در این مطلب با بخش چهارم مبحث تخصصی و شیرین آموزش موتورهای دیزل و ساختار و عملکرد اجزای موتور به زبان ساده با شما هستیم .

فهرست کلی آموزش :
 1. بخش اول
 2. بخش دوم
 3. بخش سوم
 4. بخش چهارم

آغاز بخش چهارم و پایانی

اجزاء سیستم سوخت رسانی انژکتوری ( CRI)

ریل سوخت و انژکتورهای متصل به آن سنسورها : شامل سنسور فشار هوا ، سنسور دمای هوا ، سنسور دمای آب ، سنسور سرعت ، سنسور دور موتور ، سنسور اکسیژن ، سنسور زاویه میل لنگ ، پتانسیومتر دریچه گاز ، سنسور ضربه ، سوئیچ اینرسی ، سنسور جریان جرمی هوا ، پمپ ، لوله های سوخت رسانی ، فیلتر سوخت ، ریل سوخت ، انژکتورها ، مانیفولد هوا و بدنه گاز ، واحد کنترل الکترونیکی ، موتور کنترل دور ارام ، رگلاتور فشار شکنآشنایی کامل با موتورهای دیزل و ساختار و عملکرد اجزای آن - بخش چهارمآشنایی کامل با موتورهای دیزل و ساختار و عملکرد اجزای آن - بخش چهارم

سیستم روغنکاری :

سیستم روغنکاری از فرسایش قطعات و اصطکاک بین قطعات متحرک موتور جلوگیری می کند. این سیستم با تشکیل یک فیلم نازک از روغن بین قطعاتی که نسبت به هم حرکت می کنند از تماس انها با یگدیگر جلوگیری می کند. برای تشکیل فیلم روغن اولاً باید لقی قطعات نسبت بهم کم باشد در حدود بین 0.002 تا 0.003 اینچ و ثانیاً روغن با فشار بین دو قطعه تزریق شود. تزریق روغن تحت فشار توسط اویل پمپ انجام می شود .

اجزای سیستم روغنکاری

کارتل ، صافی سیمی ، اویل پمپ ، فشار شکن ، فیلتر روغن ، کانالهای روغنکاری ، یاتاقانهای ثابت و متحرک اویل پمپ یا همان پمپ روغن وسیله ای است که روغن موجود در موتور را به مدار روغنکاری پمپ کرده و جریان روانسازی موتور را ایجاد میکند. این وسیله معمولاً در داخل بلوک سیلندر قرار دارد.

اجزای سیستم روغنکاری

این وسیله روغن را پس از فرستادن به سمت فیلتر به مدار روغنکاری پمپ میکند. در واقع اویل پمپ مثل قلب در بدن انسان است ، اگر لحظه ای وظیفه اش را انجام ندهد ، سیستم وابسته به آن سریع از کار می افتد.

دو نمونه فیتر هوای موتور شامل فیلترهای اولیه و ثانویه و نیز پیش تمیزکننده های گردابی

دو نمونه از اویل پمپ های متداول سیستم روغنکاری موتور


سیستم هوا رسانی :

سیستم هوارسانی موتور چهار وظیفه عمده دارد که عبارتند از :

1.تمیز کردن هوا

2.متراکم کردن هوا

3.خنک کاری هوا

4.انتقال هوا

اجزاء سیستم هوارسانی

1.صافی هوا

2. منیفولدی چند راهه هوا

3. توربوشارژها وسوپر شارژها(در موتورهای قدیمی)

4. کولر یا اینتر کولر ها

دو نمونه فیتر هوای موتور شامل فیلترهای اولیه و ثانویه و نیز پیش تمیزکننده های گردابی

دو نمونه فیتر هوای موتور شامل فیلترهای اولیه و ثانویه و نیز پیش تمیزکننده های گردابی

 سیستم انتقال هوا وخنک کاری و نیز توربوشارژرجهت متراکم کردن هوای ورودی به موتور

سیستم انتقال هوا وخنک کاری و نیز توربوشارژرجهت متراکم کردن هوای ورودی به موتور

انواع موتورهای احتراق داخلی ازنظر تغذیه هوا :

 1. تنفس طبیعی یا فشار اتمسفر : فشار جو هوا وارد موتور می شود (عامل رانش فشار جو است).
 2. تنفس تراکمی یا پر خورانی : هوای گرفته شده ازابتدا توسط کمپسور وارد موتور می شود .

انواع فیلتر هوا :

انواع فیلتر هوا :

1.خشک :

دارای یک صفحه کاغذی چین خورده در اطراف یک صافی استوانه ای است سادگی وارزان بودن این فیلتر از ویژگی های این نوع فیلتر میباشد یکبار مصرف است اگر محیط استفاده در جاده های خاکی باشد ازدو فیلتر موازی استفاده میکنند که بیشتر برای خودروهای off road استفاده میشد به این گونه فیلتر هاتسیکلون گویند وبا استفاده از خلاء ایجاد شده توسط اگزوز تمیز میشود در مرحله اول ذرات درشتر گرفته شده و در مرحله بعدی وارد فیلتر دوم شده در اگزوز از خاصیت ونتوری استفاده می شود تا گردوخاک را به بیرون بکشد در مرحله اول هوا از سیلیکون عبور کرده و وارد فیلتر کاغذی می شود و برای این کار از خاصیت نیروی گریز از مرکز استفاده می شود .

از ویژگی های این نوع فیلتر میباشد یکبار مصرف است

2.تر یا روغنی :

این نوع فیلتر می تواند ترکیبی از سیلیکون با تر باشد (مرکب) تفاوت این فیلتر با خشک این است که - جنس این نوع از فیلتر از توری سیمی(کف سیمی) است وجریان هوا وارد روغن می شود ، ذرات درشت هوا گرفته می شود وذرات روغن درون فیلتر قرار می گیرند وبه مرور زمان شستشو داده می شود وبه کف روغن وارد می شود ورسوب می شود این نوع فیلتر قابل شستشو می باشد عواقب تعویض یا تمیز نکردن فیلتر ها (ایرادت گرفتگی فیلتر)

1.استارت سخت تر

2. دود سیاه رنگ اگزوز

3. افت قدرت

4. نرسیدن به سرعت یا دور مورد نظر

5. دور کم نامنظم موتور

6.امکان مکش سوپر شارژها فیلتر سیلیکون تا 95 درصد وفیلتر های کاغذی تا 99.9 در صد می کند.


سیستم خنک کاری موتور :

این سیستم در موتورهای احتراق داخلی بر اساس گردش آب در اطراف بلوکه سیلندر و انتقال آن به رادیاتور کار می کند آب گرم اطراف سیلندر توسط لوله هایی به نام جنت به رادیاتور که یک مبدل گرما است برده می شود با عبور هوا از بین پره های رادیاتور گرما از آب به هوا منتقل می شود . آب خنک در این مرحله توسط واتر پمپ دوباره به بلوکه سیلندر فرستاده می شود.

چون در موتور عمل احتراق صورت می گیرد بنا براین درقطعات داخل موتور حرارت تولید می شود و اگر این حرارت به وسیله دستگاه خنک کننده گرفته نشود ، باعث خسارات زیادی می گردد و از طرفی کمبودحرارت نیز باعث خرابی موتور خواهد شد پس موتور باید همیشه دارای حرارت متعادل باشد.

یک نمونه از سیستم خنک کاری موتور

یک نمونه از سیستم خنک کاری موتور

انواع دستگاههای خنک کننده :

انواع دستگاههای خنک کننده :

انواع دستگاههای خنک کننده :

 • دستگاه خنک کننده مستقیم ، که کلیه دستگاه با هوا خنک می شود.
 • دستگاه خنک کننده غیر مستقیم ، که کلیه دستگاه با آب خنک می شودو دارای رادیاتور می باشند.

متعلقات دستگاه خنک کننده :

 • شیلنگهای تحتانی و فوقانی
 • رادیاتور
 • پمپ آب
 • سرسیلندر
 • تسمه
 • ترموستات
 • بدنه سیلندر
 • پروانه
وظایف اجزای سیستم خنک کاری :

رادیاتور :

رادیاتور

مخزنی از جنس مس می باشد که با توجه به کانالهای تعبیه شده در آن ، وظیفه انتقال حرارت موجود در آب را به عهده دارد بنابراین بایستی همواره کنترل نمود که سطح آب در مخزن رادیاتور بیش از دو سانتیمتر پائین تر از دهانه مخزن نباشد.

پروانه :

پروانه :

وسیله که از موتور به وسیله تسمه و در بعضی خودروها توسط الکتروموتور انرژی لازم را دریافت می نماید و کار آن ، مکش هوا از شبکه های رادیاتور و خنک نمودن آب رادیاتور می باشد.

پمپ آب :

پمپ آب

وسیله ای است که به منظور گردش سریع و راحت آب موجود در رادیاتور و در اطراف موتور بکار رفته و حرکت آن از طریق موتور و تسمه پروانه تامین می گردد بدین صورت که چون همیشه در قسمت پائین رادیاتور آب خنک و در بالای آن آب گرم (برگشت داده شده از موتور) وجود دارد ، لذا برای رساندن آب جهت خنک کردن قطعات موتور از شیلنگ پائین رادیاتور ، آب بوسیله مکش حاصل از واترپمپ وارد کانالهای بدنه سیلندرهای موتور شده و پس از گردش در اطراف سیلندرها و خنک کردن آنها ، در حالیکه خود آب مقداری
گرم شده از طریق کانالهای سیلندر به گرمترین نقطه موتور که سرسیلندر ها می باشد هدایت و پس از عبور از اطراف سوپاپها وشمعها و خنک نمودن آنها از طریق ترموستات و لوله های بالا جهت خنک شدن مجدد وارد رادیاتور می گردد.

ترموستات :

ترموستات

سوپاپی است که درمسیر راه آب برگشتی از موتور به رادیاتور قراردارد و کار آن ثابت نگهداشتن دمای آب موتور می باشد. با توجه به اینکه بیشترین سائیدگی قطعات موتور زمانی است که موتور در حال سرد کار می کند. در نتیجه برای جلوگیری از این نوع سائیدگی در موتور روشهای مختلفی وجود دارد از جمله نصب ترموستات ، استفاده از مواد خنک کننده و پروانه اتوماتیک را می توان نام برد.

منبع انبساط :

منبع انبساط ظرفی است با گنجایش حدود 2 لیتر از جنس پلاستیک که در کنار رادیاتور نصب می شود. هنگام جوش آوردن و گرم شدن بیش از حد موتور ، آب اضافی رادیاتور با باز شدن سوپاپ فشار در رادیاتور از طریق شیلنگ سر ریز وارد منبع انبساط می شود و از هدر رفتن آب جلوگیری می شود.

تذکر : موتورهایی که منبع انبساط دارند برای اضافه کردن آب نیاز به باز کردن در رادیاتور ندارند بلکه آب را داخل منبع انبساط می ریزند این کار به کمتر زنگ زدن رادیاتور کمک می کند.

تسمه :

واسطه حرکتی میباشد که حرکت را از پولی میل لنگ گرفته و به پولی واترپمپ و پولی دینام انتقال داده و باعث به گردش درآوردن واترپمپ و دینام می گردد.

ضد یخ :

آب در مقابل سرما یخ می بندد وچنانچه در زمستان ضد یخ در موتور ریخته نشود سیلندر می ترکد.

برای جلوگیری از یخ زدن آب داخل موتور و رادیاتور در هوای سرد زمستان که موجب خسارت زیادی در موتور و رادیاتور می شود از ضد یخ استفاده می شود. جنس ضد یخ باید به گونه ای تهیه شود که اثر نامطلوب بر روی قطعات نداشته باشد .
خواص دیگر ضد یخ ، ضد زنگ و ضد جوش بودن آن است.

به این مفهوم که ضد یخ عفوه بر خاصیت ضد یخ داشتن از زنگ زدگی قطعات داخل موتور جلوگیری می کند و نقطه جوش را نیز بالا می برد. نسبت مخلوط ضد یخ با آب بستگی به سرما و برودت هوا دارد.
محلول ضد یخ در سیستم خنک کننده از منجمد شدن مایع موجود در سیستم جلوگیری وبلوک سیلندر را از خطر ترکیدن محافظت می کند. در صورت موجود نبودن ضد یخ کافی در مایع خنک کننده ممکن است در درجه حرارتهای خیلی پایین حتی در حالی که موتور نیز کار می کند آب در منبع تحتانی رادیاتور منجمد شود.

وجود مقدارکمی آب که پس از تخلیه بلوک سیلندر داخل آن باقی می ماند ممکن است در درجه حرارتهای بسیارکم حادثه ساز باشد.

در صورت وجود نشتی آب از سیستم ، با اضافه کردن ضد یخ وبه دلیل بالا بودن قابلیت نفوذ این محلول ، میزان نشتی سیستم شدیدتر خواهد شد بنابراین قبل از اضافه کردن ضد یخ مطمئن شوید که در سیستم هیچ گونه نشتی وجود ندارد.

جنس ضد یخ متداولی که اثر نامطلوب روی قطعات ندارد ، اتیل گلیکول است.

علل جوش آمدن آب رادیاتور(گرم کردن موتور) :

 1. پاره شدن تسمه پروانه یا شل بودن آن.
 2. کمی آب رادیاتور.
 3. کثیف بودن رادیاتور و گرفتگی شیارهای آن.
 4. کار نکردن واتر پمپ (پمپ آب)
 5. خراب بودن ترموستات.
 6. بارزیاد روی موتور.
 7. استفاده زیاد از دنده های سنگین.
 8. سربالائی زیاد.
 9. نامیزانی سوپاپها.
 10. شکستن پره های پروانه.
 11. خرابی درب رادیاتور

تست قدرت موتور :

یک موتور دیزل قبل از نصب بر روی ماشین در خطوط مونتاژ و نیز پس از انجام تعمیرات بایستی توسط دستگاه های مخصوص بررسی و کنترل شوند تا از مقدار قدرت خروجی موتور بر حسب اسب بخار یا کیلو وات آن اطمینان حاصل شود. برای انجام این کار از وسیله ای به نام دینامومتر استفاده میگردد.

یک نمونه دینامومتر متحرک جهت تست قدرت موتور

یک نمونه دینامومتر متحرک جهت تست قدرت موتور

طریقه نصب دینامومتر به دستگاه جهت قدرت خروجی موتور

طریقه نصب دینامومتر به دستگاه جهت قدرت خروجی موتور

پاورقی :
اسب بخار چیست ؟

اسب بخار چیست ؟

اسب بخار معادل جابجایی نیرویی 746 نیوتنی به اندازه یک متر در مدت زمان یک ثانیه میباشد و یا 746 وات که هر وات برابر است با جابجایی 1 نیوتن نیرو به اندازه یک متر در مدت یک ثانیه جهت بیان قدرت یک موتور از عبارت اسب بخار استفاده میگردد.


پایان بخش چهارم و نهایی

منبع : namnamak

جزوه اموزش دیزل ژنراتور / دوره آموزش دیزل ژنراتور / تعمیرات دیزل ژنراتور / عیب یابی دیزل ژنراتور / دیزل ژنراتور pdf / دانلود جزوه دیزل ژنراتور / کتاب دیزل ژنراتور / تعمیر نگهداری دیزل ژنراتور
این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
93.4%

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,160