ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، تاریخچه ماه محرم و درباره ماه محرم و آداب ماه محرم و عزاداری ماه محرم و ماه محرم چه ماهی است و تاسوعا در ماه محرم و عاشورا در ماه محرم و تمام مناسبت های ماه محرم را در نم نمک مشاهده نمایید.

ماه محرم چه ماهی است؟

ماه مُحَرم یا محرم الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان از جمله ماه های حرام است. نام این ماه پیش از اسلام در دوران جاهلیت موتمر (در عربی: مُوتَمِر یا المُوتَمِر) بوده است و در زمان جاهلیت محرم (در عربی :المُحَرَم) نامی بوده که به ماه صفرگفته می شد.همه چیز درباره ماه محرم و مناسبت های آن + تاریخچههمه چیز درباره ماه محرم و مناسبت های آن + تاریخچه

محرم نخستین ماه از ماه های دوازده گانه قمری و یکی از ماه های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام ، جنگ در آن تحریم شده بود. البته این ماه برای شیعیان بسیار مقدس می باشد؛ آن ها برای گرامی داشتن این ماه برای آقا امام حسین علیه السلام گریه کرده و سینه زنی و هیئت می گیرند و کسانی که به هیئت بروند را غذا می دهند ، زیرا معتقد هستند که این کارها پس از مرگ به آن ها نفع می رساند و گناهان آن ها آمرزیده می شود.

شب و روز اول محرم به عنوان اول سال قمری دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب مفاتیح الجنان بیان شده است. محرم ، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در قتل حسین بن علی است.

تاریخ شروع ماه محرم 99

مناسبت ها
  • نبرد کربلا - تاسوعا و عاشورا و قتل حسین و اسارت خاندان حسین به کوفه و شام
  • فتح خیبر
  • غزوه ذات الرقاع
  • به خلافت رسیدن عثمان
  • کشته شدن میثم تمار.
  • کشته شدن علی بن حسین امام سوم شیعیان.
  • قتل محمد امین برادر مأمون عباسی
  • قتل جعفر برمکی و انقراض خاندان برمکی و دولت برمکیان.
  • واقعه هولاکو و مستعصم و انقراض دولت بنی عباس
  • عروج ادریس به آسمان ، استجابت دعای زکریا ، عبور موسی از دریا و غرق شدن فرعونیان در نیل و عذاب اصحاب فیل

تاریخ شروع و تاریخ پایان ماه محرم 99

تاریخ روز تاسوعا ، عاشورا و اربعین

نهمین روز از ماه محرم را تاسوعا می گویند و مهمترین اتفاق این روز برای شیعیان شهادت ابوالفضل العباس میباشد.

دهمین روز از ماه محرم را عاشورا می گویند که مهمترین اتفاق این روز شهادت سومین امام شیعیان امام حسین می باشد.

روز 20 صفر روز اربعین حسینی می باشد.

تاریخ روز تاسوعا و تاریخ روز عاشورا سال 99

ماه محرم چه ماهی است؟

ماه مُحَرم یا محرم الحرام اولین ماه قمری است که یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام و ماه اندوه و حزن شیعیان است. علت نامگذاری این ماه به نام محرم الحرام ، حرام بودن جنگ در این ماه حتی در زمان جاهلیت اعراب بود. مسلمانان در این ماه و ماه صفر به عزاداری برای سالار شهیدان امام حسین علیه السلام می پردازند.

امام حسین علیه السلام در محرم سال 61 هجری به دعوت مردم کوفه راهی کوفه شد و با بی وفایی کوفیان مواجه شد و در دشت کربلا در روزهای تاسوعا و عاشورا که روز نهم و دهم محرم می باشد او و یارانش به مظلومانه ترین شیوه ممکن به شهادت رسیدند.

زمان ماه محرم امسال

امام هشتم شیعیان امام رضا (علیه السلام) در درباره ماه محرم فرمود:

در جاهلیت هم حرمت این ماه نگاه داشته می شد و در آن نمی جنگیدند ولی در این ماه ، خون های ما را ریختند و حرمت ما را شکستند و فرزندان و زنان ما را اسیر کردند و خیمه ها را آتش زدند و غارت کردند و حرمت پیامبر را درباره ذریه اش رعایت نکردند.

شیعیان در این ماه و مخصوصا در ده روز آغازین حزن و اندوه خویش را نشان می دهند و در عزاداری ها شرکت کرده و لباس سیاه می پوشند و برای فرزند رسول خدا سینه زنی کرده و می گریند. مسلمانان و عاشقان اهل بیت در ماه محرم دست از احسان و نیکوکاری نیز بر نمی دارند و به دیگران کمکهای مادی ومعنوی می کنند و غذاهایی را به عنوان نذری پخش می کنند.

با توجه به عشق و علاقه مسلمانان شیعه به امام حسین علیه السلام هر یک از شبهای دهه اول محرم به نام یکی از شهدا یا شخصیت های اثر گذار در واقعه کربلا نامگذاری شده است. شب اول شب مسلم بن عقیل ، شب دوم ورود به کربلا ، سوم شب رقیه سلام الله علیه ، شب چهارم شهادت حضرت حر ، شب پنجم شهادت زهیر ، حبیب ابن مظاهر ، عبدالله بن حسن ، شب ششم شب حضرت قاسم ، شب هفتم شب حضرت علی اصغر ، شب هشتم حضرت علی اکبر ، شب نهم تاسوعا و شهادت عباس بن علی پرچمدار سپاه ، شب دهم عاشورا و شهادت امام حسین علیه السلام نامگذاری شده است .

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(41 رای)
90.2%

نظر دادن