ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، افزایش ترافیک سایت و افزایش ترافیک سایت با روش های کاربردی و آسان و چطور ترافیک سایت جدید خود را افزایش دهید و نکات مهم برای افزایش ترافیک وب سایت و نرم افزار افزایش بازدید سایت و ترافیک سایت چیست و بالا بردن سایت در گوگل و افزایش سئو سایت رایگان و بازدید سایت و بررسی ترافیک سایت و بدست آوردن آمار بازدید سایت در نم نمک.

نحوه افزایش ترافیک سایت و بالا بردن بازدید وب سایت

ایجاد ترافیک یعنی هدایت بازدیدکنندگان به سایتمان. این کار می تواند هم به صورت آنلاین و هم آفلاین انجام شود. مثلا در رسانه های اجتماعی و سایت های دیگر افراد را تشویق می کنیم تا از سایت ما بازدید کنند. ترافیک همچنین می تواند با روش های آفلاین ایجاد شود. مثلا در تمام تبلیغات ، کارت ویزیت و حتی تماس های تلفنی ، علاقه مندان را ترغیب کنیم تا از سایت ما بازدید کنند. بسیاری از بازاریاب های اینترنتی تازه کار ، فکر می کنند ایجاد ترافیک کار بسیار سختی است؛ ولی این طور نیست. فقط کافی است بودجه مناسبی اختصاص داده شود تا بازدیدکنندگان زیادی به سایت سرازیر شوند.آموزش افزایش ترافیک سایت و بالا بردن بازدید وب سایتآموزش افزایش ترافیک سایت و بالا بردن بازدید وب سایت

افزایش ترافیک سایت

روش های افزایش ترافیک سایت

بدون شک برای افزایش ترافیک سایت روش های متعددی وجود دارد و برخلاف تصور ، حتی برخی از آنها می تواند در دنیای آفلاین پیاده سازی شود. در ادامه این مقاله از سایت نم نمک قصد داریم تکنیک هایی را در حوزه سئو معرفی کنیم که باید برای افزایش میزان ترافیک ارگانیک وب سایتتان به آن ها توجه ویژه ای داشته باشید. البته تکنیک ها سئو ، صرفاً به مواردی که در ادامه می آیند ، محدود نمی شود اما این تکنیک ها ، جزء لازمه های اساسی موفقیت هستند که باید بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی تان باشند. با تلاش برای درک و پیاده سازی هر یک از این موارد ، می توانید قابلیت دید و متعاقباً جذب ترافیک برای وب سایتتان را بهبود دهید.

افزایش ترافیک سایت با استفاده از تکنیک های سئو

اگر بخواهیم سه گزینه مهم برای افزایش ترافیک وب سایت نام ببریم بی تردید یکی از آنها بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا سئو خواهد بود. در طول روز جستجوهای بسیار زیادی در موتورهای جستجو و به ویژه گوگل انجام می شود و کاربران با کلیک روی نتایج نمایش داده شده وارد سایت موردنظر می شوند. بنابراین هر چه سئوی بهتری داشته باشید و در نتایج صفحه اول گوگل قرار بگیرید ، باید منتظر افزایش ترافیک سایت خود باشید.

افزایش ترافیک سایت

1- بهترین صفحات رقبایتان را پیدا کنید

هر چه اطلاعات بیشتری درباره استراتژی سئوی رقبایتان داشته باشید ، عملکرد وب سایتتان می تواند بهتر شود. وقتی زمان صرف می کنید تا روش هایی را که موجب موفقیت وب سایت های رقیب در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) شده اند ، بشناسید ، آنگاه بینش و قدرت آنالیز متفاوتی کسب می کنید و می توانید با درک دلیل موفقیت یک روش خاص ، از این آگاهی به نفع خودتان استفاده کنید.

یک نقطه شروع موثر این است که بهترین صفحات وب سایت هر یک از رقبا را پیدا کرده و از این طریق ، منشأ ترافیک ورودی و عوامل موثر و پیش برنده در آنها را بشناسید. تجزیه وتحلیل بهترین صفحات رقبا ، اطلاعات ارزشمندی را درباره موضوعاتی نظیر موارد زیر در اختیارتان قرار می دهد :

 • شکاف های محتوایی/ کلیدواژه ای
 • شکاف ها و نواقص مرتبط با لینک ها
 • فرصتی برای بهبود محتوای فعلی
 • ناکارآمدی کلیدواژه ها

اما چطور بهترین صفحات رقبا را شناسایی کنید؟ اصلا کار سختی نیست! می توانید به سراغ ابزار SEMrush Organic Research tool رفته و URL یکی از رقبایتان را در آن وارد کنید.

با انجام این کار ، ابزار SEMrush تخمینی از ترافیک ارگانیک آن وب سایت و همین طور یک دید کلی نسبت به عملکرد آن را نمایش می دهد؛ اما این کافی نیست و شما به بینش عمیق تری در این خصوص نیاز دارید.

بنابراین زبانه یا تبِ Pages را باز نموده و آن را بر اساس ترافیک مرتب کنید. با انجام این کار خواهید دید که کدام یک از صفحات وب سایت رقیب ، از نظر جذب ترافیک ارگانیک ، بهترین عملکرد را دارند؟

به همین سادگی می توانید صفحات قدرتمند رقبا را شناسایی کنید. حالا باید با درک اینکه چرا این صفحات ، این قدر قوی هستند و شما چطور می توانید با ایجاد یک استراتژی مناسب ، بخشی از ترافیک آن ها را به سوی وب سایت خودتان هدایت کنید ، بینش عمیق تری نسبت به ماجرا پیدا کنید.

این کار را به مثابه یک آنالیز فرصت یا میانبر در نظر بگیرید. میانبری که کمکتان می کند به جای شروع کار با تحقیق روی کلیدواژه ها ، متوجه شوید که با توجه به عملکرد رقبا ، در چه جنبه هایی می توانید به برتری های بزرگ و ارزشمند دست پیدا کنید؟ ضمناً استفاده از این روش کمکتان می کند تا وب سایت های جدیدی را به عنوان رقیب کشف کنید که تا قبل از این ، احتمالاً فکر نمی کردید رقیبتان باشند!

به تب یا زبانه Competitors در ابزار SEMrush بروید. این قسمت علاوه بر نمایش فهرستی از دامنه های رقیب ، اطلاعاتی را درباره تعداد کلیدواژه های مشترک و ترافیک تخمینی در اختیارتان قرار می دهد. سپس می توانید هر یک از این دامنه ها را به طور جداگانه تجزیه وتحلیل نموده و به این ترتیب ، نسبت به صفحاتی که بهترین عملکرد را در صنعت شما دارند ، بینش دقیق و جامعی کسب کنید.

2- تعیین استراتژی محتوا را بر مبنای آنالیز شکاف کلید واژه ها

وقتی زمان ایجاد و تدوین استراتژی محتوا می رسد ، معمولاً روی دو حوزه اصلی باید تمرکز کنید :

 • بهینه سازی محتوای فعلی
 • تولید محتوای جدید

افزایش ترافیک سایت

ازآنجایی که بهینه سازی محتوای فعلی ، اغلب موثرترین نقطه برای شروع کار است (به هرحال ، مشاهده منافع حاصل از بهبود محتوایی که قبلاً ایندکس شده در مقایسه با محتوای کاملاً جدید ، به مراتب آسان تر و سریع تر است) ، اکثر وب سایت ها پس از مدتی به مرحله ای می رسند که همه محتوایشان را بهینه سازی کرده اند.

در مرحله دیگر ، شما باید تلاشتان را معطوف به تولید محتوای جدید کنید. اما انجام کورکورانه و عاری از بینش این کار ، یکی از بزرگ ترین اشتباهات در بحث سئو و بهینه سازی وب سایت است. شما باید فرایند تولید محتوا را با در نظر گرفتن اهداف مشخص آغاز کنید و برای تولید هر محتوا ، توجیه و دلیلی قانع کننده داشته باشید. این بدان معناست که باید با صرف زمان کافی ، یک استراتژی هوشمندانه برای تولید محتوای جدید ایجاد و تدوین کنید.

یکی از سریع ترین روش ها برای پیشبرد پلن محتوایتان ، تحلیل شکاف کلیدواژه ها یا شکاف کلمات کلیدی است. این کار کمکتان می کند تا کلیدواژه های مهمی را که رقبایتان در SERP برای آن ها جایگاه گرفته اند (و شما نگرفته اید) بشناسید. با این بینش ، می توانید محتوایی را با محوریت این کلیدواژه ها و موضوعات مرتبط با آن ها خلق نموده و به این ترتیب ، شکاف های کلمات کلیدی را در وب سایتتان پُر کنید.

3- از روابط عمومی دیجیتال (Digital PR) برای گرفتن بک لینک های معتبر استفاده کنید

چگونگی گرفتن بک لینک های مناسب ، یکی از بزرگ ترین چالش در بحث سئوی سایت است.

بک لینک ها یکی از سه فاکتور اصلی در رتبه بندی صفحات توسط گوگل هستند. هرچند استراتژی های زیاد و متنوعی برای ایجاد بک لینک وجود دارند که می توانند به وب سایت شما در گرفتن لینک های مرتبط و مفید کمک کنند اما واقعیت این است که حصول نتیجه موثر و دلخواه به واسطه بسیاری از این استراتژی ها و تاکتیک ها ، دشوار است.

اگر به دستورالعمل گوگل درباره طرح لینک (Link Schemes) مراجعه کنیم ، به وضوح متوجه توصیه های آن می شویم :

بهترین راه جلب نظر وب سایت های دیگر برای ایجاد لینک های مرتبط و باکیفیت به وب سایت شما و بهبود وضعیت سئو خارجی سایت ، تولید محتوای منحصربه فرد و مناسب است که به طور طبیعی می تواند ، در فضای اینترنت ، محبوبیت پیدا کند. تولید محتوای خوب ، نتایج مثبتی در پی دارد : محتوای خوب ، مطالبتان را به لینک های سردبیری (Editorial) تبدیل می کنند و بنابراین هر چقدر محتوای مفید بیشتری داشته باشید ، احتمال بیشتری وجود دارد که فرد دیگری آن محتوا را برای خوانندگانش ، ارزشمند بداند و به آن لینک دهد.

ناگفته نماند که اگر مدیر یا صاحب یک وب سایت دیگر ، محتوایتان را باارزش تلقی کند و بدون درخواست شما به مطلبتان لینک دهد ، به آن لینک ، لینک سرمقاله ای یا سردبیری می گوییم.

یکی از تاکتیک هایی که می تواند به شما در گرفتن لینک های سردبیری مناسب از طریق خلق محتوای عالی کمک کند ، روابط عمومی دیجیتال (DPR) است.

این تاکتیک را مانند خلق و ترویج محتوای مفید بین سردبیران ، روزنامه نگاران و ناشرانی در نظر بگیرید که در مقالاتشان به موضوعات مرتبط با محتوای شما می پردازند و به محتوای شما لینک می دهند. اینفوگرافی ها ، مطالعات تحقیقاتی ، ابزارها و جداول محاسباتی و همین طور بینش های تخصصی مثال هایی در این ارتباط هستند.

در اینجا باید ذهنیت روابط عمومی را با رویکرد مبتنی بر سئو اجرا و پیاده سازی کنید. روابط عمومی دیجیتال ، صرفاً به معنای تهیه یک محتوای تبلیغاتی در قالب یک بیانیه مطبوعاتی (مثل ریپورتاژ آگهی ها) نیست بلکه به معنای خلق و ترویج محتوایی ارزشمند است که بر مبنای یک استراتژی منسجم و یاری دهنده ایجاد شده و به معنای واقعی ، ارزش لینک دادن داشته باشد. یک محتوای مناسب می تواند تعداد زیادی لینک سردبیری برایتان ایجاد کند . لینک هایی که می توانند در معرض دید شمار زیادی از مشتریان یا مخاطبان بعدی شما در فضای آنلاین قرار گرفته و آن ها را به سوی وب سایت شما هدایت کنند.

مزایای روابط عمومی دیجیتال ، صرفاً به لینک گرفتن از منابع دیگر محدود نمی شود و برخی از مزایای دیگر آن عبارت اند از :

 • هدایت ترافیک ارجاعی
 • ایجاد تعامل اجتماعی
 • افزایش آگاهی برند
 • مواجه با مشتریانی که در حال استفاده آنلاین از محتوایتان هستند
 • افزایش فروش

افزایش ترافیک سایت

4- بهبود نرخ کلیک ارگانیک وب سایت با استفاده از تست PPC

CTR یا همان نرخ کلیک ، یکی از عوامل دیگر در رتبه بندی صفحات است که شما باید آن را بهینه سازی کنید. اما بگذارید در ابتدا ، عناصری را که می توانند روی نرخ کلیک وب سایت شما تأثیرگذار باشند ، تفکیک کنیم. این عناصر به طورمعمول عبارت اند از :

 • تگ عنوان
 • توضیحات متا

حداقلش این است که این دو عنصر ، از مواردی هستند که شما می توانید کنترل خوبی روی آن ها داشته باشید. اما سوال اینجاست که ایجاد و استفاده از کدام تگ عنوان و توضیحات متا می تواند به بالاترین نرخ کلیک منجر شوند؟

شما هستید که باید این را امتحان کنید!

با وجود اینکه می توانید این کار را در مدت زمان طولانی تر ، از طریق ایجاد برخی تغییرات و ارزیابی نتایج حاصل از اِعمال آن ها انجام دهید ، اما می توانید متغیرهای دیگری را هم وارد ماجرا کنید. اگر نمی خواهید برای دستیابی به بهترین نتیجه ، زمان زیادی منتظر بمانید ، می توانید برای ارزیابی تگ های عنوان و توضیحات متا از تست PPC استفاده کنید.

حتی اگر یک کمپین تجاری PPC (پرداخت به ازای هر کلیک) را راه اندازی و اداره نکرده اید (یا به آن نیازی ندارید) ، باز هم ارزشش را دارد که با هدف ارزیابی ترکیبات مختلفی از عناوین و توضیحات متا ، بابت ایجاد چند تبلیغ برای مجموعه ای از صفحات وب سایتتان ، کمی هزینه نموده و از این طریق به داده های ارزشمندی درباره عبارات و عناوین کلیدی دست پیدا کنید.

در اینجا باید از تنظیم و اجرای درست آزمایش هایی که انجام می دهید ، اطمینان حاصل کنید تا بتوانید ببینید که کدام ترکیب از تگ های عناوین و توضیحات متا ، بیشترین تأثیر را در CTR یا همان نرخ کلیک وب سایت دارند؟

 1. برای تعیین بهترین تگ عنوان ، حداقل سه عنوان مختلف را با توضیحات متای مشابه امتحان کنید.
 2. برای تعیین بهترین توضیحات متا ، حداقل سه توضیح متای متفاوت را با تیتر یا عنوان مشابه امتحان کنید

تا زمانی که تبلیغاتتان ، کلیک های کافی بگیرند ، می توانید با استفاده از داده های به دست آمده از عملکرد آن ها ، تگ های عنوان و توضیحات متایتان را بازنویسی کرده و از این طریق ، نرخ کلیک ارگانیک وب سایت را به طور مستمر بهبود دهید.

5- بهینه سازی بخش People Also Ask (مردم همچنین می پرسند)

صفحه نتایج موتورهای جستجو در سال 2020 و بعد از آن ، صرفاً به همان ده لینک آبی رنگی که در صفحه اول می آیند ، خلاصه نمی شود و سئو کاران باهوش باید تلاش کنند تا از قابلیت های مختلفی که در SERP وجود دارند ، نهایت استفاده را ببرند.

با استناد به SEMrush Sensor ، به طور میانگین ، حالا 40 الی 42 درصد صفحه نتایج جستجوها هم از کامپیوتر و هم از موبایل ، دارای بخش PAA هستند. بخش “Poepe Also Ask” درواقع همان سوالاتی هستند که در قالب یک کادر در SERP نشان داده می شوند.

توجه به بخش PAA دلایل زیادی دارد که در اینجا چند مورد از مهم ترین این دلایل را ذکر می کنیم :

 • به واسطه این بخش ، شما می توانید در صفحه اول SERP ، دو بار رنک شوید. یعنی وب سایتتان هم در صفحه نخست و هم در بخش PAA جایگاه بگیرد. درحالی که این امر درباره صفحه ویژه گوگل یا همان Featured Snippest امکان پذیر نیست.
 • به واسطه نمایش بیش از 75 درصد نتایج بخش PAA در بین سه نتیجه اول در SERP ، وب سایت شما به عنوان پاسخی برای پرسش کاربران ، می تواند در بالای صفحه نتایج جایگاه برجسته ای را به خود اختصاص دهد.
 • از این بخش می توان به عنوان ابزاری برای بهبود جستجوی سوالاتی یا کوئری هایی استفاده کرد که گوگل برای تفسیر آن ها تلاش می کند.

افزایش ترافیک سایت

بسیاری از بازاریابان در حال حاضر توجهی به بخش PAA نمی کنند و به همین دلیل ، شما می توانید با استفاده از این فرصت ، یک مزیت رقابتی برای وب سایتتان کسب کنید.

6- استفاده از لینک های شکسته (خراب) رقبایتان

ما قبلاً در این خصوص که ایجاد بک لینک های باکیفیت ، چقدر دشوار است صحبت کرده ایم. اما گاهی لینک های شکسته هم می توانند یک فرصت عالی برای بهره برداری و دریافت بک لینک باشند.

با وجود اینکه تاکتیک پیدا کردن لینک های شکسته ، معمولاً مبتنی بر شناسایی و یافتن لینک های خراب وب سایتتان ، تولید محتوای متناسب با آن لینک و تلاش برای احیای مجدد یک محتوای مُرده است ، اما با اِعمال یک چرخش کوچک در این تاکتیک ، می توانید آن را روی رقبا و به نفع خودتان اجرا کنید : شما باید لینک های شکسته ای را که در وب سایت رقبایتان کاربران را با خطای 404 مواجه می کنند ، پیدا کنید!

برای این کار دامنه وب سایت رقیب را در ابزار SEMrush Backlin وارد کرده و پس از انتخاب زبانه Indexed Pages ، گزینه Target URL error را علامت بزنید.

آنچه در ادامه می بینید ، درواقع همان صفحاتی هستند که خطای نوع 4XX را نشان می دهند. بعضی از این صفحات که از وب سایت های دیگر هم بک لینک گرفته اند ، به واسطه همین نقص فنی ، نمی توانند محتوایی به کاربران نشان دهند و به همین دلیل ، لینک شدنشان در وب سایت های دیگر ، عملاً جایگاه یا رتبه ای برایشان نمی آورد.

نتایج این صفحه را بر مبنای دامنه ها (Domains) مرتب کنید. با این کار تعداد دامنه های ارجاع دهنده ای را مشاهده خواهید کرد که به یکی از صفحات خاص وب سایت رقیب ، لینک داده اند. منطقی تر است که کار را با این معیار آغاز کنیم چون تعداد دامنه های ارجاع دهنده ، معیارهای بهتری در موفقیت فرایند ایجاد بک لینک هستند.

بیایید اولین لینک از این فهرست را بررسی کنیم. پس از باز کردن این لینک ، به وضوح خواهیم دید که با خطای 404 روبرو می شویم :

روی این لینک در ابزار SEMrush Backlink کلیک کنید تا صفحه جدیدی که حاوی اطلاعات ویژه ای درباره لینک این لینک برایتان باز شود. حالا روی زبانه backlinks بزنید.

بهتر است محتویات این صفحه را بر مبنای follow فیلتر کنید. آنچه می بینید ، فرصت هایی هستند که در دسترس شما قرار دارند و محتواهای مشابهی از وب سایتتان را که می توانند جایگزین لینک شکسته رقیب شوند ، به شما پیشنهاد می دهند. البته توجه داشته باشید که گاهی شاید لازم باشد این محتوای جایگزین را ایجاد کنید.

علاوه بر این شما با این سازوکار ، به وب سایت های مرجع نیز کمک می کنید تا از رقم زدن یک تجربه کاربری ناخوشایند که در اثر کلیک روی لینک های شکسته ایجاد می شود ، جلوگیری کنند.

7- استفاده از محتوای پشتیبانی کننده برای نشان دادن تخصص موضوعی

گوگل همواره می خواهد برای هر جستجو ، بهترین نتایج ممکن را نشان دهد و به همین دلیل است که بهینه سازی موضوعی نیز مانند بهینه سازی کلیدواژه ها اهمیت دارد.

شما باید بتوانید تخصص موضوعی تان را به گوگل نشان دهید تا شانستان را برای قرار گرفتن در جایگاه های مناسب صفحه نتایج به ازای کلیدواژه های تجاری بالا ببرید. این امر مستلزم درک مفهوم محتوای پشتیبانی کننده (Supporting Content) است. آیا با خوشه های موضوعی آشنا هستید؟

اساساً ایجاد محتوای پشتیبانی کننده ، همان فرایند ایجاد محتوای خوشه ای است که در آن هر محتوا به یک صفحه ستون (Pillar Page) مربوط می شود. محتواهای خوشه ای ، صفحات عمیق تری هستند که به یک سوال خاص درباره یک موضوع کلی پاسخ می دهند. این استراتژی کمکتان می کند تا بتوانید برای کلیدواژه های دم بلند ، محتوایی بهینه خلق کنید.

محتوای پشتیبانی کننده را قطعاتی فرض کنید که به مطالب وب سایتتان ، عمق موضوعی می بخشند و به گوگل و کاربران نشان می دهند که در زمینه ای که فعالیت دارید ، واقعاً متخصص هستید. بااین حال ، مهم است بدانید که این محتوا ، الزاماً همیشه بر مبنای بینش حاصل از تحقیق درباره کلیدواژه ها ایجاد نمی شود.

درواقع تولید و انتشار محتوا پیرامون روندهای جدید یا زیرموضوعات ، به اندازه نوشتن مطالبی که می توانند در کانال های اجتماعی یا کانال های دیگر ، جلب توجه کنند ، اهمیت دارد.

محتوای پشتیبانی کننده ، ممکن است به خودی خود نتواند هر ماه ، هزاران ترافیک ارگانیک برای وب سایتتان جذب کند اما می تواند به صفحات اصلی یا همان Pillar Pages کمک کند تا جایگاه بهتری در صفحه نتایج جستجو بگیرند. این نوع محتوا اگر به درستی تبلیغ و ترویج شود ، می تواند ترافیک اختصاصی اش را از طریق کانال های دیگر به دست بیاورد.

افزایش ترافیک سایت

8- استفاده از لیک های داخلی برای پشتیبانی از جایگاه های صفحه دوم

آیا کلیدواژه هایی هست که به ازای آن ها صفحاتتان در دومین صفحه گوگل ، رنک شده و لازم باشد جایگاهشان را به صفحه اول ارتقا دهید؟ استفاده از لینک های داخلی در مطالب مختلف که کاربران را به این صفحات هدایت می کنند ، می توانند در دستیابی به این هدف ، کمکتان کنند.

لینک دهی داخلی ، هم از جنبه ارتقای جایگاه صفحه و هم از جنبه ارتباط موضوعی ، اهمیت دارد. این روش ، یک تکنیک بسیار کم کاربرد در سئو است و اغلب همین که جایگاه صفحه از 2 به 1 ارتقا پیدا کند ، استفاده از آن موضوعیت چندانی ندارد.

برای استفاده از لینک دهی داخلی ، ابتدا باید محتواهای ایندکس شده در دومین صفحه SERP را که باید ارتقا پیدا کنند ، شناسایی کنید.

بنابراین روی صفحات برتر وب سایتتان که از منابع دیگر لینک گرفته اند تمرکز نموده و تا جایی که امکان دارد برای تقویت صفحات دیگر در آن ها از لینک های داخلی استفاده کنید. البته احتمالاً فرصت های دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارند. مثلاً در ارتباط با صفحاتی که دارای ارتباط موضوعی با یکدیگر هستند. به گوگل بروید و در کادر جستجو عبارت ” site : ” و سپس دامنه و کلیدواژه هدفتان را وارد کنید.

آنچه در نتایج جستجو می بینید ، صفحاتی هستند که گوگل آن ها را با کلیدواژه تان ، مرتبط می داند. این کار را برای کلیدواژه های مختلف انجام داده و اگر صفحاتتان فاقد لینک داخلی بودند ، حتماً این لینک دهی را برای آن ها انجام دهید.

9- بهنیه سازی Core Web Vitals

Core Web Vitals یا همان هسته های حیاتی وب الگوریتمی است که در کنار چند عامل جانبی دیگر بر تجربه کاربری تأثیر می گذارد و در سال 2021 معیاری مهم در رتبه بندی صفحات خواهد بود. مهم ترین این عوامل جانبی عبارت اند از :

 • موبایل فرندلی بودن
 • پیمایش امن
 • HTTPS
 • میانبرهای نفوذی ناخواسته (Intrusive Interstitials)

البته احتمالاً شما با بسیاری از موارد مذکور آشنا هستید و برای مدتی طولانی ، وب سایتتان را از این جنبه ها بهینه کرده اید. اما حالا هسته های حیاتی وب هم به حوزه ای مهم تبدیل شده که باید آن را مورد توجه قرار دهید.

این الگوریتم که در اوایل سال 2020 اجرایی شد ، شامل مجموعه ای از سنجه هاست که سه جنبه مهم یعنی سرعت بارگیری ، تعامل و ثبات بصری را که نقش مهمی در کیفیت تجربه کاربر دارند می سنجند که در اینجا هر یک از سنجه ها را معرفی و تعریف می کنیم :

بزرگ ترین ترسیم محتوایی (Largest Contentful Paint) : این همان زمان بارگذاری محتوای اصلی یک صفحه است که در حالت ایده آل باید 2.5 ثانیه یا سریع تر باشد.

تأخیر تا اولین ورودی (First Input Delay) : مدت زمانی که یک صفحه ، قابلیت تعامل با کاربر را پیدا می کند که در حالت ایده آل باید کمتر از 100 میلی ثانیه باشد.

تغییر چیدمان تجمعی (Cumulative Layout Shift) : این سنجه به میزان ثبات صفحه و بروز تغییرات چیدمانی غیرمنتظره در محتوای آن صفحه مربوط است که در حالت ایده آل باید کمتر از 0.1 باشد.

خود گوگل در این باره این طور می گوید :

Core Web Vitals درواقع زیرمجموعه ای از Web Vital اپایشست که روی همه صفحات وب اِعمال شده و وب مسترها باید آن را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند. این الگوریتم در همه ابزارهای گوگل ، وجود دارد. هر یک از هسته های حیاتی وب که نمایانگر وجه متمایزی از تجربه کاربر هستند ، قابل اندازه گیری بوده و پیامدهای مهم یک نتیجه مهم کاربر-محور را نشان می دهند.

شما می توانید سنجه های Core Web Vitals را در ابزار گوگل سرچ کنسول و در منوی enhancements مشاهده کنید.

افزایش ترافیک سایت

10- تبدیل برند منشن ها به لینک با تلاش بیشتر تیم روابط عمومی دیجیتال

اکثر مشاغل حتی اگر رویکرد فعالانه ای نسبت به روابط عمومی نداشته باشند ، هر از چند گاهی شاهد این هستند که نامشان در رسانه های آنلاین مطرح می شود. این اشاره به نام برند یا کسب و کار در فضای آنلاین را اصطلاحاً برند منشن (Brand Mention) می گویند.

وقتی یک تیم روابط عمومی دارید که برای ارتقای کسب وکارتان تلاش می کند ، تقریباً همیشه این فرصت وجود دارد که به این تلاش ها از جنبه سئو ، جهت دهید. متأسفانه رسانه های آنلاین که به نام کسب و کارتان اشاره می کنند ، همیشه به وبسایتتان لینک نمی دهند.

هرچند همین اتفاق (برند منشن) هم مطمئناً می تواند تا حد زیادی اهداف و انتظارات یک متخصص روابط عمومی را محقق کند ، اما سئو کاران به خوبی از قدرت لینک های سردبیری آگاه هستند. به هرحال ، بیایید بررسی کنیم که چرا در رسانه های آنلاین به جای لینک دادن به وب سایت یک کسب وکار ، اغلب صرفاً از نام برند (بدون لینک دادن) استفاده می کنند؟ این امر دو دلیل اصلی دارد :

 • چیزی برای لینک دادن که بتواند ارزش افزوده ای برای مخاطبان ایجاد کند ، وجود ندارد
 • نگارنده مطلب (که احتمالاً هم با محدودیت زمانی روبرو بوده) به هر دلیلی ، چنین کاری را انجام نداده است

قطعاً شما می توانید برند منشن ها را با لینک دهی به وبسایتتان همراه کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تلاش کنید با محتوای ارزنده ، رسانه های دیگر را متقاعد کنید که درج لینکتان در مطالبشان ، برای مخاطبان ارزش افزوده ایجاد می کند. البته گاهی هم برقراری ارتباط با وبسایت هایی که بدون لینک دادن به شما از برندتان نام برده اند (بالاخص اگر این امر ناشی از حواس پرتی یا بی دقتی باشد) ، می تواند اقدام موثری برای لینک گرفتن از آنها باشد.

خب! حالا از کجا شروع می کنید؟

شما می توانید با استفاده از SEMrush Brand Monitoring Tool برند منشن های مرتبط با کسب وکارتان را در فضای آنلاین پیدا کنید. با وارد کردن دامنه وب سایتتان در این بخش می توانید همه برند منشن های مرتبط با کسب وکارتان را به صورت آنلاین مشاهده کنید. اما این قابلیت زمانی برایتان فایده بیشتری دارد که شما فیلتری اِعمال کنید تا فقط آن مواردی که علی رغم نام بردن از برند ، هیچ لینکی به وب سایتتان نداده اند ، نمایش داده شوند.

با اِعمال این فیلتر ، همه این موارد به شما نشان داده می شوند. این برند منشن ها را یک فرصت طلایی بدانید و تلاش کنید آن ها را به یک لینک تبدیل نمایید.

از این قسمت می توانید لینک چنین صفحاتی را مستقیماً SEMrush Link Building Tool بفرستید تا ایمیل های ارتباطی تان را برای رایزنی در این مورد به وب سایت های مختلف ارسال کرده و روی پیشرفت امور نظارت داشته باشید.

11- بهینه سازی جستجوی تصویری

اگر تصاویر مورد استفاده در وب سایتتان را بهینه سازی نکنید ، فرصت جذب ترافیک از منبعی را از دست می دهید که احتمالاً بسیاری از رقبا از آن غافل مانده اند. فراموش نکنید که جستجوی بصری ، حالا دیگر اهمیت زیادی دارد.

بسیاری از افراد تصور می کنند که بهینه سازی تصاویر صرفاً به درج آلت تگ ها برای عکس ها خلاصه می شود اما این طور نیست. اگر بتوانید تصاویر وب سایتتان را به درستی بهینه سازی کنید ، شانس زیادی برای کسب یک جایگاه عالی در صفحه نتایج جستجوی تصاویر خواهید داشت.

خب! از کجا شروع می کنید؟ برای این کار باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید :

 • آلت تگ ها
 • نام فایل ها
 • تغییر اندازه تصاویر به ابعاد موردنیاز
 • کاهش حجم تصاویر
 • ایجاد نقشه سایت تصاویر
 • بارگذاری تصاویر در سیستم توزیع محتوا

درحالی که بازگشت و بهینه سازی همه تصاویرِ موجود ممکن است قدری زمان بر باشد ، فرایندی ایجاد کنید تا هنگام افزودن و بارگذاری تصاویر جدید به وب سایت ، موارد بالا از همان ابتدا مورد توجه قرار بگیرند.

12- پاک کردن لینک های سمی (مخرب)

همان طور که بک لینک ها می توانند به وب سایت شما در کسب جایگاه بهتر گوگل کمک کنند ، لینک های نامناسب می توانند به جایگاهتان آسیب بزنند.

اگر به دستورالعمل طرح لینک مراجعه کنیم ، می توانیم از موضع گوگل درباره لینک های سمی (Toxic Links) یا غیرطبیعی ، آگاه شویم :

هر لینکی که به منظور دست کاری رتبه یک صفحه یا سایت در صفحه نتایج گوگل ایجاد شود ، می تواند به عنوان بخشی از طرح لینک و نقض دستورالعمل های خط مشی های گوگل وب مستر تلقی شود. این قاعده ، هرگونه دست کاری در لینک های مرتبط با وب سایت ، چه لینک ها ورودی و چه لینک های خروجی را شامل می شود.

چنین لینک هایی در بهترین حالت ممکن ، نادیده گرفته می شوند و در بدترین حالت ، به جایگاهتان در صفحه نتایج گوگل ، آسیب می زنند.

افزایش ترافیک سایت

اگر لینک های سمی در وب سایتتان وجود دارد ، توصیه می کنیم که برای پاک سازی آن از این لینک ها زمان صرف کنید. دلایل مختلفی وجود دارند که به واسطه آن ها یک وب سایت ممکن است دارای لینک های سمی باشد که برخی از مهم ترین آن ها عبارت اند از :

 • لینک هایی که خریداری شده اند (یا در ازای محصولات اهدایی ، دریافت شده اند)
 • لینک سازی با استفاده از انطباق دقیق کلمات
 • سئوی منفی
 • بازاریابی مقاله ای گسترده یا کمپین های پست میهمان (Guest Posting)
 • دایرکتوری ضعیف یا تاکتیک های کم کیفیت در نشان گذاری (Bookmark) سایت

برای یافتن لینک های سمی می توانید از SEMrush Backlink Audit Tool استفاده کنید.

دامنه وب سایتتان را در این ابزار وارد و تنظیم کنید تا اطلاعات مربوط به میزان سمی بودن لینک هایتان را ببینید و با درک جزئیات واضح ، متوجه شوید که نواقص لینک ها چه خطراتی می تواند برای وضعیت سئوی وب سایت داشته باشد؟

از این قسمت می توانید لینک هایی که سمی به نظر می رسند را بررسی کنید. آن هایی را که از طبیعی و عادی بودنشان مطمئن هستید به لیست سفید اضافه کنید و آن هایی را که واقعاً مشکل دارند ، به فهرست حذف (Remove list) انتقال داده و درخواست حذف آن ها را برای صاحبان دامنه ارسال کنید. این ابزار به طور خودکار ، جزئیات مربوط به اطلاعات تماس با سایت را در اختیارتان قرار می دهد.

20 راهکار طلایی برای افزایش ترافیک وب سایت

بسیاری از کسب وکارها تلاش می کنند که راهی جدید و موثر برای افزایش ترافیک سایت خود پیدا کنند. هدف آن ها در حقیقت دستیابی به تعداد بیشتری از مشتریان بالقوه و به تبع آن افزایش درآمد است. در این بخش قرار است که با یکدیگر نگاهی به چند تاکتیک اثربخش برای بالا بردن ترافیک وب سایت بیندازیم.

1- تبلیغات

بی تردید هر نوع تبلیغات می تواند باعث افزایش آگاهی از برند و بالا بردن ترافیک سایت شما شود. این تبلیغات می تواند به صورت کلیکی ، همسان ، بازاریابی شبکه های اجتماعی ، گوگل ادز و… یا حتی تلویزیونی ، مکتوب و محیطی باشد. البته با توجه به بودجه خود باید طوری رسانه تبلیغاتی خود را انتخاب کنید که بتوانید بیشتری ترافیک ورودی را داشته باشید. معمولا تبلیغات و بازاریابی در فضای آنلاین بهتر جواب می دهد.

2- حضور در شبکه های اجتماعی

یکی از بهترین روش های بالا بردن ترافیک سایت حضور در شبکه های اجتماعی است. از طریق کانال های مختلف توزیع محتوا می توانید مطالب خود را تبلیغ کنید و با قراردادن لینک محتوا کاری کنید تا کاربران به سمت سایت شما هدایت شوند.

3- انواع محتوا

انواع محتوا به شما کمک می کند تا بتوانید تنوع لازم را ایجاد کرده و ترافیک ورودی بیشتری دریافت کنید. به کمک انواع فرمت های محتوایی می توانید چیزی که مخاطب می خواهد به او ارائه کنید. گاهی می توانید از محتوای ویدیویی در پلتفرم های پخش ویدیو استفاده کنید ، گاهی هم می توانید سراغ محتوای متنی بلند و کوتاه بروید.

4- عنوان جذاب

اولین چیزی که نظر مخاطبان را جلب می کند ، عنوان و تیتر جذاب است. هرچه عناوین شما بهتر ، جذاب تر و کاربردی تر باشند ، درنتیجه نرخ کلیک بیشتری می گیرند و ترافیک سایت شما افزایش پیدا می کند. عنوان محتواست که باعث می شود بقیه آن خوانده شود و نظر کاربر را جلب کند.

5- یافتن دقیق کلمات کلیدی

هر چه کلمات کلیدی را بهتر و دقیق تر انتخاب کنید ، بیشتر باعث بالا رفتن ترافیک وب سایت شما خواهد شد. کاربران براساس نیاز و نیت خود به جستجو می پردازند ، بنابراین کلمات کلیدی را باید دقیق تر انتخاب کنید و معمولا کلمات کلیدی طولانی تر و چندبخشی ترافیک بیشتری را جذب می کنند.

افزایش ترافیک سایت

6- ایجاد ترافیک ارجاعی (Referral)

باید کاری کنید تا از پلتفرم ها و رسانه های مختلف به سمت شما بک لینک ارسال شود و بتوانید ترافیک ریفرال بسازید. هر چه محتوای بهتر و جذاب تری داشته باشید و به عنوان منبع موثق شناخته شوید ، می توانید بک لینک های بیشتر و بهتری دریافت کنید.

7- ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یکی از روش های ارتباطی و تبلیغاتی بسیار خوب و اثربخش است که بسیاری از کسب وکارهای بزرگ و کوچک از آن استفاده می کنید. این روش به خوبی کمک می کند تا بتوانید ترافیک ورودی سایت خود را بالاتر ببرید. ضمن اینکه می توانید از کاربران بخواهید تا عضو خبرنامه شوند و به محتوای جدید شما دسترسی داشته باشند. بنابراین با کلیک روی لینک محتوای ارسالی ترافیک وب سایت شما افزایش پیدا می کند.

8- سایت ریسپانسیو

موبایل فرندلی یا Mobile First یکی از الگوریتم های مهم گوگل برای رتبه بندی و نمایش محتوای شما در صفحه نتایج جستجوست. از آنجایی که این روزها بیشتر کاربران از طریق گوشی های هوشمند و تبلت وارد سایت شما می شوند ، بنابراین باید طراحی سایت تان کاملا ریسپانسیو یا واکنش گرا باشد و روی هر صفحه نمایشی به درستی نشان داده شود. همین کار باعث می شود در صفحه نتایج عملکرد بهتری داشته باشید و ترافیک بالاتری بگیرید.

9- ارتقای سرعت سایت

بهترین محتوا را هم داشته باشید ولی سایت شما از رابط کاربری و تجربه کاربری خوبی برخوردار نباشد ، هیچ فایده ای ندارد. یکی از موارد بسیار مهم در رقم زدن بهترین تجربه برای کاربر ، سرعت سایت است. سایتی که کند باشد مشتری زیادی نخواهد داشت و در نتیجه رفته رفته ترافیک شما نیز افت خواهد کرد.

10- استفاده از ابزارهای تحلیلی

ابزارهای تحلیلی نظیر گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول گوگل که به رایگان اطلاعات و گزارش های ارزشمندی را در اختیار شما قرار می دهند ، کمک می کنند تا بتوانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید. به کمک این ابزارهای متوجه می شوید چه مشکلاتی وجود دارد ، عملکرد کمپین های شما چطور بوده یا ترافیک ورودی شما دقیقا از کجاست. به همین دلیل با برطرف کردن خطاهای موجود یا سرمایه گذاری و تقویت بخش های بهتر ، می توانید ترافیک خود را افزایش دهید.

11- برگزاری رویداد

برگزاری رویدادهای حضوری و غیرحضوری مانند وبینار کمک می کند تا مخاطبان زیادی برای ثبت نام ، دریافت فایل و کسب اطلاعات درباره جزئیات رویدادها به سایت شما سر بزنند. بنابراین ترافیک ورودی سایت شما افزایش پیدا می کند.

12- همکاری با اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرها افرادی هستند که فالوئرهای زیادی دارند و می توانند روی مردم اثرگذار باشند. بنابراین اجرای کمپین های مشترک با آنها و اینفلوئنسر مارکتینگ می تواند در زمان مشخصی حجم زیادی از کاربران را به سمت سایت شما هدایت کند. (برای آشنایی بیشتر با اینفلوئنسر مارکتینگ پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید!)

13- ویرایش محتوای قدیمی

محتواهای مختلفی روی سایت ما وجود دارند که در گذشته برای تولید و انتشار آنها هزینه کرده ایم و زحمت کشیده ایم. بنابراین باید تا جایی که می توانیم از آنها دوباره استفاده کنیم. برخی از این محتوا قابلیت به روزرسانی دارند و برخی دیگر را می توانید کامل تر و غنی تر کنید. اما وقتی محتوا تازه می شود ، از نظر گوگل ارزش دارد و از طرف دیگر مخاطبان با یک محتوای به روز مواجه می شوند و همین موضوع کمک می کند ترافیک سایت شما بهبود یابد.

14. افزایش ترافیک وب سایت با رپورتاژ

افزایش ترافیک سایت

رپورتاژ یکی از قدیمی ترین انواع تبلیغات متنی به حساب می آید که پای آن در سال های اخیر به تبلیغات آنلاین هم باز شده است. انتشار رپورتاژ در رسانه ها راهی میان بر برای افزایش ترافیک وب سایت و ایجاد آگاهی از برند به شمار می آید. ظاهر این آگهی تفاوتی با محتوای وب سایت میزبان ندارد؛ اما به اصول روزنامه نگاری پایبند نیستند.

از طرفی ، رپورتاژها به شما اجازه می دهند تا اطلاعات بیشتری درباره محصول یا خدمت خود نسبت به تبلیغات بنری ارائه کنید. در حقیقت ، شباهت ظاهری آن ها با محتوای خبری و اطلاعات جذاب آن ها باعث می شوند که مخاطب هدف شما راحت تر به آن ها اعتماد کند.

15. فعالیت در فروم ها و انجمن ها

برای افزایش ترافیک سایت خود می توانید در فروم ها و انجمن هایی فعالیت کنید که مخاطب هدفتان در آنجا حضور دارد. شما می توانید به پرسش های مخاطبان هدف خود پاسخ دهید تا نشان دهید که در حوزه کاری خود تخصص دارید. از طرفی ، فعالیت در فروم ها ، انجمن ها و گروه های آنلاین راهی عالی برای لینک سازی است.

به عنوان مثال ، برای جلب توجه مادران شاغل و خانه دار می توانید در نی نی سایت فعالیت کنید. شما همچنین می توانید برای جذب جوانان علاقه مند به ورزش از سایت طرفداری کمک بگیرید. هدف از فعالیت در چنین بسترهایی جلب اعتماد مشتریان بالقوه و برقراری ارتباط با آن ها است. به آن ها تنها به چشم فرصتی برای لینک سازی نگاه نکنید؛ زیرا مخاطب به سادگی متوجه قصد و نیت شما می شود.

16. ویدیو مارکتینگ

آمارها و شواهد نشان می دهند که اغلب افراد امروزه بیش از هر چیزی به محتوای ویدیویی علاقه دارند. ویدیوها باعث می شوند که کاربران زمان بیشتری در وب سایت شما بمانند. افزایش زمان حضور کاربر در وب سایت باعث می شود که رتبه شما در صفحه نتایج بهبود پیدا کند. به این ترتیب ، ویدیوهای ارزشمند و مفید می توانند به افزایش ترافیک سایت منجر شوند.

شما همچنین می توانید محتواهای ویدیویی خود را در اینستاگرام ، لینکدین ، یوتیوب و آپارات هم منتشر کنید. در حقیقت ، از تولید محتوای ویدیویی در بستر دیگر برای هدایت ترافیک به سمت وب سایت خود و لینک سازی بهره ببرید.

17. تبلیغات ریتارگتینگ

تنها یک درصد از ترافیک وب سایت شما در اولین بازدید تبدیل می شوند. نگران نباشید! تبلیغات ریتارگتینگ به شما فرصتی دوباره می دهند تا بازدیدکنندگان خود را متقاعد کنید.

شما در تبلیغات ریتارگتینگ سعی می کنید که مخاطب را دوباره به وب سایت خود برگردانید. از این رو ، پس از اینکه شخصی از وب سایت شما دیدن کرد ، تبلیغ شما در سایت های دیگر جلوی چشم او ظاهر می شوند. برگشت فرد به وب سایت شما به معنای بالا رفتن ترافیک است.

شما زحمت زیادی برای جذب مخاطب کشیده اید و از دست دادن او منطقی نیست. مخاطب در برخی از موارد تنها منتظر یک تلنگر ساده است.

18. تبادل لینک

شما برای افزایش ترافیک سایت خود باید رتبه بالایی در موتورهای جست وجو داشته باشید. لینک سازی یکی از راه های کسب رتبه خوب در صفحه نتایج موتورهای جست وجو است. تبادل لینک با وب سایت هایی که اعتبار دامنه بالایی دارند باعث می شود که اعتبار شما هم افزایش پیدا کند.

تبادل لینک با سایت های معتبر و مرتبط همچنین ترافیک ریفرال (ارجاعی) را به دنبال دارد. ترافیک ریفرال به افرادی اشاره می کند که از طریق لینک وب سایت شما در سایتی به غیر از موتورهای جست وجو از وب سایتتان دیدن می کنند. موضوع محتواهای وب سایت میزبان را بررسی کنید تا مطمئن شوید مخاطبی را جذب می کنید که به محتوای شما علاقه دارد.

شما همچنین می توانید محتواهایی باکیفیت و کاربردی مانند مطالعه های موردی و راهنماهای جامع را در قالب اینفوگرافیک و ویدیو منتشر کنید تا سایر صاحبان وب سایت ها را قانع کنید که به شما ارجاع دهند.

افزایش ترافیک سایت

19. بهینه سازی محتوای سایت با کیوردهای LSI

کیوردهای LSI به کلمه ها و عبارت هایی گفته می شود که ارتباط نزدیکی با کلمه کلیدی اصلی و موضوع محتوای شما دارند. شما تا قبل از معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird) چاره ای به غیر از استفاده مکرر از کلمه کلیدی نداشتید. گوگل برای حل این مشکل تصمیم گرفت که به معنای کلمه ها و ارتباط آن ها با یکدیگر هم توجه کند.

کیوردهای LSI به گوگل کمک می کنند تا متوجه شود که موضوع محتوای شما چیست. به عنوان مثال ، فرض کنید که می خواهید محتوایی درباره بهترین هتل های مشهد بنویسید. گوگل با دیدن عبارت های «هتل 5 ستاره» ، «بهترین اقامتگاه های مشهد» و «هتل های لوکس» متوجه خواهد شد که محتوای شما به طورِقطع درباره این موضوع است.

هدف گوگل از طراحی این الگوریتم جلوگیری از تقلب برخی از افراد و نمایش نزدیک ترین نتایج به خواسته ٔ کاربر بوده است. از این رو ، سعی کنید به این الگوریتم احترام بگذارید تا رتبه بهتری در صفحه نتایج گوگل کسب کنید. پس از بهبود رتبه شاهد افزایش چشمگیر ترافیک سایت خود خواهید بود.

20. استفاده از محتواهای قدیمی در اشکال مختلف

برای افزایش ترافیک سایت خود می توانید به سراغ محتواهای قدیمی خود و بازیافت آن ها بروید. بازیافت محتوا به این معنا است که شما محتوای خود را به شکلی جدید در اختیار مخاطبان بگذارید. به عنوان مثال ، شما می توانید راهنمای جامع خرید خود را در قالب ویدیویی جذاب ، دوباره به مخاطبانتان ارائه کنید.

مهم ترین روش های بازیافت محتوا که به افزایش ترافیک وب سایت شما منجر می شوند عبارتند از :

 • تبدیل محتوای متنی به محتوای ویدیویی
 • طراحی اینفوگرافیک
 • انتشار خلاصه ای از محتواهای قدیمی در شبکه های اجتماعی
 • تبدیل محتوای متنی به پادکست
 • تبدیل محتوای متنی به کتاب الکترونیکی
 • وبینار
 • تهیه خبرنامه ایمیلی با استفاده از محتواهای منتخب
 • انتشار آمار و ارقام محتوا در شبکه های اجتماعی

محتواهای قدیمی خود را رها نکنید و تا می توانید از آن ها کره بگیرید. از این رو ، محتواهای ارزشمند و مفید خودتان را ابتدا شناسایی کنید. شما باید در مرحله بعدی محتواهایی جذاب از دل آن ها استخراج کنید. پس از آن می توانید آن ها را از طریق سایر کانال ها به دست مخاطب هدفتان برسانید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن