فواید و مضرات سانسور و فواید سانسور و آیا سانسور خوب است و ترجمه سانسور و دلایل سانسور و بدون سانسور یعنی چی و متن در مورد سانسور و فیلم بدون سانسور یعنی چی و سانسور تاریخ و سانسور سیاسی در نم نمک.

دلایل سانسور و فواید و مضرات سانسور چیست؟

سانسور(Censorship) یا بازکاوی عمل کنترل سخن و انواع دیگر بیان و ابراز وجود انسان ها است. در بسیاری موارد (و نه در همه آن ها) این عمل توسط سازمان های دولتی انجام می شود. انگیزه واضح برای انجام سانسور ایجاد ثبات در جامعه یا بهبود وضعیت آن به گونه ای است که سیطره دولت بر امور را محقق کند.فواید و مضرات سانسور چیست؟ + دلایلفواید و مضرات سانسور چیست؟ + دلایل

دلایل سانسور و فواید و مضرات سانسور

معمولا واژه سانسور در مواردی که در محیط های عمومی واقع شوند ، به کار می رود و در رسمی ترین وجه آن به شکل سرکوب اندیشه توسط تهدیدهای قانونی و جرم انگاری آن ها محقق می شود.

همچنین معمولا بحث راجع به سانسور شامل ابزارهای کمتر رسمی ، کنترل عواطف توسط محروم کردن چندین اندیشه از وسایل ارتباط جمعی نیز ، می شود.

آنچه که سانسور می شود ، می تواند از کلمات خاص تا کل مفهوم تغییر کند که ممکن است تحت تأثیر نظام ارزشی قرار داشته باشد.

عبارت های تقریبا هم معنی ماست مالی و sanitization (حذف) به نوع خاصی از سانسور از طریق حذف اشاره دارد که با هدف پاکسازی نمود حقایق یا موارد خاصی که پیش از آن دانسته هستند اما با دیدگاه سانسورچی در تضاد و تناقض هستند انجام می گیرد.

عده ای ممکن است صحت سیاسی مفرط را نوعی محدودیت بدانند که از جانب جامعه به فرد تحمیل می شود (و نه از طریق دولت ها) که اگر این پدیده به اوج خود برسد به پدیده خودسانسوری تبدیل خواهد شد.

فواید سانسور چیست؟

سانسور خوب می تواند یک فرد و جامعه را از خطراتی بر حذر دارد اما در مقابل سانسوری که بر اساس قاعده نباشد تنها باعث می شود روند جامعه دارای انحرافات دفعی شود و مسیر فرهنگی را دچار موانعی می کند.

سانسور مسایل جنسی در فیلم ها و کتاب ها در مورد رده سنی خاص هم مفید است.

دلایل سانسور و فواید و مضرات سانسور

سانسور در سراسر جهان

سانسور بیشتر در کشورهای جهان سومی و کشورهایی که اصل سکولاریسم را رعایت نمی کنند رخ می دهد ، ولی این بدان معنا نیست که در کشورهای دیگر رخ نمی دهد ، به عنوان مثال سانسور در ترکیه که یک کشور سکولار است متداول است یا سانسور تصاویر در شوروی سابق متداول بوده است.

سوئد در سال 1766 اولین کشوری در جهان بود که سانسور را ممنوع کرد در دورانی که بسیاری از کشورهای اروپایی امروزی قوانین سانسور را اجرا می کردند.

انواع سانسور در جهان

منطق سانسور در انواع مختلف داده ها متفاوت است. انواع اصلی آن عبارت اند از :

سانسور اخلاقی

که در طی آن هر مطلب خلاف اخلاق حذف می شود. سانسورچی ارزش های پس زمینه متن را زیر سوال برده و دسترسی به آن را محدود می کند. از نمونه های آن می توان به تصاویر مستهجن اشاره کرد.

دلایل سانسور و فواید و مضرات سانسور

سانسور نظامی

فرایند نگهداری از اطلاعات نظامی و تاکتیک های نظامی است که می بایست به صورت محرمانه و دور از تیررس دشمن صورت پذیرد. از این روش در مبارزه با جاسوسی و در واقع افشای اطلاعات نظامی استفاده می شود همچنین سانسور نظامی می تواند موردی مانند ایجاد محدودیت در پخش اطلاعات در مورد عملیات های نظامی مانند جنگ عراق را در بر بگیرد. مثلا در جنگ عراق دولت آمریکا عکس برداری و فیلم برداری از سربازان کشته شده و پخش آن در رسانه ها را محدود می کرد.

سانسور شرکتی

نوعی از سانسور است که در طی آن شرکت ها از افشای اطلاعات مربوط به وضعیت اقتصادی و بازرگانی شرکت که آن را به صورت منفی جلوه می دهد خودداری می کنند. شرکت های خصوصی که در تجارت مطبوعات نقش دارند گاهی از افشای اطلاعات درآمد تبلیغاتی شان یا ارزش سهام شان دربازار بورس خودداری می کنند تا وجهه خود را خوب و مناسب جلوه دهند.

سانسور سیاسی

سانسور سیاسی در واقع روشی است که طی آن دولت اطلاعات را از مردم مخفی می کند. هدف جلوگیری از ایجاد فضای آزادی بیانی است که ممکن است منجر به شورش شود. دولت های مردم سالار معمولا سانسور سیاسی را آشکارا ناپسند می دانند اما به صورت مخفیانه به آن دست می زنند. هرگونه نارضایتی در مورد دولت به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته می شود که می تواند حربه ای را در اختیار دشمن قرار دهد. تاکتیک های مبارزه هم به صورت مخفی هستند : به رسوایی واترگیت رجوع کنید.

دلایل سانسور و فواید و مضرات سانسور

سانسور مذهبی

سانسور مذهبی در مورد هرگونه متنی که مخالف یک عقیده خاص است اعمال می شود معمولا مذاهب غالب محدودیت هایی را بر مذاهب ضعیف تر اعمال می کند. همچنین ممکن است مذهبی عقاید مذهب دیگری را در خلاف جهت خود ببیند و از اشاعه آن ها جلوگیری کند.

این مطلب مفید بود؟
(9 رای)
73.4%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.