معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لرستان گفت : تکمیل ثبت نام اولیه طرح مسکن ملی 13 خرداد همزمان با سراسر کشور برای متقاضیان این استان نیز آغاز می شود.

تکمیل ثبت نام اولیه مسکن ملی از 13 خرداد

رضا پیامنی افزود : علاوه بر متقاضیان ثبت نام شده در مرحله دوم ، افرادی که به دلیل شرایط فاصله گذاری اجتماعی ناشی از شیوع کرونا ، در فاز دوم فقط کدملی خود را به سامانه پیامکی ارسال نموده اند می توانند از 13 خرداد برای بارگذاری مدارک نهایی اقدام نمایند.جزئیات تکمیل ثبت نام اولیه مسکن ملی + قیمت و اقساط ماهیانهجزئیات تکمیل ثبت نام اولیه مسکن ملی + قیمت و اقساط ماهیانه

وی اظهار داشت : مهلت تکمیل نام نویسی تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت و متقاضیان می توانند از این تاریخ به سایت اقدام ملی مسکن به نشانی https : //tem.mrud.ir مراجعه کنند.

وی تاکید کرد : زمان بندی ویراش اطلاعات ثبت نامی متقاضیان مرحله اول و دوم ، زمان بندی ثبت اعتراض به نتیجه پالایش متقاضیان مرحله اول و همچنین زمان بندی بارگذاری مدارک توسط متقاضین تایید شده در مرحله دوم ، اعلام خواهد شد.

معاون راه و شهرسازی لرستان اضافه کرد : سهم این استان از طرح مسکن ملی 10 هزار و 200 واحد می باشد که تاکنون زمین مورد نیاز برای 6 هزار و 400 واحد تامین شده که در 2 مرحله ثبت نام این طرح بیش از 19 هزار نفر شهروند لرستانی متقاضی دریافت مسکن ملی شده اند و راستی آزمایی و پالایش اطلاعات آنان در حال انجام است.

پیامنی با بیان اینکه طرح ملی مسکن با هدف خانه دار شدن دهک های چهار تا هفت جامعه اجرایی می شود ادامه داد : چهار شرط این طرح شامل افراد متاهل سرپرست خانوار ، فاقد مسکن ، پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا ، نداشتن مسکن از سال 84 و فرم (ج) سبز ( عدم دریافت زمین یا وام یا تسهیلات یارانه ای مربوط به مسکن از دولت) می شود.

وی گفت : علاوه بر شناسایی زمین 6 هزار و 400 واحد ، مابقی زمین ها از اراضی دولتی و مازاد سایر دستگاهها در حال شناسایی است و وزارتخانه های تعاون ، کار ورفاه اجتماعی و آموزش و پرورش نیز که در این طرح تفاهم نامه دارند بخشی از زمین های مورد نیاز را تامین خواهند کرد.

وی تصریح کرد : اکنون کشف قیمت نهایی این واحدها در دست اقدام است تا با تصویب یک نرخ ثابت فراخوان مشارکت برای انبوه سازان اعلام شود.

معاون راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه 2 نوع زمین برای این طرح تامین می شود اظهار داشت : گروه اول زمین های ارزان قیمت با اجاره 99 ساله بلند مدت و گروه دوم نیز فروش اقساطی پنج ساله زمین با 2 سال اول تنفس به متقاضیان واگذار می شود.

پیامنی اطلاعات مسکن خانوارهای استان را بر مبنای سرشماری نفوس و مسکن سال 95 دانست و ادامه داد : مقرر شده اقدام ملی مسکن طی 24 ماه پس از آغاز عملیات اجرایی تکمیل شود که این مهم مشروط به انجام تعهد دوطرف یعنی سازنده و مردم است که باید بجز مبلغ 100 میلیون تومان تسهیلات دولتی مابقی قیمت ساخت را به موقع واریز کنند تا منابع ریالی طرح تامین شود.

 

اقساط طرح اقدام ملی مسکن چقدر است؟

گفتنی است اقساط این تسهیلات ماهانه حدود یک ونیم میلیون تومان است که پس از تنفس 2 ساله پرداخت آن ها آغاز می شود که به گفته بسیاری از متقاضیان این طرح توانایی پرداخت این میزان اقساط برای آن ها وجود ندارد.

همچنین افرادی که زمین ندارند می توانند از اراضی دولتی استفاده کنند ، اما به دلیل آنکه این اراضی محدود است بنابراین اولویت با زمین داران است و می توانند قیمت تمام شده واحد مسکونی را بپردازند که برای هر متر 2 تا 2 ونیم میلیون تومان باید پرداخت کنند. در نتیجه یک واحد 200 متری در طرح اقدام ملی مسکن حدود 200 میلیون تومان تمام می شود.

در زمان اعلام شرایط طرح اقدام ملی مسکن قیمت هر متر مربع این واحد مسکونی حدود یک و نیم تا 2 ونیم میلیون تومان برای هر متقاضی تمام می شد که به گفته محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی متناسب با طبقه منطقه و نوع ساخت واحد مسکونی قیمت ها تغییر می کند و ممکن است در برخی از مناطق قیمت هر متر مربع 2 ونیم میلیون تومان باشد و در یک منطقه قیمت ها یک میلیون تومان باشد بنابراین متقاضیان می توانند با انتخاب خود قیمت تمام شده ساخت را تغییر دهند.

در طرح اقدام ملی مسکن شرایط بسیار متفاوت تر از مسکن مهر بود و اولین شهر برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن سبز بودن فرم (ج) آن ها است و طبق اعلامی که در سامانه آباد بنیاد مسکن اعلام شده متقاضیان نباید تا کنون از امکانات دولتی و نهاد های عمومی در حوزه مسکن استفاده کرده باشند و اگر تسهیلات و یا زمینی از دولت دریافت کرده باشند به طور قطع در این طرح حذف شده اند ، همچنین متقاضیان برای ثبت نام در این طرح باید حتما متأهل یا سرپرست خانوار باشند و اگر بانوان مجرد خودسرپرست ثبت نام کرده باشند. در صورتی که سن آن ها بالای 35 سال باشد پذیرفته خواهند شد ، همچنین سکونت 5 سال در شهر مورد نظر و توانایی بازپرداخت اقساط تسهیلات از مهم ترین شرایط این طرح به شمار می رود ، این در حالی است که در طرح مسکن مهر برخی از این شرایط برای متقاضیان وجود نداشت.

طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی از فردا پیامک تأیید ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن به متقاضیان ارسال می شود و بعد از آن مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در برخی از شهر ها از جمله تهران تا پیش از پایان سال آغاز می شود.

مراحل آماده سازی حدود 20 هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن کلید خورد

در همین رابطه وطن خواهی مدیر عامل شرکت عمران پرند با بیان اینکه سهمیه ما برای طرح اقدام ملی مسکن در پرند 20 هزار واحد بوده است ، گفت : از این تعداد 4 هزار و 300 واحد آماده سازی شده و حدود 3 هزار واحد هم در مرحله انعقاد قرارداد قرار دارد. همچنین حدود 12 هزار واحد هم از این تعداد در مرحله انتخاب زمین است و 7 هزار واحد مسکونی هم در این طرح پیشرفت 30 درصدی داشته است.

او با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی مسکن به عنوان یک پروژه ملی در راستای کنترل قیمت های مسکن به ویژه در کلان شهر ها به شمار می رود ، افزود : ساخت واحد مسکونی در شهر های جدید نقش مؤثری در کنترل قیمت ها و کاهش مهاجرت پذیری از شهر های جدید به کلان شهر ها را دارد ، بنابراین سعی کرده ایم با دریافت سهمیه در طرح اقدام ملی مسکن بتوانیم مشکلات متقاضیان در شهر تهران را برطرف کنیم.

وطن خواهی تأکید کرد : سعی خواهی کرد تا پایان سال ساخت 3 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن را آغاز کنیم.

قیمت واحد های مسکن ملی در پردیس تفاوتی با سایر شهر ها ندارد

مهدی هدایت مدیر عامل شرکت عمران پردیس درباره آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن در پردیس گفت : حدود 8 هزار واحد زمین به تعاونی های واحد شرایط واگذار شده و حدود 3 هزار واحد مسکونی هم در این طرح ثبت نام شده است.

او با اشاره به اینکه هم اکنون در حال آماده سازی زمین های طرح اقدام ملی مسکن هستیم ، گفت : تا پیش از آغاز سال 99 پیمانکاران واجد شرایط اقدامات لازم را برای ساخت واحد های طرح اقدام ملی مسکن انجام می دهند.

هدایت با اشاره به اینکه تا پیش از پایان سال ثبت نام دور دوم طرح اقدام ملی مسکن آغاز می شود ، گفت : طبق دستور وزیر راه و شهرسازی سهمیه متقاضیان در دور دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن افزایش می یابد.

مدیر عامل شرکت عمران پردیس بیان کرد : قیمت واحد های مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن هیج تفاوتی با سایر پروژه ها ندارد و قیمت این واحد ها یک و نیم تا 3 و نیم میلیون تومان برای متقاضیان تمام می شود.

او با اشاره به اینکه در طرح اقدام ملی مسکن سعی بر خانه دار شدن مردم به ویژه اقشار و دهک های ضعیف جامعه دیده شده است ، گفت : با افزایش ساخت و ساز به ویژه در طرح اقدام ملی مسکن علاوه بر ایجاد اشتغال در بین متقاضیان شاهد کنترل و کاهش قیمت در بسیاری از بخش ها به ویژه اجاره و خرید و فروش مسکن خواهیم بود.

هدایت با اشاره به اینکه دهک های اول تا سوم جامعه در صورتی که طرح اقدام ملی مسکن کلید نمی خورد به هیچ عنوان قادر به خانه دار بودن نبودند ، گفت : در صورتی که دولت این طرح را کلید نمی زد هم اکنون وضعیت بازار مسکن به ویژه در شهر های جدید بسیار پرنوسان بود.


شرایط ثبت نام طرح مسکن ملی در استان های کشور

وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن ، طرح « اقدام ملی تأمین مسکن » را در قالب احداث 400 هزار واحد مسکونی برنامه ریزی نموده است.

وفق مفاد قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و آیین نامه مربوطه به آن ، شرایط و مشخصات طرح عبارتند از :

1- متقاضی و افراد تحت تکفل ، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از 1384/01/01 به بعد) بوده و از تاریخ 1357/11/22 از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین ، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن).

2- متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار.

3- زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن

4- دارای حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا

• در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل 5 سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است.

5- نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی ، تسهیلات معوقه و ...)

6- توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)

7- امکان سپرده گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی ، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه.

8- توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی

  • تاریخ: یکشنبه, 11 خرداد 1399
  • برگرفته از: ایرنا

این مطلب مفید بود؟
(8 رای)
90%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی