ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، نحوه سئو سازی سایت و آموزش سئو به زبان ساده و آموزش صفر تا صد سئو رایگان و آموزش سئو رایگان و آموزش سئو آپارات و اموزش سئو و آموزش سئو pdf و دانلود آموزش سئو و آموزش رایگان سئو pdf در نم نمک.

آموزش تصویری نحوه سئو سازی سایت

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو که با نام «سئو» (Search Engine Optimization | SEO) شناخته می شود به تمامی روش هایی می گویند که سبب افزایش ترافیک طبیعی (ارگانیک) سایت شود. این فعالیت ها شامل تحقیق کلمه کلیدی ، تولید محتوا ، لینک سازی (لینک دهی) و سایر بحث های فنی است.نحوه سئو سازی سایت [آموزش تصویری]نحوه سئو سازی سایت [آموزش تصویری]

نحوه سئو سازی سایت

شاید تصویر زیر به شکل بهتری اهمیت بهینه سازی وب سایت را برای موتورهای جستجو نشان دهد. در این تصویر می بینید که اگر عبارتی در موتور جستجو وارد شود ، نتایج به صورت زیر برای کاربر نشان داده می شوند که این نتایج شامل تبلیغات و نتایج ارگانیک هستند. به طور قطع هرقدر بهینه سازی بهتری انجام شود ، وب سایت شما رتبه بهتری در موتورهای جستجو کسب می کند و همین امر ، افزایش ترافیک وب سایت را به همراه دارد.

نحوه سئو سازی سایت

راهنمای بهینه سازی وب سایت برای گوگل

پیش از آن که بخواهیم به آموزش بهینه سازی وب سایت با جزئیات دقیق بپردازیم ، راهنمای کوتاهی را ارائه می کنیم که به کمک آن با نحوه سئو سایت آشنا می شوید. به این ترتیب ، آشنایی مختصر و اطلاعات خوبی در رابطه با بهینه سازی سایت خواهید داشت و در ادامه هم با اطلاعات بیشتری آشنا می شوید.

آشنایی با سئو

همانطور که گفته شد ، سئو به روش های پیوسته در بهینه سازی سایت می گویند که به کمک آن ها ، وب سایت رتبه بهتری در موتورهای جستجو کسب کند. البته به طور معمول این بهینه سازی برای موتورهای جستجوی معروف مانند گوگل انجام می شود.

البته تمامی موارد مطرح شده در آموزش بهینه سازی وب سایت بر این نکته تاکید دارند که سئو تنها متکی به وب سایت شما نیست بلکه سایر روش های دیجیتال مارکتینگ را نیز با خود همراه می کند. این روش های را می توان در فهرست زیر مشاهده کرد.

 • بازاریابی محتوا
 • روابط عمومی
 • برندسازی (برندینگ)
 • بهینه سازی نرخ تبدیل
 • کدنویسی و برنامه نویسی وب
 • طراحی محتوا
 • تجربه کاربری (UX)
 • و …

به بیان ساده ، سایت هایی که عملکرد مناسبی در گوگل دارند ، تنها در سئو خوب عمل نمی کنند بلکه به طور کل ، عملکرد مناسبی در بازاریابی دیجیتال دارند.

راهنمای گوگل برای تحقیق کلمه کلیدی

زمانی که در رابطه با آموزش بهینه سازی وب سایت صحبت می کنیم ، تحقیق کلمه کلیدی از جمله مراحل ابتدایی به شمار می آید چراکه می خواهید محتوای خود را پیرامون کلمه کلیدی بهینه سازی کنید که افراد مختلف آن را در گوگل تایپ می کنند. به این ترتیب ، زمانی که صفحات وب خود را حول عبارت های دقیق جستجو سئو کنید ، مطالب وبلاگ و صفحات فرود نیز بر اساس همین عبارت ها رتبه می گیرند.

نحوه سئو سازی سایت

تولید محتوای سئو

بعد از این که فهرستی از کلمات کلیدی سئو را مشخص کردید ، نوبت تولید محتوا بر اساس این کلمات کلیدی است. اگر مرحله قبل را به خوبی انجام داده باشید ، ادامه کار ساده تر خواهد بود. در حقیقت ، کل کاری که باید انجام دهید این است که محتوایی با کیفیت بر اساس هریک از کلمات کلیدی فهرست خود انجام دهید. به طور معمول ، کارشناسان تولید محتوا با بکارگیری روش های مختلف این فرآیند را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند.

بهینه سازی محتوا برای گوگل

در این مرحله باید هر یک از صفحات سایت خود را بر اساس یک کلمه کلیدی ، بهینه سازی کنید. اگر در ابتدای راه هستید ، بهتر است از «کلمات کلیدی طویل» (Long-tail Keyword) بهره بگیرید. این نوع از کلمات کلیدی حجم جستجوی بالایی ندارند و رقابت سایت ها نیز برای این کلمات کمتر است. به همین دلیل ، خیلی ساده تر می توانید با استفاده از آن ها رتبه مناسبی کسب کنید و حتی به رتبه 1 برسید.

تفاوتی ندارد که از کدام نوع کلمه کلیدی استفاده می کنید. در هر حال آموزش بهینه سازی وب سایت برای این کلمات به یک روش انجام می شود. برای این کار ، فعالیت های زیر را در فهرست اصلی کارهای خود قرار دهید.

 • تنظیم Google Search Console
 • نصب Bing Webmaster Tools
 • تنظیم گوگل آنالیتیکس
 • نصب افزونه Yoast SEO برای وردپرس

بعد از تنظیم ابزارهای بالا برای وب سایت خود ، در مرحله بعد از آموزش بهینه سازی وب سایت باید نحوه استفاده از کلمه کلیدی اصلی را بیان کنیم. کلمات کلیدی خود را حتما در بخش های زیر وارد کنید :

 • 100 کلمه اول صفحه
 • عنوان مطلب
 • URL مطلب

استفاده از کلمه کلیدی در 100 کلمه ابتدایی متن

البته به احتمال زیاد مشخص است که باید در ابتدای مطلب خود از کلمات کلیدی استفاده کنید. با این وجود ، به طور معمول باید در پاراگراف اول متن خود بویژه 100 کلمه اول ، از این کلمات بهره بگیرید.

استفاده از کلمه کلیدی در عنوان

از نگاه گوگل ، تگ عنوان ، مهم ترین بخشی است که باید کلمه کلیدی را در آن لحاظ کرد. البته در به روزرسانی های اخیر ، گوگل تصمیم گرفته که حتی بخشی از عنوان مطلب شامل کلمات کلیدی را حذف کند.

استفاده از کلمات کلیدی در URL

این مورد به اندازه بخش قبل مهم نیست اما داشتن یک URL شامل کلمه کلیدی اصلی ، علاوه برا افزایش تمایل کاربر به کلیک ، توجه موتورهای جستجو را نیز به خود جلب می کند.

استفاده از کلمات کلیدی در تیترها با تگ H2 و H3

در ادامه آموزش بهینه سازی وب سایت باید به استفاده از تیترها هم اشاره کنیم. استفاده از تیترها با تگ «H1» و «H2» و «H3» هم از نکته های مهم سئو به شمار می آید.

این نکته را به یاد داشته باشید عکس هایی که در مطالب خود قرار می دهید حتما عنوانی مناسب داشته و شامل کلمه کلیدی به صورت «متن جایگزین» (Alt Text) باشند. البته این متن جایگزین باید کاملا با مطلب مرتبط باشد. به طور مثال می توانید نام تصویر استفاده شده در مطلب زیر را مشاهده کنید.

نحوه سئو سازی سایت

اضافه کردن لینک داخلی

«لینک های داخلی» (Internal Links) به گوگل امکان می دهد که صفحات بیشتری از سایت شما را پیدا و آن ها را «نمایه گذاری» (Index) کند. در این میان اگر متن لینک ، شامل کلمه کلیدی هم باشد ، نکته مثبتی به شمار می آید. به طور مثال در تصویر زیر ، به «جدول تناوبی عناصر» لینک داده شده است و عبارت لینک شده هم شامل کلمه کلیدی یعنی «جدول تناوبی» است.

نحوه سئو سازی سایت

استفاده از عبارت های مترادف و مرتبط

از شکل های مختلف کلمه کلیدی استفاده کنید. به طور مثال ، اگر کلمه کلیدی متن شما «دیجیتال مارکتینگ» باشد ، باید از کلماتی مترادف مانند «بازاریابی دیجیتال» و «بازاریابی اینترنتی» و «دیجیتال مارکتر» هم استفاده کنید.

نوشتن جذاب توضیحات متا

در حالت کلی لزومی به استفاده از کلمه کلیدی در «توضیحات متا» (Meta Description) وجود ندارد اما این کار تاثیر زیادی بر روی نرخ کلیک (CTR) ارگانیک خواهد داشت. از این رو ، زمانی که کاربران ، توضیحاتی جذاب و متقاعدکننده را مشاهده کنند ، با تمایل بیشتری بر روی متن کلیک می کنند. به طور مثال ، نمونه ای از این توضیحات را در صفحه نتایج گوگل مشاهده می کنید که اطلاعات مطلبی با کلمه کلیدی «طراحی اینفوگرافیک با فتوشاپ» را نشان می دهد.

نحوه سئو سازی سایت

طراحی ریسپانسیو سایت

با پیشرفت گوشی های هوشمند در سال های اخیر ، بیشتر جستجوها در اینترنت به کمک همین گوشی ها انجام می گیرد. به این ترتیب ، درصد کمتری از جستجوها به کامپیوترهای خانگی و دسکتاپ اختصاص پیدا می کند. از این رو ، در این بخش از آموزش بهینه سازی وب سایت باید به طراحی واکنش گرای سایت (طراحی ریسپانسیو) اشاره کنیم. با این نوع طراحی ، سایت خود را برای نمایش در صفحات موبایل ، بهینه سازی می کنید.

استفاده از اسکیما

استفاده از «اسکیما» (Schema) یا به عبارت دیگر «داده های ساختاریافته» (Structured Data) این امکان را برای سایت شما بوجود می آورد که در صفحه نتایج از «Rich Snippets» استفاده کنید. در تصویر زیر نتایج حاصل از بهره گیری داده های ساختاریافته نشان داده شده است.

نحوه سئو سازی سایت

آموزش بهینه سازی وب سایت

همانطور که گفته شد ، پیش از آن که بخواهیم به شکل دقیق به بررسی نحوه بهینه سازی سایت بپردازیم ، نیاز به راهنمایی کلی داشتیم تا در ادامه راه ، دید بهتری نسبت به این فرآیند پیدا کنیم. در ادامه مطلب سعی می کنیم با نحوه کارکرد موتورهای جستجو آشنا شویم و سپس فرآیند سئو را دنبال کنیم. در ادامه به بررسی تحقیق کلمات کلیدی می پردازیم و با «سئو صفحه» (On-Page SEO) آشنا می شویم. لینک سازی و سئو فنی نیز مسائلی هستند که در همین مطلب و در انتها به آن ها خواهیم پرداخت.

نحوه کارکرد موتورهای جستجو در آموزش بهینه سازی وب سایت

پیش از آن که بخواهیم اطلاعات دقیق تری را در رابطه با موتورهای جستجو بیان کنیم باید مطمئن شویم که درک درستی از یک موتور جستجو و اهمیت وجود آن داریم.

موتور جستجو چیست؟

موتورهای جستجو ابزارهایی هستند که بر اساس جستجوهای کاربر ، محتوای مختلف را پیدا و دسته بندی می کنند. هر موتور جستجو از دو بخش اصلی تشکیل شده که در فهرست زیر آورده شده است.

 • «Search Index» : کتابخانه دیجیتالی از صفحات وب
 • «Search Algorithms» : برنامه های کامپیوتری هستند که وظیفه رتبه بندی مطالب را بر اساس نتایج تطبیقی از «Search Index» به عهده دارند.

چرا باید به نحوه عملکرد موتورهای جستجو توجه کنیم؟

درک نحوه عملکرد موتورهای جستجو و روش هایی که یک مطلب را پیدا ، نمایه گذاری و رتبه دهی می کنند در کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی کلمات کلیدی متداول ، اهمیت بالایی دارد.

موتورهای جستجو چگونه مطالب را نمایه گذاری یا ایندکس می کنند؟

بسیاری از موتورهای جستجوی معروف مانند گوگل و «bing» تریلیون ها صفحه را در «Search Index» خود دارند. به همین دلیل پیش از آن که بخواهیم در رابطه با رتبه دهی الگوریتم ها صحبت کنیم باید قدری در رابطه با مکانیسم های ساخت و حفظ نمایه گذاری وب صحبت کنیم. در تصویر زیر می توان اطلاعات بیشتری از نحوه ساخت «Search Index» گوگل پیدا کرد.

نحوه سئو سازی سایت

این مراحل را می توان به چهار بخش تقسیم کرد که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد.

 1. URL
 2. «خزش» (Crawling)
 3. پردازش و رندر
 4. نمایه گذاری

گام اول : URL

همه چیز با فهرستی از URLها شروع می شود. گوگل این URLها را با فرآیندهای مختلفی شناسایی می کند اما سه مورد از معمول ترین آن ها در فهرست زیر آورده شده اند :

 • بک لینک : گوگل فهرستی بسیار بزرگی از صفحات وب دارد. اگر شخصی ، لینکی از سایت شما در یکی از این سایت های موجود در این فهرست قرار دهد ، از این طریق ، سایت شما نیز پیدا می شود.
 • نقشه سایت : نقشه سایت فهرستی از تمامی صفحات مهم وب سایت شما تهیه می کند.
 • ثبت URL : به کمک سرچ کنسول گوگل می توان URLها را ثبت کرد.

گام دوم : Crawling

خزش جایی است که ربات کامپیوتری موسوم به «عنکبوت» (Spider) مانند «Googlebot» ، از سایت بازدید و صفحات آن را دانلود می کند. به این نکته توجه کنید که گوگل همیشه Crawl کردن صفحات را به همان ترتیب یافتن آن ها انجام نمی دهد بلکه بر اساس عوامل زیر ، URLها را در صف قرار می دهد :

 • رتبه (PageRank) مربوط به URL
 • تعداد و نحوه تغییرات دوره ای URL (به روزرسانی های صفحه ها و مطالب سایت)
 • جدید یا قدیمی بودن URL

به این ترتیب ممکن است موتورهای جستجو بخشی از صفخات شما را پیش از بقیه Crawl کنند خاصه اگر سایت بزرگی داشته باشید ، فرآیند خزش کامل ممکن است مدت زمانی طولانی را به خود اختصاص دهد.

گام سوم : پردازش

پردازش به زمانی می گویند که گوگل سعی در درک و استخراج اطلاعات کلیدی از صفحات Crawl شده دارد. تقریبا هیچ کسی خارج از شرکت گوگل از جزئیات این فرآیند با خبر نیست اما آن چه که می توان درک کرد این است که مهم ترین فعالیت های این مرحله ، استخراج لینک ها و ذخیره سازی محتوا برای نمایه گذاری است.

همچنین گوگل باید خروجی مشخصی (رندر) از صفحات تهیه و آن ها را پردازش کند. با این کار مشخص می شود که این صفحه توسط یک کاربر چگونه دیده می شود. با ترتیبی که گفته شد ، بخشی از پردازش ممکن است قبل یا بعد از رندر انجام بگیرد که در تصویر بالا مشخص شده است.

گام چهارم : نمایه گذاری

نمایه گذاری در جایی صورت می گیرد که صفحات Crawl شده به پایگاه داده بزرگی موسوم به «Search Index» اضافه می شوند. این بخش در حقیقت همان جایی است که نتایج گوگل به کمک آن نمایش داده می شوند.

نکته مهمی که در این جا باید به آن توجه کنید این است که زمانی که عبارتی را در یک موتور جستجو وارد می کنید ، به طور مستقیم اینترنت را برای یافتن آن جستجو نمی کنید بلکه نمایه گذاری صفحات وب موتور جستجو را کندوکاو می کنید. بنابراین اگر یک صفحه وب در «Search Index» وجود نداشته باشد ، کاربران ، صفحه را پیدا نمی کنند. به همین دلیل از جمله مهم ترین بخش هایی که در آموزش بهینه سازی سایت مطرح می شود باید به نمایه گذاری سایت اشاره کرد.

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

مطلب دیگری که در آموزش بهینه سازی سایت باید به آن توجه کرد بحث سئو است. در حقیقت ، حال که با نحوه عملکرد موتورهای جستجو آشنا هستیم و می دانیم محتوای سایت چه اهمیتی در Crawl شدن و نمایه گذاری سایت دارد ، در ادامه باید با نحوه بهینه سازی این مطالب برای انجام هرچه بهتر این فرآیندها آشنا شویم.

اما اهمیت سئو در چیست و چرا باید سئو وب سایت برای کسب وکارها و صاحبان سایت ها مهم باشد. مهم ترین ویژگی سئو این است که به کمک آن رتبه بهتری در موتورهای جستجو کسب می کنیم و این رتبه بهتری و ترافیک حاصل از آن ، بیشتر مزیت های سئو را تشکیل می دهند. به عبارت دیگر ، سئو سبب می شود تا به شکل های زیر ، افزایش ترافیک ورودی به سایت را داشته باشیم :

 • افزایش ترافیک
 • ترافیک پایدار
 • ترافیک رایگان و طبیعی

چگونه سایت خود را به گوگل معرفی کنیم؟

نکته مهمی که در آموزش بهینه سازی سایت باید به آن اشاره کنیم این است که استفاده از تکنیک های سئو سبب کسب رتبه بهتر می شود اما اگر گوگل سایت شما را نشناسد ، هیچ رتبه ای هم کسب نخواهید کرد. البته گوگل به کمک روش های مختلف در نهایت سایت شما را شناسایی می کند اما ثبت دستی سایت مزایای زیر را برای شما به همراه خواهد داشت.

 • شناخت سریع تر : بسیاری از وب سایت های جدید هیچ بک لینکی از دیگر سایت ها دریافت نکرده اند. بنابراین ، مدتی زمان می برد تا گوگل این وب سایت ها را شناسایی کند.
 • بهبود وب سایت : با استفاده از سرچ کنسول گوگل ، پیشنهادات بهتری برای بهینه سازی سایت دریافت می کنید.

اولین مرحله برای ثبت وب سایت خود در گوگل این است که نقشه سایت را پیدا کنید. نقشه سایت به طور معمول ، URL مانند یکی از دو شکل زیر است :

website.com/sitemap.xml

website.com/sitemap_index.xml

اگر چنین آدرسی را پیدا نکردید به احتمال بسیار زیاد در آدرس زیر فهرست شده است.

website.com/robots.txt

اگر در این بخش هم نقشه سایت پیدا نشد باید سعی در تهیه آن داشته باشید. افزونه های وردپرس مانند «Yoast SEO» به راحتی و به رایگان این کار را برای شما انجام می دهند.

تهیه دامنه مناسب

در این مرحله از آموزش بهینه سازی وب سایت باید به تهیه دامنه مناسب اشاره کنیم. البته اگر از قبل یک دامنه را ثبت کرده اید ، جای نگرانی وجود ندارد چراکه به احتمال زیاد دامنه مناسبی خواهد بود و مشکلی در سئو بوجود نخواهد آمد. با این وجود ، اگر هنوز دامنه مناسبی را پیدا نکرده اید ، دو ویژگی زیر را در انتخاب دامنه در نظر داشته باشید.

 • نام دامنه
 • «دامنه سطح بالا» (Top Level Domain | TLD)

دامنه

در زمان انتخاب نام دامنه نگران استفاده از کلمات کلیدی حوزه تخصصی خود نباشید. علاوه بر این ، نام دامنه نباید عبارتی طولانی را شامل شود. به طور مثال اگر بخواهیم دامنه ای برای یک رستوران ایتالیایی در لندن انتخاب کنیم ، نباید نام دامنه به شکل زیر انتخاب شود.

londonitalianrestaurant.com

در فهرست زیر ، ویژگی های یک دامنه مناسب ذکر شده است.

 • شامل نام کسب وکار باشد.
 • بدون خط فاصله نوشته شده باشد.
 • کوتاه باشد به طوریکه به راحتی بتوان آن را به خاطر سپرد.

در تصویر زیر ، نمونه ای از دامنه های مناسب و نامناسب را مشاهده می کنید.

نحوه سئو سازی سایت

TLD

دامنه سطح بالا یا همان TLD ، بخشی است که بعد از نام سایت شما می آید. به طور مثال در آدرس بالا ، « .com » دامنه سطح بالا به شمار می آید. البته بر اساس گفته های گوگل ، دامنه سطح بالا نقشی در سئو نخواهد داشت اما برای بسیاری از کسب وکارها ، استفاده از دامنه « .com » توصیه می شود.

البته فاکتورهای مهم دیگری در آموزش بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو وجود دارند که رعایت آن ها نقش مهم تری در سئو خواهد داشت.

تهیه سایت با استفاده از بسترهای آماده

بیشتر افراد نیازی به طراحی سایت با استفاده از «HTML» و «CSS» ندارند. می توان به جای کدنویسی از صفر ، پلتفرم های مخصوص این کار را مورد استفاده قرار داد. با استفاده از این پلتفرم ها می توانید سایت خود را بدون کدنویسی و با استفاده از قالب های آماده تهیه کنید. این پلتفرم ها در دو بخش زیر وجود دارند.

 • پتلفرم میزبان (Hosted Platform) : این نوع از پلتفرم ها تمامی نیازها را در یک محل تامین می کنند. میزبانی ، پشتیبانی ، طراحی و تمامی نیازهای یک وب سایت به کمک این پلتفرم صورت می گیرد. در این پلتفرم ها امکان طراحی و مدیریت محتوا بدون کدنویسی وجود دارد.
 • پلتفرم خودمیزبان (Self-Hosted Platform) : این نوع پلتفرم نیز مانند قبل امکان مدیریت محتوا را بدون کدنویسی فراهم می کند با این وجود باید تهیه هاست و نصب آن ها را خودتان به عهده بگیرید.

در جدول زیر ، پلتفرم های مختلف نمایش داده شده اند.

پلتفرم میزبان پلتفرم خودمیزبان
Wix WordPress
Squarespace Joomla
Shopify Drupal
Weebly  

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که کدامیک از پلتفرم ها برا شما مناسب است. بسیاری از متخصصان سئو ، استفاده از پلتفرم های خودمیزبان مانند وردپرس را پیشنهاد می دهند. علاوه بر این ، دسترسی به وردپرس و امکانات آن در ایران نسبت به سایر پلتفرم ها بیشتر است.

استفاده از هاست مناسب

مرحله بعد در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل استفاده از هاست مناسب است. میزبان های وب اطلاعات شما را بر روی حافظه های مختلف ذخیره می کنند و هرکسی به کمک اینترنت به این اطلاعات دسترسی دارد. بسیاری از متخصصان سئو پیشنهاد می کنند که استفاده از هاست اختصاصی بهتر از هاست اشتراکی است.

البته در ابتدای کار تفاوتی بین این دو سرویس وجود ندارد. مشکل زمانی آغاز می شود که ترافیک ورودی به وب سایت شما زیاد باشد. اگر منابع اشتراکی داشته باشید ، در ارائه خدمات به کاربران خود به مشکل برمی خورید. البته بهره گیری از هاست ارزان قیمت در بسیاری از موارد پاسخگوی نیاز کاربران است. با این وجود ، به هنگام تهیه هاست باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 • امنیت : حتما از هاستی استفاده کنید که گواهینامه SSL/TLS را به صورت رایگان برای شما فراهم کند یا این که از گواهینامه رایگان (LetsEncrypt) پشتیبانی کند.
 • مکان سرور : انتقال داده ها میان کاربر و سرور زمان می برد به همین دلیل بهتر است مکان سرور را در جایی انتخاب کنید که کاربران شما از آن محل به سایت شما دسترسی داشته باشند. به طور مثال اگر سایت فارسی دارید و کسب وکار شما در داخل ایران فعالیت می کند ، استفاده از سرورهای داخلی گزینه مناسبی هم از جهت قیمت و هم از جهت سرعت دسترسی به شمار می آید.
 • پشتیبانی : بسیاری از سایت های ارائه دهنده خدمات میزبانی ، پشتیبانی 24/7 دارند. اما بهتر است نحوه خدمات دهی و سرعت پاسخگویی آن ها را در ساعات مختلف بررسی کنید.

نکته مهمی که باید در مورد مکان سرور به آن اشاره کنیم این است که با استفاده از «CDN» یا همان (Content Delivery Network) ، کپی های از سایت شما روی سرورهای سایر نقاط دنیا قرار می گیرد و به این ترتیب ، مشکلی از بابت سرعت سایت و مکان سرور نخواهید داشت. البته این نوع خدمات به صورت رایگان و پولی وجود دارند و همین امر ممکن است هزینه ای مجزا به همراه داشته باشد.

ایجاد تجربه کاربری مناسب

در این بخش از آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل باید به تجربه کاربری (UX) اشاره کنیم. گوگل امتیاز زیادی را برای وب سایت هایی در نظر می گیرد که تجربه مناسبی را برای کاربر فراهم می کنند. در ادامه ، برخی از ساده تری راه ها برای این موضوع را بیان می کنیم.

استفاده از HTTPS

هیج چیز بدتر از این نیست که کاربر با مراجعه به سایت شما اطلاعات خود را در اختیار هکرها قرار دهد. به همین دلیل به کمک HTTPS ، وب سایت خود را رمزنگاری کنید.

طراحی چشم نواز

هیچکس علاقه ای به استفاده از وب سایت هایی با طراحی قدیمی ندارد. البته نیازی نیست که هر 6 ماه طراحی سایت خود را عوض کنید اما حداقل باید از سایتی استفاده کنید که جلوه مناسبی برای کاربر داشته باشد.

طراحی برای موبایل

بر اساس آمارهای گوگل ، کاربران زیادی جستجوهای خود را از طریق تلفن همراه انجام می دهند. به همین دلیل باید طراحی سایت خود را به صورت «واکنشگرا» (Responsive) انجام دهید تا خوانایی مناسبی در گوشی های موبایل داشته باشد.

بهره گیری از فونت مناسب

با توجه به بخش قبل می توان دریافت که افراد با دستگاه های مختلفی در اینترنت جستجو می کنند. به همین دلیل باید از فونت انگلیسی و فارسی مناسبی کمک بگیرید که خوانایی خوبی در دستگاه های مختلف داشته باشد.

عدم استفاده از تبلیغات pop-up

با وجود این که همه افراد از تبلیغات بیزار هستند اما گاهی اوقات به آن نیاز پیدا می کنید. در این شرایط باید از تبلیغی کمک بگیرید که نقش مخرب نداشته باشد. در این میان ، تبلیغات بازشو یا پاپ آپ از جمله تبلیغاتی هستند که باید از آن ها دوری کنید. استفاده از تبلیغات هدفمند اینترنتی یا بهره گیری از رپورتاژ آگهی ، گزینه های مناسبی برای تبلیغات به شمار می آیند.

سرعت بالا در بارگذاری سایت

«سرعت صفحه» (Page Speed) از جمله عوامل مهم در رتبه وب سایت به شمار می آید. البته این بدان معنا نیست که سایت شما باید سرعت فوق العاده بالایی داشته باشد. البته هرچه سرعت بالاتری داشته باشید بهتر است. با این وجود ، این مورد نقش بیشتری در تجربه کاربری خواهد داشت.

تهیه ساختار منطقی برای سایت

کاربران و موتورهای جستجو هردو باید امکان «راهبری» (Navigation) مناسبی در وب سایت شما داشته باشند. به همین دلیل باید محتوای وب سایت خود را با ساختاری منطقی و به صورت سلسله مراتبی سازماندهی کنید. ساده ترین راه برای این کار استفاده از یک نقشه ذهنی مانند تصویر زیر است.

نحوه سئو سازی سایت

هریک از شاخه های موجود در نقشه ذهنی به یک لینک داخلی تبدیل خواهند شد. این لینک های داخلی برای تجربه کاربری و سئو بسیار مفید هستند و در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل توجه ویژه ای به آن ها می شود. دلیل این توجه را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

 • کمک به موتورهای جستجو در پیدا کردن صفحات جدید
 • کسب رتبه مناسب از الگوریتم «PageRank» گوگل
 • کمک به موتورهای جستجو در فهم موضوع وب سایت شما

بهره گیری از ساختار URL منطقی

URLهایی که در سایت خود استفاده می کنید اهمیت بسیار بالایی دارند چراکه به کاربران در فهم موضوع صفحه مورد نظر کمک می کنند. بسیاری از پلتفرم ها همچون وردپرس این امکان را فراهم می کنند که ساختار URL را خودتان تنظیم کنید. به طور مثال ، 5 ساختار مختلف را می توان در وردپرس برای URL در نظر گرفت که در جدول زیر آورده شده است.

ساختار مثال URL
ساده yourwebsite.com/?p=123
روز و نام yourwebsite.com/2021/03/04/سنجش-عملکرد-رپورتاژ-آگهی
ماه و نام yourwebsite.com/03/04/سنجش-عملکرد-رپورتاژ-آگهی
عددی yourwebsite.com/865
عنوان مطلب (دلخواه) yourwebsite.com/سنجش-عملکرد-رپورتاژ-آگهی

در این میان باید به دو نکته توجه داشته باشید.

 • اگر سایتی را از ابتدا طراحی می کنید بهتر است ساختاری کاملا مشخص و توصیفی داشته باشید. در نتیجه حالت آخر در جدول بالا یعنی «عنوان مطلب» (Post Name) پیشنهاد می شود. استفاده از تاریخ در URL نیز روش مناسبی به شمار نمی آید چراکه ممکن است بعدها مطلب خود را به روزرسانی کنید.
 • اما اگر در حال بهینه سازی یک وب سایت هستید ، حتی اگر URL مطالب ساختار مناسبی نداشته باشند ، بهتر است آن ها را تغییر ندهید. تغییر URL در این حالت اثر منفی بسیاری بر سئوی سایت خواهد گذاشت.

نصب افزونه سئو

از جمله امکاناتی که وردپرس برای کاربران ایجاد می کند این است که می توان از افزونه های سئو در این پلتفرم بهره برد. به همین دلیل ، نکته ای که در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل باید به آن بپردازیم نصب افزونه های کاربردی برای سئو است. افزونه های وردپرسی مختلفی برای این کار وجود دارد که در فهرست زیر دو مورد از پرکاربردترین افزونه ها به همراه لینک دسترسی آورده شده است.

 • افزونه «Yoast SEO» :
 • افزونه «Rank Math» :

از جمله روش هایی که در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل بیان شد ، تبلیغات مناسب با استفاده از تبلیغات هدفمند اینترنتی بود. استفاده از تبلیغات هدفمند در تبلیغات آنلاین روشی بسیار موثر برای جذب لید یا مخاطب راغب است. به کمک این نوع از تبلیغات می توان کمپین های تبلیغاتی را بر اساس ویژگی های مشترک مخاطبان هدف سازماندهی کرد و کمپین های تبلیغاتی را کاملاُ مرتبط با ویژگی های شخصی ، رفتار و علاقه مندی های مخاطب ایجاد کرد. این امر در نهایت سبب افزایش نرخ تبدیل و فروش خواهد شد.

مراحل پیشرفته در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل

تا این مرحله از آموزش ، آشنایی مناسبی با نحوه سئو یک سایت کسب کرده اید اما این موارد ، بخش های ابتدایی آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل به شمار می آیند. در حقیقت ، سئو فرآیندی مستمر است و به طور گسترده می توان آن را در چهار بخش زیر تقسیم بندی کرد.

 • تحقیق کلمه کلیدی
 • «سئو داخلی» (On-page SEO) یا همان سئو آن-پیج
 • «لینک سازی» (Link Building)
 • «سئو فنی» (Technical SEO)

در ادامه ، توضیح مختصری راجع به هریک از این بخش ها آورده شده است.

تحقیق کلمه کلیدی

تحقیق کلمه کلیدی فرآیندی است که در آن به دنبال 3 مورد زیر هستید.

 • مشتری شما چه کلماتی را جستجو می کند.
 • عبارات جستجو شده چه حجمی از ترافیک سایت را تشکیل می دهند.
 • «سختی کلمه کلیدی» (Keyword Difficulty) برای این عبارات چقدر است.

توضیح این موارد در ادامه آورده شده است.

پیدا کردن کلمات کلیدی

فهم این که مشتریان احتمالی شما چه چیزی را جستجو می کنند ، اولین گام از فرآیند تحقیق کلمه کلیدی را تشکیل می دهد. تا زمانی که با این مورد آشنایی نداشته باشید نمی توانید صفحاتی را ایجاد کنید که رتبه مناسبی در موتورهای جستجو داشته باشند و افزایش بازدید گوگل از طریق آن امکان پذیر باشد.

یکی از راه های مناسب برای شروع این فرآیند ، بارش فکری عباراتی است که حوزه تخصصی شما را توصیف می کنند. به طور مثال اگر فروشگاه اینترنتی مرتبط با لوازم کامپیوتری داشته باشید ، عبارت های زیر ممکن است در اثر این بارش فکری بوجود بیایند.

 • کامپیوتر
 • PC
 • مک
 • لپ تاپ
 • مک بوک
 • هارد
 • SSD

در ادامه می توانید این عبارات را در ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنید تا ایده های مختلفی را برای این کلمات بدست آورید. حتی از جستجوی گوگل و عبارت های پیشنهادی آن نیز می توان بهره برد. به طور مثال در تصویر زیر نتایج جستجوی کلمه کلیدی «لپ تاپ» را مشاهده می کنید. توجه داشته باشید که این عبارت بدون «نیم فاصله» نوشته شده تا نزدیکی بیشتری با جستجوهای کاربران داشته باشد زیرا کاربران به ندرت این واژه را با نیم فاصله و به صورت «لپ تاپ» جستجو می کنند.

نحوه سئو سازی سایت

با نگاهی به تصویر بالا ، کلمات کلیدی را پیدا کنید که ارزش و ارتباط بیشتری با کسب وکار شما داشته باشند.

بررسی ترافیک احتمالی

تقریبا تمامی ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی ، تخمینی از حجم کلمات کلیدی جستجو شده نشان می دهند که این مورد نیز در تصویر بالا مشخص شده است. به طور کلی ، صفحاتی که حجم جستجوی بالایی داشته باشند ، ترافیک بیشتری را نیز به سایت شما هدایت می کنند. البته این مورد لزوما همیشه صحیح نیست اما می توان به صورت یک روند کلی در انتخاب کلمات کلیدی از آن بهره برد. به همین دلیل بهتر است به هنگام مقایسه کلمات کلیدی و برای این که درک بهتری از ترافیک احتمالی داشته باشیم ، ترافیک طبیعی (ارگانیک) را در نظر داشته باشیم.

بررسی سختی کلمه کلیدی

حتی اگر کلمه کلیدی ، ارتباط زیادی با کسب وکار شما داشته باشد و ترافیک احتمالی زیادی را نیز شامل شود ، کسب رتبه بهتر در گوگل به کمک این کلمات همواره ساده نیست.

عوامل زیادی بر تعیین میزان سختی کلمه کلیدی موثر هستند. با این وجود ، تعداد وب سایت های مرتبطی که از این کلمات بهره برده اند ، اهمیت بیشتری دارند. بر همین اساس گوگل ذکر می کند که اگر وب سایت های مهمی به صفحه با موضوع مورد نظر لینک بدهند ، نشانه این است که محتوای مورد نظر کیفیت بالایی دارد.

به همین دلیل ، هر قدر تعداد استفاده کنندگان از یک کلمه کلیدی بیشتر باشند ، سختی کلمه کلیدی نیز بیشتر می شود.

نحوه سئو سازی سایت

سئو داخلی یا آن پیج چیست؟

سئو داخلی مرتبط با تولید و بهینه سازی محتوایی است که افراد به دنبال آن هستند. با بهینه سازی این محتوا ، موتورهای جستجو درک بهتری از این مطلب پیدا می کنند. در ادامه آموزش بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو به سئو داخلی می پردازیم.

تطبیق با هدف جستجو

از نکات مهمی که در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل مطرح می شود این است که کلمات کلیدی خود را بر اساس اهداف جستجوهای کاربر تنظیم کنید. این مورد را می توان در مثال زیر بیان کرد.

در تصویر زیر عبارت «نکات سئو» (Seo Tips) در گوگل جستجو شده است. با دقت در تصویر زیر می بینیم که تمامی مطالب ، قالبی به شکل مطالب وبلاگی دارند.

نحوه سئو سازی سایت

در مرحله بعد ، عبارت «بهترین اسپیکر بلوتوث» را جستجو می کنیم. این بار می بینیم که بیشتر نتایج ، مرتبط با فروشگاه های اینترنتی هستند.

نحوه سئو سازی سایت

این موارد بیانگر این موضوع هستند که افرادی که واژه «بلندگو» را جستجو می کنند به دنبال خرید یک محصول هستند اما کسانی که «نکات سئو» را جستجو کرده اند ، قصد یادگیری مطلبی را داشته اند. به همین جهت برای کسب نتایج بهتر در موتورهای جستجو باید محتوایی تولید کنیم که منطبق بر هدف جستجوی کاربر باشد.

انتخاب نامک مناسب

پیش تر گفتیم که ساختار URL باید به صورت توصیفی باشد. برای هر صفحه محصول یا مطلبی که می نویسید و منتشر می کنید باید یک «خرده» (Slug) یا همان اسلاگ به صورت توصیفی داشته باشیم که در انتهای URL قرار دارد. آناتومی یک URL در تصویر زیر آورده شده است.

نحوه سئو سازی سایت

نحوه تنظیم این URL هم به بخش های مختلف سایت شما ارتباط دارد. به طور مثال ممکن است در یک فروشگاه اینترنتی ، بخشی با نام «لوازم جانبی موبایل» داشته باشید که «زیرپوشه» (Subfolder) را تشکیل دهد و اسلاگ نیز مربوط به «کابل شارژ مدل …» باشد.

اگر URL شما شامل هیچ دسته بندی کلی نباشد می توانید اسلاگ را همان نام کلمه کلیدی قرار دهید. به طور مثال اگر فروشگاه لباس داشته باشید و یک دسته از محصولات شما ، «شلوار جین مشکی مردانه» باشد ، URL به صورت زیر خواهد بود :

yourwebsite.com/black-mens-jeans

همچنین اگر دسته بندی های مختلفی داشته باشید بهتر است کلمات تکراری را از آن حذف کنید. در مثال فروشگاه لباس ، اگر دسته بندی های مردانه یا شلوار جین داشته باشید ، ساختار URL به صورت زیر خواهد بود.

yourwebsite.com/mens/jeans/black

نوشتن عنوان مناسب

عنوان مناسب (Title Tag) ، همان لینک های آبی رنگی هستند که در صفحه جستجو نمایش داده می شوند. از جمله نکات مهم در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل باید به همین عناوین اشاره کرد. عنوان مطلب از جمله ابزارهایی به شمار می آید که کاربران را تشویق به کلیک می کند. بنابراین باید تا حد امکان عنوانی مناسب تهیه کنید که تمایل کاربر به کلیک روی آن بیشتر شود. ساده ترین راه برای این کار هم تطابق آن با هدف جستجوی کاربر است.

به طور مثال اگر عبارت «بهترین اسپیکر بلوتوث» را جستجو کنید ، دو مورد مشترک را در عناوین مشاهده خواهید کرد :

 • شامل «سال» هستند تا جدید بودن مطلب را نشان دهند.
 • اهمیت «قابل حمل بودن» نیز در عناوین مشخص است.

نحوه سئو سازی سایت

با استفاده از تصویر بالا و اطلاعات در دسترس می توان عنوان مناسبی به صورت زیر تنظیم کنیم :

بهترین اسپیکر بلوتوث و برترین نمونه های قابل حمل

بهینه سازی تصاویر

تصاویر علاوه بر این که جذابیت بصری محتوای شما را بهبود می دهند ، با پدیدار شدن در صفحه نتایج جستجوی تصاویر گوگل نیز ترافیک مناسبی را به وب سایت هدایت می کنند. برای بهینه سازی تصاویر می توان 3 مرحله زیر را در نظر گرفت.

 • نام گذاری مناسب : نام گذاری مناسب تصاویر به گوگل در درک بهتر آن ها کمک می کند. به همین دلیل نامی همچون «catjpg» بهتر از نام «IMG_948493jpg» در سئو عمل می کند.
 • استفاده از متن جایگزین (Alt Text) توصیفی : متن جایگزین نوعی کد برای توصیف یک عکس به شمار می آید و این متن در صفحات قابل مشاهده نیست. بسیاری از پلتفرم ها به هنگام بارگذاری تصاویر ، امکانی برای درج Alt Text دارند.
 • فشرده سازی : پیش از آن که تصاویر خود را بارگذاری کنید باید تا حد ممکن با استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصاویر حجم آن ها را کم کنید. استفاده از پسوندهایی با حجم کمتر نیز گزینه مناسبی به شمار می آید. علاوه بر این ، افزونه هایی مانند «Smush» نیز برای وردپرس وجود دارند که می توان به همین منظور از آن ها استفاده کرد.

نحوه سئو سازی سایت

لینک سازی

داشتن لینک از سایت های دیگر نقش «رای» و «امتیازدهی» به صفحه (سایت) شما را دارند و این موارد نشان دهنده تایید وب سایت هستند که در این بخش از آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل به آن می پردازیم. این لینک ها یکی از مهم ترین عوامل در کسب رتبه مناسب گوگل به شمار می آیند اما بدست آوردن آن ها همواره ساده نیست.

بسیاری از روش های کاربردی لینک سازی شامل تولید محتوای با کیفیت هستند. در ادامه و پس از تولید این محتوا باید با صاحب وب سایت مورد نظر مکاتبه و درخواست کنید که لینک وب سایت ، صفحه ، محصول یا مطلب شما را در سایت خود قرار دهند.

البته راه های دیگری هم برای دریافت این لینک ها وجود دارند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

بلاگر میهمان

«وبلاگ نویسی به صورت میهمان» (Guest Blogging) به روشی می گویند که در آن برای وب سایت دیگری مطلب بنویسید. به این ترتیب در بخش نویسنده این امکان وجود دارد که لینک مورد نظر خود را قرار دهید. در تصویر زیر می بینید که این لینک به اسم نویسنده (Ryan Stewart) و آدرس شبکه های اجتماعی او اختصاص پیدا کرده است.

نحوه سئو سازی سایت

روش آسمان خراش در لینک سازی

«تکنیک آسمان خراش» (Skyscraper Technique) به روشی می گویند که در آن ، لینک سازی خود را با تولید محتوایی انجام دهید که به مراتب بهتر از آن صفحه ای باشد که افراد و وب سایت ها به آن لینک می دهند. روند کلی این کار به صورت زیر است :

 1. پیدا کردن محتوایی با تعداد بک لینک بالا
 2. تولید محتوایی بهتر
 3. درخواست از افراد برای لینک دادن به مطلب شما به جای مطلب قبلی

به این ترتیب باید موضوعی را جستجو کنید و دامنه های ارجاعی (Referral Domain) آن ها را بیابید که البته این کار به کمک ابزارهای تحلیل سایت امکان پذیر است. درصورتی که به این ابزارها دسترسی ندارید جای نگرانی نیست. مطالب با بک لینک و کیفیت بالا در صفحه اول گوگل وجود دارند. آن ها را مطالعه و با تولید محتوای بهتر ، از مدیران سایت درخواست کنید که لینکی از مطلب شما را در صفحه خود قرار دهند.

در جستجوی مطلبی باشید که بتوان بهتر از آن را تولید کرد و سپس چنین مطلبی را منتشر کنید.

تعقیب و بررسی لینک های رقبا

یکی از بهترین استراتژی های لینک سازی ، فهم دقیق نحوه جذب بک لینک توسط رقبا است. با پیدا کردن الگوی لینک دهی می توان تکنیک های لینک سازی رقیب را پیدا کرد و موثرترین آن ها را برای وب سایت خود در نظر گرفت.

برای این کار می توانید در ابزارهای مختلف ، تعداد بک لینک سایت های رقیب را پیدا کنید. در حقیقت باید سایتی که بیشترین بلک لینک را دارد مورد بررسی قرار دهید. برخی از سایت ها مانند «Moz» امکاناتی رایگان را برای این کار در نظر گرفته اند.

به طور مثال در سایت «Moz» کافی است به بخش «Link Explorer» بروید تا به تعداد بک لینک ها و کلمات کلیدی مهم این وب سایت دسترسی داشته باشید.

نحوه سئو سازی سایت

سئو فنی چیست؟

نکته مهمی که باید در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل به آن اشاره کنیم بحث سئو فنی است. سئو فنی به فرآیندی می گویند که از طریق آن ، موتورهای جستجو ، صفحات سایت را پیدا ، درک و نمایه گذاری (ایندکس) می کنند. فرض کنید که وب سایت مورد نظر شما به طور کامل در اینترنت ثبت و قابل دسترسی باشد. در ادامه آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل یاد می گیریم که چه عناصری یک وب سایت را تشکیل می دهند و چه تاثیری در بهبود سئو دارند. زبان برنامه نویسی که برای ساخت صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد به طور معمول شامل سه زبان اصلی زیر است.

 • «HTML» : محتوای وب سایت (شامل عناوین ، بدنه اصلی متن و …)
 • «CSS» : ظاهر وب سایت (شامل رنگ و فونت و …)
 • «JavaScript» : عملکرد وب سایت (تعامل ، دینامیک سایت و …)

نحوه سئو سازی سایت

HTML

HTML را به عنوان ستون فقرات یک وب سایت می شناسند. عناصری همچون تیترها ، پارگراف ها ، فهرست ها و محتوا همگی به کمک «HTML» تعریف می شوند. در تصویر زیر یک صفحه وب را مشاهده می کنید که در سمت راست آن کد HTML مربوط به آن نمایش داده شده است.

نحوه سئو سازی سایت

HTML در سئو از آن جهت اهمیت دارد که هر صفحه وبی که ایجاد می شود یا با آن کار می کنید ، کد های HTML را در پس زمینه خود به همراه دارند. گوگل نیز همین عناصر را به کمک Crawlerهای خود بررسی و ارتباط محتوای شما با عبارات جستجو شده را مشخص می کند. به عبارت دیگر ، آن چه که در کدهای HTML وب سایت شما نهفته است نحوه رتبه بندی سایت حاصل از جستجوی ارگانیک (طبیعی) را مشخص می کند.

CSS

به کمک CSS ، فونت ها ، رنگ ها و طرح کلی سایت مشخص می شود. به بیان دیگر ، HTML برای توصیف محتوا ایجاد شده است در حالیکه زیبایی آن به کمک CSS تعیین می شود. اهمیتی که CSS در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل دارد را می توان در بحث های زیر خلاصه کرد.

 • به کمک فایل های CSS ، حجم کدهای صفحه کمتر خواهد شد که همین امر ، سرعت بارگذاری صفحه را افزایش می دهد.
 • مرورگرها همچنان باید برخی از منابع همچون فایل های CSS را دانلود کنند ، به همین دلیل فشرده سازی آن ها سبب بارگذاری سریع تر وب سایت می شود و که عامل مهمی در رتبه بندی سایت به شمار می آید.
 • هرچه استفاده از کدها در صفحات کمتر باشد ، نمایه گذاری (ایندکس شدن) آن توسط موتورهای جستجو نیز ساده تر خواهد بود.
 • به این نکته توجه داشته باشید که اگر از CSS برای مخفی کردن محتوا و لینک ها استفاده کنید از طرف گوگل جریمه خواهید شد و همین امر ، نمایه گذاری سایت شما را با مشکل مواجه می کند.

JavaScript

در روزهای آغازین اینترنت ، صفحات به کمک HTML ساخته می شدند. زمانی که CSS روی کار آمد ، این صفحات وب ، شکل و شمایل مناسبی به خود گرفتند. با ورود جاوا اسکریپت ، علاوه بر ساختار و قالب ، حالا دیگر صفحات وب ، دینامیک و جذابیت های بصری مناسبی نیز پیدا کرده بودند.

رندرینگ سمت سرور و رندرینگ سمت کلایت

نکته ای که در بحث آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل اهمیت دارد این است که جاوا اسکریپت در برخی موارد مشکلاتی را برای سئو بوجود می آورد زیرا موتورهای جستجو ، جاوا اسکریپت را متفاوت از انسان ها درک می کنند. دلیل این امر را باید در تفاوت های «رندرینگ سمت کلاینت» (Client-side Rendering) و رندرینگ سمت سرور جستجو کرد. در بیشتر موارد ، جاوا اسکریپت در مرورگر «کلاینت» (Client) اجرا می شود.

در مقابل ، رندرینگ سمت سرور ، فایل ها را در سرور اجرا و سپس آن ها را به طور کامل به مرورگر ارسال می کند. به این ترتیب ، می بینیم که در برخی شرایط ، فایل ها در مرورگر کاربر اجرا می شوند و در شرایط دیگر این فایل ها به صورت اجرا شده به مرورگر کاربر ارسال می شوند.

عناصر حیاتی برای سئو مانند متن ، لینک ها و تگ ها به جای این که به صورت HTML معرفی شوند ، با جاوا اسکریپت در بخش کلاینت بارگذاری می شوند. به این ترتیب ، تا زمانی که رندر و اجرا نشوند ، در کدهای صفحه وجود ندارند. این بدان معنی است که در ابتدای کار ، Crawlerهای موتورهای جستجو ، جاوا اسکریپت را مشاهده نمی کنند.

البته بر اساس اعلام گوگل ، تا زمانی که دسترسی «Googlebot» را برای Crawl کردن فایل های جاوا اسکریپت مسدود نکرده باشید ، مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت. با این وجود به دلیل رندرینگ سمت کلاینت ممکن است عناصر مهمی از صفحه توسط گوگل مشاهده نشوند. البته موارد دیگری هم وجود دارد که کار Googlebot را با مشکل مواجه می کند. این موارد در زیر آورده شده اند.

 • مسدود کردن Googlebot برای دسترسی به منابع جاوا اسکریپت
 • عدم توانایی سرور برای پاسخ به تمامی درخواست های Crawl محتوای شما
 • پیچیدگی یا به روز نبودن جاوا اسکریپت برای Googlebot
 • مشکلات جاوا اسکریپت و «بارگذاری تدریجی» (Lazy Load)

بررسی وب سایت به کمک سرچ کنسول گوگل

با وجود این مشکلات ، راهی وجود دارد تا به کمک آن بررسی کنیم که گوگل ، صفحه وب ما را چطور مشاهده می کند. در ادامه آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل به این موضوع نیز اشاره خواهیم کرد.

برای این که بفهمیم Googlebot صفحه وب ما را چگونه می بیند باید از ابزار «URL Inspection» در سرچ کنسول گوگل استفاده کنیم. برای این کار کافی است در نوار جستجوی سرچ کنسول گوگل ، URL مورد نظر وب سایت خود را وارد کنیم و سپس بر روی دکمه «Test Live URL» کلیک کنیم.

نحوه سئو سازی سایت

بعد از این که به طور مجدد عملیات Crawl توسط Googlebot انجام شد بر روی دکمه «View Tested Page» کلیک کنید. با این کار ، نحوه « Crawl» و رندر شدن صفحه سایت خود را مشاهده خواهید کرد

نحوه سئو سازی سایت

با کلیک بر روی تب «SCREENSHOT» تصویری از صفحه رندر شده توسط Googlebot نمایش داده می شود.

نحوه سئو سازی سایت

به این ترتیب می توان دریافت که گوگل چه دریافتی از صفحه ما دارد و این صفحه را چگونه می بیند.

نقش صفحات مهم در بخش فنی بهینه سازی سایت برای گوگل

زمانی که گوگل ، محتوایی مشابه را در صفحات مختلف Crawl می کند ، ممکن است اطلاعی نداشته باشید که کدامیک از این صفحات را نمایه گذاری کند یا به عبارتی در نتایج جستجو قرار دهد. در اینجا باید از تگ «"rel="canonical» استفاده کرد تا محتوای اصلی را به موتورهای جستجو نشان دهیم و مانع از نمایه گذاری محتوای تکراری و مشابه شویم.

به این ترتیب ، زمانی که بخواهید مطلبی را به طور مجدد و با کمی تغییرات منتشر کنید اما نخواهید با خطر ایجاد «محتوای تکراری» (Duplicate Content) روبرو شوید ، این نوع تگ یعنی «Canonical Tag» کاربرد پیدا می کند. به طور مثال تصویر زیر نشان می دهد صفحه ای که این تگ در آن ثبت شده است باید به عنوان «محتوای تکراری» برای URL موجود در تصویر در نظر گرفته شود.

نحوه سئو سازی سایت

البته تمامی موارد گفته شده تنها بخش کوچکی از سئو فنی به شمار می روند. سایر بخش هایی که در سئو فنی مورد توجه قرار می گیرند را می توان در فهرست زیر خلاصه کرد.

 • نحوه درک موتورهای جستجو از وب سایت
 • نحوه تعامل کاربر با وب سایت

اهمیت سرعت صفحات در بهینه سازی سایت برای گوگل چیست؟

گوگل انتظار دارد تا با صفحات وب با بالاترین سرعت برای کاربر نمایش داده شوند. به عبارت دیگر ، کاربر انتظار دارد به محض کلیک ، به نتایج مورد نیاز خود دست پیدا کند و اگر این اتفاق رخ ندهد ، به سرعت دکمه «Back» در مرورگر را فشار می دهد و به بررسی سایر نتایج جستجو می پردازد. به دلیل اهمیت این موضوع ، در فهرست زیر ، ابزارهای مختلفی را به همراه لینک آن ها قرار داده ایم و به کمک این ابزارها و یادگیری آن ها می توان سرعت بارگذاری صفحات را به مراتب افزایش داد.

 • Google PageSpeed Insights :
 • GTMetrix :

معرفی ابزارهای رایگان سئو

بسیاری از ابزارهای حرفه ای در بهینه سازی سایت هزینه ماهانه ای بیش از 100 دلار را شامل می شوند. به همین دلیل شاید پرداخت هزینه برای این کار صرفه اقتصادی مناسبی نداشته باشد. با این وجود ، وب سایت هایی همچون «ahref» و «Moz» و حتی گوگل امکانات رایگانی را در اختیار متخصصان سئو قرار می دهند که در ادامه آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل قصد داریم این ابزارها را معرفی کنیم.

ابزارهای رایگان تحقیق کلمه کلیدی

در جدول زیر ، ابزارهای رایگان و لینک مربوط به این ابزارهای را مشاهده می کنید.

نام ابزار توضیحات + لینک
Google Keyword Planner پیدا کردن کلمات کلیدی :
Keyword Generator تولید کلمات کلیدی مرتبط :
SERP Checker بررسی ترافیک احتمالی از 3 رتبه برتر در صفحه جستجو :
Keyword Difficulty Checker بررسی سختی کلمه کلیدی :

ابزارهای رایگان برای سئو داخلی

در فهرست زیر لینک دو ابزار کاربردی برای سئو آن-پیج آورده شده است.

 • «Yoast SEO» : ابزار کاربردی برای بررسی تگ ها ، کلمات کلیدی ، توضیحات متا در وردپرس به همراه بسیاری از امکانات رایگان و پولی
 • «Ahrefs Webmaster Tools» : ابزاری برای بررسی عنوان ها ، توضیحات متا و متن های جایگزین تصاویر

ابزارهای رایگان برای لینک سازی

در جدول زیر ابزارهای رایگان در لینک سازی آورده شده اند.

نام ابزار توضیحات + لینک
Ahrefs’ Backlink Checker مشاهده 100 بک لینک برتر هر وب سایت
HARO فرصت های دریافت لینک
Gmail ساده ترین ابزار برای ارسال ایمیل و درخواست بک لینک

ابزارهای رایگان برای سئو فنی

در فهرست زیر ، دو ابزار رایگان برای سئو فنی آورده شده است.

 • «Google Search Console» : به کمک سرچ کنسول گوگل ، امکانات رایگان بسیاری را مانند بررسی خطاهای صفحات ، مشکلات سرعت سایت و … در اختیار خواهید داشت.
 • «Ahrefs Webmaster Tools» : بیش از 100 مشکل سئو سایت از جمله مشکلات فنی به کمک این ابزار قابل بررسی خواهد بود.

بررسی عملکرد بهینه سازی سایت برای گوگل

تا این بخش از آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل با روش ها و تکنیک های مختلف در سئو آشنا شده ایم. اگر بتوان به شکلی ، فرآیندهای انجام شده و میزان موفقیت آن ها را رصد کرد ، امکان بهبود این فرآیندها نیز وجود دارد. کارشناسان حرفه ای سئو تمامی موارد از جمله رتبه سایت تا میزان «تبدیل» (Conversion) را مورد ارزیابی قرار می دهند. برای موفقیت در سئو نیز باید میزان تاثیر فعالیت های شما و بهبودهای انجام شده نیز مورد ارزیابی قرار بگیرد تا به این ترتیب ، مشتریان و ارزش ارائه شده به آن ها حفظ شود.

در ادامه آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل یاد می گیریم که چگونه عملکرد فعالیت های انجام شده را بررسی کنیم.

انتهای مسیر را از ابتدا در نظر بگیرید

با وجود این که داشتن هدف های کوچک و بزرگ مختلف به طور معمول در کسب وکارها رواج دارد اما تعیین یک هدف مشخص در انتهای کار از جمله موارد ضروری موفقیت در سئو به شمار می آید.

تنها راه دانستن هدف اصلی و پایانی یک وب سایت این است که فهم عمیقی از اهداف سایت یا نیازهای مشتریان داشته باشید. پاسخ به سوالات معمول مشتریان نه تنها در جهت گیری های استراتژیک شما کاربرد دارد بلکه به مشتریان خود نشان می دهید چه ارزشی برای شما دارند. به همین دلیل ، در ادامه برخی از سولات معمول مشتریان را آورده ایم که پاسخ به آن ها از جمله موارد مهم در آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل به شمار می آید.

 • آیا تاریخچه کوتاهی از کسب وکار یا شرکت خود می توانید ارائه دهید؟
 • ارزش مالی لید (سرنخ) واجد شرایط و جدید چقدر است؟
 • پرسودترین خدمات یا محصولات شما چه هستند؟

علاوه بر موارد بالا ، برای تعیین هدف نهایی ، در ادامه آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل نکاتی را بیان می کنیم که برای هر کسب وکاری ضروری به نظر می رسد. این هدف ها و توضیحات در جدول زیر آورده شده اند.

نکات مربوط به تعیین هدف
قابل اندازه گیری اگر نتوانید هدف های خود را اندازه گیری کنید ، موفق نخواهید بود.
مشخص و دقیق خود را درگیر اصطلاحات پیچیده بازاریابی نکنید چراکه هدف نهایی را کم ارزش می کنند.
اشتراک گذاری مطالعات نشان داده اند که اشتراک گذاری اهداف با دیگران ، شانس رسیدن به آن ها را بیشتر می کند.

سنجش عملکرد

بعد از مشخص کردن اهداف ، باید تعیین کنید که به کمک کدامیک از معیارها (متریک ها) می توان این اهداف را مورد بررسی قرار داد.

معیارهای سنجش تعامل

سوالی که در این بخش مطرح می شود این است که افراد چه واکنشی در بازدید از وب سایت شما نشان می دهند. پاسخ این سوال را «معیارهای سنجش تعامل» (Engagement Metrics) پاسخ می دهند که در ادامه برخی از مهم ترین این معیارها را بررسی می کنیم.

نرخ تبدیل

«نرخ تبدیل» (Conversion Rate) به نسبت تعداد تبدیل ها (به ازای یک عمل یا هدف مورد انتظار) بر تعداد بازدیدهای یکتا می گویند. نرخ تبدیل را می توان در تمامی موارد از ایمیل ثبت نام تا خرید و ایجاد حساب اعمال کرد. با دانستن نرخ تبدیل ، محاسبه نرخ بازگشت سرمایه (ROI) حاصل از ترافیک سایت ساده تر می شود.

زمان صرف شده روی صفحه

فرض کنید مطلبی 2000 کلمه ای را منتشر کرده باشید و مقدار متوسطی که یک کاربر برای خواندن آن صرف می کند تنها 10 ثانیه باشد. به طور واضح از این زمان می توان دریافت که شانس این مطلب برای دیده و خوانده شدن بسیار کم است. البته اگر «زمان صرف شده روی صفحه» (Time on Page) برای یک URL عدد پایینی باشد ، لزوما نشانه بدی نیست. در این موارد ، هدف اصلی صفحه نیز باید در نظر گرفته شود. به طور مثال ، صفحات «ارتباط با ما» از جمله صفحاتی هستند که به طور معمول «Time on Page» برای آن ها کم است.

صفحات به ازای بازدید

اگر هدف شما حفظ تعامل با خواننده و هدایت او به مراحل یا صفحات مختلف بوده است در نتیجه ، متریک «Pages per Visit» در این بخش اهمیت پیدا می کند. اما اگر هدف نهایی مستقل از سایر صفحات باشد بنابراین مقادیر پایین این متریک نکته منفی به شمار نمی آید. به طور مثال ممکن است کاربر (بازدیدکننده) وارد صفحه مورد نظر شما شود و پس از رسیدن به پاسخ سوال خود ، آن را ترک کند. در این شرایط ، معیار (Pages per Visit) اهمیت چندانی ندارد.

نرخ پرش

نشست هایی (Sessions) که با «پرش» همراه باشند به این معنی هستند که کاربر از صفحه بازدید و سپس از آن خارج شده است. بسیاری از متخصصان سئو تلاش می کنند تا مقدار «نرخ پرش» (Bounce Rate) را کاهش دهند چراکه باور دارند این مورد به طور مستقیم با کیفیت وب سایت در ارتباط است. البته این مقدار اطلاعات بسیار کمی را در رابطه با تجربه کاربر در اختیار ما قرار می دهد.

به طور مثال ممکن است برای وب سایت یک رستوران مقدار این عدد (درصد) بسیار زیاد باشد زیرا ممکن است افراد صرفا برای مشاهده منوها ، ساعت های کاری یا آدرس به وب سایت این رستوران سر زده باشند. متریک مناسب برای سنجش کیفیت سایت یا صفحه ، «Scroll Depth» است.

Scroll Depth

این معیار نشان می دهد که چه درصدی از مطلب را کاربران مطالعه کرده اند. در حقیقت میزان Scroll کاربر به پایین صفحه به کمک این متریک نشان داده می شود. به کمک این معیار درمی یابید که آیا کاربران به محتوای مهم شما دسترسی پیدا کرده اند یا خیر. اگر این محتوا در انتهای مطلب قرار داشت می توانید راه های مختلفی را امتحان کنید که محتوای مهم در بخش بالاتری از صفحه قرار بگیرد. از جمله این روش ها می توان به نمایش فیلم های آموزشی یا فرم های تماس اشاره کرد.

البته باید کیفیت محتوای تولیدی را نیز در نظر داشته باشید. در حقیقت باید از سخن اضافی خودداری کنید و محتوایی ارائه دهید که کاربر تا انتها آن را مطالعه کند. این متریک را می توان به راحتی در گوگل آنالیتیکس پیاده سازی کرد.

نحوه سئو سازی سایت

ترافیک حاصل از جستجو

رتبه سایت از جمله معیارهای اساسی در سئو به شمار می آید و عمده تلاش برای آموزش بهینه سازی سایت برای گوگل نیز در راستای کسب رتبه بهتر است. هدف حضور در نتایج جستجو این است که توسط کاربران انتخاب شوید و روی لینک مورد نظر شما کلیک کنند. اگر رتبه مناسبی بدست آورید اما ترافیکی از این رتبه به وب سایت هدایت نشود ، به مرور این جایگاه را از دست می دهید.

پرسش اصلی اینجاست که این ترافیک چگونه مشخص می شود. یکی از بهترین روش های برای بررسی ترافیک وب سایت استفاده از گوگل آنالیتیکس است.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن