ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

مزه ششم و مزه ششم شناسایی شد و مزه ششم هم کشف شد و کشف مزه ششم به نام طعم چربی و درباره مزه ششم و طعم ششم کشف شد و مزه آمونیوم کلرید در نم نمک.

طعمی جدید به نام مزه ششم کشف شد!

یک مطالعه جدید نشان داده است که زبان انسان غیر از پنج مزه شامل شیرینی ، شوری ، تلخی ، ترشی و اومامی که تاکنون تعریف شده است ، آمونیوم کلرید را نیز به عنوان یک طعم اصلی تشخیص می دهد.مزه ششم چیست و چه طعمی است؟مزه ششم چیست و چه طعمی است؟

به گزارش نم نمک و به نقل از نیو اطلس ، پژوهشگران مکانیسمی را کشف کرده اند که حسگرهای چشایی ما به وسیله آن آمونیوم کلرید را تشخیص می دهند که نمونه آن طعم متمایز شیرین بیان نمکی است که در کشورهای حوزه اسکاندیناوی و هلند محبوب است.

طعم ششم

پژوهشگران می گویند این کشف شواهدی را برای وجود ششمین طعم اصلی ارائه می دهد.

طعم اصلی پنجم یعنی اومامی ، پس از شناسایی توسط کیکونا ایکدا در سال 1908 سرانجام در سال 1990 به عنوان یک طعم متمایز شناخته شد و به چهار طعم اصلی تا آن زمان شامل شیرینی ، ترشی ، شوری و تلخی پیوست. اکنون مطالعه ای که توسط پژوهشگران کالج ادبیات ، هنر و علوم USC Dornsife انجام شده است ، شواهدی از طعم اصلی شماره شش را یعنی آمونیوم کلرید یافته است.

امیلی لیمان ، نویسنده مسئول این مطالعه گفت : اگر در یک کشور در حوزه اسکاندیناوی زندگی می کنید ، با این طعم آشنا هستید و ممکن است آن را دوست داشته باشید. اشاره وی به طعم شیرین بیان شور است که یک نوع آبنبات با افزودنی آمونیوم کلرید است که طعم متمایزی دارد و دوست دارانش طعم آن را تلخ ، شور و کمی ترش توصیف می کنند.

دریافت طعم و مزه زمانی اتفاق می افتد که مواد شیمیایی بلعیده شده با سلول های گیرنده چشایی تخصصی(TRCs) روی زبان و دهان تعامل داشته باشند. TRCهای مختلف به هر یک از پنج طعم اصلی پاسخ می دهند و انتقال دهنده های عصبی را بر روی اعصاب آزاد می کنند که سیگنال هایی را به مغز می فرستند و به سیستم عصبی اجازه می دهند تعیین کند که آنچه خورده می شود تحت عنوان تلخ ، شیرین ، اومامی ، ترش ، شور یا ترکیبی از هر پنج مورد درک شود.

غذاهایی که طعم ترش دارند دارای اسید بالایی هستند ، به این معنی که PH پایین و یون هیدروژن بالایی دارند. هنگامی که TRCهای ترش در معرض اسیدها قرار می گیرند ، به دلیل حرکت یون های هیدروژن در سراسر غشای سلول ، سیگنال الکتریکی تولید می کنند. پژوهشگران قبلاً کشف کرده بودند که TRCهای ترش ، ژن otopterin1 یا Otop1 را بیان می کنند که پروتئینی به نام OTOP1 را کد می کند تا یک کانال پروتونی را تشکیل دهد که به سلول ها توانایی تشخیص pH پایین و طعم ترش را می دهد.

طعم ششم

در مطالعه حاضر ، پژوهشگران تلاش کردند تا سهم TRCهای ترش و OTOP1 را در توانایی زبان در حس کردن آمونیوم کلرید آزمایش کنند. آنها ژن Otop1 را به سلول های انسانی رشد یافته در آزمایشگاه وارد کردند و برخی از آنها را در معرض اسید یا آمونیوم کلرید قرار دادند.

آنها دریافتند که آمونیوم کلرید گیرنده OTOP1 را به اندازه اسید فعال می کند. آزمایش ها روی موش ها تأیید کرد که آن هایی که دارای ژن Otop1 بودند از آمونیوم کلرید اجتناب کردند ، در حالی که آن هایی که ژن شان حذف شده بود ، این کار را نکردند.

آمونیوم و گاز آن آمونیاک ، محصولات تجزیه اسیدهای آمینه ، عموماً برای انسان و سایر حیوانات ، سمی هستند که بسیاری از آنها توانایی تشخیص و پاسخ به آمونیوم/آمونیاک محیطی را دارند. پژوهشگران بر اساس یافته های خود حدس زدند که توانایی چشیدن آمونیوم کلرید ممکن است برای کمک به ارگانیسم ها در اجتناب از مواد مضر تکامل یافته باشد.

لیمان می گوید : آمونیوم تا حدودی سمی است. بنابراین منطقی است که ما مکانیسم های چشایی را برای تشخیص آن تکامل داده باشیم.

پژوهشگران تفاوت هایی را بین گونه ها مشاهده کردند. کانال های OTOP1 انسان و موش به شدت توسط آمونیوم کلرید فعال شدند ، کانال های OTOP1 مرغ حساس تر بودند و گورخرماهی نیز حساسیت کمتری به آمونیوم کلرید داشت.

پژوهشگران می گویند ، این تفاوت های گونه ای نشان دهنده جایگاه های اکولوژیکی هر موجود زنده است. به عنوان مثال ، پرندگان نسبت به طعم ترش حساسیت کمتری دارند ، در حالی که باید از بلعیدن آمونیوم کلرید موجود در فضولات خود اجتناب کنند.

پژوهشگران قصد دارند پاسخ گیرنده OTOP1 به آمونیوم کلرید را بیشتر بررسی کنند ، به این امید که اطلاعات بیشتری در مورد اهمیت تکاملی آن کشف کنند.

در حالی که گفتن اینکه یک غذا مزه «آمونیوم کلرید» می دهد ، روشی جذاب برای توصیف طعم و مزه چیزی نیست ، شاید برای این نوع غذاها نام بهتری پیدا شود و ممکن است روزی به پنج طعم اصلی دیگر بپیوندد.

به نقل از ویکی پدیا ، طعم اومامی(Umami) یا خوش طعمی یا طعم مطبوع در برخی دسته بندی ها و فرهنگ ها در کنار مزه های اصلی شیرین ، ترش ، شور و تلخ به عنوان یک مزه اصلی دیگر تعریف شده و در نظر گرفته می شود. مزه اومامی نزدیک به طعم گوشت پخته و عصاره یا سوپ گوشت توصیف می شود. اومامی واژه ای ژاپنی است که می توان آن را به «طعم خوش» ترجمه کرد. مردم طعم اومامی را از طریق گیرنده های چشایی حساس به طعم گلوتامات و نوکلئوتیدها روی زبان می چشند. این دو ماده در عصاره گوشت پخته شده و فرآورده های تخمیری به وفور یافت می شوند.

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن