ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

رهبرهای ارکستر زن و بیوگرافی رهبرهای ارکستر زن ایران و جهان و اولین رهبر ارکستر زن آلمان و بهترین رهبر ارکستر جهان و لیدیا تار رهبر ارکستر و الوندرا دولا پارا و بزرگترین ارکستر سمفونیک جهان و بهترین ارکستر دنیا و اجرای ارکستر خارجی و باربارا هانیگان در نم نمک.

برترین رهبرهای ارکستر زن جهان را بشناسید

رهبران ارکستر زن به سختی کار کرده اند تا مسیر خود را به سوی قله های موسیقی کلاسیک هموار کنند؛ اگرچه رکورد رشته رهبری موسیقی کلاسیک همچنان در دست مردان است اما نمی توان حضور زنان موفق را در این عرصه کتمان کرد.بیوگرافی رهبرهای ارکستر زن ایران و جهان + عکسبیوگرافی رهبرهای ارکستر زن ایران و جهان + عکس

شاهد این حرف ، گزارشی است که توسط اتحادیه ارکسترهای آمریکایی منتشر شد و بر اساس آن زنان تنها 14.6 درصد از رهبران ارکستر ایالات متحده را تشکیل می دادند. براساس همان گزارش زنان حتی کمتر در ارکسترهای معتبر به عنوان رهبر حضور داشته اند.

به گزارش نم نمک ، از زمانی که «آنوتونیا بریکو» به عنوان نخستین رهبر زن ارکستر به طور رسمی در قرن بیستم اعلام موجودیت کرد ، این مسیر برای زنان بیشتری به عنوان رهبر ارکستر باز شد.

برترین رهبرهای ارکستر زن جهان

نازنین آقاخانی

اگر بخواهیم یکی از زنان ایرانی که به عنوان یک رهبر ارکستر موفق فعالیت کرده است را معرفی کنیم ، می توانیم به نازنین آقاخانی اشاره کنیم که امروز حدود 43 سال سن دارد ، ایرانی الاصل است و در وین اتریش زندگی می کند.

او فعالیت در زمینه موسیقی را از کودکی با نواختن پیانو آغاز کرد و تحصیلاتش را در دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی وین ادامه داد. این هنرمند مدتی هم در آکادمی سلطنتی استکهلم و آکادمی سیبلیوس تحصیل کرد و در رشته آهنگسازی و رهبری ارکستر فارغ التحصیل شد.

او با ارکسترهایی در سراسر اروپا همکاری کرده است که ارکستر فیلارمونیک فنلاند ، ارکستر فیلارمونیک آلمان و ارکستر سمفونیک هلسینگ از این جمله هستند.

این هنرمند ایرانی در سال 2010 به عنوان مدیر هنری و رهبر به ارکستر سمفونیک مونیخ دعوت شد و تا سال 2012 این ارکستر را مدیریت کرد.

آقاخانی در سال 1389 از سوی انجمن موسیقی ایران که آن زمان امور اجرایی ارکستر سمفونیک تهران را برعهده داشت ، به ایران دعوت شد و پذیرفت که به عنوان رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران را در تالار وحدت تمرین دهد. این هنرمند به تهران آمد و چند جلسه نیز ارکستر سمفونیک را در تالار وحدت تمرین داد. آقاخانی در آن زمان ، باردار بود و در شرایط خاصی با ارکستر تمرین می کرد.

آن زمان ، بابک رضایی مدیریت انجمن موسیقی ایران را برعهده داشت و ترجیح داد که در نهایت ، نازنین آقاخانی ارکستر سمفونیک را در اجرای عمومی روی صحنه نبرد و فقط طی جلسات متمادی با نوازندگان تمرین کند. در مجموع ، او اولین رهبر زن بود که چوب رهبری اش را برای ارکستر سمفونیک تهران به حرکت درآورد.

آقاخانی همچنان در وین به فعالیت هنری خود ادامه می دهد و بعد از سال 1389 دیگر به ایران نیامد.

نازنین آقاخانی

آنتونیا بریکو

همانطور که گفته شد ، آنتونیا بریکو اولین زنی بود که به طور گسترده به عنوان یک چهره برجسته در رهبری ارکستر شناخته شد. بریکو که در سال 1902 در هلند متولد شد ، در سال 1908 به عنوان یک دختر جوان به کالیفرنیا مهاجرت کرد.

بریکو که یک موسیقیدان و پیانسیت با استعداد بود ، تحصیلات خود را در برکلی گذراند و اولین شهروند آمریکایی بود که از آکادمی موسیقی دولتی برلین فارغ التحصیل شد.

این هنرمند پس از طی کردن دوران تحصیلی خود ، اولین زنی بود که در سال 1938 ارکستر فیلارمونیک نیویورک را رهبری و همچنین در سال 1939 ارکستر فدرال را رهبری کرد.

بریکو باقی مانده عمر حرفه ای خود را به سفر کردن و اجرا در سراسر جهان پرداخت. او در سال های آخری زندگی خود در شهر دنور واقع در ایالت کلرادوی آمریکا مستقر شد و در سال 1989 درگذشت.

آنتونیا بریکو

نادیا بولانژه

نادیا بولانژه یک پیانیست ، ارگانسیت ، رهبر ارکستر و معلم فرانسوی بود که در سال 1887 متولد شد. بولانژه در خانواده ای متمایل به موسیقی متولد شد و اولین زنی بود که ارکسترهای بزرگی مانند ارکسترهای سمفونی بی بی سی ، سمفونی بوستون و ارکسترهای فیلادلفیا را در آمریکا و اروپا رهبری کرد.

بولانژه به ده ها آهنگساز و موسیقیدان پیشرو در قرن بیستم آموزش داد و بر آنها تأثیر گذاشت. او با مدرسه Juilliard ، مدرسه Yehudi Menuhin و آکادمی سلطنتی موسیقی the Royal Academy of Music در بین دیگر آموزشگاه ها همکاری کرده است. بولانژه به عنوان یکی از تأثیرگذارترین معلمان آهنگسازی در قرن بیستم شناخته می شود.

نادیا بولانژه

الوندرا دولا پارا

آلوندرا دلا پارا (Alondra de la Parra) رهبر ارکستر معروف مکزیکی آمریکایی در سال 1980 در نیویورک متولد شد. دلا پارا از هفت تا 13 سالگی در مکزیکوسیتی پیانو و ویولنسل آموخت.

دلا پارا در بزرگسالی به نیویورک بازگشت تا پیانو و رهبری را در مدرسه موسیقی منهتن بخواند.

او فارغ التحصیل لیسانس موسیقی در اجرای پیانو شد و در سال 2008 مدرک کارشناسی ارشد رهبری را گرفت. در سال 2015، دلا پارا ارکستر سمفونیک کوئینزلند (QSO) را رهبری کرد. پس از آن ، QSO او را به عنوان اولین مدیر هنری موسیقی و اولین رهبر ارکستر دائمی زن برای یک دوره 3 ساله منصوب کرد.

الوندرا دولا پارا

جوآن فالتا

جوآن فالتا ، یک نیویورکی دیگر است که در سال 1954 در محله کویینز این شهر متولد شد. فالتا کار خود را به عنوان یک نوازنده ماندولین و گیتار آغاز کرد و مدرک موسیقی خود را از کالج موسیقی Mannes ، کالج کوئینز و مدرسه جویلیارد دریافت کرد.

فالتا به عنوان اولین زنی که به عنوان مدیر موسیقی یک آنسامبل برجسته آمریکایی منصوب شد ، شهرت دارد. علاوه بر این ، او اولین رهبر زن و آمریکایی است که به عنوان رهبر ارکستر Ulster (یکی از مطرح ترین ارکسترهای سمفونیک جهان در ایرلند شمالی) منصوب شد.

او برنده جوایز متعددی از جمله گرمی شده است و از سال 2008 تا 2012 در شورای ملی هنر خدمت کرده است.

جوآن فالتا

باربارا هانیگان

باربارا هانیگان ، در سال 1971 در کانادا متولد شد. او به عنوان یک خواننده معاصر اپرا و رهبر ارکستر کلاسیک مشهور شناخته می شود.

هانیگان از سال 2017 در فرانسه زندگی می کند و جوایز و نامزدی های متعددی را دریافت کرده است.

این هنرمند به عنوان خواننده سوپرانو و رهبر ارکستر فعالیت می کند و تا به حال با ارکسترهای مختلفی از سراسر جهانی همکاری کرده است.

باربارا هانیگان

میرگا گرازینیته

میرگا گرازینیته- تیلا رهبر ارکستر جوان لیتوانیایی است که در سال 1986 در اتحاد جماهیر شوروی سابق متولد شد. گرازینیته- تیلا به دنبال راه پدرش به عنوان یک مدیر گروه کر با استعداد ، اولین گروه کر خود را در 13 سالگی رهبری کرد.

او در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس در رشته موسیقی تحصیل کرد و در سال 2007 فارغ التحصیل شد. پس از آن ، گرازینیته- تیلا در کنسرواتوار موسیقی Felix Mendelssohn-Bartholdy در لایپزیگ به تحصیل در رشته رهبری پرداخت.

این هنرمند در سال 2019، اولین رهبر زن بود که با Deutsche Grammophon قرارداد ضبط امضا کرد. (یکی از بزرگترین لیبل های موسیقی کلاسیک)

او در حال حاضر به عنوان کارگردان موسیقی در ارکستر سمفونیک شهر بیرمنگام اجرا می کند.

میرگا گرازینیته

سوزانا مالکی

سوزانا مالکی یک رهبر ارکستر فنلاندی متولد سال 1969 است. مالکی در کودکی فعالیت موسیقی خود را با یادگیری پیانو ، ویولن و ویولن سل آغاز کرد.

مالکی در آکادمی Sibelius فنلاند و آکادمی سلطنتی موسیقی لندن موسیقی را با تمرکز بر ویولن سل مطالعه کرد. او در آغاز کار خود ، نوازنده اصلی ویولن سل در ارکستر سمفونیک گوتنبرگ بود که مدتی نگذشت تا آن جایگاه را رها کرد و به دنبال رهبری ارکستر رفت.

این هنرمند در سراسر اروپا و آمریکای شمالی ارکسترهای مختلفی را رهبری کرد و اولین رهبر ارکستر زنی است که به عنوان رهبر مهمان اصلی فیلارمونیک لس آنجلس منصوب شد.

Mälkki همچنین اولین رهبر ارکستر زنی است که اجرایش در اپرای متروپولیتن با کیفیت HD به نمایش درآمد.

سوزانا مالکی

هان نا چانگ

هان نا چانگ یک رهبر ارکستر جوان کره ای است که در سال 1982 به دنیا آمده است. چانگ به عنوان یک اعجوبه واقعی شناخته می شود که در 3 سالگی شروع به یادگیری پیانو و سه سال بعد ، شروع به یادگیری ویولنسل کرد.

در سال 1993، چانگ و خانواده اش به ایالات متحده نقل مکان کردند ، جایی که او در مدرسه جولیارد تحصیل کرد. چانگ اولین رهبر زنی است که به عنوان رهبر دائم ارکستر سمفونیک Trondheim در نروژ منصوب شد. در سال 2018، ارکستر از تمدید قراردادش با چانگ به عنوان رهبر ارکستر خبر داد.

هان نا چانگ

الیم چان

یکی دیگر از رهبران ارکستر جوان ، الیم چان است که در سال 1986 در هنگ کنگ به دنیا آمد. او در کودکی ، ویولنسل و پیانو را آموخت و در گروه های کر شرکت کرد.

او در سال 2009 با مدرک لیسانس در رشته موسیقی از کالج اسمیت فارغ التحصیل شد و در ادامه به دانشگاه میشیگان رفت که در سال 2015 دکترای هنرهای موسیقی را از آنجا دریافت کرد.

چان در سال 2014، برنده مسابقه رهبری Donatella Flick LSO شد و به عنوان اولین رهبر زن برنده این مسابقه شهرت پیدا کرد.

او اولین زن و جوان ترین رهبر ارکستری است که به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک Antwerp انتخاب شده است.

الیم چان

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن