ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، گاهی اوقات بعضی از سنگهای بسیار با ارزش در طبیعت معادل کم ارزش هم دارند و وقتی افراد نا آگاه که در شناخت سنگ تبحری ندارند به آنها نگاه میکنند به اشتباه سنگ کم ارزش را با سنگ قیمتی اشتباه میگیرند.

در جهان هستی بیش از سه هزار نوع سنگ وجود دارد که حدود  50 نوع آن دارای مرغوبیت و جذابیت خاصی بوده و از آن در صنعت جواهرات استفاده می شود. مهمترین مکانهای جواهرات دنیا عبارتند از برزیل ، روسیه ، جنوب قاره آفریقا ، ایالات متحده آمریکا ، استرالیا ، چین ، ایران و تایلند که بیشترین معادن انواع جواهرات را به خود اختصاص داده اند. گاهی اوقات بعضی از سنگهای بسیار با ارزش در طبیعت معادل کم ارزش هم دارند و وقتی افراد نا آگاه که در شناخت سنگ تبحری ندارند به آنها نگاه میکنند به اشتباه سنگ کم ارزش را با سنگ قیمتی اشتباه میگیرند.انواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ هاانواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ ها

جواهرات و سنگها

سنگ تورمالین :   سنگی متبلور به رنگهای زرد ، سرخ ، بنفش که معادن آن در برزیل و برمه و آمریکا و سیبری وجود دارد.

سنگ دُر : دُر بر دو شکل کلی هست. کوهی و بیابانی و بشکل و رنگ بلور میباشد ، مروارید یکتا در صدف را هم دُر میگویند.

سنگ زمرد : یکی از اقسام آلومین به رنگ سبز که از سنگهای قدیمی هست و هر چه پر رنگ تر باشد گرانبها تر است.

انواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ ها

یاقوت :  نوعی سنگ گرانبها هست که از معدن به دست می آید به رنگ سرخ ، زرد ، کبود ، سبز  و سفید. نوع سرخ و شفاف آن بعد از الماس از بهترین سنگهای موجود میباشد و هر چه بزرگتر و خوش رنگ تر باشد گرانبها تر است در فارسی قدیم به آن یاکند هم میگفتند یواقیت جمع یاقوت است. رمانی= یاقوت درشت و سرخ رنگ شبیه انار یاقوت خام است.

انواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ ها

زبرجد : یک قسم آلومین رنگین مانند زمرد به رنگ زرد یا سبز که از سنگهای قدیمی است و در جواهر سازی بکار میرود و مشهور ترین آن سبز رنگ است در آمریکا و برزیل و استرالیا و روسیه یافت میشود.

لعل : یکی از سنگهای قیمتی به رنگ سرخ مانند یاقوت یک قسم آلومین رنگین است و در طبیعت پیدا میشود لعل بدخشان یکی از معروفترین آنها میباشد.

کهربا :   صمغ برخی از درختان نوع سرو و کاج که از منه قدیمه تولید و مانند سنگ سفت و سخت شده و به رنگهای مختلف زرد و سرخ و سفید است و بر اثر مالش خاصیت الکتریسیته پیدا میکند و در 278 درجه حرارت ذوب میشود و سپس به شکل تیره رنگی میسوزد و در آب و الکل و جوهر سقز حل میشود. یکی از اقسام لینیت زغالی است سخت و براق و به خوبی جلا و صیقل پیدا میکند و در جواهر سازی بکار می رود.

 

انواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ ها

عقیق :   یک قسم کوارنز بی شکل به رنگهای مختلف است. نوع مرغوب آن به رنگ سرخ یا آلبالوئی است و مانند سنگهای قیمتی در زینت بکار میرود نوعی از آن که در یمن به دست می آید و سرخ رنگ است معروف به عقیق یمنی یا یمانی است که بیشتر نگین انگشتر میشود و واحدش عقیقه است.

 

انواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ ها

فیروزه : یکی از سنگهای قیمتی به رنگهای آبی آسمانی که از معدن استخراج میشود و بیشتر نگین انگشتر از آن به دست می آید و در نیشابور و کرمان و فارس و آذربایجان به دست می آید. بهترین آن از معدنی از نیشابور به دست می آید و آن را فیروزه بواسحاقی میگویند.

انواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ ها

یشم : سنگی است شبیه عقیق یا زبر جد به رنگهای مختلف کبود ، سبز تیره و رنگ صابونی آن نیز یافت میشود.

لاجورد : از سنگهای معدنی به رنگ آسمانی یا آبی پر رنگ که سائیده شده آن در نقاشی به کار میرود و در طب قدیم نیز کار برد داشته است. به عربی به آن لازورد میگویند.

مردار : سنگ  لیتارژ ، جوهر سرب ، جسمی است به رنگ سرخ یا زرد بیشتر از سرب و قلعی گرفته میشود برای ساختن مرهم بکار میرود و به آن سنگ مردار هم گفته  میشود.

مروارید : گوهری است سفید و درخشان که در داخل صدف رشد میکند. وقتی ذره شنی بین صدف و جبه او قرار می گیرد جانور کم کم ماده آهکی بدور آن ذره ترشح میکند و رفته رفته مروارید ساخته میشود. درشتی آن به اندازه دانه خنثی شروع میشود و تا اندازه تخم کبوتر آن وجود دارد و در خلیج فارس و اقیانوس هند صید میشود.

اپال : در رنگهای مختلفی چون سفید(شیری)،خاکستری،آبی،سبز،نارنجی و قرمزیافت میشود.واژه اپال از کلمه ای هندی به معنای سنگ گرفته شده و به سه گروه اصلی تقسیم میشود.

  • اپالهای گرانبها که پدیده زیبای «اپالسنس» دارد ، رنگهای متعدد را در طیف نوری پدید می آورد و از زوایای مختلف به صورتهای گوناگون دیده میشود.
  • اپال به رنگهای زرد و قرمز آتشی که به اپال آتشین معروف است و معمولا" غیر شفاف است و در مقابل فشار بسیار حساسو شکننده است.
  • اپال های معمولی که نوعی مات و بدون درخشش وبه رنگهای مختلف اپال است.

انواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ ها

آب همیشه در اپال به خصوص اپال های گرانبها وجود دارد ولیکن مقدارش متغیر است و با گذشت زمان با تبخیر آب از کانی اپال باعث ترک خوردگی و تضعیف پدیده هفت رنگی در آن میگردد که با اشباع این سنگ از آب یا روغن از بروز ترک خوردگی و تضعیف این پدیده میتوان جلوگیری کرد. لذا بهتر است برای حفظ زیبایی اپال آن را در پنبه ای مرطوب نگه داری کرده یا زیاد در آب قرار دهند.

خواص و فواید : اپال انرژی درونی بدن را تقویت میکند و در تقویت دستگاه گوارش  به ویژه کمک به معده در هضم غذا موثر است همچنین به خون سازی بدن کمک میکند و گردش خون را تنظیم مینماید .اپال نیروی منفی شخص را به خود جذب میکند ، نگرانی و افسردگی را تسکین میدهد و از سستی و بی حالی باز میدارد.

الماس : نام الماس از کلمه یونانی ((آداماس)) به معنای تغییر ناپذیر گرفته شده است.الماس از کربن خالص تشکیل شده و کریستالی بی رنگ است اما گاهی به رنگهای قهوه ای ،سفید مایل به آبی،نارنجی،زیتونی وحتی سیاه دیده میشود.بلور الماس در عمق نسبتا"زیاد زمین یعنی 80کیلومتری ویا بیشتر ودر درجه حرارت 1100الی1300درجه سانتی گراد تحت فشار بسیار زیاد قشر سنگهای انباشته شده به وجود می آید.

طبیعت الماس سرد و خشک است  وآن را جز با سرب نمیتوان شکست.خواص اپتیکی الماس استسنایی است وبه دلیل شدت تلالو و پراکندگی نور که درنتیجه میزان بالای شکست نور در برلیان به وجود می آید از قدیم به عنوان سلطان نگین های جواهر شناخته شده است

حد اکثر 20درصد الماس استخراج شده از معادن برای تهیه جواهرات مناسب است و از بقیه در صنعت مخصوصا شیشه بری ،حفاری ودستگاه های برنده و تراش استفاده میکنند.

امروزه آفریقای جنوبی در زمینه تولید و تجارت الماس در دنیا بی رقیب است. بزگترین و معروفترین الماس های جهان عبارتند از :

  • الماس کولینان با وزن 530.20قیراط که در برج لندن نگهداری میشود و به آن ستاره آفریقا گفته میشود.
  • الماس کوه نور با وزن 186قیراط که در تاج ملکه الیزابت انگلستان جای دارد و در برج لندن نگهداری میشود.
  • الماس تیفانی با وزن 128.51قیراط که در نیویورک میباشد.

انواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ ها

 

خواص و فواید الماس :

الماس به تقویت مثانه و کلیه کمک میکند و از به وجود آمدن سنگ کلیه و مثانه جلوگیری میکند.الماس برای بیماری ((عسر البول))(بند آمدن ادرار)مفید است لذا پیشنهاد میکنند آن را بر روی شکم قرار دهند.

همراه داشتن الماس برای زن حامله که زایمانش نزدیک است مفید بوده.استفاده از الماس به ویژه گذاشتن آن بر روی پیشانی برای تقویت اعصاب و درمان بیماری صرع و رعشه مفید است.

توپاز :

توپاز بیشتر در رنگهای آبی و زرد دیده میشود. از این سنگ باید به خوبی نگهداری کرد چرا که اسید سولفوریک این کانی را تخریب شیمیایی میکند همچنین در هنگام تراش دادن و استفاده از این سنگ باید دقت زیادی نمود چون ممکن است آسیب ببیند. به علت همانندی توپاز با بعضی سنگ ها آن را توپاز گرانبها نیز میخوانند. بزرگترین بلور توپاز جهان در سال 1965میلادی در اوکراین به وزن 100کیلوگرم به رنگ آبی یافت شد همچنین نگین هایی از توپاز به وزن چند هزار قیراط در موزه آمریکا نگهداری می شود.

 

خواص و فواید توپاز طلایی :

توپاز طلایی با چاکرای خورشیدی ارتباط دارد و مصریان باستان نیز آنرا با خدای خورشید در ارتباط میدانسته اند. این سنگ انرژی حیاتی بدن را افزایش می دهد و سازمان بدن را تنظیم و فعال میکند. استفاده از توپاز طلایی و قرار دادن آن بر روی چاکرای خورشیدی برای رفع بیماریهای کبدی و پوستی بسیار موثر است و علاوه بر تقویت غدد فوق کلیه و تنظیم آن ،برای تسکین دردهای ناحیه پشت و ستون فقرات فایده دارد . این سنگ متابولیسم بدن را در حال تعادل قرار میدهد و برای درمان افراد خیلی چاق و یا خیلی لاغر کاربرد دارد. همچنین سبب خلاقیت و خود باوری ، شادابی روح وبهتر شدن خلق و خو میشود.

 

انواع سنگ زینتی + عکس انواع سنگ ها


برگرفته از fironstone.com

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(5 رای)
52%

نظر دادن