توصیه می شود این بخش از سلامت نم نمک را مطالعه کنید و برای کاهش مصرف پلاستیک در ماه های عزاداری محرم و صفر و حفظ محیط زیست نکات زیر را رعایت نمایید.

چگونه در ماه محرم و صفر کمتر پلاستیک مصرف کنیم؟

در ماه محرم عاشقان اهل بیت و امام حسین (ع) از عزاداران حسینی و مردم پذیرایی می کنند و از هر فرصتی برای ادای نذر خود استفاده می کنند .میزان این نذورات در این ماه بسیار زیاد است و اغلب افراد برای ادای نذر خود از ظروف یکبار مصرف استفاده می کنند.چگونه در ماه محرم و صفر کمتر ظروف یک بار مصرف استفاده کنیم؟چگونه در ماه محرم و صفر کمتر ظروف یک بار مصرف استفاده کنیم؟

این ظروف سرطان زا برای طبیعت و سلامتی ما بسیار مضر هستند پس بهتر است برای این ظروف جایگزینی بهتر بیابیم که برای سلامتی مشکلی نداشته باشد. از این رو توصیه می شود این بخش از سلامت نم نمک را مطالعه کنید و برای کاهش مصرف پلاستیک در ماه های عزاداری محرم و صفر و حفظ محیط زیست نکات زیر را رعایت نمایید.

مضرات ظروف پلاستیکی یکبار مصرف

مضرات استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی برای سلامتی

پلاستیک ها از مونومرها که از مشتقات نفتی مانند پروپان و یا اتان هستند ، تشکیل شده اند که تحت فرایندهایی تبدیل به پلیمر می شوند. پلیمرها تاثیری بر سلامت انسانها ندارد اما زمانی که آنها در مجاورت غذاهایی با دمای بالا و یا با خاصیت اسیدی قرار می گیرند به مونومرها تجزیه شده که مونومرها حاوی مواد سمی بوده و در طولانی مدت سبب ایجاد سرطان در انسانها می شود.

مضرات استفاده از ظروف یک بار مصرف برای محیط زیست

ظروف یکبار مصرف تجزیه ناپذیرند ، و زمان زیادی طول می کشد تا تجزیه شوند ، ( 200-300 یا حتی 500 سال ) بنابراین می توانند مشکلات زیست محیطی ایجاد کنند . این ظروف وقتی تجزیه می شوند ، بعد از سالیان طولانی ، ترکیبات مونومری و مضرشان وارد خاک می شود و از طریق خاک وارد محصولات غذایی می شود و به محصولات ضرر می رساند و خطری برای محیط زیست هستند چون تجزیه پذیر نیستند.

ظروف یکبار مصرف و محیط زیست

نکته هایی برای استفاده کمتر از ظروف یک بار مصرف :

به سنت های گذشته باز گردیم

در گذشته بسیاری از مردم برای ادای نذرهای خود از ظروف ملامین ، استیل و شیشه ای استفاده می کردند که برای طبیعت و محیط زیست آسیبی در پی نداشت . آنها نذر چای خود را با استکان های کمر باریک ادا می کردند اما متأسفانه در سال های اخیر با گسترش ظروف یکبار مصرف و راحتی این ظروف که نیازی به شستشو ندارند ، سنت زیبای استفاده از ظروف دائمی را به فراموشی سپرده است.

دین اسلام دینی است که تاکید فراوانی بر حفاظت از محیط زسیت دارد پس برای اینکه در این روزها پیرو مکتب حسینی باشیم و دستورات دین خود را زیر پا نگذاریم و برای سلامتی خود نیز بهتر است این سنت فراموش شده ولی صحیح گذشته را دوباره احیا کنیم و به نکات زیر توجه کنیم :

1. اگر می خواهیم نذری به عزاداران حسینی ، نوشیدنی گرم بدهیم به جای لیوان های پلاستیکی از لیوان های شیشه ای استفاده کنیم.

2. از سفره های نذری خود ظرف پلاستیکی (PET) و بطری های آب را حذف کنیم و به جای آن از ظروف چند بار مصرف استفاده کنیم.

3. با خود لیوان ، قاشق و چنگال شخصی به همراه ببریم تا استفاده از ظروف یک بار مصرف کاهش یابد .

کاهش مصرف پلاستیک با چند راهکار ساده

4. به جای بنرهای پلاستیکی از پارچه نویسی استفاده کنیم .

5. به جای سفره های یک بار مصرف از سفره های پارچه ای یا پلاستیکی پایدار استفاده کنیم .

6. برای نگهداری کفش در هیأت ها بهتر است به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی از کیسه های پارچه ای استفاده کنیم.

7. از خریدن بطری های یک بار مصرف آب تا حد امکان خودداری کنید و همراه خود لیوان برای نوشیدن آب داشته باشید .

8. از نی پلاستیکی استفاده نکنید و برای نوشیدن مایعات از لیوان یا از نی های کاغذی که جذب طبیعت می شوند استفاده نمایید.

توصیه مهم :

بسیاری از افراد از ظروف یکبار مصرف در این روزها برای ادای نذر خود استفاده می کنند ، اگر ناگزیر به استفاده از این ظروف شدید ، آنها را در خیابان رها نکنید زیرا منظره شهر را زشت می کند و برای برداشتن این ظروف کمر پاکبانی را خم می کنید و توجه کنید که پاکبانان شهرتان از لشگریان یزید نیستند !

پس خودتان ظروف یکبار مصرف خود را در سطل زباله بیاندازید.

این مطلب مفید بود؟
چگونه در ماه محرم و صفر کمتر ظروف یک بار مصرف استفاده کنیم؟
5.0
out of
5
(
1
) votes
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,710