در ادامه با بیوگرافی کامل مهدی علیمحمدی گوینده و دوبلور سینما ، تئاتر و تلویزیون به همراه عکس های خانوادگی با همسرش مرجان و دخترش پوپک علیمحمدی و پسرش بهروز علیمحمدی و فیلمشناسی مهدی علیمحمدی با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه مهدی علی محمدی و همسرش(Mehdi Alimohammadi)

 • نام اصلی : مهدی علیمحمدی
 • متولد : 4 فروردین 1303 تهران
 • مرگ : 13 شهریور 1398 (95 سال) تهران
 • زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون
 • پیشه : گوینده و دوبلور
 • مدرک تحصیلی : دیپلم تئاتر
 • سالهای فعالیت : 1330 تا 1390
 • همسر : مرجان
 • فرزندان : بهروز علیمحمدی و پوپک علیمحمدی

بیوگرافی کامل مهدی علیمحمدی

مهدی علیمحمدی متولد 4 فروردین 1303 در تهران گوینده و دوبلور سینما ، تئاتر و تلویزیون ایران بود.بیوگرافی مهدی علی محمدی و همسرش مرجان + زندگی و دوبلوریبیوگرافی مهدی علی محمدی و همسرش مرجان + زندگی و دوبلوری

مهدی علیمحمدی - Mehdi Alimohammadi

مهدی علیمحمدی - Mehdi Alimohammadi

علی محمدی در ابتدای جوانی در حوزه تئاتر فعالیت داشته و بعد در دوره ای به رادیو و بعد دوبله ورود کرده است و همسرش خواننده قبل از انقلاب بوده است.

شروع فعالیت در دوبله

وی از شاگردان مرحوم عبدالحسین نوشین ، پایه گذار تئاتر نوین ایران ، بوده که پس از جدایی از تئاتر در سال 1330 به رادیو رفتند و در آنجا مشغول به کار شدند .

مهمترین آثار

در رادیو یکی از مهم ترین برنامه هایش «داستان شب» بود که بسیاری این برنامه را با او می شناسند و صدایش را در شخصیت های آن به یاد دارند و در دوبله هم گویندگی فیلم های هندی ، فیلم «ربکا» و همچنین کارتون ها را برعهده داشته است.

وضعیت ازدواج و همسر مهدی علیمحمدی

مهدی علیمحمدی در سال 1345 با شهلا صافی ضمیر ملقب به مرجان خواننده و بازیگر قبل از انقلاب ازدواج کرد و پس از مدتی از او جدا شد.

علت طلاق

مرجان تا سال 1352، در حدود 15 فیلم بازی کرد. اما در این سال بود که مهدی علی محمدی محدودیت هایی را برای مرجان جهت بازی در فیلم قرار داد و همین امر باعث شد تا پس از دوسال کشمکش ، در سال 1354 از مرجان جدا شود.

فرزندان مهدی علیمحمدی

او یک دختر به نام پوپک و یک فرزند پسر به نام بهروز علیمحمدی دارد که او هم از دوبلور های کشور است.

مهدی علیمحمدی و پسرش بهروز علیمحمدی

مهدی علیمحمدی و پسرش بهروز علیمحمدی

علت سرزندگی

بخشی از این مساله به خاطر پدر و مادر من است ، پدر و مادر من هر دو لبخند به لب بودند و نماز می خواندند و متدین بودند.خود من هم ورزشکار بودم از 9 سالگی ورزش کردم تا همین چند ماه پیش که مشکلی پیدا کردم و باعث شد ورزش های سنگین را کنار بگذارم. من ورزش را خیلی دوست دارم ، کشتی گیری هم می کردم و همیشه در این سال ها ورزش را حفظ کرده ام. از طرفی من عاشق به دنیا آمدم همیشه هم عاشق بوده ام و هیچ گاه بدون عشق نزیسته ام.

تعداد شاگردان

یک بار شمردم فکر می کنم حدود 88 نفر شده بودند که البته اکنون نامی خاطرم نیست.

لازمه های هنر دوبله

اول استعداد است و بعد تلاش و بعد از این دو ، استاد درست بسیار تاثیر دارد. استاد درست و استاد والای من دکتر مهدی نامدار بود. او به پاریس رفته و آنجا تحصیل کرده بود و بعد علوم و دانش خود را به ایران آورد. من استاد خیلی خوب دیگری هم داشتم که عبدالحسین نوشین بود و من در مکتب او آموزش دیدم و تئاتر را از وی آموختم.

عاشق مطالعه

من مطالعه را از کودکی با کتاب هایی چون «امیرارسلان نامدار» شروع کردم و به ادبیات فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی که به زبان فارسی ترجمه می شد ، رسیدم. در زمان نوجوانی اگرچه پولی هم نداشتم اما باز هم سراغ کتاب می رفتم مثلا یک قران مادرم و 10 شاهی پدرم می داد که من با این پول نمی توانستم کتاب بخرم اما می توانستم کتاب کرایه کنم.

عکسهای اینستاگرام مهدی علیمحمدی

عکسهای اینستاگرام مهدی علیمحمدی

جدایی از تئاتر

من مرد صحنه بودم و هیچ گاه به رادیو و دوبله فکر نمی کردم. اتفاقا من صحنه را بیشتر دوست داشتم چون تخصص و کار و علاقه من صحنه تئاتر بود ، اما شاید چرخش زمانه دوستان تئاتری ام را از من گرفت و باعث شد به سمت رادیو بروم.

سیگار نکشیدم

دوبلوری که سیگار می کشد آرتیست نیست ، دوبلور باید ورزشکار باشد ، باید وقتی نفس می کشد صدایش صیقلی شده باشد.من حتی زمانی که تئاتر کار می کردم روی بیان و لحن خیلی حساس بودم و دوست داشتم واقعی و رئال بازی کنم. آن زمان عده ای بودند که مثلا وقتی می خواستند بگویند «آهای پسر بیا اینجا ببینم» آن را به گونه ای ادا می کردند که با سخن گفتن عادی فرق می کرد.باید به شکلی سخن گفت که مردم عادی در زندگی روزمره خود سخن می گویند تا سخنان شما واقعی باشد.

داستان شب

زمان پخش «داستان شب» خیابان ها خلوت می شد. آرم برنامه را هم به خاطر دارم (با دهان موسیقی آن را می زند) معمولا سه روز در هفته طول می کشید و گاهی شب ها هم در استودیو می ماندیم تا ضبط را تمام کنیم. مهدی نامدار «داستان شب» را برپا کرد و بعدها ما به عنوان بازیگران این برنامه مطرح شدیم.

نمونه صدای استاد علیمحمدی

بیخوابی

ما اصلا خواب نداشتیم. آرتیست خواب و خوراک نمی داند که چیست و ما هم برای کارمان بی خوابی ها می کشیدیم و چون عاشق بودیم اهمیتی برایمان نداشت.آن سال ها فیلم های هندی خریداری می شد که بیشتر دوبلور فیلم های هندی بودم.

مهدی علیمحمدی ، فریدون اسماعیلی ، مریم معترف و منوچهر اسماعیلی

مهدی علیمحمدی ، فریدون اسماعیلی ، مریم معترف و منوچهر اسماعیلی

صدای راج کاپور

من خیلی زود در دوبله مدیردوبلاژ شدم و در حوزه گویندگی فیلم ها آنقدر آن سال ها فیلم های هندی خریداری می شد که بیشتر دوبلور فیلم های هندی بودم و حتی بسیاری از بازی های راج کاپور را دوبله کردم.

دوبله فیلم های هندی را بسیار دوست داشتم چون این فیلم ها خیلی احساسی هستند.

کارتونهای دهه 60

یک روز یکی از مدیران مرا صدا زد و از من درخواست کرد کارتونی را ببینم تا بعدا دوبله کنم اما من اصلا دوست نداشتم و همان ابتدا گفتم صداپیشگی این حوزه را بلد نیستم. با این حال فایده ای نداشت و من مجبور شدم آن را ببینم. این کارتون «خانواده دکتر ارنست» بود که بعد از تماشا کار دوبله اش را شروع کردیم و من به تدریج عاشق دوبله کارتون ها شدم.

درگذشت

مهدی علیمحمدی گوینده پیشکسوت رادیو و دوبلور کشورمان شامگاه چهارشنبه 13 شهریورماه در سن 95 سالگی بر اث کهولت سن درگذشت.

عکسهای شخصی مهدی علیمحمدی

عکسهای شخصی مهدی علیمحمدی


منابع : نم نمک | مهدی علیمحمدی اینستاگرام/ مهدی علیمحمدی فیسبوک/ صفحه شخصی مهدی علیمحمدی / مهدی علیمحمدی ویکی پدیا/ مهدی علیمحمدی تلگرام

این مطلب مفید بود؟
(13 رای)
89.2%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی