استان لرستان با مرکزیت خرم آباد سرزمینی کوهستانی است که سراسر آن را کوه های زاگرس پوشانده است

لرستان تنها استان ایران است که به دلیل اهمیت فوق العاده تاریخی یکی از 4 بخش اصلی موزه ملی ایران را به خود اختصاص داده است. سرزمین آبشارهای ایران را با بروجرد ، درود ، الیگودرز ، ازنا ، خرم آباد ، کوهدشت و پلدختر و رومشگان و الشتر می شناسیم که هر یک ، تاریخی از فرهنگ و هنر را در خود جای داده اند و بعضی از قدمت 40 هزار ساله اش سخن می گویند که از قدیمی ترین سکونت گاه های بشر بوده است.مناطق دیدنی استان لرستان + دانلود PDFمناطق دیدنی استان لرستان + دانلود PDF

قلعه فلک الافلاک

دیدنی های لرستان؛ از قلعه فلک الافلاک تا آبشارهای بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

‍ یکی از پر بازدید ترین جاذبه های توریستی لرستان قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپورخواست است که قدمت آن به دوره ساسانیان باز می گردد و در مرکز خرم آباد روی تپه ای قدیمی بنا شده است. امروزه این قلعه به موزه های باستان شناسی ، مردم شناسی ، آزمایشگاه مرمت اشیاء ، مرکز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی تبدیل شده است.

 

آبشارهای زیبای لرستان

استان لرستان به دلیل جغرافیای کوهستانی خود دارای 50 آبشار کوچک و بزرگ و 7 آبشار مشهور است .و دسترسی آسان به این جاذبه ها باعث شده تا بسیاری از مردم تعطیلات آخر هفته برای داشتن سفری کوتاه باروبندیل سفر به مقصد این آبشارها ببندند و در دامان طبیعت لذت ببرند.

 

آبشار شوی یا تله زنگ

این آبشار در نزدیکی مرز استان خوزستان و لرستان در حوالی روستای شوی و در 10 کیلومتری ایستگاه راه آهن واقع شده و اطراف آن مملو از درختان بلوط ، بادام و پوشش گیاهی دیدنی است.

 

آبشار بیشه

این آبشار در کنار راه آهن تهران - خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرارگرفته و فاصله آن تا شهر دورود 35 کیلومتر است.

 

آبشار آب سفید

این آبشار در منطقه ذلقی الیگودرز و به فاصله حدود 50 کیلومتری از این شهر قرار دارد و به علت اینکه آب آن به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ ها به شکل حباب سفید در می آید به آب سفید معروف شده است.

همچنین آبشار نوژیان ، آبشار چکان ، آبشار سرکانه ، آبشار وارک و آبشار افرینه ازجمله آبشارهای لرستان هستند.


دره خزینه

دیدنی های لرستان؛ از قلعه فلک الافلاک تا آبشارهای بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

این دره شباهت های زیادی به گرندکانیون آمریکا دارد و از همین رو به گرندکانیون ایران مشهور شده است. دره خزینه در جاده پلدختر به اندیمشک و در جوار روستایی به همین نام قرار دارد. در سفر به این مکان منحصر به فرد می توانید بلندترین پل معلق ایران که بر فراز رود کرخه قرار دارد را ببینید که متاسفانه در نوروز 97 عده ای اقدام به تخریب این پل کردند. این منطقه از خرم آباد 136 کیلومتر ، از پلدختر 40 کیلومتر و از اندیمشک73 کیلومتر فاصله دارد.

 

مقبره باباطاهر

دیدنی های لرستان؛ از قلعه فلک الافلاک تا آبشارهای بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

به اعتقاد اهالی خرم آباد ، این مقبره به شاعر مشهور باباطاهرعریان تعلق دارد که دوبیتی های خود را به زبان لری سروده است . مقبره باباطاهر در جنوب خرم آباد و در محله ای به همین نام واقع شده است .

 

دریاچه گهر

دیدنی های لرستان؛ از قلعه فلک الافلاک تا آبشارهای بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

این دریاچه آب شیرین و دایمی محل مناسبی برای صید ماهی قزل آلاست. دریاچه گهر در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دورود و در میان کوه های سر به فلک کشیده اشترانکوه قرار دارد. گهر در گویش محلی به معنای آب جمع شده در گودی است. لازم به ذکر است ماهی گیری تا اواسط خرداد ممنوع است.

 

ره آورد و غذاهای محلی

عسل ، روغن حیوانی ، کلوچه بروجردی ، شیرینی آردی ، سمنوی بروجرد ، کاک ، نان ساجی ، انواع حلوا و ارده ، ترخینه و برساق از سوغاتی های لرستان است.

چزنک رغو ، کباب بروجرد ، آش شله ماش دورود ، آش کلونک الیگودرز ، آش گوشت خرم آباد ، شامی کوو خرم آباد ، خورش کلیه ترش ، سُغدو (دلمه سیراب شیردان) ، دنو رو ، آش پرشکه ، آش ترخینه ، کوفته نخودچی ، آبگوشت دو گوله دودار ، خورش قلیه ترش ، پرتله ، گوله ریزه ، خورش سیب درختی از غذاهای محلی این دیار به شمار می روند.

همچنین ورشوسازی ، جاجیم بافی ، گیوه دوزی ، حصیر بافی ، نمدمالی ، خراطی ، قالیبافی ، گلیم بافی ، ماشته بافی و حرمی بافی نیز از صنایع دستی این استان هستند.


پیشنهاد

در صورت اقامت بیشتر در این استان حتما سری به لاله های واژگون دالانی الیگودرز ، پارک جنگلی شورآب ، مجموعه تالاب های پلدختر ، دریاچه کیو ، نقاشی های غار دوشه ، تپه سراب ناوه کش ، تپه های باباخانی و تخته چراغ ، مقبره فلک الدین ، قلعه شهنشاه (گوشه ) ، پل شاپوری و سراب چنگالی بزنید.

 

دانلود مسیرهای عمومی گردشگری استان لرستان

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
70%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.