ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، وقتی آب لیمو با دستگاه آب گرفته می شود هسته های، لیمو هم کمی له می شود و باعث تلخی آب لیمو می شود برای رفع این مشکل بعد از گرفتن آب لیمو دو تا سه عدد هویج، بستگی به میزان آبلیمو دارد.

نحوه گرفتن تلخی آبلیمو با هویج و نکات نگهداری از آبلیمو

گرفتن تلخی آبلیمو به راحتی با استفاده از هویج قابل انجام است. همچنین پس از آشنایی با روش های نگهداری از آبلیمو می توانید برای مدت زیادی از آن استفاده کنید.نحوه گرفتن تلخی آبلیمو با هویج + نکات نگهدارینحوه گرفتن تلخی آبلیمو با هویج + نکات نگهداری

روشی آسان جهت گرفتن تلخی آب لیموی تازه در منزل

برای رفع این مشکل بعد از گرفتن آب لیمو دو تا سه عدد هویج ، (بستگی به میزان آبلیمو دارد) به آبلیمو اضافه کنید.

برای 15 کیلو لیمو 4 عدد هویج متوسط پوست کنده درسته بندازید داخل لیمو 24 ساعت بماند بعد صاف کنید ، هویج ها تلخی آب لیمو را به خودش می گیرد و بعد از صاف کردن آبلیمو می توانید گوشت لیمو را برای خورشت ها استفاده کنید بدون اینکه نگران تلخی آن باشید.

• ضمنا برای اینکه آبلیمو تا سال آینده یا بیشتر رنگ آن کدر یا سیاه نشود حتما در جای تاریک نگهداری شود روی شیشه های آبلیمو مشماع مشکی بکشید رنگ آن عالی می ماند.

• نکته آخر هیچ موقع آبلیمو و آبغوره و آب نارنج و کلا ترشیجات را داخل ظرف یا بطری های پلاستیکی نریزید چون ترشی آنها باعث اکسیده شدن ظروف و سمی شدن آن ها می شود

نحوه گرفتن تلخی آبلیمو با هویج

دلیل تلخ شدن آب لیموهای خانگی یا حتی برخی از انواع صنعتی آن چیست؟

گاهی فشار به پوست لیمو ، باعث ترکیب روغن های اسانسی موجود در آن با آبلیمو می شود. از آنجا که ترکیب های برخی از این روغن ها تلخ است ، امکان تلخ شدن آبلیمو هم به وجود می آید. البته این ترکیب های تلخ هیچ ضرری برای بدن ندارند.

علت ته نشین شدن آبلیموهای خانگی چیست؟ چرا برای انواع صنعتی این اتفاق نمی افتد؟

یکی از آنزیم های موجود در لیمو ، «تکستیناز» است که باعث ته نشین شدن پالپ لیمو در آبلیمو می شود.

از آنجا که این آنزیم در صنعت ، پیش ، هنگام یا پس از پرس و با حرارت دهی لازم غیرفعال می شود ، آبلیموهای صنعتی ته نشین نمی شود. این آنزیم کشی در تهیه آب لیموهای خانگی انجام نمی شود و به همین دلیل انواع خانگی آن ها رسوب نمی کند.

تقلب های احتمالی موجود در صنعت تولید آبلیمو چیست؟

ممکن است کارخانه ها ، آبلیموی طبیعی را با جوهرلیمو (اسید سیتریک) و رنگ های مجاز خوراکی و آب مخلوط کنند و با کم و زیاد کردن ترکیب ها ، طعم و رنگ آبلیموی طبیعی را به وجود بیاورند.

البته چنین آبلیمویی دیگر آبلیموی خالص محسوب نمی شود و این کار هم نوعی تخلف و تقلب است.

معمولا این نوع تقلب با مهارت کامل انجام می شود و مصرف کننده به هیچ وجه نمی تواند متوجه آن بشود بنابراین فقط باید آبلیموهایی با مارک و نشان معتبر و استاندارد تهیه کرد.

بهترین ظرف برای نگهداری آبلیمو چه ظرفی است؟

ظرف های شیشه ای به خصوص انواع تیره شان ، بهترین ظرف ها برای نگهداری آبلیموها هستند. به دلیل اسیدی بودن آبلیمو ، باید از نگهداری آن ها در ظرف های پلاستیکی و فلزی خودداری کرد تا ترکیب های فلز و پلاستیک وارد آبلیمو نشوند. بهتر است از خرید آبلیموهای خانگی هم که در بطری های پلاستیکی عرضه می شوند ، خودداری کرد.

بالاخره آبلیموی صنعتی بهتر است یا خانگی؟

اگر از شرایط تولید آب لیموهای خانگی اطلاع نداشته باشید ، حتما مصرف آبلیموی صنعتی که مجوزهای لازم بهداشتی و مهر استاندارد دارند ، بهتر است.

ضمن اینکه آبلیموهای صنعتی استاندارد ، پاستوریزه می شوند و آنتی اکسیدان هم به آن ها افزوده می شود ، اما حتی اگر خودتان در منزل آب لیمو تهیه کنید ، امکان پاستوریزه کردن یا افزودن آنتی اکسیدان به آن را نخواهید داشت.

ظرف مدت یک ماه آب لیمو را مصرف کنید. نور و گرما می توانند به سادگی باعث اکسیده شدن روغن های موجود در آب لیمو و نامطلوب شدن رنگ و طعم آن شوند

نحوه گرفتن تلخی آبلیمو با هویج

چه کنیم کیفیت آب لیموی خانگی بالا برود؟

لیمو را پیش از گرفتن آب آن ، کمی حرارت دهید و برای پیشگیری از کپک زدن آب لیمو ، آن ها را خوب خشک کنید.

از آنجا که امکان اکسیده شدن روغن موجود در پوست لیمو در صورت تهیه آب لیموی خانگی هم وجود دارد ، باید آب لیمو را پس از صاف کردن ، حتما در یخچال و جای تاریک قرار دهید ، مثلا می توانید دور شیشه آب لیمو را یک ورق آلومینیوم بپیچید تا محیط نگهداری آن تاریک شود.

حداکثر ظرف مدت یک ماه آب لیمو را مصرف کنید. نور و گرما می توانند به سادگی باعث اکسیده شدن روغن های موجود در آب لیمو و نامطلوب شدن رنگ و طعم آن شوند.

اکسید شدن روغن موجود در آبلیمو ضرری دارد؟

مصرف خوراکی های اکسیدشده به هر حال می تواند در طولانی مدت عوارض مختلفی داشته باشد. به همین دلیل در صنایع غذایی به موادی مانند آبلیمو یا روغن های مخصوص سرخ کردن ، مواد آنتی اکسیدان می زنند تا جلوی ایجاد این عوارض را تا حد ممکن بگیرند.

روش تولید آبلیموهای صنعتی چگونه است؟

در صنعت ، لیموهای ریز یا درشت را وارد کارخانه می کنند و پس از شستشو ، تمیز و خشک کردن ، برشی به آن ها می زنند و کمی حرارتشان می دهند. این حرارت دهی باعث از بین رفتن میکروب ها و آلودگی های احتمالی باقیمانده و نرم شدن بافت لیموها برای آبگیری بهتر و ساده تر می شود.

سپس این لیموهای نرم را تحت فشار قرار می دهند و آبشان را می گیرند.

برای یکدست و یکنواخت شدن آبلیمو ، آن را از صافی رد می کند تا دانه ها و پالپ هایش کاملا جدا شوند.

برای از بین بردن میکروب های احتمالی باقیمانده هم عمل پاستوریزاسیون انجام می شود. در نهایت آبلیموهای پاستوریزه ، داخل شیشه بسته بندی و بعد از برچسب خوردن ، آماده عرضه به بازار فروش می شوند.

البته گاهی آبلیمو را پس از ریختن در شیشه پاستوریزه می کنند و برچسب می زنند.

افزودنی یا نگه دارنده خاصی هم به آبلیموهای صنعتی اضافه می شود؟

نه. چون آبلیمو جزو خوراکی های ترش و با pH پایین است و امکان رشد میکروب ها و باکتری های بیماری زا در محیط اسیدی آن وجود ندارد.

البته گاهی کپک ها حتی در محیط اسیدی آبلیمو هم رشد می کنند که در صنعت برای پیشگیری از ایجاد چنین مشکلی ، آبلیمو را پاستوریزه می کنند. برخی کارخانه ها هم مقداری مواد آنتی اکسیدانی به آبلیمو می افزایند.

زیرا : پوست لیمو حاوی روغن هایی است که ممکن است در طول نگهداری آبلیمو ، اکسید و باعث تغییر طعم و رنگ آن شوند و افزودن آنتی اکسیدان ها به آبلیمو باعث حفظ رنگ و طعم مطلوب آن می شود.

نحوه گرفتن تلخی آبلیمو با هویج

مصرف آب لیموهایی که با عنوان «آب لیموی خانگی» عرضه می شوند بهتر است یا صنعتی؟

در تولید آب لیموی خانگی هیچ استانداردی رعایت نمی شود و هیچ کدام از نهادهای بهداشتی کشور نظارتی بر تولید چنین محصولاتی ندارند .

بنابراین فقط اگر خود شما در جریان تهیه آب لیموهای خانگی قرار دارید و مطمئن هستید که تولیدکننده آن از لیموهای تازه و سالم تحت شرایط بهداشتی مناسب استفاده می کند ، مصرف آن اشکالی ندارد اما اگر از چگونگی تولید چنین محصولاتی خبر ندارید ، به هیچ وجه خرید و مصرف آن ها توصیه نمی شود.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(16 رای)
75%

نظر دادن