ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، در ادامه با بیوگرافی کامل امیر ایلیاوی بسکتبالیست به همراه عکس های خانوادگی و شخصی امیر ایلیاوی با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه امیر ایلیاوی و همسرش(Amir Eiliavi)

  • نام اصلی : امیر ایلیاوی
  • متولد : 4 تیر 1327 تهران
  • زمینه فعالیت : ورزش بسکتبال
  • پیشه : بسکتبالیست
  • مدرک تحصیلی :
  • سالهای فعالیت :
  • قد امیر ایلیاوی :

بیوگرافی کامل امیر ایلیاوی

امیر ایلیاوی متولد 4 تیر 1327 در تهران بسکتبالیست سابق اهل ایران است.بیوگرافی امیر ایلیاوی بسکتبالیست و همسر و فرزندانشبیوگرافی امیر ایلیاوی بسکتبالیست و همسر و فرزندانش

امیر ایلیاوی - Amir Eiliavi

امیر ایلیاوی - Amir Eiliavi

اوپس از بازنشسته شدن از دنیای بازی به صورت بسیار فعال اما در زمینه های دیگری از رشته بسکتبال فعال شد. پیشکسوت و بسکتبالیستی که بسیاری از نسل دهه 70 او را بیش از آن که با چهره اش بشناسند ، شاید او را با صدای خاصش در برنامه رادیویی «جهان بسکتبال» در دهه های 70 تا اوایل دهه 80 به یاد آورند.

تیم ملی

او که تجربه بیش از یک دهه پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارد ، تنها بازیکن از نسل طلایی دهه 50 بسکتبال ایران به شمار می رود که تا سال 1364 (بعد از انقلاب اسلامی) در بالاترین سطح باشگاه های کشور دست به توپ بود و چندین عنوان قهرمانی را با تیم پرسپولیس به دست آورد. آسمان خراش و ستاره درخشان بسکتبال ایران در دهه های 50 و 60، در بازی های آسیایی مالزی سنتر تیم ملی ایران بود که با عنوان کاپیتان تیم ملی ، از دنیای بسکتبال خداحافظی کرد.

خانواده ورزشی

پدر من اهل ورزش بود و تنیس بازی می کرد ، برادرم هم در رشته بسکتبال حضور داشت اما خواهرانم بازی نمی کردند. من در رشته مدیریت فوق لیسانس گرفتم و چند سالی در دانشگاه تهران به عنوان مربی کار کردم. بعد از مدتی هم در شغل اصلی خودم فعالیتم را ادامه دادم.

شروع با پینگ پونگ

من ابتدا پینگ پنگ بازی می کردم و در مدرسه خودمان هم قهرمان شدم. والیبال هم بازی می کردم اما به خاطر شرایط فیزیکی بدنم وارد بسکتبال شدم. البته باید تاکید کنم که در مدرسه بسکتبال هم بازی می کردیم اما در سطح خیلی حرفه ای نبود. یک دبیر ورزش بسیار خوب به نام آقای بهروز ذره پرور داشتیم که خود او به بسکتبال علاقه مند بود و قد بلندها را وارد این رشته می کرد. ما در مسابقات آموزشگاه های شمیران اول شدیم و در قهرمانی کشور آموزشگاه ها به میزبانی شیراز هم مقام نخست را کسب کردیم. به یاد دارم که استاد عنایت آتشی هم از بیرجند آمده بود و در آن مسابقات حضور داشت.

امیر ایلیاوی

زمان ما بهتر بود

در زمان های مختلف شرایط متفاوت است. زمانی که ما بسکتبال بازی می کردیم جمعیت کشور کمتر بود و باشگاه ها هم تعداد کمی داشتند ، اما چون جمعیت کم بود ، امکانات بیشتری در اختیار ورزشکار قرار می گرفت. آن زمان چند باشگاه بزرگ وجود داشتند. یکی پرس‍پولیس که قبل از آن به شاهین معروف بود و یکی هم باشگاه دوچرخه سواران بود که بعد شد تاج و اکنون استقلال است.

دلیل مشکلات موجود

مشکل دقیقا از آنجایی درست شد که یک شرکتی در وزارت ورزش با نام شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی تشکیل شد. این شرکت توسعه و تجهیز بیشتر کار تجاری می کند تا کار سازندگی.الان اگر کسی بخواهد جایی ورزش کند باید پول بدهد ، اما تا یک سنی همه باید ورزش کنند و امکانات رایگان باشد. من به یاد ندارم وقتی می خواستیم بسکتبال بازی کنیم سالن اجاره کرده باشیم. الان ورزش در ایران مثل کاسبی شده است ، در کشورهای دیگر این درآمدزایی به نوعی دیگر و اصولی است. همین الان در کشورهای دیگر ورزش تا یک سنی مجانی است اما در ایران اصلا چنین چیزی ندیده ام و این اتفاق برای نسل آینده خیلی بد است. جوان 12 ساله برای یاد گیری بسکتبال یا هر رشته دیگری باید پول بدهد! امکانات خانواده شاید در آن حد و اندازه نباشد که برای ورزش هزینه کند و این موضوع مسئله مهمی است که امیدوارم مس‍‍ئولان به این مهم توجه کنند.

عکس جوانی امیر ایلیاوی

عکس جوانی امیر ایلیاوی

جهان بسکتبال

زمانی که شبکه رادیویی ورزش تاسیس شد من اصلا قرار نبود آنجا فعالیت کنم ، اولین کسی که برای این کار انتخاب شد مرحوم رضا اسماعیلی بود. او یک جلسه برای اجرای آن برنامه رفت و نمی دانم چرا ادامه نداشت. یک روز صبح در حال رفتن به دفترم بودم که تلفن میز منشی زنگ خورد و چون از در وارد دفتر شده بودم ، خودم گوشی را برداشتم و آقای اسکویی بود. خیلی صحبت کردیم. بعدها فهمیدم که او هنگام صحبت کردن صدای بنده را آنالیز می کرد تا ببیند برای رادیو خوب است یا نه.

با شروع کار اولین جمله ای که روی آنتن رادیو گفتم این بود : «من به خودم قول داده ام تا زمانی که این میکروفن مقابل من است ، غیر از صداقت چیزی را مطرح نکنم».

من 14 سال آن برنامه را ادامه دادم و یکی از برنامه هایی بود که به جرات می توانم بگویم تاثیر بسیار زیادی در بسکتبال داشت و این رشته یک قسمتی از تاریخ خود را مدیون آن برنامه (جهان بسکتبال) است.

بزرگترین خاطره ورزشی

در ارتش های جهان بعد از آمریکا و فرانسه در خود آمریکا سوم شدیم که بسیار مهم است.

تاثیرگذارترین افراد در تاریخ بسکتبال ایران

در زمینه مدیریت افراد زیادی هستند و به همین دلیل نمی توانم یک نفر را نام ببرم ، اما در بازیکنان صمد نیکخواه بهرامی تاثیر بسیار زیادی داشت. البته نفراتی چون حامد حدادی ، اوشین ساهاکیان و ... هم جزو تاثیرگذارترین ها در تاریخ بسکتبال ایران هستند.

وضعیت ازدواج و همسر امیر ایلیاوی

از وضعیت ازدواج و همسر امیر ایلیاوی اطلاعات دقیقی در دست نیست.

امیر ایلیاوی


منابع : نم نمک | امیر ایلیاوی اینستاگرام/ امیر ایلیاوی فیسبوک/ hldv hdgdh،d/صفحه شخصی امیر ایلیاوی/امیر ایلیاوی ویکی پدیا/ امیر ایلیاوی تلگرام

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن