در معمای امروز باید رنگ کلاهتان را تشخیص دهید تا آزاد شوید.

معما : معما | کلاه شما چه رنگی است؟معما | کلاه شما چه رنگی است؟

شما ، نیما و کاوه به اشتباه زندانی شده اید. سه تایی در یک صف ایستاده اید و روبرو را نگاه می کنید. شما جلوی صف هستید ، پشتتان نیما و پشت او کاوه ایستاده است.

زندانبان سه کلاه سیاه و دو کلاه سفید دارد. او بدون ترتیب خاصی سر هر کدام از شما یک کلاه می گذارد. هیچ کدام نمی دانید که کلاهتان چه رنگی است.

کاوه که ته صف ایستاده می تواند کلاه نیما و شما را ببیند. نیما کلاه شما را می بیند و شما هم از همه جا بی خبر.

زندانبان می گوید "اگر یکی از شما بتواند رنگ کلاه خودش را به درستی بگوید همه آزاد می شوید."

او اول از کاوه می خواهد که جواب بدهد. کاوه می گوید : "من نمی دانم کلاهم چه رنگی است و هیچ راهی هم برای این که مطمئن شوم ندارم."

زندانبان این بار از نیما می پرسد. نیما هم همان جواب کاوه را می دهد. یعنی نمی تواند با آن چه که می بیند و می داند به طور قطع و یقین رنگ کلاه خودش را تشخیص دهد.

نوبت به شما می رسد. سرنوشت همه زندانی ها به پاسخ شما بستگی دارد. با آنچه تا الان شنیده اید و با فرض این که کاوه و نیما راستش را گفته اند و هر دو هم آدم های منطقی و باهوشی هستند ، می توانید رنگ کلاهتان را تشخیص دهید؟

برای دیدن پاسخ کلیک کنید

معما | کلاه شما چه رنگی است؟

پاسخ :

کلاه شما سیاه است.

برای حل این معما باید از این سرنخ کمک بگیرید که دو نفر دیگر نمی توانستند رنگ کلاهشان را تشخیص دهند.

کاوه که در انتهای صف بود ، قاعدتا دو کلاه سفید جلوی خودش ندیده ، چون در این صورت مطمئن می شد که کلاه خودش سیاه است وسوال زندانبان را جواب می داد.

نیما که جواب کاوه را شنیده بود می دانست که کاوه دو کلاه سفید ندیده است. تنها راهی که نیما می توانست با این اطلاعات از رنگ کلاه خودش مطمئن شود این بود که روی سر جلویی (شما) کلاه سفید ببیند. در آن صورت کلاه خودش سیاه بود. اما نیما هم مطمئن نبود. بنا بر این منطقا شما نمی توانستید کلاه سفید به سر داشته باشید. پس کلاهتان سیاه است.

bbc

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
70%
معما | کلاه شما چه رنگی است؟
4.0
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,440