ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، تولید گاز هلیوم در خانه و نحوه تولید گاز هلیوم در خانه و آموزش تولید گاز هلیوم در خانه و بادکنک گازی و ساخت گاز هلیوم با پودر لباسشویی و ساخت گاز هلیوم با نوشابه و بادکردن بادکنک با گاز شهری نی نی سایت و گاز هلیوم را از کجا تهیه کنیم و جایگزین گاز هلیوم برای بادکنک و درست کردن بادکنک هلیومی در خانه با جوش شیرین و آموزش ساخت بادکنک هلیومی در خانه در نم نمک.

آموزش تولید گاز هلیوم در خانه و منزل

برخی از مقالات و ویدئو ها در دنیای وب تبلیغ تولید گاز هلیوم در منزل را می کنند. اما آیا واقعا تولید گاز هلیوم در خانه امکان پذیر هست؟آموزش تولید گاز هلیوم در خانه و منزلآموزش تولید گاز هلیوم در خانه و منزل

تمام جستجو های شما مبنی بر تولید گاز هلیوم به فرمول سرکه و جوش شیرین می رسد (که در مدرسه برای ساخت کوه آتشفشان استفاده می شود) ، به همراه یک بطری ، قیف و بادکنک! در واقع این شیوه به جای هلیوم به شما کربن دی اکسید می دهد!

تولید گاز هلیوم در خانه

واکنش بین سرکه و جوش شیرین گاز CO2 تولید می کند که از بطری به سمت بادکنک فرار می کنند. باید ببینیم که آیا این گاز بادکنک را شناور می کند؟

کربن دی اکسید از هوا سنگین تر است. بادکنکی که با این گاز پر شود ، سریع تر از بادکنکی که با بازدم پر شده است به سمت زمین سقوط می کند. زیرا بازدم انسان مخلوطی از گاز کربن دی اکسید و گاز های دیگر است و گاز حاصل از این واکنش کربن دی اکسید بیشتری دارد و به دلیل سنگینی امکان شناور بودن در هوا را ندارد. برای شناور شدن بادکنک در هوا لازم است حتماً گاز درون آن از هوا سبک تر باشد. به همین دلیل است که برای داشتن بادکنک های شناور باید گاز هلیوم داشته باشید.

هلیوم حاصل فرآیندی بسیار کند بر اتم های رادیو اکتیو مانند اورانیوم است. ذرات آلفا که از تخریب پیوند اتم های رادیو اکتیو با الکترون های آزاد در دل زمین تشکیل می شوند ، اتم های هلیوم را می سازند. در حال حاضر این فرآیند طبیعی و طولانی تنها راه استحصال هلیوم روی زمین است و حتی نمی توان آن را از جو استحصال کرد.

به بیان دیگر امکان تولید کپسول گاز هلیوم در خانه وجود ندارد!

تولید گاز هلیوم در خانه

گازی سبک تر از هوا

برای شناورر شدن بادکنک ها لازم است گاز درون آن از هوا کمی سبک تر باشد. به جز هلیوم ، گاز هیدروژن نیز نسبت به هوا سبک تر است و اگر راهی برای پر کردن بادکنک با گاز هیدروژن وجود داشته باشد می توان بادکنک های شناور داشت.

برخی از واکنش های شیمیایی خطرناک مثلا واکنش روی با هیدرو کلریک اسید منجر به تولید گاز هیدروژن می شوند. البته هیدروژن گاز قابل احتراق است و به دلیل خطرناک بودن بهتر است از مصرف آن برای پر کردن بادکنک اجتناب کرد. گاز هیدروژن مسبب فاجعه بار ترین حوادث هوایی در تمام دوران هاست.

البته در فضای وب پر کردن بادکنک با این گاز معرفی و نشان داده شده است. اما بیشتر جنبه سرگرمی دارد تا آموزشی و بهتر است ابداً از چنین راهکار هایی استفاده نکنید.

ساده ترین راه خرید یک کپسول هلیوم است. زیرا جستجو برای راه تولید گاز هلیوم در منزل عواقب خوشی ندارد.

جایگزین گاز هلیوم برای بادکنک چیست؟

بالا بردن بادکنک بدون گاز هلیوم موضوع مورد بحث ماست. تا به حال بارها و بارها بادکنک هایی را دیده اید که روی زمین نمی مانند و اگر رهایشان بکنید مستقیم بالا می روند.

معمولا این بادکنک ها را با کپسول هایی مخصوص باد می کنند ، اما آیا می دانستید خودتان هم می توانید این کار را در خانه انجام دهید؟

برای معرفی جایگزین گاز هلیوم برای بادکنک ابتدا باید بفهمیم که بادکنک ها چگونه در هوا شناور می شوند؟ قانون پایه برای شناوری این است که گاز سبک تر درون گاز سنگین تر شناور می شود.

این در حالی است که زندگی ما حول محور هوا ، که مخلوطی از گازهای مختلف با وزن ها و نسبت های مختلف است در جریان است. در نتیجه به منظور پیدا کردن جایگزینی برای گاز هلیوم در پر کردن بادکنک ها باید به دنبال عاملی بود که بتواند در هوا شناور شود.

تولید گاز هلیوم در خانه

جایگزین هلیوم برای بادکنک : باد کردن بادکنک با مایع لوله بازکن

وسایل لازم برای بادکردن بادکنک بدون گاز هلیوم :
 • یک بطری (مانند بطری نوشابه شیشه ای)
 • فویل آلومینیوم
 • یک بادکنک
 • مقداری مایع لوله باز کن
نحوه باد کردن بادکنک با مایع لوله باز کن :

ابتدا مقداری از مایع لوله باز کن را داخل شیشه می ریزید ، سپس چند فویل را به صورت توپ های کوچک گرد در می آورید و داخل شیشه می اندازید.

سپس مدخل بادکنک را روی شیشه می کشید. فقط باید بسیار مواظب باشید چون گازی که از آلومینیوم و مایع لوله باز کن متساعد می شود بسیار آتش زا است.

این گازی که تولید می شود موجب باد شدن بادکنک می شود. در آخر می توانید بادکنک را از روی شیشه خارج کرده و آن را با نخ ببندید.

تولید گاز هلیوم در خانه

جایگزین گاز هلیوم برای بادکنک : باد کردن بادکنک با گاز هیدروژن

مواد لازم برای باد کردن بادکنک با گاز هیدروژن :
 • یک عدد بطری
 • یک تکه آلومینیوم
 • سدیم هیدروکسید
 • مقداری آب
 • یک عدد بادکنک
نحوه باد کردن بادکنک با گاز هیدروژن :

یک بطری را از مخلوط آلومینیوم و سدیم هیدروکسید پر کنید. سپس درون آن آب بریزید. حالا زمان آن رسیده است که یک بادکنک را روی بطری متصل کنید.

مخلوط موجود در بطری به طور خودکار گاز هیدروژن تولید می کند و این گاز بادکنک را پر خواهد کرد. وقتی بادکنک به طور کامل پر شد می توانید انتهای آن را محکم ببندید و از شناوری بادکنک خود لذت ببرید.

توجه : هیدروژن جایگزین گاز هلیوم برای بادکنک محسوب می شود اما بی خطر نیست و دقت کنید در مجاورت جرقه و آتش قرار نگیرد.

تولید گاز هلیوم در خانه

ساخت گاز هلیوم با استفاده از جوش شیرین و سرکه برای بادکنک

مواد لازم برای باد کردن بادکنک با جوش شیرین و سرکه :
 • اسید استیک (جوهر سرکه) که در هر آشپزخانه ای یافت می شود (انواع مختلفی سرکه وجود دارد اما هر کدامشان این کار را انجام می دهند)
 • جوش شیرین آشپزی
 • بطری 1.5 لیتری خالی یا فلاسک
 • دستکش
 • بادکنک لاتکسی
نحوه باد کردن بادکنک با جوش شیرین و سرکه :

انجام دادن این حقه در منزل بسیار ساده می باشد حتی کودکان می توانند اینکار را انجام دهند. اما فقط یک شرط دارد : دستکش لاستیکی بپوشید ، بخاطر اینکه سرکه مخصوصا انواع غلیظ آن اثرات نامطلوبی بر روی پوست دارند و مخصوصا ممکن است سبب سوختگی یا سوزش شوند.

اگر این اتفاق افتاد باید بدانید که جوش شیرین یا صابون اسید را خنثی می کنند. پس کودکان باید همه آزمایشات دارای مواد شیمیایی خطرناک را تحت نظارت بزرگسالان انجام دهند.

جوش شیرین را به داخل بادکنک بریزید (دو قاشق چایخوری برای هر بادکنک) و نصف لیوان اسید استیک را داخل بطری بریزید. توجه کنید مقدار زیادی جوش شیرین اضافه نکنید.

بادکنک را بر روی دهانه شیشه قرار دهید. جوش شیرین از درون بادکنک به داخل بطری می ریزد و واکنش شدید با رها شدن دی اکسید کربن شروع می شود و بادکنک ها را باد می کند.

اگر واکنش ضعیف بود ، و بادکنک باد نشد می بایست سرکه بیشتر و نمک اضافه کنید اما محلول را تکان ندهید. همچنین اگر باد کردن بادکنک برایتان سخت است ، این روش راه حل راحت و مناسبی است.

تولید گاز هلیوم در خانه

توجه داشته باشید که روش های ذکر شده خطرناک است و باید حتما در فضای باز انجام شود. همچنین اگر مهارت کافی در این مورد ندارید ، از انجام آن پرهیز کنید.

سایر روشهای بی خطر

روشهای زیر برای بادکنک آرایی در جشن تولد بدون گاز هلیوم کاربرد دارد.

قرار دادن بادکنک بر روی استند

نکته دیگر این است که می توانیم بادکنک های باد شده را بر روی استند بادکنک آرایی قرارداده و به صورت ایستاده و یا رومیزی از این استندها استفاده نمایید که این جلوه بسیار خاصی در بادکنک آرایی و دیزاین مراسمات شما سروران بوجود خواهد برد. لازم به توضیح است اما گاز هلیوم یکی از بهترین ابزار برای تزریق داخل بادکنک می باشند که به هر شکلی که شما بخواهید از بادکنک استفاده نمایید این امکان میسر خواهد بود بعد از تزریق گاز هلیوم داخل بادکنک چه به صورت معلق چه به صورت این که بخواهید در جایی آن را قرار دهید قابل بهره برداری می باشد. اما باید در نظر داشته باشید که تزریق گاز هلیوم تا حدودی هزینه بر بوده و همیشه در تمامی ادوار این سوال در ذهن تمامی افراد بوجود می آید که جایگزین گاز هلیوم برای بادکنک چه گازی خواهد بود. شایان ذکر است بعضا این سوال از ما پرسیده می شود که آیا می تواند گاز سی ان جی یا همان گاز شهری که ما در منازل خویش استفاده می کنیم برای باد نبودن بادکنک استفاده شود؟ لذا جواب این سوال این است که گاز سی ان جی یک گاز خطرناک می باشد که قابل اشتعال بوده و این امکان وجود دارد که در هنگام استفاده و مصرف برای شما سروران مشکلات تنفسی نیز ایجاد نماید ، در صورتی که گاز هلیوم هیچگونه خطری برای انسان به همراه ندارد.

بهترین جایگزین گاز هلیوم

اما بهترین جایگزین گاز هلیوم برای بادکنک این است که داخل بادکنک را باد نموده و با استفاده از از چسب بادکنک آن را به محل مورد نظر خود بر روی دیوار یا سقف محل برگزاری مراسمات خود چسبانده و همان کاری که گاز هلیوم در بادکنک میکند و موجب معلق بودن بادکنک میشود را میتوانید با چسب بادکنک انجام دهید و فقط با این تفاوت که باید حتماً بادکنک را به یکجایی مانند دیوار و سقف بچسبد که این بهترین راه جایگزین گاز هلیوم در بادکنک خواهد.

تولید گاز هلیوم در خانه

راه های باد کردن بادکنک

شایان ذکر است اولین راه باد نمودن بادکنک این است که می توان داخل آن را با هوا پر کنید که این هم به وسیله پمپ باد دستی و یا پمپ باد برقی بادکنک به راحت ترین شکل ممکن امکان پذیر خواهد بود. مدل دوم است که می توانیم داخل بادکنک را با گاز هلیوم پر نموده و بادکنک هایی که داخل آن گاز هلیوم تزریق شده است را می توانید به صورت معلق در فضای خارجی و یا فضای داخل مراسم خویش استفاده نموده که این هم موجب می شود تمامی میهمانان توجهشان به این بادکنک ها جلب گردد. شایان ذکر است بعد از این که بادکنکها را به کمک پمپ باد بادکنک باد نمودید می توانیم با استفاده از چسب دو طرفه آنها را به دیوار یا سقف محل برگزاری مراسمات خویش نصب نموده که این امر موجب می شود علاوه بر اینکه هزینه استفاده از بادکنک را تا حدودی زیادی کم میکند و موجب می شود که بادکنک در محل سقف مراسمات شما سروران بچسبد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
73.4%

نظر دادن