علت کثیف شدن شورت زنان و علت کثیف شدن شورت دختران و علت ریزش ناگهانی آب از واژن و علت ترشح بعد از ادرار در زنان و درمان ترشحات دخترانه و علت ترشح زیاد واژن دختر چیست و درمان ریزش اب از واژن و علت ترشح خونی در دختر و علت ترشح زیاد واژن هنگام نزدیکی و علت ترشح آبکی خونی در نم نمک.

علت کثیف شدن شورت زنان و دختران

علت کثیف شدن شورت زنان و دختران به خاطر ترشحات واژن می باشد.علت کثیف شدن شورت زنان و دخترانعلت کثیف شدن شورت زنان و دختران

بخش مهمی از عملکرد سیستم تولیدمثل زنان در ارتباط با ترشحات واژن است. مایعی که توسط غدد داخلی واژن و دهانه رحم ساخته می شود ، باکتری ها و سلول های مرده را به خارج از بدن هدایت می کند. این فرآیند باعث تمیز نگه داشتن رحم شده و به جلوگیری از بروز عفونت کمک می کند.

بنابراین ترشحات واژن اغلب یک اتفاق طبیعی و معمول در زندگی به شمار می روند. با این حال ، انواع خاصی از ترشحات می توانند حاکی از وجود یک عفونت در بدن باشند. ترشحات غیرطبیعی ممکن است به رنگ زرد یا سبز ، با غلظت بالا یا بوی بد دیده شوند. قارچ ها و یا عفونت باکتریایی از عمده دلایل ترشحات غیرطبیعی واژن به حساب می آیند.

علت کثیف شدن شورت زنان

اگر ترشحاتی با ظاهر غیر معمول یا با بوی بد را مشاهده کردید ، بهتر است به منظور تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید. در ادامه این مطلب از نم نمک شما را با انواع ترشحات واژن و علل آنها بیشتر آشنا خواهیم کرد ، با نم نمک همراه باشید.

انواع ترشحات واژن

ترشحات واژن انواع مختلفی دارند که بر اساس رنگ و غلظت طبقه بندی می شوند. برخی از انواع ترشحات واژن طبیعی هستند ولی برخی دیگر ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به انجام اقدامات درمانی دارد. برخی از انواع ترشحات واژن عبارتند از :

ترشحات سفید واژن

کمی ترشحات سفید واژن ، به خصوص در ابتدا یا انتهای چرخه قاعدگی ، یک پدیده کاملاً طبیعی محسوب می شوند. با این حال ، اگر ترشحات همراه با خارش و دارای قوام یا شکل ظاهری غلیظ و ترشحات پنیری شکل باشد ، طبیعی نبوده و نیاز به درمان دارند. این نوع از ترشحات سفید واژن می توانند نشانه ای از عفونت قارچی باشند.

ترشحات آبکی و صاف

ترشحات شفاف و آبکی کاملاً طبیعی هستند. ممکن است در هر زمان از ماه و حتی بعد از ورزش به ویژه فعالیت های سنگین رخ دهند.

ترشحات شفاف و کشدار

زمانی که ترشحات شفاف اما به صورت کشیده و مخاطی باشند ، نشانگر زمان تخمک گذاری هستند؛ بنابراین ترشحات بی رنگ واژن طبیعی تلقی می شوند.

ترشحات قهوه ای یا خونی

ترشحات قهوه ای یا خونی معمولاً طبیعی به شمار می روند ، خصوصاً وقتی در چرخه قاعدگی یا بلافاصله بعد از آن اتفاق بیفتند. ترشحات دیررس یا انتهایی در پایان دوره قاعدگی می تواند به جای لکه قرمز ، به صورت قهوه ای دیده شوند. همچنین این احتمال وجود دارد که در دوره های پریود خونریزی کمی وجود داشته باشد که به این حالت لکه بینی می گویند.

اگر اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید و لکه بینی در زمان عادی قاعدگی شما رخ داده ، این علامت می تواند نشانه بارداری باشد. البته لکه بینی در مراحل اولیه بارداری می تواند نشانه سقط جنین نیز باشد ، بنابراین بهتر است در این مورد حتماً با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

در برخی موارد نادر ، ترشحات قهوه ای یا خونی می تواند نشانه ای از سرطان آندومتر یا دهانه رحم باشد. وجود ترشحات واژن به رنگ قهوه ای یا با رگه های خونی می تواند مشکلات دیگری مانند فیبروم یا دیگر مسائل مرتبط با رشد غیر طبیعی سلول ها را نشان دهد. به همین دلیل انجام معاینات سالیانه لگن و تست پاپ اسمیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یک متخصص زنان زایمان قادر است با استفاده از این روش ها ، ناهنجاری های مربوط به دهانه رحم را مورد ارزیابی قرار دهد.

ترشح زرد یا سبز واژن

ترشحات زرد یا سبز واژن ، به خصوص هنگامی که غلیظ یا همراه با بوی نامطبوع باشند ، طبیعی نیستند. ترشح زرد واژن ممکن است نشانه ای از ابتلا به عفونت تریکومونیازیس باشند. این عفونت معمولاً از طریق رابطه جنسی منتقل می شود.

علت کثیف شدن شورت زنان

علت ترشحات واژن

ترشحات طبیعی واژن نشان دهنده عملکرد سالم بدن هستند. از طرفی نوعی پاک سازی بدن برای محافظت از واژن به حساب می آیند. به عنوان مثال ، ترشح زیاد واژن هنگام نزدیکی و تخمک گذاری ، امری طبیعی است. ورزش ، استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری و استرس عاطفی نیز ممکن است به ترشح زیاد واژن دامن بزنند. اما ترشحات غیرطبیعی واژن معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شوند. مواردی از قبیل :

واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریال (Bacterial vaginosis) یک عفونت باکتریایی کاملاً شایع است. این عامل باعث افزایش ترشحات زنانه شده که با بوی شدید ، متعفن و گاهی بوی ماهی همراه است. اگرچه در برخی موارد نیز ممکن است هیچ گونه علائمی ایجاد نکنند. احتمال ابتلا به این عفونت در زنان با رابطه جنسی دهانی یا چندین شریک جنسی بیشتر است. برخی از علائم شایع واژینوز باکتریایی عبارت اند از :

 • ترشحات سفید واژن ، خاکستری یا مایل به زرد
 • بوی ماهی که بعد از رابطه جنسی یا بعد از شستن با صابون شدت می یابد.
 • خارش یا سوزش
 • قرمزی و کمی ورم در ناحیه واژن یا فرج
تریکومونیازیس

تریکومونیازیس (Trichomoniasis) نوع دیگری از عفونت است. این عفونت توسط عامل تک سلولی ایجاد می شود. تریکومونیازیس معمولاً در اثر رابطه جنسی محافظت نشده منتقل شده ، اما همچنان احتمال ابتلای افراد حتی با حوله یا لباس حمام نیز وجود دارد. در نتیجه ابتلای به عفونت تریکومونیازیس ترشحات زرد یا سبز واژن ایجاد می شوند که می توانند بوی بدی را با خود در پی داشته باشند. اگرچه برخی از افراد ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکنند ، ولی برخی از علائم شایع تریکومونیازیس عبارت اند از :

 • ترشحات آبکی واژن ، متمایل به رنگ زرد یا سبز
 • بوی نامطبوع
 • درد و خارش هنگام ادرار کردن
 • ترشحات زیاد واژن بعد از پریود
عفونت مخمری

عفونت مخمر نوعی عفونت قارچی است که علاوه بر سوزش می تواند علت خارش واژن با ترشحات سفید و پنیری شکل باشد. وجود مقداری مخمر در واژن طبیعی است ، اما در برخی شرایط خاص ممکن است رشد خارج از کنترل و چندین برابر شدن آنها اتفاق بیفتد. برخی از علائم عفونت مخمری عبارت اند از :

 • ترشحات سفید و پنیری
 • ورم و درد در اطراف فرج
 • خارش شدید
 • رابطه جنسی دردناک

توجه داشته باشید که وجود موارد زیر ممکن است احتمال ابتلای به عفونت های مخمری را دو چندان کند :

 • استرس
 • دیابت
 • استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری
 • حاملگی
 • مصرف آنتی بیوتیک ها ، به خصوص استفاده طولانی مدت در طی 10 روز
 • مصرف استروئید
 • سوزاک و کلامیدیا
 • استفاده از دوش واژینال ، صابون یا لوسیون معطر ، وان حمام
 • آتروفی واژن (Vaginal atrophy) ، یا نازک شدن و خشک شدن دیواره های واژن در دوران یائسگی
 • واژینیت (Vaginitis) یا سوزش داخل و اطراف واژن

سوزاک و کلامیدیا عفونت های مقاربتی یا منتقله از راه جنسی (STI) هستند که می توانند زمینه ساز ایجاد ترشحات غیرطبیعی باشند. در این شرایط رنگ ترشحات واژن اغلب زرد ، متمایل به سبز یا کدر خواهد بود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که اغلب در اثر تماس جنسی منتقل می شود. زمانی که باکتری های موجود در واژن به سایر اندام های تولیدمثلی منتشر شوند ، می توانند عفونت لگنی ایجاد کنند. در این شرایط ترشحات واژن ممکن است به صورت غلیظ بوده و بوی بد داشته باشند.

ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دهانه رحم

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. این ویروس قادر است سرطان دهانه رحم را ایجاد کند. اگرچه ممکن است هیچ علائمی در شخص مشاهده نشود ، اما این نوع سرطان توانایی ایجاد ترشحات خونی ، قهوه ای یا آبکی با بوی نامطبوع دارا می باشد. انجام روش تشخیصی پاپ اسمیر به صورت سالیانه می تواند به عنوان گزینه ای برای بررسی سرطان دهانه رحم مورداستفاده قرار گیرد.

علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد

ترشحات واژن گاهی ناشی از تغییرات سنی هستند. علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد :

احتمال رخ دادن عفونت به علت عدم رعایت بهداشت ، وجود دارد. به عنوان مثال ، دختران جوان ، به ویژه دخترانی که در بازه سنی 2 تا 6 سال قرار دارند ، ممکن است باکتری ها را از دستگاه گوارش خود به ناحیه تناسلی منتقل کنند. این عفونت ها به دلیل پاک کردن خود از قسمت پشت به جلو و یا عدم شستشوی دست ها ممکن است اتفاق بیافتند.

در صورتی که علت ایجادکننده این ترشحات دخترانه به دلیل وجود شی خارجی در رحم باشد ، ممکن است ترشحات همراه با مقدار کمی خون دیده شوند.

علت کثیف شدن شورت زنان

ترشحات واژن بعد از یائسگی

بعد از یائسگی ، بسیاری از زنان ترشحات غیرطبیعی دارند. دلیل بروز این شرایط به خاطر کاهش سطح استروژن است که باعث نازک شدن و خشکی واژن می شود. نازکی و خشکی متوسط تا شدید ، واژینیت آتروفیک (atrophic vaginitis)نامیده می شود. واژن نازک و خشک بیشتر مستعد تحریک و ملتهب شدن بوده و می تواند منجر به ترشحات واژن شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ترشحات غیرمعمول واژن در کنار برخی از علائم خاص تجربه می کنید ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. علائمی که باید مراقب آنها باشید عبارت اند از :

تشخیص ترشحات واژن

زمانی که برای تشخیص علت ترشحات غیرطبیعی واژن به پزشک زنان مراجعه می کنید ، تحت انجام یک معاینه بالینی از جمله معاینه لگن توسط پزشک قرار خواهید گرفت. علاوه بر این پزشک سوالاتی درباره علائم ، چرخه قاعدگی و فعالیت جنسی از شما خواهد پرسید. برخی از سوالاتی که ممکن است از شما در طی فرآیند معاینه پرسیده شود عبارت اند از :

 • ترشحات غیرطبیعی از چه زمانی آغاز شدند؟
 • ترشحات واژن چه رنگی دارند؟
 • آیا ترشحات واژن همراه با بو هستند؟
 • آیا در داخل یا اطراف واژن خارش ، درد و سوزش احساس می کنید؟
 • آیا بیش از یک شریک جنسی دارید؟
 • آیا از دوش واژینال استفاده می کنید؟

در بسیاری از موارد ، با یک معاینه بالینی یا لگنی می توان عفونت را تشخیص داد. اگر پزشک بلافاصله قادر به تشخیص مشکل نباشد ، ممکن است آزمایشاتی را به منظور تشخیص دقیق تر درخواست نماید.

این احتمال وجود دارد که پزشک بخواهد از دهانه رحم نمونه برداری کند تا وجود HPV یا سرطان دهانه رحم را مورد بررسی قرار دهد. همچنین ممکن است برای بررسی دقیق تر و تشخیص عوامل عفونی احتمالی ، ترشحات واژن در زیر میکروسکوپ مشاهده شوند. با تشخیص دقیق علت ترشحات واژن ، اقدامات و گزینه های درمانی توسط پزشک ارائه خواهد شد.

علت کثیف شدن شورت زنان

درمان ترشحات غیرطبیعی واژن

نحوه درمان ترشحات واژن بستگی به علت ایجادکننده آن دارد. به عنوان مثال ، عفونت های مخمری معمولاً با داروهای ضدقارچی که به صورت کرم یا ژل وارد واژن می شوند ، به راحتی قابل درمان هستند. قرص یا پمادهای آنتی بیوتیکی قادر به درمان واژینوز باکتریایی هستند. معمولاً برای درمان تریکومونیازیس از داروی مترونیدازول (Flagyl) یا تینیدازول (Tindamax) استفاده می شود.

آیا بایستی شریک جنسی هم درمان شود؟

بایستی گفت ، گاهی اوقات احتمال انجام چنین درمان هایی وجود خواهد داشت. اگر از لحاظ داشتن رابطه جنسی فعال هستید ، بهتر است این موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در برخی موارد ممکن است تا درمان کامل ، از داشتن رابطه جنسی و یا استفاده از کاندوم منع شوید.

پیشگیری از تبخال تناسلی

در ادامه بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن چند نکته ساده و کلیدی را رعایت کنید. این کار تا حدودی مانع از بروز ترشحات غیرطبیعی واژن خواهد شد :

 • با استفاده از صابون ملایم و آب گرم و با شستن ملایم ، خارج واژن را تمیز نگه دارید. نیازی به وارد کردن مستقیم صابون در واژن نیست.
 • هرگز از صابون های معطر ، محصولات زنانه یا دوش واژینال استفاده نکنید. همچنین از اسپری زنانه و حمام حباب دار خودداری کنید.
 • پس از رفتن به دستشویی ، همیشه از جلو به عقب خود را تمیز کنید. این کار مانع از ورود باکتری به واژن و ایجاد عفونت های بعدی می شود.
 • لباس زیر صد در صد نخی بپوشید و از پوشیدن لباس های خیلی تنگ خودداری کنید.
 • از استفاده طولانی مدت شلوارهای تنگ ، جوراب شلواری ، لباس شنا و شورت دوچرخه سواری اجتناب کنید.
 • اگر تصور می کنید مواد شوینده یا نرم کننده پارچه باعث تحریک ناحیه تناسلی شما می شوند ، آنها را تغییر دهید.
 • از وان آبگرم خودداری کنید.
 • به صورت روزانه ناحیه تناسلی خود را شسته و آن را خشک کنید.
 • لاتکس کاندوم و ژل های اسپرم کش که به منظور پیشگیری از بارداری استفاده می شوند ، می توانند برای برخی از زنان تحریک کننده باشند. اگر فکر می کنید استفاده از این مواد برایتان مشکل ساز شده است ، در مورد انتخاب بهترین روش های جایگزین پیشگیری از بارداری با پزشک زنان مشورت کنید.

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نظر دادن