ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، نوبل اقتصاد 2023 و برندگان نوبل اقتصاد 2023 و برنده آمریکایی نوبل اقتصاد 2023 و برنده نوبل اقتصاد 2023 در جدول و از برندگان نوبل اقتصاد 2023 و نوبل اقتصاد امسال و جایزه نوبل اقتصاد 2023 و برنده نوبل اقتصاد 1949 در جدول و زن دریافت کننده جایزه نوبل اقتصاد 2023 در نم نمک.

اسامی و بیوگرافی برندگان جایزه نوبل اقتصاد 2023

آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز دوشنبه 9 اکتبر اعلام کرد کلودیا گلدن به دلیل تلاش هایش «در گسترش درک جهان از نتایج بازار کار زنان» برنده جایزه نوبل اقتصاد 2023 شده است.اسامی برندگان جایزه نوبل اقتصاد 2023 + بیوگرافیاسامی برندگان جایزه نوبل اقتصاد 2023 + بیوگرافی

نوبل اقتصاد 2023

خانم گلدن در سال 1990 به نخستین زنی تبدیل شد که در بخش اقتصاد دانشگاه هاروارد به استخدام دائم درآمد. او بین سالهای 2013 تا 2014 رئیس انجمن اقتصادی آمریکا بود. 

او که متولد سال 1946 میلادی است در طول سالها تحقیقات و مطالعات اقتصادی خود تلاش بسیاری در خصوص نیروی کار زنان ، نابرابری درآمد و همچنین شکاف جنسیتی اقتصادی انجام داده است. او همچنین یکی از اعضای آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا است. 

اعطا کنندگان این جایزه در صحبت های خود تاکید ویژه ای روی تحقیقات و مطالعات خانم گلدن در خصوص مسائلی چون شکاف جنسیتی در تحصیلات و درآمد و همچنین نابرابری فرصت های شغلی و دستمزد میان زنان و مردان داشتند. 

برگزار کنندگان مراسم پس از اعلام رسمی نام خانم گلدن به عنوان برنده جایزه نوبل اقتصاد 2023 تلاش کردند با او تماس بگیرند که اتفاق محقق نشد. مجری مراسم البته توضیح داد که یک ساعت پیش از آغاز برنامه با او تلفنی صحبت کرده و خبر اعطای جایزه نوبل اقتصاد را به این استاد دانشگاه هاروارد داده است. او همچنین اضافه کرد که کلودیا گلدن از شنیدن این خبر شگفت زده و بسیار مفتخر شده است. 

گلدن پیش از این هم برنده جوایز متعددی شده بود که از آن جمله می توان به جایزه اقتصاد بنیاد BBVA اشاره کرد که در سال 2019 جایزه خود را به دلیل تحقیقات و تلاش های این اقتصاددان در «تحلیل شکاف جنسیتی» به کلودیا گلدن اعطا کرده بود.

این پنجاه و پنجمین جایزه نوبل اقتصاد است که به یک اقتصاددان تعلق می گیرد. نخستین بار در سال 1969 اعطای این جایزه راه اندازی شد و از آن زمان ، هر سال به یک یا چند اقتصاددانی که در آن سال تئوری ها و تحقیقاتشان کارآمد و قابل توجه بوده ، اهدا شده است. 

این جایزه که به یاد آلفرد نوبل از سوی بانک مرکزی سوئد در حوزه علوم اقتصادی اعطا می شود معادل 10 میلیون کرون سوئدی (912.4 هزار یورو) است. 

این جایزه از سوی بانک مرکزی سوئد (Sveriges Riksbank) در سال 1968 و به یاد آلفرد نوبل پایه گذاری شد که سپس به عنوان نوبل اقتصاد شهرت یافت و در واقع بخشی از جوایز پنجگانه نوبل که از سوی آلفرد نوبل پایه گذاری شده ، نبوده است. 

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن