ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، تب جام جهانی در دنیا بالا گرفته است اما این رقابت ها، واقعیت هایی هم در خارج از مستطیل سبز و در طول زمان رقابت دو تیم دارد که جالب است.

نکات منحصر به فرد و خواندنی جام جهانی 2018 روسیه

در ادامه ، 20 نکته خواندنی درباره جام جهانی امسال را مرور می کنیم :نکات منحصر به فرد و خواندنی جام جهانی 2018 روسیهنکات منحصر به فرد و خواندنی جام جهانی 2018 روسیه

1. امسال بازی های جام جهانی برای اولین بار در روسیه برگزار می شود. این کشور با 17.1 میلیون کیلومتر مربع مساحت٬ بزرگ ترین کشور میزبان در طول تاریخ برگزاری رقابت های جام جهانی است. فاصله بین شرقی ترین شهر روسیه یعنی اکاترینبرگ و غربی ترین شهر آن یعنی کالنینگراد ، بیش از 1500 مایل است؛ چیزی نزدیک به فاصله مسکو با لندن! بازی ها در 11 شهر مختلف این کشور برگزار می شود و مسکو شاهد بازی فینال خواهد بود.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

2. با در نظر گرفتن این فاصله ها عجیب نیست که دولت روسیه 43 میلیون دلار را صرف آماده شدن قطارهای مجانی بین شهرهای مختلف میزبان بازی ها کرده باشد. هواداران تیم ها می توانند با نشان دادن کارت هواداری خود از این قطارها استفاده کنند.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

3. در مجموع٬ جام جهانی روسیه با هزینه ای بالغ بر 14 میلیارد دلار رکورد پرهزینه ترین جام جهانی را شکسته است. این رقم که به نقل از پایگاه اینترنتی مسکو تایمز توسط مقامات روسی اعلام شده است ، معادل یک درصد از تولید ناخالص داخلی روسیه طی 5 سال گذشته است. این در حالی است که پنج ماه پیش ، تاتیانا گولیکوا رئیس اتاق بازرگانی دولت روسیه هزینه برگزاری جام جهانی را تنها 6.7 میلیارد دلار برآورد کرده بود.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

4. در سوی دیگر این محاسبه٬ وزیر توسعه اقتصادی روسیه فقط درآمد حاصل از حضور توریست در طول جام جهانی را رقمی بیش از 1.6 میلیارد دلار تخمین زده است. به گزارش خبرگزاری راشا تودی ، این مقام روسی ضمن اعلام این رقم گفته است که اطمینان دارد تحریم های غرب نمی تواند این رویداد جهانی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

5. «یک رویا و اکتشاف در فضای بینهایت کهکشان»؛ این توصیف فیفا از تم اصلی جام جهانی امسال است. لوگوی این رقابت ها نیز به شکل جامی زیبا طراحی شده است که بدنه آن را ریزنمادهای قومی از جمله پرنده های آتشین تشکیل می دهند.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

6. «زابیواکا» گرگی ست که این افتخار را یافته تا نماد جام جهانی 2018 باشد. این گرگ را دانش آموزی به نام «اکاترینا بوشارووا» طراحی کرده و در نظرسنجی اینترنتی توسط مردم انتخاب شده است.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

7. تل استار 18 شرکت آدیداس نیز توپی است که در این جام حضور دارد. این توپ منحصربه فرد در پاکستان تولید می شود و تراشه ای الکترونیکی در آن طراحی شده که علاوه بر ذخیره کردن اطلاعاتی از جمله شدت ضربه به توپ و مسیر حرکت آن می تواند رنگ آخرین نفری را که به آن ضربه زده است ، تشخیص دهد. این توانایی که برای اولین بار در یک توپ فوتبال قرار داده شده است ، به داور در تشخیص موقعیت اوت و کرنر بسیار کمک خواهد کرد.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

8. مقابله با نژادپرستی در این جام با روش های جدیدی دنبال خواهد شد. داوران حق دارند در صورت شنیدن شعارهای نژادپرستانه بازی را متوقف کنند. در جام جهانی پیشین ، شعارهای نژادپرستانه بسیاری به خصوص در بازی های مکزیک با روسیه و کروواسی یا بازی آلمان با غنا داده شد و رئیس کمیته مقابله با نژادپستی فیفا٬ این سازمان را به سهل انگاری در برخورد با این مشکل متهم کرد. این کمیته اعلام کرد که عدم موفقیت فیفا در تربیت افرادی برای ثبت و کنترل این رفتارها٬ ناامیدکننده بوده است.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

9. همچنین برای اولین بار در تاریخ جام های جهانی٬ در مسابقات امسال از فناوری کمک داور ویدئویی استفاده خواهد شد. هرچند این فناوری برای کاهش خطاهای داوری طراحی شده است اما گفته می شد در تشخیص موقعیت های حساسی مانند آفساید چندان قابل اعتماد نیست.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

10. در میان تیم های شرکت کننده در این بازی ها٬ پرتغالی ها امسال این شانس را دارند که جام قهرمانی اروپا و جام جهانی را در کنار هم داشته باشند. پیش از این آلمان غربی در جام 1972، فرانسه در جام 1998 و اسپانیا در جام 2010 این افتخار را کسب کرده اند.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

11. آلمان نیز که تاکنون چهار جام را از آن خود کرده است تلاش خواهد کرد بعد از برزیل سال 1962 اولین تیمی باشد که دو جام پیاپی را با خود به خانه می برد. آلمان همچنین در صورت قهرمانی در این جام٬ خود را در تعداد قهرمانی به برزیل٬ پرافتخارترین تیم جام های جهانی خواهد رساند.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

12. از میان تیم هایی که قهرمانی در جام جهانی را در کارنامه دارند ، ایتالیا تنها تیمی است که این مسابقات را از خانه تماشا خواهد کرد. پس از 1958 این نخستین باری است که لاجوردی پوشان از حضور در جام جهانی بازمانده اند. این تیم پیش از این شش بار در فینال جام جهانی بازی کرده و چهار جام را از آن خود کرده است. در این میان آندره آ پیرلو ، ستاره سابق تیم ملی ایتالیا که خود سابقه قهرمانی با ایتالیا در جام جهانی 2006 را دارد در پاسخ به درخواست یکی از مدیران ایرانی شرکت اوبر٬ در پیامی توئیتری آرزو کرد که ایران در جام جهانی روسیه موفق باشد.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

13. پرو که توانسته است رکورد طولانی ترین غیبت در جام جهانی را از آن خود کند ، امسال بعد از سی و شش سال به میدان این بازی ها بازگشته است. این تیم یکی از 13 تیمی بوده است که در اولین جام جهانی در سال 1930 شرکت کرده اند. این تیم در جام 1970 مکزیک با کسب مقام هفتم بهترین 19 مقام خود در جام جهانی را به ثبت رسانده است اما در آخرین حضور خود پیش از امسال در جام 82 اسپانیا در دور گروهی حذف شده است.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

14. پاناما و ایسلند در این جام برای اولین بار طعم حضور در جام جهانی را چشیده اند. پاناما در سال 2014 نیز تا یک قدمی جام جهانی آمده بود اما با باخت خود به آمریکا و واگذار کردن بازی پلی آف به نیوزلند این فرصت را از دست داد.

پاناما انتقام خود از آمریکا را چهار سال بعد و در مسابقات مقدماتی جام جهانی گرفت. این تیم با پیروزی در برابر کاستاریکا آمریکا را که به این تیم باخته بود ، برای اولین بار پس از 32 سال از حضور در جام جهانی محروم کرد. ایسلند نیز با حضور در این جام رکورد کم جمعیت ترین کشور شرکت کننده در جام جهانی را از آن خود کرده است.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

15. مجموع ارزش بازیکنان تیم برزیل در این جام بالغ بر 671٫5 میلیون یورو است؛ رقمی که برزیل را گران ترین تیم این رقابت ها می کند. همچنین تیم های اسپانیا ، آلمان و فرانسه در رده های بعدی قرار دارند. پاناما با 5.5 میلیون یورو ارزان ترین تیم این جام ارزیابی شده است.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

16. از میان بازیکنان حاضر در جام جهانی٬ توماس مولر آلمانی با ده گل٬ تنها کسی است که می تواند امید داشته باشد به سمت رکورد هم وطن و هم بازی سابقش٬ میریوسلاو کلوزه 16 گله یورش ببرد. باقی رکوردداران این عرصه که بالاتر از مولر قرار دارند در این جام حضور ندارند.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

17. اسام الحداری دروازه بان مصر با بازی خود در این جام ، رکورد مسن ترین بازیکن در جام جهانی را شکسته است. او 45 سال سن دارد. پیش از او ، فرید موندراگون 43 ساله دروازه بان سابق کلمبیا با حضور در جام 2014 این رکورد را از آن خود کرده بود.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

18. قهرمان جام جهانی 2018 جایزه ای 35 میلیون دلاری دریافت خواهد کرد. هم چنین برای مرهم نهادن بر زخم تیم دوم ، جایزه ای 25 میلیون دلاری برای این تیم اختصاص داده شده است. اما نکته جالب این است که همه تیم های شرکت کننده در این جام با خود حداقل چکی چند میلیون تومانی به خانه خواهند برد و حتی تیم هایی که تنها در مرحله گروهی حضور دارند نیز جایزه ای 8 میلیون دلاری دریافت خواهند کرد.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

19. 54 درصد بلیت های این جام را خارجی ها خریداری کرده اند و فوتبال دوستان کشورهای آمریکا ، برزیل ، کلمبیا ، آلمان ، مکزیک و آرژانتین در رده های اول تا ششم خریداران جای دارند. این در حالی است که به گزارش «اسپوتنیک» ، شبکه تلویزیونی «بی بی سی» فیلمی در باره هواداران فوتبال روسیه به نام «ارتش قلدرهای روسیه» ساخته است که در آن هواداران فوتبال روسیه را بسیار خشن و متهاجم نشان داده است. اسپوتنیک ادعا کرده است که سازندگان این فیلم تلاش دارند به بینندگان خود این حس را القاء کنند که در روسیه ، عشق به خشونت در هواداران فوتبال پرورش داده می شود و از این رو هواداران فوتبال دیگر کشورها بهتر است از رفتن به روسیه برای تماشای مسابقات جام جهانی خودداری کنند؛ تلاشی که به نظر می رسد با توجه به آمار بالای فروش بلیت در خارج از روسیه ، به نتیجه نرسیده است.

20 نکته جذاب و خواندنی از جام جهانی 2018 روسیه

20. پیش از این جمعی از هواداران فوتبال در ایران از ماریا کوماندنایا مجری روسی مراسم قرعه کشی این جام خواسته بودند لباس مناسب و پوشیده بپوشد تا تلویزیون ایران این مراسم را کامل پخش کند. او این درخواست را پذیرفت و پس از مراسم و اطلاع از پخش شدن آن از تلویزیون ایران در توئیتر خود از هواداران ایرانی پرسید : «ایران ، خوشحال هستید؟» پرسشی که با واکنش های مثبت هواداران ایرانی روبه رو شد.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن