ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، در ادامه با بیوگرافی کامل روح انگیز سامی نژاد بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون و اولین هنرپیشه زن ایران به همراه عکس های خانوادگی و فیلمشناسی روح انگیز سامی نژاد با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه روح انگیز سامی نژاد و همسرش(Roohangiz Saminejad)

  • نام اصلی : صدیقه سامی نژاد
  • متولد : 3 تیر 1295 بم
  • مرگ : 10 اردیبهشت 1376 (80 سال) تهران
  • زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون
  • پیشه : بازیگر
  • مدرک تحصیلی : اول دبیرستان
  • سالهای فعالیت : 1312 تا 1376
  • همسر ها : دماوندی ، نصرت الله محتشم ، برادر ماشاءالله عمرانی
  • فرزندان : بدون فرزند

بیوگرافی کامل روح انگیز سامی نژاد

صدیقه سامی نژاد معروف به روح انگیز متولد 3 تیر 1295 در بم بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون ایران بود.بیوگرافی روح انگیز سامی نژاد و همسرانش + فرزندانبیوگرافی روح انگیز سامی نژاد و همسرانش + فرزندان

روح انگیز سامی نژاد - Roohangiz Saminejad

روح انگیز سامی نژاد - Roohangiz Saminejad

تحصیلات وی سیکل اول دبیرستان و پیشه اصلی او پرستاری بود.وی نخستین هنرپیشه زن اولین فیلم ناطق ایرانی به نام دختر لر است.

مهاجرت به هند

روح انگیز سامی نژاد در سال 1308 به همراه همسرش دماوندی که در استودیو امپریال فیلم بمبئی به کار اشتغال داشت به هندوستان مهاجرت کرد و پس از 18 سال به ایران بازگشت.

روح انگیز سامی نژاد در فیلم دختر لر

روح انگیز سامی نژاد در فیلم دختر لر

شهرت با دختر لر

به دلیلی استقبالی که از فیلم «دختر لر» در اکران عمومی صورت گرفت ، سامی نژاد در فیلم «شیرین و فرهاد (1313)» ساخته عبدالحسین سپنتا نیز بازی کرد.

مشکلات بیحجابی

وی به دلیل بازی و ظاهر شدن بدون حجاب در سینما مورد انتقاد شدید خانواده اش قرار گرفت و مجبور شد سختی را پشت سر بگذارد. وی در سال 1349 در مستند «سینمای ایران از مشروطه تا سپنتا» بخشی از این مصائب را شرح داد و گفت که همه جا همراه با محافظ می رفته تا مبادا مردم به او سنگ پرتاب کنند و به تلخی گریست.

روح انگیز سامی نژاد در فیلم دختر لر

روح انگیز سامی نژاد در فیلم دختر لر

وضعیت ازدواج و همسر روح انگیز سامی نژاد

ازدواج اول

13 ساله بود که به همسری مردی به نام دماوندی در آمد و با او به هندوستان مهاجرت نمود . دماوندی در استودیو امپریال فیلم بمبئی شغلی گرفت .

ازدواج دوم

وی پس از ازدواج ناموفق با دماوندی ، با نصرت الله محتشم ازدواج کرد که از او هم جدا شد.

ازدواج سوم

روح انگیز سامی نژاد در سال 1339 با برادر «ماشاالله عمرانی» ازدواج کرد که این ازدواج ده سال ادامه یافت . در سال 1349 وقتی شوهر او زنی دیگر گرفت ، روح انگیز از او جدا شد و تا سال 1364 در یک خانه دو طبقه زندگی می کرد و در این سن به دلیل کهولت و احتیاج با ارتباط بیش تر با خانواده ، خانه اش را فروخت و به طبقه پایین خانه خواهرزاده اش در خیابان پاسداران ، سروستان ششم نقل مکان کرد.

وضعیت ازدواج و همسر روح انگیز سامی نژاد

زندگینامه روح انگیز سامی نژاد و همسرانش

مشکلات اولین هنرپیشه زن

سامی نژاد یک بار هم در سال 1349 برای فیلم «سینمای ایران : از مشروطیت تا سپنتا» ساخته محمد تهامی نژاد جلوی دوربین قرار گرفت و از گذشته اش و چگونگی ورودش به سینما و از مصائبی که در آن گذشت صحبت کرد و به تلخی گریست. وی در اینباره گفت :

«به خاطر ناراحتی هایی که در موقع فیلمبرداری و بعد از آنچه از طرف فامیل و چه از طرف مردم کشیدم ، هرگز راضی نشدم در فیلم دیگری بازی کنم … هر موقع که از در شرکت می آمدیم بیرون ، مجبور بودیم سه نفر مستحفظ داشته باشیم ، یک شوفر و دو نفر کمک شوفر که شیشه پرت نکنند. هر جایی هم که می رفتیم باید یه چیزی سرمون می انداختیم تا کسی ما رو نشناسد…»

فیلم دختر لر با اولین هنرپیشه زن ، روح انگیز سامی نژاد

اولین هنرپیشه زن ، روح انگیز سامی نژاد

درگذشت

روح انگیز سامی نژاد تا صبح 10 اردیبهشت 1376 در طبقه پایین خانه ای دو طبقه واقع در خیابان پاسداران تهران ، سروستان ششم زندگی می کرد و در بعد از ظهر چهارشنبه دهم اردیبهشت 1376 در تهران در سن 81 سالگی درگذشت و در قطعه 36 ردیف 44 شماره 41 بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

علت مرگ روح انگیز سامی نژاد

علت مرگ روح انگیز سامی نژاد


منابع : نم نمک | روح انگیز سامی نژاد اینستاگرام/ روح انگیز سامی نژاد فیسبوک/ صفحه شخصی روح انگیز سامی نژاد/روح انگیز سامی نژاد ویکی پدیا/ روح انگیز سامی نژاد تلگرام

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(5 رای)
96%

نظر دادن