ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، در ادامه با معرفی جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان با شما در نم نمک خواهیم بود.

جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

در استان سیستان و بلوچستان ، جاذبه گردشگری و تاریخی به قدری زیاد است نمی توان تمام این مناطق را در یک نوشته بیاوریم ، اما با توجه به نزدیکی به تعطیلات سال نو ، اگر هنوز گزینه مناسب برای سفر تعطیلات عید نوروز خود را انتخاب نکرده اید تصاویر تعدادی از مناطق و جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان جمع آوری و جهت تسهیل انتخاب مسافران نوروزی معرفی می گردد.جاذبه های گردشگری و دیدنی های سیستان و بلوچستانجاذبه های گردشگری و دیدنی های سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان یکی از بخش های تاریخی ایران است. این بخش که از نظر توسعه جز محروم ترین مناطق ایران است دارای دیدنی ها و اماکن تاریخی است که کمتر مورد توجه واقع شده اند.این شهر در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته و لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است. چابهار گرم ترین نقطه کشور در زمستان و خنک ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است. در این شهر بهاری جاذبه های طبیعی بسیاری پیدا خواهید کرد و مطمئنا شگفت زده خواهید شد.

سرزمین باستان

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

یک باور قدیمی می گوید سیستان و بلوچستان یازدهمین سرزمینی است که اهورامزدا آفریده است. این سرزمین باستانی در ادوار مختلف دارای اسامی گوناگون بوده است : سیوستان ، سکستان ، سیستن ، ماساژت ، آریا پلیس ، درانگیانا ، زرنگ ، زرنج ، نیمروز یا نصف النهار ، زاول ، زابل و ده ها نام دیگر.

فواره های گِلی

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

گلافشان یکی از شگفت انگیز ترین پدیده های سیستان و بلوچستان است. سه گل افشان این منطقه در «دشت کهیر» واقع شده که دوتای آن ها به شکل تپه و دیگری به شکل آتشفشان است.

ناف دریا

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

مردم محلی به این نوع پدیده ناف دریا یا بولوبولو می گویند. در هنگام فعالیت گل افشان ها صداهایی شبیه شلیک تفنگ به گوش می رسد. ارتفاع گل افشان های چابهار یا گل فشان تنگ ، حدودا20 متر و قطر دهانه آن 12 متر است.

بعضی گل افشان ها از دامنه های خود نیز گل متصاعد می کنند اما گل افشان تنگ تنها از دهانه خود این عمل را انجام می دهد.

شهر باستانی 5هزار ساله

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

شهر سوخته سیستان و بلوچستان قدمت اش به 3200 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

ساحل صخره ای (دریای بزرگ)

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

در این ساحل پدیده موج فشان را می توان دید. در فصل مرداد و مصادف با وزش بادهای موسمی ارتفاع این امواج به 15 متر می رسد.

روستای تیس

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

روستای تیس با قدمتی حداقل 2300 ساله در دوران هخامنشیان از بندر های مهم ایران در دریای مکران بود. این روستا در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و درناحیه ای کوهپایه ای در شمال غربی چابهار واقع شده است. عکس از قبرستان جن ها.

قبرستان جن ها

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

در روستا تیس مقبره های جنانی گچ که به باور محلی ها محل سکونت جن ها بوده و «پیل بند» و «غارهای بان مسیتی» و نقاشی های عجیب و غریب آن ، دیدنی است. چاه باستانی «تیس کوپان» و گورهای مرموز «تپه نهادی» هم از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است.

غارهای سه گانه

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

در دامنه کوه شهبازبند ، حدود 25 متر بالا تر از سطح زمین ، دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در کنار هم قرار دارند که این سه غار را مردم بومی «بان مسیتی» می گویند.

در زبان بلوچی ، «بان» مرد صالح و خداپرست و تارک دنیا و «مسیتی» معبد و پرستشگاه خوانده می شود. روی دیوارهای سه طرف گنبد ، با جوهر قرمز و بنفش ، خطوط و علاماتی نقش بسته که بیشتر به خط «گجراتی» و خطوط هندی شباهت دارد.

چابهار

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

چابهار آب و هوایی بهاری و گرم دارد. حتی در فصل زمستان نیز کشت انواع محصولات کشاورزی ممکن است.

شهر نیشکر

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

قصرقند در زمان گذشته به گنداوگ معروف بود و به مرور زمان به گنج آور تغییر نام داد. در زمان هجوم پرتغالی ها ، کشت نیشکر رواج یافت. از آنجایی که نیشکر ماده اولیه تولید شکر بوده نام گنج آور به قصرقند تبدیل شده است.

بنا های تاریخی

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

قصرقند یکی از قدیمی ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان است. این منطقه به دلیل قرار گرفتن در کنار رودخانه کاجو کیاکور و نیز وجود چندین قنات پر آب و نیز خاک مناسب ، بسیار مستعد برای کشاورزی بود.

به لحاظ تجارت و بازرگانی محصولات عمده قصر قند همچون نیشکر و نوعی قند قرمز ، چرم و پوست به مراکز بزرگ آن روزگار همچون بابل و بین النهرین صادر می شد. عکس : بقایای قلعه قصر قند - دوره صفوی

رودخانه های فصلی

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

رود خانه کاجو در زمان بارندگی. چندین رودخانه فصلی در سیستان و بلوچستان جاری است.

هامون

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. این دریاچه از سه دریاچه کوچک تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را که تشکیل می دهند.

موج سواری در سواحل چابهار

مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان

در سال 1391 یک دختر 26 ساله موج سوار ایرلندی در سواحل چابهار در استان سیستان و بلوچستان موج سواری کرد. وی از این سفر مجموعه عکس هایی را منتشر کرده است. این منطقه می تواند برای موج سواری و غواصی مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن