ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

اپلیکیشن و برنامه های غیر ضروری و بدرد نخور اندروید و پاک کردن برنامه های سیستمی اندروید و حذف برنامه های سیستمی آندروید بدون روت و حذف برنامه های غیرقابل حذف اندروید و حذف برنامه های بلا استفاده و برنامه های بدرد نخور گوشی سامسونگ و حذف برنامه های پیش فرض سامسونگ و پاک شدن فایل های سیستمی اندروید و برنامه های سیستمی سامسونگ در نم نمک.

برنامه های بدرد نخور گوشی موبایل اندرویدی کدامند؟

به گزارش نم نمک ، اپلیکیشن های ناخواسته ، بدون استفاده و غیرضروری می توانند تاثیر منفی روی عواملی مانند بهره وری ، سرگرمی یا ارتباط داشته باشند. با فراوانی اپلیکیشن های موجود در فروشگاه گوگل پلی استور ، یک گوشی اندرویدی می تواند به سرعت پر از اپلیکیشن شود. در نتیجه ، به راحتی می توان از تاثیر برخی از اپلیکیشن ها بر امنیت دستگاه اندرویدی ورای مسئله عملکرد ، چشم پوشی کرد.اپلیکیشن و برنامه های غیر ضروری و بدرد نخور اندرویداپلیکیشن و برنامه های غیر ضروری و بدرد نخور اندروید

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

بعضی از اپلیکیشن ها برای تجربه اندروید ، ضروری و مهم هستند. کاربران اندروید مطمئنا اپلیکیشن های مهم مانند پیام ها و دوربین را حذف نخواهند کرد. همچنین احتمالا بخواهند اپلیکیشن های طراحی شده برای علایق و سلیقه خود را نگه دارند. بعلاوه سایر اپلیکیشن های نیمه ضروری مانند اپلیکیشن ها تاکسی آنلاین ، اپلیکیشن های مالی و ویجت هایی مانند ساعت ، تقویم و ماشین حساب هم در هر صورت نباید شامل حذف شوند.

با این حال ، همه اپلیکیشن ها ، ضروری نیستند. هر اپلیکیشنی که امنیت تلفن را تهدید می کند ، استفاده محدودی دارد یا به باتری تلفن آسیب می زند ، می تواند گزینه حذف باشد. در نهایت ، تشخیص این که کدام اپلیکیشن ها ضروری هستند و کدام یک ضروری نیستند ، به عهده مصرف کننده است. پایگاه فناوری اسلش گیر در گزارشی ، 10 اپلیکیشنی را بررسی کرده که کاربران اندروید باید به حذف آنها فکر کنند.

1- اپلیکیشن های بلوت وار

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

واژه بلوت وار (Bloatware) ممکن است مترادف با رایانه های شخصی به نظر برسد ، اما می تواند برای دستگاه های دیگر از جمله بسیاری از دستگاه های اندرویدی که می توانند یکی از چندین سازنده مختلف را داشته باشند ، استفاده شود.

در گوشی ، بلوت وار به اپلیکیشن هایی اطلاق می شود که از قبل روی یک دستگاه قرار می گیرند و برای اکثر کاربران ، کاربرد غیرضروری یا محدود دارند. اکثر اپلیکیشن های بلوت وار به جای بهینه سازی یک دستگاه ، در حافظه داخلی گرد و خاک می خورند و گزینه عالی برای حذف هستند. بسته به سازنده ، میزان و تعداد بلوت وار و همچنین نحوه برچسب گذاری اپلیکیشن ها ، بلوت وار می تواند متفاوت باشد.

به طور کلی ، این نوع اپلیکیشن ها ممکن است شامل نسخه های آزمایشی نرم افزارهای پولی ، اپلیکیشن های تحت برند سازنده گوشی و اپلیکیشن های شرکت مخابراتی باشند ، اما محدود به آنها نیستند. در حالی که برخی از تولیدکنندگان مانند گوگل ، عرضه مدل های اندرویدی را آغاز کرده اند که دارای تعداد کمی یا بدون اپلیکیشن های از پیش نصب شده هستند ، مسئولیت یافتن و حذف اپلیکیشن های از پیش نصب شده ای که به آن ها نیازی نیست ، عموما بر عهده مصرف کننده است. بهترین راه برای انجام این کار ممکن است جستجوی مدل و مدل گوشی اندرویدی خود باشد و چند منبع عالی در اینترنت وجود دارد که اپلیکیشن های ضروری و غیر ضروری اندروید را به درستی شناسایی می کنند.

2- اپلیکیشن های آنتی ویروس

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

تلفن های هوشمند مانند رایانه های شخصی ، در معرض آلوده شدن به ویروس ها قرار دارند اما این به معنای آن نیست که اپلیکیشن های آنتی ویروس ، برای تجربه اندرویدی ضروری هستند. در حقیقت ، اغلب ایده خوبی است که کاربران اپلیکیشن های آنتی ویروس را از گوشی های خود پاک کنند زیرا اکثر دستگاه های اندرویدی ، از "گوگل پلی پروتکت" استفاده می کنند که مرتبا دستگاه را برای شناسایی ویروس ها و بدافزار اسکن می کند. این ابزار مفید به صورت خودکار به بررسی ایمنی اپلیکیشن ها از گوگل پلی استور پیش از دانلود شدن آنها و بررسی دستگاه ها برای شناسایی اپلیکیشن های آلوده دانلود شده از منابع دیگر می پردازد. معمولا ، تا زمانی که اپلیکیشن ها از گوگل پلی استور نصب شده باشند و نه از منابع دیگر ، ریسک آلوده شدن به ویروس و بدافزار در یک تلفن هوشمند اندرویدی ، اندک خواهد بود.

اپلیکیشن های آنتی ویروس می توانند همان کاری که "گوگل پلی پروتکت" انجام می دهد را انجام دهند اما برای کاربران عادی اندروید که به "گوگل پلی استور" متکی هستند ، اضافی باشند. بعضی از این اپلیکیشن ها مصرف نیروی بالایی دارند و شارژ باتری و نیروی رایانشی زیادی را مصرف می کنند. بعلاوه ، همه اپلیکیشن های آنتی ویروس ، مطمئن نیستند و بر اساس این که برای مدل گوشی شما چطور بهینه سازی شده باشند ، ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشند.

این اپلیکیشن ها همچنین ممکن است مایه نگرانی حریم خصوصی شوند زیرا فروشندگانی که شهرت کمتری دارند ممکن است از مجوزهای اپلیکیشن سوءاستفاده کنند که به درز اطلاعات شخصی کاربران منتهی می شود. تا زمانی که کاربران عادت های وب گردی ایمن شان را حفظ کنند و در استفاده از اپلیکیشن های خارج از فروشگاه گوگل ، محتاط باشند ، می توانند با خیال راحت ، اپلیکیشن های آنتی ویروس را حذف کنند.

3- چراغ قوه

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

از زمانی که دوربین ها به بخشی از تجربه تلفن های هوشمند اندرویدی تبدیل شدند ، همیشه می توان از فلاش گوشی برای ایجاد یک چراغ قوه جیبی برای تقریبا هر موقعیت بداهه استفاده کرد. پیش از این ، کاربران اندروید برای استفاده از چراغ قوه نیاز به دانلود یک برنامه شخص ثالث داشتند ، اما دیگر اینطور نیست. این روزها ، بسیاری از دستگاه های اندرویدی پیشرفته ، چراغ قوه داخلی دارند که در سیستم عامل گنجانده شده است.

در نتیجه ، اکنون کاربران می توانند مستقیما از پنل نوتیفیکیشن ، به چراغ قوه دسترسی داشته باشند. برای عده زیادی از کاربران ، استفاده از چراغ قوه خیلی راحت بوده و دیگر نیازی به اپلیکیشن های شخص ثالث نیست. یک اپلیکیشن چراغ قوه ممکن است هیچ نوع فضای قابل توجهی را در حافظه داخلی گوشی اشغال نکند ، اما کاربرانی که گوشی آنها چراغ قوه دارند محتملا ، هر اپلیکیشن چراغ قوه ای که به گوشی جدیدشان منتقل شده است را می خواهند حذف کنند. افرادی که دستگاه اندرویدی قدیمی تری دارند ممکن است همچنان به یک اپلیکیشن چراغ قوه برای دسترسی به فلاش تلفن خود نیاز داشته باشند. در این موارد ، همچنان اپلیکیشن های شخص ثالث برای دانلود از فروشگاه گوگل پلی در دسترس هستند. با این حال ، تا زمانی که یک دستگاه اندرویدی ، چراغ قوه داخلی دارد ، نیازی به نصب اپلیکیشن اضافی برای این منظور نیست.

4- مرورگر پیش فرض

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

کاربران رایانه ویندوز و مک ، همیشه مرورگر وب داشته اند و همین مسئله درباره کاربران تلفن هوشمند صدق می کند. با این حال ، افرادی که رایانه شخصی دارند معمولا یک مرورگر وب نصب شده در دستگاه خود دارند و دلیلی زیادی ندارد که بخواهند بیشتر از یک مرورگر داشته باشند. همین منطق را می توان برای تلفن های هوشمند بکار برد. بعضی از کاربران ممکن است مرورگری مانند گوگل کروم ، اپرا یا فایرفاکس را نصب کرده و همزمان مرورگر سازنده گوشی را نگه دارند.

این مرورگرهای پیش فرض ، گزینه های عالی برای حذف هستند. مزایای زیادی برای استفاده از یک مرورگر مانند کروم به جای مرورگرهای پیش فرض وجود دارد. مرورگرهای شخص ثالث امکان همگام سازی بی وقفه بوک مارک ها ، تاریخچه مرور ، کلمات عبور و تب های باز را در چندین دستگاه فراهم می کنند. مرورگرهای شخص ثالث همچنین بیشتر با ویژگی ها و وصله های جدید به روزرسانی می شوند تا عملکرد را بهبود دهند و همچنین به پلاگین ها و افزونه ها اجازه می دهند تا امکانات بیشتری را برای کاربران فراهم کنند. هر چند حذف مرورگر سازنده از گوشی اندرویدی فایده کمی برای حافظه یا باتری گوشی دارد ، نصب چندین مرورگر ممکن است گیج کننده باشد ، زیرا سابقه جستجو و کوکی ها بین مرورگرها منتقل نمی شوند. همچنین به کاربران کمک می کند تا تلفن مرتب تری داشته باشند که صرف نظر از اینکه چه مرورگری را ترجیح می دهند ، عادت خوبی است.

5- اپلیکیشن های پاکسازی

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

مشابه اپلیکیشن های آنتی ویروس ، اپلیکیشن های پاکسازی گزینه عالی برای حذف در اکثر گوشی های اندرویدی هستند. این اپلیکیشن ها به گونه ای طراحی شده اند که برای مصرف کننده کار کنند ، فایل های ناخواسته را پاکسازی کنند ، عملکرد دستگاه را بهینه کنند و فضای ذخیره سازی را آزاد کنند. این اپلیکیشن ها همچنین برای پاک کردن فایل های کش ، حذف اپلیکیشن های استفاده نشده ، حذف گزارش تماس ها ، حذف تاریخچه مرور و مدیریت مجوزهای اپلیکیشن عالی هستند.

سی سی کلینر با بیش از 100 میلیون دانلود ، در فروشگاه گوگل پلی یکی از محبوب ترین این اپلیکیشن ها است. در حالی که اپلیکیشن هایی مانند سی سی کلینر ممکن است در یک نگاه مفید به نظر برسند ، اما دیگر اپلیکیشن های ضروری برای اکثر کاربران اندروید نیستند. امروزه ، اکثر دستگاه های اندرویدی دارای ویژگی های متعددی هستند که می توانند آن چیزی را که اپلیکیشن های پاکسازی قصد انجام آن را دارند تقلید کرده یا جایگزین کنند.

علاوه بر این ، ممکن است یک خطر امنیتی اضافی در ارتباط با استفاده از یک اپلیکیشن پاکسازی شخص ثالث وجود داشته باشد. در خصوص سی سی کلینر ، این اپلیکیشن در گذشته با مشکلات امنیتی روبرو شده است ، زیرا در سال 2022 هک شده بود تا بدافزار را بین کاربران ناآگاه توزیع کند. حذف اپلیکیشن های پاک سازی می تواند عملکرد باطری را تا حد زیادی بهبود بخشد ، زیرا چنین اپلیکیشن هایی به گونه ای طراحی شده اند که در پس زمینه اجرا شوند تا به بهترین شکل از دستگاه پشتیبانی کنند اما همزمان ، به تدریج عمر باتری را کم می کنند. در این مرحله ، خطر استفاده از اپلیکیشن هایی مانند سی سی کلینر در دستگاه های اندرویدی بیشتر از مزایای آن است ، که معمولا می تواند از طریق تنظیمات و ابزارهای اصلی دستگاه اندروید شما انجام شود.

6- صرفه جویی در باتری

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

اپلیکیشن های صرفه جویی در باتری شخص ثالث بر اساس استانداردهای امروزی اغلب اضافی است. دستگاه های اندرویدی ویژگی بهینه سازی باتری داخلی دارند که به کاربران امکان می دهد به طور موثر مصرف انرژی خود را مدیریت کرده و به طور بالقوه محدود کنند. به این ترتیب ، اپلیکیشن هایی مانند AccuBattery را می توان بلافاصله حذف کرد تا به نفع باتری گوشی باشد. در حالی که اپلیکیشن های صرفه جویی در باتری مدعی هستند با مدیریت فرآیندها و اپلیکیشن های پس زمینه ، عمر باتری را بهبود می دهند ، اما اکثر این اپلیکیشن ها خودشان در پس زمینه گوشی های اندرویدی اجرا می شوند و شارژ گوشی را می خورند. همچنین این اپلیکیشن ها ممکن است مانع از آن شوند که اپلیکیشن های ضروری به درستی وظیفه خود را انجام دهند. بعلاوه ، همه این اپلیکیشن ها به طور مرتب پشتیبانی نمی شوند و ممکن است برای نسخه فعلی اندروید شما بهینه نشده باشند.

7- خرید از آمازون

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

اپلیکیشن خرید آمازون یکی از اپلیکیشن هایی است که بسیاری از کاربران اندروید با آن آشنا هستند. اکثر گوشی های اندرویدی ، با اپلیکیشن آمازون از پیش نصب شده ، عرضه شده اند و علاوه بر این ، این اپلیکیشن بیش از 500 میلیون دانلود از فروشگاه گوگل پلی داشته است. این اپلیکیشن به کاربران اندرویدی اجازه می دهد تا به طور یکپارچه با گوشی هوشمند خود از وب سایت آمازون خرید کنند و همچنین اعلان هایی برای مطلع کردن کاربران درباره آخرین وضعیت بسته سفارشی خود ارسال می کند. با این حال ، با توجه به توانایی کاربران اندروید برای دسترسی به آمازون از طریق مرورگر گوشی خود ، که حتی ممکن است برای برخی از آنها قابل ترجیح باشد ، این اپلیکیشن کاملا ضروری نیست. همچنین اشکالاتی دارد که می تواند حذف آن را ضروری کند.

اپلیکیشن خرید آمازون همچنین می تواند فضای زیادی را در حافظه داخلی اشغال کند. نسخه فعلی این اپلیکیشن ، 271 مگابایت حجم دارد که از نظر کاربردی که دارد ، با اپلیکیشن های شبکه اجتماعی قابل مقایسه است. آمازون ، مانند بسیاری از اپلیکیشن های خرید دیگر ، به طور پیش فرض در پس زمینه اجرا می شود و عمر باتری و قدرت پردازش را کاهش می دهد ، بنابراین کاربران اندروید باید از خود بپرسند که آیا راحتی دسترسی ، ارزش آن را دارد یا خیر. کاربرانی که اپلیکیشن خرید آمازون از قبل در گوشی های اندرویدی آنها نصب شده است ، ممکن است نتوانند آن را حذف کنند. در این صورت می توانند اپلیکیشن را در تنظیمات غیرفعال کنند تا از اجرای آن در پس زمینه جلوگیری کنند.

8- فیس بوک و فیس بوک مسنجر

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

فیس بوک و فیس بوک مسنجر مانند آمازون ، از طریق مرورگر گوشی اندروید قابل دسترسی هستند. با این حال ، اپلیکیشن فیس بوک با بیش از پنج میلیارد دفعه دانلود از فروشگاه گوگل پلی ، یکی از محبوب ترین اپلیکیشن ها در جهان است و کاربران اندروید با توجه به جنجال های امنیتی زیادی که در گذشته داشته است ، باید مراقب این اپلیکیشن باشند.

در پی یک رخنه اطلاعاتی در سال 2019، اطلاعات حدود 533 میلیون نفر کاربر فیس بوک برملا شد اما این شرکت تصمیم گرفت کاربران خود را مطلع نکند. در مارس سال 2018، این شرکت داده های 87 میلیون کاربر را در اختیار شرکت مشاوره سیاسی "کمبریج آنالیتیکا" قرار داد و اطلاعات کاربران از طریق اپلیکیشن فیس بوک استخراج شد. این دو مورد ، دو نمونه از مشکلات امنیتی فیس بوک در طول سال های اخیر هستند و حذف این اپلیکیشن می تواند میزان داده هایی را که فیس بوک جمع آوری می کند کاهش دهد.

خود اپلیکیشن فیس بوک بیش از 500 مگابایت فضا اشغال می کند و اپلیکیشنی است که از مجوزهای پس زمینه استفاده می کند و بنابراین شارژ باطری را خالی می کند. کاربران اندروید که سهولت دسترسی به اپلیکیشن فیس بوک را به دسترسی به آن از طریق مرورگری مانند کروم ترجیح می دهند ، تشویق شده اند تا از اپلیکیشن سبک تر "فیس بوک لیت" استفاده کنند. به نظر می رسد این گزینه مطلوبی برای بسیاری از کاربران اندروید باشد زیرا یک میلیارد دفعه از فروشگاه گوگل پلی دانلود شده است.

9- اسنپ چت

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

اسنپ چت هم مانند فیس بوک عادت های بدی دارد. این اپلیکیشن از فیس بوک هم بزرگتر است و حدود 700 مگابایت فضای داخلی را اشغال می کند. همچنین اپلیکیشنی است که در پس زمینه گوشی کار می کند و به دلیل استفاده زیادی که از دوربین دارد ، به عمر باطری گوشی ضربه می زند. همچنین مشابه فیس بوک ، مشکلات حریم خصوصی عدیده ای دارد.

گزارشی در سال 2019 نشان داد کارمندان اسنپ چت از ابزاری به نام اسنپ لاین برای استخراج داده های خصوصی کاربران برای اهداف غیرقانونی و غیراخلاقی استفاده کرده اند. نگرانی ها نسبت به حریم خصوصی تنها وجه مشترک اسنپ چت با فیس بوک نیست. نسخه سبک اپلیکیشن اسنپ چت برای یک تجربه ساده ، عرضه شده است اما کاربران اندروید نمی توانند این اپلیکیشن را در فروشگاه گوگل پلی پیدا کنند و باید آن را از منبع دیگری دانلود کنند.

10- اسکنر کیو آر کد

اپلیکیشن های غیرضروری گوشی

اسکنر کیو آر کلد را باید به لیست اپلیکیشن های اندرویدی شخص ثالث اضافه کنید که اکنون قابلیت مشابه آنها در اکثر گوشی های اندرویدی پیشرفته وجود دارد. کاربران اندرویدی می توانند به سادگی اپلیکیشن دوربین را باز کرده و کد کیو آر را مقابل صفحه دوربین قرار داده و به لینک مرتبط با آن بزنند تا به اطلاعاتی مانند منوی رستوران ، فرم ها و لینک های آر سی وی پی دسترسی پیدا کنند.

اسکنرهای کیو آر کلد هم جزء اپلیکیشن هایی هستند که در پس زمینه گوشی کار کرده و باطری گوشی را مصرف کنند و بدتر از آن ، اسکنرهای ساخت سازندگان غیرمعروف ، حاوی ویروس ها و بدافزاری هستند که می تواند اطلاعات کاربران را به سرقت ببرد. افرادی که همچنان به یک اسکنر کیو آر کد نیاز دارند ، باید محتاطانه رفتار کرده و از ناشران معتبر دانلود کنند. با این حال ، از آنجا که اکثر تلفن های هوشمند ، قابلیت اسکن کدهای کیو آر را دارند ، راحت ترین راه ، حذف این نوع اپلیکیشن ها است.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن