات ایمیلی زمانی به کار می رود که برندها سعی دارند برندسازی کنند و انبوهی از مخاطبین را نسبت به یک برند جدید آگاه کنند یا صرفا به روش های نه چندان اخلاقی ، ایمیل های تبلیغاتی و فروش به انبوهی از مخاطبین ارسال کنند. در این روش دیدگاه ارتباط طولانی و دائمی وجود ندارد.

آموزش ایمیل مارکتینگ

چه کسب وکارهایی می توانند از بازاریابی ایمیلی استفاده کنند؟

طبق بررسی هایی که سرویس دهندگان خدمات بازاریابی ایمیلی مثل میل چیمپ انجام شد ، برخی مشاغل و کسب وکارها نسبت به سایرین سود بیشتری از این مدل از مارکتینگ داشته اند. به عبارت دیگر تمامی مشاغل می توانند از این روش بازاریابی استفاده کنند اما برخی از آن ها سودآوری و بازگشت سرمایه بیشتری خواهند داشت.

مشاغلی که بیشتر از سایرین در این زمینه موفق بوده اند و توصیه می کنیم در این شیوه بازاریابی سرمایه گذاری کنند عبارتند از : مشاغل آرایشی ، بهداشتی و زیبایی ، مشاغل مالی و اقتصادی ، مشاوره ، ساخت وسازهای ساختمانی ، فروشگاه های آنلاین ، مشاغل دولتی ، سلامت و تناسب اندام ، بیمه ، کارخانجات تولیدی ، رسانه و چاپ ، پزشکی و دندانپزشکی و مراقبت از سلامت ، مشاغل خصوصی و غیر انتفاعی ، املاک ، رستوران ها ، خرده فروشی ها ، لوازم ورزشی ، مسافرت و حمل و نقل.

 • مشاغلی مثل مسافرت و حمل و نقل از ایمیل ها برای ارسال فاکتور خرید بلیط هواپیما ، قطار و اتوبوس داخلی و خارجی ، اعلام تخفیف های ویژه و سایر موارد استفاده می کنند. مشاغل فروشگاهی در زمینه های مختلف برای معرفی محصولات و خدمات جدید و یا تخفیف های ویژه و مناسبی از ایمیل مارکتینگ کمک می گیرند.
 • مشاغل املاک برای اعلام نیازمندی ها و آخرین تغییرات قیمت در رابطه با قیمت خرید ملک و زمین در رابطه با مناطق انتخاب شده توسط مشتریان بر روش بازاریابی با ایمیل متکی هستند. حتی این مشاغل می توانند با ارسال اخبار در حوزه آخرین تغییرات قیمت زمین و مسکن ، مشتریان را ترغیب به خرید و فروش کنند.
 • رستوران ها برای اعلام تخفیف های ویژه سفارش غذا یا خدمات جدید در ازای ثبت سفارش و یا اضافه شدن شعب جدید و خدمات تازه از ایمیل ها استفاده می کنند.
 • کاربرد ایمیل مارکتینگ در حوزه های سلامت و تناسب اندام ، پزشکی و دندان پزشکی در خصوص اعلام برنامه های رژیم غذایی و نکات سلامتی ، روش های مراقبت از دهان و دندان و حتی بسته به نوع خدمات ، اطلاع رسانی در خصوص مشاوره و ثبت نوبت است. ضمنا مشاغل حوزه سلامت و تناسب اندام می توانند برای تبلیغ برنامه های ورزشی و رژیم غذایی و برگزاری کلاس های تمرینی حضوری و آنلاین از این طریق اطلاع رسانی کنند.
 • مشاغل فعال در حوزه های مالی و اقتصادی از ایمیل مارکتینگ برای مدیریت و ارسال اطلاعات مشتریان ، افزایش رضایت مندی مشتریان و بهبود روابط ، دستیابی مشتریان به اطلاعات مالی ، آموزش مسائل و اصطلاحات حوزه مالی به مشتریان جدید و غیره استفاده می کنند.
 • سازمان های مشاوره از این روش برای ارسال نظرسنجی و فرم رضایت مشتریان ، یادآوری جلسات مشاوره ، اطلاع رسانی در خصوص تعرفه ها و حتی پیام های آموزشی استفاده می کنند.
 • خرده فروشی ها از این شیوه بازاریابی با هدف ارسال خبرنامه ، پیام خوشامدگویی ، معرفی محصولات ، آفرها و پیشنهادات ویژه ، ایمیل های پس از تکمیل فرایند خرید ، اطلاع رسانی در خصوص سبد خرید ، تخفیف های فصلی و غیره استفاده می کنند.

آموزش ایمیل مارکتینگ

برای شروع ایمیل مارکتینگ باید چه کرد؟

با توجه به مزایا ، قابلیت ها و کاربرد ایمیل مارکتینگ برای کسب وکارهای مختلف ، بسیاری از برندها این روش را به یکی از گزینه های اصلی بازاریابی خود تبدیل کرده اند. اما اگر در ابتدای راه هستید و نمی دانید چطور باید شروع کنید ، به طور خلاصه 10 مورد را توضیح می دهیم که برای شروع ضروری هستند :

 1. سرویس خدمات دهنده مناسبی برای بازاریابی ایمیلی انتخاب کنید.
 2. لیستی از مخاطبین همراه با آدرس ایمیل تهیه کنید تا بتوانید با مخاطبین جامعه هدف خود ارتباط بگیرید.
 3. لیست مخاطبینی را که به روش کاملا اصولی و با رضایت و آگاهی کامل آن ها جمع آوری کرده اید ، به اکانت کاربری سرویس ارسال خود اضافه کنید.
 4. ایمیل خوش آمدگویی و تقدیر کردن از مخاطبین برای انتخاب برند شما ، بهتر است اولین ایمیل شما باشد.
 5. از قالب های ایمیلی استفاده کنید که برای مخاطبین مختلف جذاب باشد.
 6. نوشتن پیام های متقاعد کننده ، جذاب و خلاقانه را تمرین کنید. اگر نتوانید در هر ایمیل خلاقیت به خرج دهید و متنوع عمل کنید ، حفظ ارتباط با مشتریان دشوار خواهد بود.
 7. موضوعات ایمیلی خود را با حساسیت بالا و دقت بسیار زیاد انتخاب کنید تا نرخ باز کردن و کلیک آن بالا برود.
 8. قبل از ارسال به مخاطبین اصلی ، به شکل تست ایمیل ارسالی خود را چک کنید و چنانچه رضایت بخش بود و تمامی المآن ها به درستی کار می کردند ارسال نمایید.
 9. زمان بندی مناسب برای ارسال انتخاب کنید.
 10. نتایج کمپین ایمیل مارکتینگ خود را چک کنید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن