ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، لاله واژگون یا اشک مریم یا تاج قیصر گونه ای از رده گلهای لاله واژگون است کف بومی منطقه گسترده ای از فلات ایران، آناتولی و کوه پایه های هیمالیااست.

نحوه پرورش ، نگهداری و تکثیر گل اشک مریم یا لاله واژگون

لاله واژگون گیاهی علفی پیازدار و چندساله است از جنس Fritillaria دارای بیش از 60 گونه که حدود 15 گونه آن در ایران شناسایی شده است .نحوه پرورش ، نگهداری و تکثیر گل اشک مریم یا لاله واژگوننحوه پرورش ، نگهداری و تکثیر گل اشک مریم یا لاله واژگون

این گیاه بومی بخشی از فلات آناتولی و سراسر فلات ایران ، افغانستان ، پاکستان و کوهپایه های هیمالیا میباشد.

این گیاه را Kaiser's Crown،گل سربه زیر،لاله نگونسار،اشک مریم ،گل اشک نیز نامیده اند.

علت نامگذاری

وجه تسمیه اشک مریم به داستان های اسطوره ای بازمی گردد. این که این لاله ، شاهد مرگ سیاوش بوده و از غصه این اتفاق سربه زیر شده و اشک می ریزد. اشک های لالهٔ واژگون در حقیقت شیرهٔ بی رنگی هستند که در درون لاله قرار دارند و گاهی به سمت پائین سرازیر می شوند. آن را گُل اَشک نیز نامیده اند زیرا مقداری شبنم در بین این گل ها جمع می شود و سپس از گل به پائین می چکد.

نحوه پرورش ، نگهداری و تکثیر گل اشک مریم یا لاله واژگون

عمر لاله واژگون کوتاه است و گل دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می شود و در فصل بارش به پایان میرسد.

لاله های واژگون یکی از گیاهان مشهور ایران است و شهرهای گلستان کوه در خوانسار ، ارتفاعات اشترانکوه لرستان و کوه های صمصامی در چهار محال و بختیاری ، انبوهی از این گلها را در خود جای داده اند.

این گل سازگاری زیادی با دامنه های سنگلاخی و صخره ای دارد و در صورت عدم تخریب به واسطه دام و انسان حتی 10 هزار شاخه از آن را در یک دشت می توان مشاهده کرد.

لاله واژگون برای اولین بار در سال 1576 میلادی به وسیله جهانگردان طبیعت دوست اروپایی از منطقه زاگرس به اتریش و دیگر نقاط اروپا انتقال داده شد.

مشخصات ظاهری

گونه زرد کمرنگ متمایل به لیمویی این گل ها موسوم به لاله گرگانی بین 50 تا 80 سانتیمتر ارتفاع دارد رنگ " لاله های اشک "را در مناطق سردسیر استان کهگیلویه و بویراحمد قرمز و گاهی اوقات زرد رنگ است و زمان گل دهی لاله های واژگون فرصت مناسبی برای طبیعت گردان در منطقه است.

لاله واژگون بین 100 تا 120 سانتیمتر از سطح زمین قد می کشد بوی لاله واژگون چندان مطلوب نیست و این گونه گیاهی به خاطر رنگ و فرمشان دربرابر سرما مقاوم است.

با این همه عمر این گیاه زیبا 3 هفته بیشتر نیست.

ضمن آنکه این گونه گیاهی برگهایی کشیده و مجتمع دارد.

این گیاه از نظر نور به آفتاب کامل با سایه جزئی نیاز دارد.

خاک آن خاک با زهکشی خوب با PH 7.85 و ازت 5.5% است.

چندان نیاز به آبیاری ندارد و دمای ایده آل محیط برای این گیاه 18 تا 20 درجه سانتیگراد است خواص دارویی این گیاه اصولا در پیاز این گیاه است.

نحوه پرورش ، نگهداری و تکثیر گل اشک مریم یا لاله واژگون

گل اپارتمانی اشک مریم

خواص دارویی

پیاز این گیاه داروی موثری برای دردهای رماتیسمی و دردهای مفصلی و پاک کننده دستگاه کبدی است.

البته این گیاه جزء داروهای سمی است و مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد.

اثر ضددردی پیاز گیاه لاله واژگون به علت وجود موادی موسوم به آلکالوئیدهای ایمپریسین و فرتیسین در این گیاه است.

چرای احشام و تخریب زیستگاه برای ایجاد اراضی کشاورزی ، برداشت مستقیم این گیاه و عرضه به بازار مهم ترین عوامل تهدید لاله های واژگون است.

فصل مناسب کشت این گل در نواحی شمالی زاگرس فروردین و اریبهشت است و در مناطق جنوبی کشور اواسط تابستان و در ماه شهریور و همین طور در مهر و آبان قابل پرورش است.

البته شهریور و مهر آغاز تقسیم شدن بوته های این گل است و عمر کوتاهش با شدت بارانهای بهاری تمام می شود و پایان بارشها ، آغاز ریزش برگهای لاله های واژگون است.

پیاز آن به صورت یک غده متورم ، گوشتدار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی است و چون تازه باشد سمی بوده و قابل خوردن نیست ، ولی در چین سمیت آن را گرفته و در آشپزی از آن استفاده می کنند.

شرایط نگهداری و پرورش لاله واژگون

نور : این گیاه از نظر نور به آفتاب کامل با سایه جزئی نیاز دارد.

دما : دمای ایده آل محیط برای این گیاه 18 تا 20 درجه سانتیگراد است.

خاک : خاک مناسب آن خاک با زهکشی خوب با PH 7.85 و ازت 5٫5% است.

آبیاری : چندان نیاز به آبیاری ندارد.

نحوه پرورش ، نگهداری و تکثیر گل اشک مریم یا لاله واژگون

نحوه نگهداری گل اشک مریم

تکثیر :

هر سه یا چهار سال یکبار در پاییز پیاز را از زمین خارج کرده و پیازک های اطراف آن را جدا کرده و جهت افزایش به کار می برند. پیازک ها را بلافاصله در زمین اصلی در عمق 15 سانتی متر و با فواصل 40 تا 50 سانتی متر از هم می کارند. در برخی از گونه ها ، برای افزایش از بذر استفاده می شود. بذر باید در پاییز در شاسی سرد کاشته شود و در اثر روبرو شدن با سرمای زمستان در بهار می تند.

گونه های مهم لاله واژگون :

از 10 نوع لاله واژگون 5 نوع ، در ایران می روید :

  • لاله واژگون ایرانی (F.persica) : صفت خوب آن ساقه گل دهنده طویل است. در بهار گل می دهد. پیاز آن از دو فلس بزرگ تشکیل شده و گل آذین آن تا 30 گل قهوه ای مایل به سبز تا بنفش دارد و این گونه مناسب محل های آفتابی است.
  • لاله واژگون کردی
  • لاله واژگون ترکی
  • اشک مریم (F.imperialis) : گل های آن به صورت چتری از 3 تا 6 و گاهی تا 8 گل سرنگون بوده و در بهار در انتهای ساقه آن باز می شود. دارای چندین براکته سبز برگ مانند است. گل به رنگ های سفید ، زرد ، نارنجی و قرمز دیده می شود. گیاه خزان کننده است و سرما را تا حد 20- درجه تحمل می کند. این گونه قادر است در محل های کاملا سایه و نیز محل های کاملا آفتابی رشد کند.

  • لاله واژگون خالدار (F.meleagris) : گل ها به صورت تک گل یا جفتی به رنگ سفید ، بنفش خالدار و بنفش روشن و نارنجی خالدار است. ارتفاع آن 30 سانتی متر است.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
90%

نظر دادن