ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

تعطیلی برنامه «کتاب باز» به عنوان یکی از جدی ترین تولیدات فرهنگی در حوزه ترغیب به کتاب و ادبیات در طول دهه های اخیر ، حالا به دو سال و نیم رسیده است؛ برنامه ای که به بهانه تحول محتوایی تعطیل شد و جایگزین مناسبی هم برای آن دیده نشد.

«کتاب باز» چرا تعطیل شد؟

به گزارش نم نمک ، صداوسیما در سال های گذشته برنامه های متعددی با موضوع کتاب روی آنتن رادیو یا تلویزیون برده است که یکی از پربیننده ترین آن ها «کتاب باز» است؛ برنامه ای که البته از سوی اغلب اهالی ادبیات و کارشناسان بیش از آنکه مجموعه ای تخصصی در حوزه کتاب باشد ، برنامه ای از نوع انگیزشی و انرژی مثبت تلقی می شد.علت تعطیلی برنامه کتاب باز چیست؟علت تعطیلی برنامه کتاب باز چیست؟

با این همه «کتاب باز» پس از چند دوره پرفروغ ، به صورت ناگهانی تعطیل شد و هیچ وقت پاسخ درستی درباره چرایی آن داده نشد. به بهانه سپری شدن هفته کتاب که همه برنامه های با هدف بردن کتاب به میان مردم طراحی می شود و بعضا اثرگذاری نصف و نیمه ای هم ندارد ، رخدادهای مربوط به این برنامه را بار دیگر مرور می کنیم. 

برنامه «کتاب باز» که از نیمه دهه 90 شمسی آغاز شد و تا پایان این دهه طی 6 فصل اصلی و دوسری ویژه برنامه ماه رمضان ، روی آنتن شبکه نسیم رفت ، در ابتدا سال 95 با حضور امیرحسین صدیق در مقام مجری به تولید و پخش رسید.

در فصل دوم سروش صحت که خود یکی از مهمانان قسمت های پایانی فصل اول «کتاب باز» بود ، میزبانی این برنامه را به عهده گرفت و تا پایان ، اجرای آن را بر عهده داشت. او که با اجرای فصول مختلف این برنامه به نماد «کتاب باز» تبدیل شد ، با حضوری بی تکلف به گپ وگفت با مهمانان می پرداخت و از علایق و سلایق انتخاب کتاب ، عادت های کتاب خوانی و نویسنده ها و شعرای محبوبشان می پرسید.

سروش صحت اگرچه پیش از این برنامه به عنوان بازیگر و پیش و پس از آن به عنوان نویسنده و کارگردان فعالیت کرد ، ولی تا حد زیادی در ذهن مخاطبان تلویزیون که عامه مردم جامعه را تشکیل می دهند ، به عنوان میزبان کتاب دوست «کتاب باز» ماند.

مدیر شبکه نسیم از «تحول محتوایی» کتاب باز سخن گفت و تأکید کرد : بررسی هایی اتفاق می افتد که بتوانیم برنامه را با کیفیت بیشتر و محتوای غنی تر تولید کنیم؛ اتفاقی که به واسطه همزمانی با تعطیلی برندهای دیگر تلویزیون ، از همان ابتدا بیشتر رنگ و بوی تعطیلی برنامه را داشت!این برنامه همچنین در بخش های ثابت یا هفتگی با حضور چهره هایی مانند مجتبی شکوری ، منصوره مصطفی زاده ، رشید کاکاوند ، احسان رضایی ، اردشیر رستمی ، مسعود فروتن ، مسعود فراستی و... بهره می برد که در مسائل مختلف مرتبط با کتاب ، با میزبان به گفت وگو می پرداختند و البته بعضی از آن ها با همین برنامه به مخاطبان معرفی شدند.

اتفاق جالب در این برنامه ، حضور مهمانانی از همه طیف های فکری در آن بود که از محمدحسن روزی طلب ، حسین قرایی ، وحید یامین پور و علیرضا قزوه گرفته تا میلاد دخانچی ، شهاب مرادی و حبیب احمدزاده را شامل می شد. چهره های مطرحی مانند عادل فردوسی پور ، مهران مدیری ، مجتبی جباری و پژمان جمشیدی نیز که به ندرت دعوت برنامه های گفت وگومحور را می پذیرفتند ، در این برنامه حضور یافتند تا درباره کتاب حرف بزنند و نظر مخاطب عام را به آن جلب کنند.

«کتاب باز» در کنار عناوین متعدد دیگر تاریخ سازمان صداوسیما در حوزه کتاب و کتاب خوانی قرار می گیرد که برخی همچون شب های هنر ، هزاره شعر و ... مخاطب خاص را درگیر و رضایتش را جلب می کردند ، اما کتاب باز بیش از هر برنامه دیگری در این حوزه ، توجه مخاطبان عام را به کتاب جلب کرد. هرچند بعدها برنامه هایی چون «کتاب خوب» با اجرای (ایرج نوذری) و «چارکتاب» (پاراگراف 4) هم به این جمع اضافه شدند و تلاش هایی در این زمینه داشتند. با این حال این محصول رسانه ملی (برنامه کتاب باز) که گفته می شد قرار است از پاییز 1400 به آنتن شبکه نسیم برگردد ، با تحولات مدیریتی در تلویزیون به پایان رسید.

بعدها محمدرضا خوشرو مدیر شبکه نسیم از «تحول محتوایی» این برنامه سخن گفت و تأکید کرد : بررسی هایی اتفاق می افتد که بتوانیم برنامه را با کیفیت بیشتر و محتوای غنی تر تولید کنیم؛ اتفاقی که به واسطه همزمانی با تعطیلی برندهای دیگر تلویزیون ، از همان ابتدا بیشتر رنگ و بوی تعطیلی برنامه را داشت.

در نهایت با وجود گذشت حدود دو سال و نیم از آخرین قسمت های «کتاب باز» این وعده عملی نشد و برنامه به آنتن تلویزیون بازنگشت. کسی هم پاسخ نداد که «کتاب باز» چرا واقعا تعطیل شد؟

تنها نتیجه موجود و حال حاضر این است که عملا ظرفیت تلویزیون در حوزه کتاب به اندازه گذشته استفاده نشد و نمی شود.

حال در شرایطی که مدیران صداوسیما به ساخت برنامه های پرمخاطب در این حوزه تمایل دارند ، باید دید آیا بالاخره تلاش ها برای تولید جایگزینی در حد و اندازه های «کتاب باز» به ثمر خواهد نشست یا این برنامه همچنان به عنوان ترازی در برنامه سازیِ مرتبط با کتاب برای مخاطب عام در یادها خواهد ماند.

  • تاریخ: چهارشنبه, 01 آذر 1402
  • برگرفته از: ایسنا

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن