امروز در اولین روز از تیرماه 1400، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستور کار قرار گرفت و در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی صنعت خودرو را جهت بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع دادند.

انتظار از دولت رییسی برای تعیین تکلیف قیمت خودرو

نمایندگان ایرادات شورای نگهبان را رفع کردند و سپس سید احسان خاندوزی - نماینده تهران در مجلس - در تذکری با استناد به ماده 199 آیین نامه گفت : شورای نگهبان ایرادی مبنی بر واردات خودرو درباره این طرح را مطرح کرده بود اما کمیسیون صنایع به جای رفع این ایراد ، طرح مفصلی به آن اضافه کرد.انتظار از دولت رییسی برای تعیین تکلیف قیمت خودروانتظار از دولت رییسی برای تعیین تکلیف قیمت خودرو

حجت الله فیروزی - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس - در این باره اظهار کرد : شورای نگهبان ایراداتی را به این طرح وارد کرد مبنی بر این که واردات خودروی هیبریدی با سیاست های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. همچنین بایستی برای تقویت تولید داخل منابعی تعریف شود؛ لذا کمیسیون صنایع این ایراد را اینگونه رفع کرد که مابه التفاوت فروش خودروهای پرتیراژ در بازار و بورس کالا به این حوزه اختصاص یابد.

در نهایت علی نیکزاد -رئیس جلسه - با وارد دانستن تذکر خاندوزی آن را به رای مجلس شورای اسلامی گذاشت و نمایندگان رای دادند که طرح ساماندهی صنعت خودرو مجددا به کمیسیون صنایع ارجاع شود.

حال گرچه برای کشف قیمت خودرو از طریق عرضه در بورس کالا هنوز توافقی قطعی حاصل نشده ، اما وجود این طرح و اصرار برخی نمایندگان مجلس بر اجرایی شدن آن باعث شده است که طرح های دیگر قیمت گذاری خودرو همچون طرح پیشنهادی مجموعه صنعت خودروسازی برای آزادسازی قیمت در جهت خروج از زیاندهی به سرانجام نرسد.

رایزنی خودروسازان برای آزادسازی قیمت محصولات در حالی طی روزهای پایانی دولت دوازدهم شدت گرفته که به نظر می رسد این موضوع حداقل در این دولت عملیاتی نشود و تصمیم گیری در مورد آن به دولت سیزدهم موکول شود. به نظر می رسد نمایندگان مجلس ، دولت سیزدهم را در امر عرضه خودرو در بورس و کشف قیمت در آن را با خود همسو می پندارند ، اما با توجه به اینکه رئیس جمهور منتخب از لزوم رعایت عدالت در کل زنجیره قیمت گذاری خودرو سخن گفته است ، احتمالا دولت سیزدهم برنامه دیگری برای تعیین قیمت خودرو خواهد داشت.

گفتنی است که سید ابراهیم رئیسی در اعلام دیدگاه خود برای صنعت خودرو در دوره تبلیغات و مناظره ها بر افزایش تولید خودرو تاکید داشته و ضمن اشاره به لزوم برنامه ریزی برای افزایش کمیت و کیفیت و قیمت گذاری خودرو اعلام کرده که در کشور ما تولید خودرو داخلی به اندازه مورد نیاز نیست.

به گفته وی یک میلیون خودرو در کشور تولید می شود اما این میزان قابلیت افزایش دارد که با توجه به زیرساخت های موجود می توانیم در گام اول این میزان را به یک میلیون و 600 هزار دستگاه و در گام دوم به دو میلیون دستگاه افزایش دهیم.

منتخب سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه در شرایط فعلی ، هم خودروساز و هم مشتری ناراضی هستند ، اعلام کرده که عادلانه شدن زنجیره قیمت گذاری خودرو در این رابطه مهم است. در مورد واردات خودرو نیز چنانچه کیفیت خودروهای داخلی به حدی برسد که توان رقابت با دیگر خودروها را داشته باشند ، دیگر نگران ورود خودروهای خارجی به کشور نخواهیم بود؛ چراکه در آن صورت مردم به دنبال خودروی باکیفیت داخلی خواهند بود.

  • تاریخ: سه شنبه, 01 تیر 1400
  • برگرفته از: ایسنا

این مطلب مفید بود؟
(14 رای)
90%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی