در ادامه با بیوگرافی کامل روح انگیز سامی نژاد بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون و اولین هنرپیشه زن ایران به همراه عکس های خانوادگی و فیلمشناسی روح انگیز سامی نژاد با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه روح انگیز سامی نژاد و همسرش(Roohangiz Saminejad)

 • نام اصلی : صدیقه سامی نژاد
 • متولد : 3 تیر 1295 بم
 • مرگ : 10 اردیبهشت 1376 (80 سال) تهران
 • زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون
 • پیشه : بازیگر
 • مدرک تحصیلی : اول دبیرستان
 • سالهای فعالیت : 1312 تا 1376
 • همسر ها : دماوندی ، نصرت الله محتشم ، برادر ماشاءالله عمرانی
 • فرزندان : بدون فرزند

بیوگرافی کامل روح انگیز سامی نژاد

صدیقه سامی نژاد معروف به روح انگیز متولد 3 تیر 1295 در بم نخستین هنرپیشه زن اولین فیلم ناطق ایرانی به نام دختر لر است.تحصیلات وی سیکل اول دبیرستان و پیشه اصلی او پرستاری بود.بیوگرافی روح انگیز سامی نژاد و همسرانش + سه ازدواج و طلاقبیوگرافی روح انگیز سامی نژاد و همسرانش + سه ازدواج و طلاق

روح انگیز سامی نژاد - Roohangiz Saminejad

روح انگیز سامی نژاد - Roohangiz Saminejad

مهاجرت به هند

روح انگیز سامی نژاد در سال ۱۳۰۸ به همراه همسرش دماوندی که در استودیو امپریال فیلم بمبئی به کار اشتغال داشت به هندوستان مهاجرت کرد و پس از ۱۸ سال به ایران بازگشت.

روح انگیز سامی نژاد در فیلم دختر لر

روح انگیز سامی نژاد در فیلم دختر لر

شهرت با دختر لر

به دلیلی استقبالی که از فیلم «دختر لر» در اکران عمومی صورت گرفت ، سامی نژاد در فیلم «شیرین و فرهاد (۱۳۱۳)» ساخته عبدالحسین سپنتا نیز بازی کرد.

مشکلات بیحجابی

وی به دلیل بازی و ظاهر شدن بدون حجاب در سینما مورد انتقاد شدید خانواده اش قرار گرفت و مجبور شد سختی را پشت سر بگذارد. وی در سال ۱۳۴۹ در مستند «سینمای ایران از مشروطه تا سپنتا» بخشی از این مصائب را شرح داد و گفت که همه جا همراه با محافظ می رفته تا مبادا مردم به او سنگ پرتاب کنند و به تلخی گریست.

روح انگیز سامی نژاد در فیلم دختر لر

روح انگیز سامی نژاد در فیلم دختر لر

وضعیت ازدواج و همسر روح انگیز سامی نژاد

وی پس از سه ازدواج ناموفق ابتدا با دماوندی و سپس با نصرت الله محتشم بود در حالی که فرزندی نداشت سی سال آخر عمر را به تنهایی زندگی کرد و زمانی که درگذشت بسیاری تصور می کردند او سال ها پیش از آن درگذشته است.

وضعیت ازدواج و همسر روح انگیز سامی نژاد

زندگینامه روح انگیز سامی نژاد و همسرانش

مشکلات اولین هنرپیشه زن

سامی نژاد یک بار هم در سال ۱۳۴۹ برای فیلم «سینمای ایران : از مشروطیت تا سپنتا» ساخته محمد تهامی نژاد جلوی دوربین قرار گرفت و از گذشته اش و چگونگی ورودش به سینما و از مصائبی که در آن گذشت صحبت کرد و به تلخی گریست. وی در اینباره گفت :

«به خاطر ناراحتی هایی که در موقع فیلمبرداری و بعد از آنچه از طرف فامیل و چه از طرف مردم کشیدم ، هرگز راضی نشدم در فیلم دیگری بازی کنم … هر موقع که از در شرکت می آمدیم بیرون ، مجبور بودیم سه نفر مستحفظ داشته باشیم ، یک شوفر و دو نفر کمک شوفر که شیشه پرت نکنند. هر جایی هم که می رفتیم باید یه چیزی سرمون می انداختیم تا کسی ما رو نشناسد…»

فیلم دختر لر با اولین هنرپیشه زن ، روح انگیز سامی نژاد

اولین هنرپیشه زن ، روح انگیز سامی نژاد

درگذشت

روح انگیز سامی نژاد تا صبح ۱۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ در طبقه پایین خانه ای دو طبقه واقع در خیابان پاسداران تهران ، سروستان ششم زندگی می کرد و در بعد از ظهر چهارشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۷۶ در تهران در سن ۸۱ سالگی درگذشت و در قطعه ۳۶ ردیف ۴۴ شماره ۴۱ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

علت مرگ روح انگیز سامی نژاد

علت مرگ روح انگیز سامی نژاد


منابع : نم نمک | روح انگیز سامی نژاد اینستاگرام/ روح انگیز سامی نژاد فیسبوک/ صفحه شخصی روح انگیز سامی نژاد / روح انگیز سامی نژاد ویکی پدیا/ روح انگیز سامی نژاد تلگرام

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
90%
بیوگرافی روح انگیز سامی نژاد و همسرانش + سه ازدواج و طلاق
4.7
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,470